Kako se pravilno kaze?????????????

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
pravilno je i jedno i drugo. to su male razlike, dijalekatskog tipa, nema pravilnog i nepravilnog; postoji tema na pdf književnost o jezičkim nedoumicama.
na pitanje zašto - ne postoji odgovor. zašto se pas kaže pas a ne kfoshrke. to su jezičke konvencije, koje se ne mogu obrazložiti.
 
Da li neko moze da mi objasnik, neko ko stvarno zna!

Zasto se u Srbiji kaze "Boza, Sloba...a u Bosni, Crnoj Gori Bozo, Slobo...."kako se to naziva, kakve su to razlike i STA JE PRAVILNO???? pomagajte....

Слоба, Божа и Ива (ако су им то крштна имена) ће бити Слоба, Божа и Ива где год се налазили.
Слобо, Божо и Иво (ако су им ТО крштена имена) ће бити Слобо, Божо и Иво где год се налазили.

Значи, не можемо за Андрића рећи - Ива Андрић, нити за Јакшића рећи - Ђуро Јакшић.
Правилно је онако како су их родитељи назвали на крштењу.
 
Da li neko moze da mi objasnik, neko ko stvarno zna!

Zasto se u Srbiji kaze "Boza, Sloba...a u Bosni, Crnoj Gori Bozo, Slobo...."kako se to naziva, kakve su to razlike i STA JE PRAVILNO???? pomagajte....


Odgovori ti meni na ovo :
Da li se pravilno kaže npr.dogovoreno je NA vladi Srbije ili u vladi Srbije , kao nekad u normalna vremena ? Ili sam ja nepismen ili svi političari,novinari i spikeri .
 
Odgovori ti meni na ovo :
Da li se pravilno kaže npr.dogovoreno je NA vladi Srbije ili u vladi Srbije , kao nekad u normalna vremena ? Ili sam ja nepismen ili svi političari,novinari i spikeri .

Na koja normalna vremena mislis?

A ja imam drugo pitanje: kada se kaze poslednji a kada zadnji? :dontunderstand:
Kada sam god reako zadnji, neko mi je rekao "nije zadnji nego poslednji". I sada uvek umesto ZADNJI ja kazem POSLEDNJI. Ali kada se koristi ZADNJI:???:? Nekako mi se cini da su te dve reci skoro pa ravnopravne. A mozda i nisu...;)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top