Dnevnik Ane Frank

mystical_ocean:
da li je neko citao?

Ja sam, puno puta.

Prica je prilicno potresna, kao i sve price o logorima, lepo se vidi razvitak jedne devojcice u zenu, najveca mana knjige (ili prednost ?) je upravo to sto se bazira na istinitim cinjenicama...

Ako volis price o konc logorima, nikako nemoj da propustis da procitas "Maus" Arta Spigelmana u izdanju samizdat b92, to je knjiga-strip i jedno je od najboljih dela koje sam u zivotu procitao !
 
a ko nije citao Anu?
knjiga je grozna, mislim lepa je, ali je jednostavno strasna...nisam dugo mogla da se oporavim posle citanja, tim pre sto sam bila dosta mlada kad sam je procitala...nisam jos bila napunila 11 god...tako da je ostavila bas utisak na mene
 
Ernesto_Che:
a ko nije citao Anu?
knjiga je grozna, mislim lepa je, ali je jednostavno strasna...nisam dugo mogla da se oporavim posle citanja, tim pre sto sam bila dosta mlada kad sam je procitala...nisam jos bila napunila 11 god...tako da je ostavila bas utisak na mene

Nema nista gore nego kada te zadesi rat posle citanja takvih knjiga. Kada je bilo bombardovanje, pored glave su mi, pored srapnela, proletali i Cosicevi opisi, mala Ana u omaleloj odeci, kolone jevreja....brrr...
 
Da...izuzetno potresna knjiga...
Medjutim...kad su u pitanju ratne knjige....meni je ostala u secanju...Majka hrabrost....od Bertolda Brehta...KO OD RATA ZIVI NEKA ZNA..DA I SAM MORA NESTO DA MU DA....
:cry:
 
sofffy:
Ernesto_Che:
a ko nije citao Anu?
ja nisam! sta je na kraju?jedini prezivio otto frank?!sta bi s ostalim?

Ostali su (posto su bili uhapseni pocetkom avgusta 1944 godine) transportovani na istok, i tri dana kasnije su dospeli u Auschwitz, logor u Poljskoj.

Van Daan-a su ugusili gasom jos istog dana po dolasku u logor. Njegovu zenu su iz Auschwitz-a transportovali prvo u logor Buchenwald, i koliko mi se cini jos u par njih, i datum smrti je nepoznat.

Peter je dospeo u neki austrijski logor, gde je umro tri dana pred zavrsetak rata.

Edith Frank je umrla '45. u zenskom logoru Auschwitz od gladi i iznurenosti.

Ana i Margot (njena sestra) su krajem '44. iz Auschwitza transportovane dalje. Margot je umrla od tifusa, Ana takodje i to pred samo oslobodjenje. Njen datum smrti bi trebao da je krajem februara ili pocetkom marta. Njihovi lesevi sigurno leze u nekim od masovnih grobnica.

Otto Frank je preziveo Auschwitz i ziveo u Amsterdamu po zavrsetku rata. Kasnije se preselio u Svajcarsku i posvetio se izdavanju Aninog dnevnika. Ah da, i ponovo se ozenio nekom zenom koja je takodje prezivela Auschwitz...Umro je 1980.godine
 
Alexandra9:
TETRAPAK:
DevouredSoul:
Dnevnik Ane Frank se chita kao lektira??
U kom to razredu? :shock:

Gde ti zivis? :D :D :D
Jedino ako se cita posle II srednje... sto je malo verovatno...
ni mi je nismo imali za lektiru...

Ja se secam da se u citankama obradjivao odlomak "komadic plavog neba u crnom krugu oko nas", tako nesto... mislim da je bilo u osmom razredu
 
Celt:
Alexandra9:
TETRAPAK:
DevouredSoul:
Dnevnik Ane Frank se chita kao lektira??
U kom to razredu? :shock:

Gde ti zivis? :D :D :D
Jedino ako se cita posle II srednje... sto je malo verovatno...
ni mi je nismo imali za lektiru...

Ja se secam da se u citankama obradjivao odlomak "komadic plavog neba u crnom krugu oko nas", tako nesto... mislim da je bilo u osmom razredu
to da, ali u programu nije bila lektira. Bio je samo taj kratak odlomak...


~~~~~~~~~
Crying for me was never worth a tear, my lonely soul is only filled with fear...
 
Freja:
Umrla je u gasnoj komiri. Postoje samo dve njene fotografije, ja sam videla jednu. Na njoj se smeje, ima krupne, tamne oci i izgleda kao sasvim obicna devojcica...

Pa i bila je sasvim obichna devojchica. Chak ni to shto je umrla na taj nachin je ne chini posebnom. Previshe obichnih devojchica je umrlo u istim uslovima, glupo je nju isticati.
To shto su joj nashli dnevnik je chista sluchajnost.
 
Freja:
Umrla je u gasnoj komiri. Postoje samo dve njene fotografije, ja sam videla jednu. Na njoj se smeje, ima krupne, tamne oci i izgleda kao sasvim obicna devojcica...

ja stvarno ne znam koje si ti izdanje citala.U knjizi, koja je meni pala pod ruku, nalazilo se sigurno 15-tak fotografija. Prvo, iz Aninog ranog detinjstva..njene slike iz skole, i samo par novijih. Izmedju ostalog bile su tu i fotke sklonista i njene "sobe" po kojima je lepila slike tada poznatih licnosti. I ponavljam da na kraju knjige stoji sta se sve zbilo sa ljudima koji se pojavljuju u dnevniku..izmedju ostalog stoji i to da je ona umrla od tifusa...Za to kako je umrla ipak necu da verujem ni knjigama, jer se ionako ne znaju grobovi..a svi znamo kako je teklo to Hicino istrebljenje...aj mahanje...
 

Back
Top