Rezolucija

R

Romul

Gost
Posto sam nov a hteo bih da kupim digitalni aparat, zanima me nesto:Koju rezoluciju ( naravno po dpi ) pravi foto aparat...da li to zavisi od stelovanja ili on sam odredjuje, kako mi se cini 72 dpi pa ti povecavaj ako hoces...? Npr. ako aparat ima 3,2 Mg piksela a kaze se da je velicina slike 2048x1536 piksela...to je u nekom najvecem formatu...? Sta to znaci ? Ako bih hteo sliku u fizickom formatu da stampam po rezoluciji od 300 dpi, onda ja u kompjuteru nastelujem 300 dpi ili moze na aparatu...pa mi onda izadje fizicki format oko 6,8 x 5,12 incha..odn 13 x 18 cm...? I jos jedno pitanje, koja rezolucija zadovoljava potrebe za solidno dobru fotku... (300, 200, 100 dpi...)
 
Digitalni aparata ti snimi ono sto ti i kaze 2048x1536 pixela e sada koliko ces ti piksela da smestis po incu kada stampas fotografije......(ma otvori neku fotku u fotoshopu pa se malo igraj sa opcijama "image size" bice ti mnogo jasnije)

Kvalitet je relativna stvar ali neko uobicajeno pravilo je 72 dpi na ekranu 300 na papiru.

BTW broj piksela NIJE rezolucija.
 
Anonymous:
Digitalni aparata ti snimi ono sto ti i kaze 2048x1536 pixela e sada koliko ces ti piksela da smestis po incu kada stampas fotografije......(ma otvori neku fotku u fotoshopu pa se malo igraj sa opcijama "image size" bice ti mnogo jasnije)

Kvalitet je relativna stvar ali neko uobicajeno pravilo je 72 dpi na ekranu 300 na papiru.

BTW broj piksela NIJE rezolucija.
A sta je rezolucija?
 
Rezolucija je mogucnost uredjaja da razresi sitne detalje, npr. ako imas dve linije najmanji razmak medju njima da bi ih uredjaj video kao dve linije.
 
Pravo znacenje termina rezolucija je moc razlucivanja sitnih detalja na slici. Nacesce se izrazava u broju parova linija koje mogu da se raspoznaju kao zasebne linije po duzinskoj jedinici, ili po ukupnoj sirini slike (cesto se koristi i duplo manja jedinica - broj linija po duzinskoj jedinici, ili po ukupnoj sirini slike). Ona je na odredjen nacin povezana sa brojem piksela u digitalnoj fotografiji (a velicinom zrna u "analognoj"). Naime broj piksela odredjuje maksimalnu rezoluciju koja teoretski moze da se postigne.
Tako, na primer, sa senzorom od 3.2MP, koji ima 2048 piksela po sirini slike teoretski bi moglo da se postigne 1024 para linija (2048 linija = broju piksela). U praksi je rezolucija najcesce dosta manja, tako da je, ako me pamcenje ne vara, vec 700 parova linija veoma dobar rezultat.
Kada citate testove obratite paznju da li se koristi broj parovo linija ili duplo veci broj linija.
 
He he he ajd sad ja malo tebe da dopunim 8)

Ovo gore se u potpunosti odnosi na skenere kod digitalnih aparata je odnos izmedju rezolucije i broja piksela jos labaviji. Gruba ilustracija snimi fotku u npr 640x480 piksela i 800x600 (ovo je grubo mogu bilo koje dve cifre koje podrzava konkretni aparat) otvori ih u PS-u i pogledaj image size pa se malo igraj sa poljem resolution i naravno ostavi cekirano Constrain proportions.... bice sve mnogo jasnije.

BTW ako cemo bas da budemo tehnicki nastrojeni (sto ja nikako ne podrzavam :wink: ) velicina koja se izrazava u pixelima po incu se zove moc optickog uzrokovanja i ni blizu nije najvazniji faktor u rezoluciji nekog uredjaja, doduse kada bismo ziveli u savrsenom svetu gde su sve opticke kerefeke savrsene i bez mane onda bi ta velicina predstavljala gornju granicu rezolucije. E a kad pomenu 700 lp nisi rekao po cemu inace ako nadjes objektiv koji moze da razresi vise od 70-80 lpmm (znaci po milimetru) a da ne kosta ko odrednji auto super BTW ako se ne varam 35mm kolor film ima svega nekih 150 lpmm. Pouka? Batali price o rezoluciji narocito kod digitalaca kod kojih da bi dobio nesto realno na kvalitetu (znaci duplo povecanje "rezolucije) sa 4Mp moras da predjes na 16Mp, razlika izmedju 4 i 8Mp je minimalna a sigurno ne opravdava razlikuu ceni......

BTW LJM svrati do teme na kojoj smo pominjali laboratorije :lol:
 
700 lp se odnosilo na sirinu slike, sto je najrelevantniji podatak (ne moras da znas koliki je senzor). Ovde misim da sam omanuo i da su tipicne vrednos oko 550, a za 6MP DSLR-ovo oko 800-900 lp po sirini senzora, sto je nesto poreko 30 lp/mm. U svakom slucaju dosta manje od mogucnosti optike.
 
Ma lepo kazem da je prica o rezoluciji promasena tema a i inace je staro pravilo: treba ti veca rezolucija treba ti i veci "senzor" (znaci veliki format :wink: )
 
Pa praksa i teorija najcesce nisu kontradiktorne, ono sto je falicno je obicno pogresno shvatanje teorije :wink:

BTW licno kakao skupljam praksu sve vise i vise se interesujem za teoriju i ista mi sve vise znaci i koristi (ovo se naravno ne odnosi samo na fotografiju :wink: )
 
Jes ovako mislio :wink: :wink: :wink:
Nije bas neko resenje :wink: :wink:
Zato i imam nameru da se registrujem da se zna da sam to bas ja napisao ovako je bolje da pise gost.
 

Back
Top