Trema itd. pred nastup,probe itd.

pa........obicno mi se ide u WC jer se pre toga nalijem ko stoka.............i obicno osetim neshto u stomaku(kazu leptirici......ja vishe imam osecaj da neshto gmize u meni.....npr. gushteri,zmije i sl.)kad je premijera......tj,pre nego shto izadjem na scenu.......kad pocnem da pricam,ondak je sve lakshe


e,da......i kad je dolazio onaj ebeni selektor,da nas bira na onaj ebeni festival,na koji,ebi ga,nismo ni otishhli......al to je vishe bio pritisak.......
 
Pa ovako muzicari i muzicarke...da li imate tremu pred nastup? I u kom obliku(kako to ispoljavate itd.)? Da li imate neki ritual sta stalno radite pre pocetka svirke? Ili kada idete na probe nesto sto stalno radite (a da nije povezivanje instrumenta sa pojacalom/razglasom :) )

Ja nemam tremu, jedino sam imao kad smo drzali prvu svirku, a imam jedan ritual:
Pre nego sto pocnemo ja prvo malo skakucam, pa se onda svi izgrlimo ko da nam je poslednji dan na zemlji! :D
 
@Zephyr
I ja sam u horu, crkvenom. Iako tu ima vise nas, preko 20, uvek neka trema postoji. Najvecu tremu sam imala u Rusiji prosle godine. Bio je festival u kome su ucestvovali najbolji horovi iz Rusije i ostalih zemalja. Moj hor je bio jedini predstavnik iz Srbije. Pa kako da nemas tremu.
 
ma dajte ljudi,imate tremu u horu....pa to je smeshno....mi smo svake godine pevali pred punim kolarcem i na slichnim manifestacijama,al kad si okruzhen sa 30 ljudi smeshno je imati tremu....zajebano je kad si solo izvodjach,instrumentom ili glasom svejedno ako trema uzme maha onda ode sve u q,najgore su blokade,iskreno meni se nikad to nije desilo ali vidjao sam likove,izadju sviraju pred punom salom,i samo u sred kompozicije stanu,a ona tishina mozhe da ubije choveka,kad znash da te svi gledaju a izgubljen si kao ovca.....
 
i da,ako neshto znam iz iskustva to je da nikako ne treba pokushavati da se udje u koshtac sa tremom,to fazon smirivanje i slichno je losh potez....najzdravije je imati tremu pred nastup,i kad izadjete onda se povuche ili ostane al blago deluje....ali ako je nemate pre nastupa to je onda ono''tishina pre oluju''ali bukvalno,mozhete biti najsmireniji na svetu ali onog trenutka kad postanete svesni onoga shto ste pokushavali da potisnete sve izadje na povrshinu....
 
Pa ako vezbas redovno nemas tremu tj ako se sjedinis sa time sto radis, onda to postane deo tebe, bez koga ne mozes i tu vise nista nije cudno i opusten si skroz ... rituali su dobri, kao neki tako sakupljanje energije, nesto, svesna priprema, da ti udjes u tacku pre nego se popnes na binu i steknes sigurnost i osecaj od samog starta ... 8) :-o :o
 
ja npr. sviram bolje pred vise ljudi nego pred manje,kao da mi to daje neku dodatnu energiju...a sto se rituala tice,imam obicaj da pred svaku svirku odem negde gde je tisina i legnem,i tako samo lezim,i kazem ovima iz benda da me zovu 15 minuta pred pocetak....i da,stalno tripujem da su mi prljave ruke,ne znam zasto,i perem ih po nekoliko puta pred svirku:D mislim da ja nemam tremu zato sto ja imam tu privilegiju da ne moram da sviram napamet notu po notu,nego mogu da improvizujem kad god pozelim,i to svakako ubija tremu jer skoro pa da ne mozes pogresiti,tj. odsviras ono sto u tom trenutku zelis,a ne nesto sto si npr. 5 meseci vezbao,pa se plasis da ne pogresis notu...
 
eeeeeeee.......pa tebi je fino kad mozesh tako.........ja ne mogu da improvizujen text.......bar ne uvek(pogotovo ne kad je predstava u stihu)!!!!!!!al mogu da legnem i kazem da me zovu pre nego shto treba d izidjem!!!!!!i da........uvek zaboravim da izbacim zvaku.....pa tumaram po sceni da je zalepim za neshto.......proshli put je to bio moj rodjeni carshav
 
Uf...ja i moja trema... Nastupam sa bendom aktivno vec cetiri godine na svakih mesec dana!
Mislim da sam tremu imao samo na prvom nastupu...i to ne sa bendom nego na nekom glupom koncertu sa muzickom...
Ja bas i ne radim to rutinski i uvezbano...kako mi dune... Nekad sedim za svojim stolom sa bendom i zezam se, nekad sa devojkom odem i setam dok me ne pozovu da pocnemo, nekad se napijem da ne mogu da drzim gitaru u rukama...nemam nikakav ritual, jedino sam paranoican kad krecem od kuce...
Da li sam sve poneo i slicno...
Sto se probi tice, imam ritual, uvek ponesem bar 6l piva :-D
 
Pa ovako muzicari i muzicarke...da li imate tremu pred nastup? I u kom obliku(kako to ispoljavate itd.)? Da li imate neki ritual sta stalno radite pre pocetka svirke? Ili kada idete na probe nesto sto stalno radite (a da nije povezivanje instrumenta sa pojacalom/razglasom :) )

ja sviram klavir i pred svaki nastup se tresem kao motka... obisno duboko uzdahnem i pocnem da "cicim"... mislim da ispustam cudne zvuke visokih tonova... to me smiruje... ali cim pocnem da sviram, sva trema nestane...

cudakinja sam, znam... :lol:
 

Back
Top