PCM

hauba

Zainteresovan član
Poruka
452
Pregledao sam sve teme u fiksnoj telefoniji i cuo sam dosta losih stvari o PCM-u, ali nisam shvatio sta je to u stvari. Posto je ovih dana kod mene pocela zamena tel. brojeva zanima me sta su to poprecne veze i sta znaci skracenica PCM i kako to funkcionise?
 
PCM, skracenica od Pulse Code Modulation je uredjaj koji "pakuje" vise telefonskih signala u jednu paricu, najcesce 4 ili 10. To su digitalni uredjaji koji uzimaju odbirke analognog signala, vrse konverziju u digitalni i pakuju po bitovima, naizmenicno signale jednog po jednog korisnika. Postoje varijante sa 4 8 i 10 kanala (4, 8 ili 10 signala u jednu paricu). Sto zbog vise od dve konverzije signala iz analognog u digitalni i obrnuto, sto zbog ogranicenja koji PCM uredjaj ostavlja po protoku bitova, brzina prenosa informacija je ogranicena na 33600 bps (kod cetvorokanalne varijante). Telekomov stari trik da uloze u jednog korisnika (jedna parica) a deru i do 10... :roll:
 
ne ne, nece moci to sa PCM4

to su obicno uredjaji stare generacije

ako imate bolji telefonski aparat i imate dobro uho
PCM se moze prepoznati jer daje karakteristicne osobine zvuku u slusalici. to sad nije pravilo ali na losijim uredjajima se primeti...i po pravilu dodaje shum u zvuk koji cujete u slusalici. to nije mnogo ali ga dodaje.

osim toga... 33600 bps na PCM4 nije nikako moguce
iz prostog razloga sto je nemoguce proterati 4X33600
kroz 1 paricu. obicno modem uspeva do 14400 , max 16800

a ako niste srecnici idete na 12000 bps

PCM10 obicno moze da protera 26400 i to je najvise sto moze.

mom prijatelju su potpuno pokvareno ubacili PCM na cistu liniju...i modem je sa magicnih 53333 spustio na 12000

ziveo telekom srbija
 
Ne ne ne ne ne... To na sta ti mislis je frekventni multiplekser, analogni uredjaj koji ogranici propusni opseg jednog kanala i onda te kanale redja jedan iznad drugog povecavajuci im nosecu frekvenciju. E, kod TIH uredjaja je po kanalu ogranicenje 16k, i to su ti stariji. Ja imam vremenski PCM4, koji sam i opisao, ostavlja samo ogranicenje po protoku bitova, i ponekad isteram 33600, a uglavnom se kacim na 28800 i 31200 bps.
 
Nikad i nigde vise gluposti nisam procitao nego na ovoj temi (kao inzenjer telekomunikacija) . . . silni pcm4, 8, 10 uredjaji.(postoji primarni PCM-32kanala ... pa sve do kvarternarnog PCM-a koji nosi 3 tercijarna... Profesionalac je dao priblizno tacan odgovor ali je na kraju skrenuo u notorne gluposti. O drugima da ne pricam...

Ne moras da se oslobadjas Pulse Code Modulation-a, ona ce biti zamenjena sa SDH (sinhronom digitalnom hijerarhijom) . . . . . . koja tebe ne zanima kao krajnjeg korisnika, to je stvar kompanija koje se bave transportom digitalnog (PCM ili SDH multipleksiranog) signala.

Sta bre tebe muci zapravo?

Pardon ako te zanima kako je koncipiran pcm a kako sdh, mogu ti dostaviti neke maksimalno uproscene dokumente koji cak i nisu preterano opsirni!
 
Ne mozes ubaciti ADSL iz prostog razloga sto se port za ADSL ne moze ugraditi odma posle korisnickog organa u centrali jer je odma posle KO stavljen PCM uredjaj.

Takodje sto se frekvencijske raspodele kanala tiche to nema nikakve veze sa PCM-om pa ne vidim zasto se uopste i pominjala? Ne bih da uvredim ostale clanove ali Ljuba je u pravu. PCM je sistem komunikacije izmedju centrala u pleziohronom sistemu prenosa (primarni ima 32 vremenska kanala, sekundarni ima 4 primarna, tercijarni....) - valjda beshe 4 davno sam odgovarao. Uglavnom PCM ram traje 125 ms (mikro ne mili) jer je to tako po teoremi odmeravanja kako se ne bi gubilo na kvalitetu ni jednog korisnika koji ga koristi. Ono sto ovi iz telekoma rade jeste to da stavljaju najobicniji multiplexer za 4 kanala ili 4/1 MUX. Ne gubi se na kvalitetu signala govora jer cini mi se da se telefonski signal kvantuje sa 8 bita ili na 256 nivoa. Takodje ko poznaje analogno / digitalnu konverziju zna i da kod pretvaranja iz analognog u digitalni signal - u principu ne gubi se deo spektra iznad 3,4khz koji je gornja granicna ucestanost za telefonski govorni signal. ADSL signal jeste po spektru iznad telefonskog ali kad se ono sto se dobije na spektru prebaci u vremenski domen vi ne vidite tako lako koje su tu komponente... Digitalna konverzija ce konvertovati trenutnu amplitudu na svakih 125ms i cao zdravo - ne zanima je frekvencija....
 
Profesionalac je dao priblizno tacan odgovor ali je na kraju skrenuo u notorne gluposti. O drugima da ne pricam...

Ti si notorna glupost sa svojim bezobraznim stavom i pametovanjem CETIRI GODINE nakon sto se lik zalio na pcm! Pokusao sam da mu najprostije objasnim na kakve ga je muke Telekom stavio, kako sam tada najbolje znao!

I nikoga ovde ne zanima tvoj diplomski, a svojoj diplomi inzenjera telekomunikacija (narocito ako je sa VETS) mozes naci prakticnu primenu u bilo kom toaletu ukoliko inace imas ovakav pristup resavanju tudjeg problema.

Pozdrav "kolega"

P.S.
Sa svojim SDH-om i SONET-om i slicnim optickim sranjima nalupetao si se ovde vise nego svi zajedno
 
Da li neko mozda ima neku literaturu o organizaciji signalizacije po PCM sistemima (CAS), organizaciji, strukturi i arhitekturi CCS7 i osnovne informacije o tipovima signalizacije D1/D1, D1/R2 i R2/R2...
Molim starije kolege za pomoc. :cry: Hvala unapred!
 
Da li neko mozda ima neki tekst vezan za organizaciju signalizacije po PCM sistemima (CAS), organizaciju i arhitekturu CCS7 signalizacije, strukturu signalizaciog sistema CCS7, i nesto osnovno o signalizacijama D1/D1, D1/R2, R2/R2?

Molim starije kolege za pomoc. Hvala unapred!
 
I ja bih nesto da priupitam a vezano je bas za PCM. Ovih dana sam zvala telekom da proverimo tehnicke mogucnosti za uvodjenje IPTVa i ADSLa. Tamo mi je receno da smo na PCMu i da ce poslati ekipu kako bi nasli neko resenje a to je izmedju ostalog skidanje sa vec pominjanog PCMa. Ono sto mene zanima jeste sta se u stvari desava i da li je to samo dobijanje na vremenu? Koliko zaista postoji verovatnoca da se ovaj problem resi?
 
Poslednja izmena:
Pa problem je sto se PCM koristi za razlicite stvari, a jedni pricaju o jednom a drugi o drugom...

Kad vam telekom kaze PCM, on stvarno misli na mux 4/1---1/4 iliti prosto jedna parica tik do vase bandere a onda 4 korisnika na tu paricu....spektar isti, korisnicki spektar 1/4, i odatle sledi da je dial up 1/4 max...
Politika telekoma je politika para i politika podobnog....
To znaci da vam nece skinuti pcm u skorije vreme ako se u tom kraju planira izgradnja novih zgrada jer imaju dogovor i projekt da cuvaju slobodne linije za te nove zgrade i nove stanove...
U pravilu to znaci da dok se ceo kraj ne zavrsi i tu usele lokalne centrale (male prostorije velicine 3mx3m gde se smesta neka od centrala da podrzi taj teren) nece biti nista od prelaska sa PCM...
U prevodu to je 3-5 godina...

Olaksanje je samo teorijsko to sto je novi fiksni operater Telenor, posto on ima slicnu strategiju ulaganja samo u isplativo odmah....koliko para toliko i muzike...
Tako da ce prvo da se akaju oko gradskih celina u BG, i celih naselja, a tek za koju godinu to mozda pocne da lici na stvarnu dual provajdersku ponudu...
------------------------------
------------------------------
To bi bilo laicko objasnjenje...
Strucno je da PCM nije isto sto i PCM, tj nema veze PCM uredjaj sa frame kanalom 30+2 primara PCM kanala.
Takodje PCM uredjaj vrsi obradu analognog signala, dok se PCM,QPCM, TPCM, ADPCM,AQPCM koriste kao modulacione tehnike modulacije noseceg signala i povecavanje protoka kroz kanal ogranicenog spektra...
Treba razlikovati analogni telefonski kanal od digitalnog, cak i kad je kontrola kanala digitalna, kao npr DKTS...
To me podseca na DOS i WINdows, kad WINdowsovci tvrde da se ne moze odvojeno menjati time of creation , time of last change i time of last access...a moze....ali ne moze preko windowsa...nove tehnologije stvaraju strucnjake koji su inzenjeri , ali nisu naucnici...pa se lako covek prebaci....

Slicno je sa aloha protokolom , koji moze biti nacin signalizacije ali i kodni raspored frekvencijskog multipleksa...
 

Back
Top