Vranjanske sevdalinke

Marin55

Domaćin
Banovan
Poruka
3.091
Bosanske sevdalinke su zadnjih godina, dobili jedan moderan karakter, tako da vranjanskih sevdalija nema u komercijali.Sta se desava s tom muzikom, koja ima uporiste u turskoj muzici sa pjevanjem na kratke intervale, ali duhovno veoma emotivne tako da se moze vidjeti plac i zal, za ljubavlju tj. neprezaljenu ljubav koju je Borisav Stankovic opisao u svojim pripovetkama i drugim knjigama.Nevinost je izrazena u sevdalinci.Sta radi Stanisa Stosic da li on nesto snima i da li nekog poducava pjevanjem?
Najveca emocija u Vranju, su prelijepe vranjanke koje su niskog rasta u prosjeku, pucastih usta i vrckastih zadnjica.:D
 
Poslednja izmena:
Muskarci su slicni jednom Turskom zivotu, slican Bosanskom, sa fesovima na glavi, ali fesovi su nesto izduzeniji.U vranjanskom stilu, se primjecuje jedna nestasnost muskaraca i djevojaka, i spremnost na cinjenje grijeha u ime ljubavi, ali tradicija je ta, koja to osudjuje, tako da se u vranjanskoj sevdalinci nazire tuzan kraj, dok u bosanskim sevdalinkama je ipak izrazenija, neka seta za rodnim krajem ali i ponekad srecan kraj u ljubavi.
 
Volio bih se sresti sa Stanisom Stosicem i da me upozna sa vranjanskom bastinom jer znam da pjevam i pratim muziku duze vremena.
Zona zamfirova i ivkova slava filmovi, vec upozanju svakog sa tom kulturom koja je razlicita od sjevernog dijela Srbije.
 
Kralju, ti nikad nisi bio u Vranje. Veruj mi da nemas pojma kakvo je, a Zona i Ivkova slava nemaju veze sa juznom Srbijom. Niti je takav mentalitet ljudi, niti se tako govori, jednostavno nije nista isto. Trenutno najbolje i najbrze se moze vranjanski duh pronaci u monodramama Dragana Boze Marijanovica.
 
Kralju, ti nikad nisi bio u Vranje. Veruj mi da nemas pojma kakvo je, a Zona i Ivkova slava nemaju veze sa juznom Srbijom. Niti je takav mentalitet ljudi, niti se tako govori, jednostavno nije nista isto. Trenutno najbolje i najbrze se moze vranjanski duh pronaci u monodramama Dragana Boze Marijanovica.
И ја не познајем Врaње.Био сам на један дан прво на врху Св.Илија а потом обишао неколико кафана. Кажу ми да је Врање леп град и људи се лежерно понашају. Можда мераклијски.
Али имао сам двојицу колега на послу,родом из Врања. Добри људи,неискварене душе и помало наивни. Али стално нешто кукумавче: мала плата,тешко радно место,није добио стан који му се свиђа, сина није запослио у истој фирми где ради и он,... Не верујем да су сви Врањанци тог менталитета али овај је постао пословичан. Често околина за неког ко се на нешто жали, каже: Што кукаш као да си из Врања?
 
Poslednja izmena:
И ја не познајем Врaње.Био сам на један дан прво на врху Св.Илија а потом обишао неколико кафана. Кажу ми да је Врање леп град и људи се лежерно понашају. Можда мераклијски.
Али имао сам двојицу колега на послу,родом из Врања. Добри људи,неискварене душе и помало наивни. Али стално нешто кукумавче: мала плата,тешко радно место,није добио стан који му се свиђа, сина није запослио у истој фирми где ради и он,... Не верујем да су сви Врањанци тог менталитета али овај је постао пословичан. Често околина за неког ко се на нешто жали, каже: Што кукаш као да си из Врања?

E ja ga poznajem, i to vrlo dobro :D Vranje je divan grad, ima mnogo toga lepog da pokaze od par kafana. Sad je diskutabilno u kojim kafanama si bio. Ako ponovo dodjes preporucujem ti da odes u Haremluk, Kuburu i kod Mrkelu. Prvi put cujem za tu izreku :)
 
E ja ga poznajem, i to vrlo dobro :D Vranje je divan grad, ima mnogo toga lepog da pokaze od par kafana. Sad je diskutabilno u kojim kafanama si bio. Ako ponovo dodjes preporucujem ti da odes u Haremluk, Kuburu i kod Mrkelu. Prvi put cujem za tu izreku :)

Претпостављам да је Врање интересантан град. И хвала на препоруци за ова 3 локла од којих ћу обавезно бар један дса посетим (записао сам им имена да не заборавим) и то понајпре онај ,,код Мркелу`` јер се изгледа ради о неком ОФК-овцу. А што се изреке тиче она је настала локално у фирми где смо радили и после серије ,,Врућ ветар`` и оног Шурдиног ,,Лееелее...,или леелкеее... `` . Нема неко шире значење већ се то вртело око нашег ,,Врањанца``. Поздрав Врању!
 
Претпостављам да је Врање интересантан град. И хвала на препоруци за ова 3 локла од којих ћу обавезно бар један дса посетим (записао сам им имена да не заборавим) и то понајпре онај ,,код Мркелу`` јер се изгледа ради о неком ОФК-овцу. А што се изреке тиче она је настала локално у фирми где смо радили и после серије ,,Врућ ветар`` и оног Шурдиног ,,Лееелее...,или леелкеее... `` . Нема неко шире значење већ се то вртело око нашег ,,Врањанца``. Поздрав Врању!

Nema na cemu ;) Javi nam utiske kad posetis :) Pozdrav.
 
I ja znam Vranje iako nisam odatle.....i hvalim ga na svakom koraku...Nigde neces biti ugoscen kao tamo.....puno sam proputovao po ovoj nasoj Srbiji ali onakvih ljudi nigde nema. To sto pricaju viceve o Vranjancima nema veze. Jedino sam primetio da Vranjancu ne trazis novac.....a dusu ce da ti da i da mu je ne trazis..A nije ni cudo sto su osetljivi na gotovinu. To su vredni ljudi, ali vecina ih je pridosla iz okolnih sela koja su dosta siromasna....eto odakle to potice...A ljudi su.....na zivu ranu da ih privijes...Pozdrav svim mojim drugarima iz Vranja i ostalima. Vidimo se tradicionalno 22. decembra u Klenike.
 

Back
Top