Čarls Bukovski

Genijalac. Citaj sve redom. Nema lose knjige, price, romani, pesme... sve je dobro. Koliko znam, ziveo u L.A. Poceo kasno da pise (sa 40-50). Ma sve o njemu saznaces citajuci njegove knjige. Ako volis Hemingveja i Selindzera, voleces i njega...
 
lepi dzoni:
Genijalac. Citaj sve redom. Nema lose knjige, price, romani, pesme... sve je dobro. Koliko znam, ziveo u L.A. Poceo kasno da pise (sa 40-50). Ma sve o njemu saznaces citajuci njegove knjige. Ako volis Hemingveja i Selindzera, voleces i njega...

mnogo je dobar lick. tacno je ako volis selinzera svidece ti se i taj vnargojz. cak je i njegova knjiga koja je kod nas prevedena kao bludni sin(ham on the rye), njegova verzija lovca u zitu(catcher in the rye). inace car je bio nocni cuvar do nekih kasnih cetrdesetih i ondak je odlucio da kaze sta zna.
 
Carls Bukovski je genijalan, mada mu je pogled na sex....nemam komentara. Po meni je najbolja Bludni sin, mada sve se svode na isto: alkohol, zene i pesme. Ali opet pokazuje da je njegov zivot gori od mog, pa sam jednostavno ohrabrena, jer vidim da zivot moze da bude veca kucka nego sto sam misila. :)
 
carls bukovski
rodjen je 16.avgusta 1920 u LA, nemackog porekla. Uzor mu je Dzon Fante. Prvu pricu objavio mu je Vita Barnet u svom casopisu prica, gde, o cuda!, objavljen i selindzer. Onda je imao desetak god pauz.
Kasnije je imao roman tako mrtvi vole, i radio u posti. Krajem sezdesetih otkriven je u nemackoj i u pedesetoj se posvecuje pisanju sasvim. roman Posta.
najveci uspesi> zene, bludni sin, holivud, pulp. objavio je oko 100 kratkih prica i preko 2000 oesama.
imao je devet macaka! moj idol!
ovo je prepisano i skraceno iz neke od knjiga, ali o njemu stvarno mozes da saznas iz dela...uostalom nabavi "dnevnike"!
 
Od Bukovskog nisam chitala samo Holivud.
Obozhavam njegove pesme, omiljena mi je "Chudo najkracje traje".
Knjige: Bludni Sin, Zhene, Beleshke starog pokvarenjaka, Post Office (ova mu je prva), Pulp, Dnevnik, kao i zbirke pesama...

Stvarno fenomenalan chovek. Neko je gore napisao da mu se sve knjige svode samo na sex i alkohol... Ne bih se slozhila, ima tu mnoooooogo vishe od samo sexa i alkohola. :roll:
 
Након пубертетског одушевљења романима Буковског пре две-три године открио сам и његове песме. Посебно су ми се свиделе "Песме последње земаљске ноћи". Да ли сам једини?
 
Upoznata sam sa njegovim zivotomi radom i mogu da kazem sledece:Bukovski je bio los pisac ali iskren covek.Javno je govorio da knjige pise radi para,bar nije bio licemeran kao neki...Pesme su u svakom slucaju bolje od proze...cak ima i par jako dobrih
 
Ja sam procitala pre nekoliko dana njegovog ''Bludnog sina''.Njegov stil me je odusevio.Planiram da u skorije vreme 'zgutam' i ostala njegova dela.Jel moze neko da mi predlozi sta da procitam sledece?
 
Pesme su mu vrlo dobre, bio je bez sumnje talentovan.Nisam chitao ali sam chuo da je post offfice dobar,naravno ako nemash nishta protiv tradicionalnog (za njega) mushkog shovinizma...
 
ofelija:
Upoznata sam sa njegovim zivotomi radom i mogu da kazem sledece:Bukovski je bio los pisac ali iskren covek.Javno je govorio da knjige pise radi para,bar nije bio licemeran kao neki...Pesme su u svakom slucaju bolje od proze...cak ima i par jako dobrih
Poznato je da Bukovski spada u "trash literature",ali u onom "najpozitivnijem" smislu,naravno da nije Brodsky,ali citalacka publika vec decenijama ne gubi interesovanje,a nema "idealnog" citaoca........Poezija mu je bolja,slazem se.
 
Bukovski je po meni ono so se naziva"komercijalni pisdac za sire narodne mase" a ja to ne volim.Njegov stil pisanja jeste inovativan ali ne i dobar.Isuvise prostacki,sovinizam mi ne smeta...
 
Činjenica je da Bukovski nije posebno vrijedan pisac, mada mu je poezija zaista bolji dio opusa, ali je njegovu vrijednost vidim na jedan drugi način.
Sa svojim psovačkim jezikom i skarednim temama u najpopularnijim romanima uvijek je bio intrigantan za mlade ljude, čak vrlo mlade, pubertetlije. Ljudi koji su se sa književnosti do tada uglavnom susretali kroz školsku lektiru, ubitačno dosadnu i unaprijed osuđenu na neprihvatanje zbog činjenice da se djeca s njom upoznaju kroz obrazovni aparat, pri susretu s Bukovskim prvi put uviđaju da ima i knjiga koje se bave nečim što njih zanima - masturbacijom i pubertetskim aknama.
A kad se nekome svidi Bukovski, koji nije ništa posebno, vjerovatno će se zainteresovati za Keruaka i ostale bitnike, koji su već nešto drugo, a onda više nije dalek put do ozbiljnije književnosti.
Sve u svemu, literaturu Bukovskog vidim kao značajnu za popularizaciju knjige, omogućavanje pristupa literaturi na neinstitucionalan način.
 

Back
Top