Greske i nedostaci u proizvodnji automobila

Senta

Zainteresovan član
Poruka
153
S vremena na vreme pojave se automobili na trzistu sa nekim nedostatkom ili "urodjenom manom" pa se nakon nekog vremena vracaju u servise da se ona ispravi ili popravi.. Kako mi se cini to postaje sve cesca pojava da sa proizvodnih traka renomiranih proizvodjaca silaze mashine koje vec u prvim mesecima prate neke greske i kvarovi.. Voleo bih da cujem neke primere (ne moraju biti neki drasticni) ovih situacija na kolima proizvedenih u poslednjih recimo 5-10 god.. (i ne pominjite Yugo, sa njima sam vec upoznat).. Navali narode :!:
 
Senta:
S vremena na vreme pojave se automobili na trzistu sa nekim nedostatkom ili "urodjenom manom" pa se nakon nekog vremena vracaju u servise da se ona ispravi ili popravi.. Kako mi se cini to postaje sve cesca pojava da sa proizvodnih traka renomiranih proizvodjaca silaze mashine koje vec u prvim mesecima prate neke greske i kvarovi.. Voleo bih da cujem neke primere (ne moraju biti neki drasticni) ovih situacija na kolima proizvedenih u poslednjih recimo 5-10 god.. (i ne pominjite Yugo, sa njima sam vec upoznat).. Navali narode :!:
Poslednji primer je Golf V koji već povlači 200 000 tek prodatih automobila zbog navodne greške na elektro instalaciji (nezvanično zbog ozbiljnih grešaka na upravljačkom mehanizmu i kočnicama). Strašno je teško napraviti na ovom prostoru neki ozbiljan popis, ali ja u svojoj dokumentaciji imam na hiljade primera od ranih šezdesetih godina. Ono što užasava je da su pojedine vodeće firme svesno ostavljale u prodaji modele sa opasnim greškama, neke čak i uz saglasnost vlada. Poslednji primer je japanska firma (neću pominjati ime) koja se javno izvinila zato što je punih 20 godina SVESNO ugrađivala opasan upravljački mehanizam. Pazi izvinjenje! Koliko to vredi stotinama izginulih i unakaženih.
 
Naravoucenije je da se kupi auto nekih 6-7 godina staro jer onda sigurno znas kakav je po silnim testovima jer posle tih godina onda je auto skoro perfektan.Cist primer je moj otac sto je kupio jednog Mercedesa E200 iz 97 ali pre nego sto ga je kupio kupovao je automobilske novine ko lud i raspitivao se.Pa cak je narucivo novine i iz Nemacke.
 
Mursielagio:
Ne tako davno...Samo da podsetim... Mercedes A klasa...prevrtao se kao da je visok tri metra,svi su povuceni i fabrika im je u osnovnu verziju ubacila esp sistem...Pa onda audi TT...svi su imali problem sa zadnjim vesanjem i vraceni su na doradu...itd...
... TT je imao još goru grešku na upravljaču. Više puta se dešavalo da u krivini produži pravo a volan ti ostane u ruci!
 
Secam se incidenta sa audi TT.. Gledao sam ga na TV pre par godina.. i ostao zapanjen.. kako takve stvari mogu da se dese? Pored svih proracuna.. i testova.. dobro sto uopste uoce problem.. pa makar to bilo sa nekoliko meseci zakasnjenja.. ne odobravam ali dobro je sto se i posle promocije modela vrse testovi..
 
Senta:
Secam se incidenta sa audi TT.. Gledao sam ga na TV pre par godina.. i ostao zapanjen.. kako takve stvari mogu da se dese? Pored svih proracuna.. i testova.. dobro sto uopste uoce problem.. pa makar to bilo sa nekoliko meseci zakasnjenja.. ne odobravam ali dobro je sto se i posle promocije modela vrse testovi..
Nekada su proizvođači sa prototipovima pre uvođenja u proizvodnju prelazili i više miliona kilometara u svim mogućim uslovima. Danas se automobili kompjuterski projektuju i uvode u proizvodnju za najviše godinu dana. Pokazalo se da i najsavršeniji programi ne mogu da simuliraju sve stvarne situacije i greške postaju sve masovnije.
 
Ovo za simulacije nisam znao ali logicno je.. zasto se trosi tolika lova na njihove testove kada racunar "sve" moze da simulira.. uporedivsi troskove druga varijanta je isplatljivija.. sem ako kompjuter ne za_ebe (ko sto u poslednje vreme radi) pa im se sve vrati kroz vanredne servise..
 
Sizif:
Senta:
zasto se trosi tolika lova na njihove testove kada racunar "sve" moze da simulira..
Na žalost, kompjuter ni slučajno ne može da simulira jedan tako kompleksan sistem kao što je ceo automobil.

Može približno, ali nikako 100%, a u onih nekoliko procenata greške javljaju se upravo propusti o kojima se govori.
Upravo tako! Odličan primer pomenuo je Lamborgini, Mercedes A klase. Kompjuter je potpuno omanuo u proračunu dinamičke stabilnosti i automobil se već na prvim testovima prevrtao. Da bi se šteta spasla, munjevito je angažovano stotine stručnjaka, adaptiran skupi ESP sistem elektronske stabilnosti, na promene proizvodnih linija i sve ostalo potrošeno gotovo milijardu maraka. Krajnji rezultat: kupci su kroz novu cenu platili ceh i automobil je postao "veštački stabilan", ALI...Ko kaže da u nekoj oštroj krivini elektronika zbog nekog lošeg kontakta, "hladnog lema" na štampi, pada napona...neće da otkaže i ponovo imamo onog istog "prevrtača. Znamo da se na automobilima dešavaju najneverovatnije stvari, i da ovakvo "silovanje" tehnike ni malo ne doprinosi bezbednosti vozača. Eh, šta sve na ovu temu ima da se kaže...
 
Primer.U Italiji su jedan model Lancie Delte.U potpunosti zabranili nakon cetiri godine da se koristi u upotrebi.Zbog problema sa odvodom gasova.Koji su se talozili u kabini automobila i izazivali pospanost umanjenu prisebnost prilikom voznje.Ford i model Exploier.Koji ima tehnicku gresku na upravljackom mehanizmu i u oslanjanju.Sav ceh je platio Bridgesoune proizvodjac pneumatika.Koji je okrivljen za posledice tih saobracajnih nezgoda.Ali ista stvar se desava i sa pneumaticima Goodyear i Michelin.Sto znaci da je problem u mehanizmu i proracunima u upravljackom mehanizmu.Nisan 200sx.Koji je imao propust u dihtovanju turbokompresora.Pa je na dodatnom servisu popunjen nekom vrstom silikona.Koji nakon pedesetak hiljada kilometara popusta i izaziva rupu u laufu motora.A naravno sledi ponovna ugradnja novog turba.Bez greske po basnoslovnoj ceni.
Mercedes serija E.Koji naravno prva verzija truli kao da i nema zastitu.zato je Mercedes sada uveo garanciju protiv korozije na 30 god.primer fiata koji na modelima iz osamdesetih davao u to vreme garanciju od neverovatnih 10 god na antikorozivnu zastitu.Ali u istoj garanciji najsitnijim slovima naglasavao da se racuna.Na zastitu iznutra ka spolja.Sto znaci da kada dovezete trulog ritma .SERVISERI VAM KAZU NEMATE PRAVO NAPLATE STETE NA IME GARANCIJE:jER VAS AUTO NIJE POCEO TRULITI IZNUTRA NA SPOÖLJA.
 
Bustura:
Primer.U Italiji su jedan model Lancie Delte.U potpunosti zabranili nakon cetiri godine da se koristi u upotrebi.Zbog problema sa odvodom gasova.Koji su se talozili u kabini automobila i izazivali pospanost umanjenu prisebnost prilikom voznje.Ford i model Exploier.Koji ima tehnicku gresku na upravljackom mehanizmu i u oslanjanju.Sav ceh je platio Bridgesoune proizvodjac pneumatika.Koji je okrivljen za posledice tih saobracajnih nezgoda.Ali ista stvar se desava i sa pneumaticima Goodyear i Michelin.Sto znaci da je problem u mehanizmu i proracunima u upravljackom mehanizmu.Nisan 200sx.Koji je imao propust u dihtovanju turbokompresora.Pa je na dodatnom servisu popunjen nekom vrstom silikona.Koji nakon pedesetak hiljada kilometara popusta i izaziva rupu u laufu motora.A naravno sledi ponovna ugradnja novog turba.Bez greske po basnoslovnoj ceni.
Mercedes serija E.Koji naravno prva verzija truli kao da i nema zastitu.zato je Mercedes sada uveo garanciju protiv korozije na 30 god.primer fiata koji na modelima iz osamdesetih davao u to vreme garanciju od neverovatnih 10 god na antikorozivnu zastitu.Ali u istoj garanciji najsitnijim slovima naglasavao da se racuna.Na zastitu iznutra ka spolja.Sto znaci da kada dovezete trulog ritma .SERVISERI VAM KAZU NEMATE PRAVO NAPLATE STETE NA IME GARANCIJE:jER VAS AUTO NIJE POCEO TRULITI IZNUTRA NA SPOÖLJA.
Takvih primera ima na hiljade, ja vam pričam ružnu priču od pre desetak godina. Na jednoj prezentaciji novog automobila sedeo sam pored direktora prodaje vodeće nemačke firme koji me je davio celo veče dobro podgrejan sa "sliwowitch". Na pitanje kako rešavaju upravo probleme ovakvih grešaka mrtav hladan mi je odgovorio: "Naše analitičke službe jednostavno na levu stranu papira stave troškove pozivanja vlasnika u servise, cenu delova za zamenu, ruke i sve ostalo...a na desnu eventualni procenat udesa i troškove odštetnih zahteva. Radimo ono što je JEFTINIJE. Ako je to leva strana dobro dođe i za marketing. Fabrika BRINE o kupcima! Ovakvih priča imam na stotine i sve mi je više muka od njih. Zato sam možda ponekad i previše kritičan na forumu, jer sam gomilu stvari u auto industriji upoznao IZNUTRA.
 
Espanol:
Sizif:
Senta:
zasto se trosi tolika lova na njihove testove kada racunar "sve" moze da simulira..
Na žalost, kompjuter ni slučajno ne može da simulira jedan tako kompleksan sistem kao što je ceo automobil.

Može približno, ali nikako 100%, a u onih nekoliko procenata greške javljaju se upravo propusti o kojima se govori.
Upravo tako! Odličan primer pomenuo je Lamborgini, Mercedes A klase. Kompjuter je potpuno omanuo u proračunu dinamičke stabilnosti i automobil se već na prvim testovima prevrtao. Da bi se šteta spasla, munjevito je angažovano stotine stručnjaka, adaptiran skupi ESP sistem elektronske stabilnosti, na promene proizvodnih linija i sve ostalo potrošeno gotovo milijardu maraka. Krajnji rezultat: kupci su kroz novu cenu platili ceh i automobil je postao "veštački stabilan", ALI...Ko kaže da u nekoj oštroj krivini elektronika zbog nekog lošeg kontakta, "hladnog lema" na štampi, pada napona...neće da otkaže i ponovo imamo onog istog "prevrtača. Znamo da se na automobilima dešavaju najneverovatnije stvari, i da ovakvo "silovanje" tehnike ni malo ne doprinosi bezbednosti vozača. Eh, šta sve na ovu temu ima da se kaže...
Vidio sam da nema leba sa novim temama pa sam odlucio da "ceshljam" po starim.
Od upucenih ljudi sam cuo da je ovo za Mercedesa A klase cist za*eb. Naime, nije u pitanju bila dinamicka stabilnost nego felge, odnosno pneumatici. Bokovi novoprojektovanih Michelin pneumatika su bili loshe proracunati(mekshi) pa se pri nagloj promeni pravca(irvas test) felga zabijala u podlogu...i eto ti belaja. Muljatori ugradili ESP i kao sve je O.K.
CIAO!
 
Candyman:
Verovatno su se oba muljatora(Mercedes i Michelin) dogovorili oko podele blama, ali naravno i novca. ESP je samo jos jedno elektronsko kolo ili programcic u istom koje ni nema pravu cenu,a kad pogledash da autic ima 4 tocka sa tim loshim pneumaticima...matematika je jasna. :D
Nema nikakve podele, glavni blam je na Mercedesu i na katastrofalnom proračunu dinamičke stabilnosti. Ako poznaješ konstrukciju tog vozila biće ti jasno o čemu pričam. Ne bi se oni džaba ubijali da ispravljaju grešku ESP- om bacivši u to vreme blizu milijardu maraka na razvoj i adaptaciju za "A" klasu, promenu proizvodnih linija itd. Automobil je bio zamišljen kao "A" klasa, greška u konstrukciji ostavila ga je u klasi ali po znatno višoj ceni. ESP nije ni malo jeftin.
 
Candyman:
Verovatno ESP kao zaseban sistem nije jeftin, ali se to izvodi uvek u sklopu ABS-a odnosno stabilnost vozila se ostvaruje po meni "veshtacki" kocenjem oderedjenih tockova tako da se ne anulira moment koji bi izbacio vozilo iz ravnoteze. :?
CIAO! 8)
ESP radi nezavisno i uglavnom u radu koristi rezultate koje mere senzori G sile u sve tri ose. Samo delimično se usklađuje i sa drugim sistemima (ABS, ASR...). I nije ni malo jeftin, uostalom uporedi šta nudi Mercedes "A" klase više od konkurenata i za koje pare ( obaška nakazan dizajn). :?
 
Espanol:
Zagor Bg:
Koliko ja kapiram stvari svodi se na jedno: ranije se radilo kvalitetnije, a danas ''efikasnije''! Pozdrav svima! :D
Pa, tu si negde. Kompjuteri su učinili da se automobili projektuju i štancuju svake srede ako treba, ali su zato greške sve masovnije. Ma kako bili složeni programi, ni izbliza ne mogu da simuliraju prave testove i situacije u praksi.
Nisi u pravu. :roll: Mocni software koji koshta kao i nekoliko Mercedesa i te kako moze realno simulirati stvarna zbivanja. Dakako zato se i zove simulacija jer ne moze 100% verno da se prenesu stvarna deshavanja u virtualni svet. :wink:
 
Candyman:
Espanol:
Zagor Bg:
Koliko ja kapiram stvari svodi se na jedno: ranije se radilo kvalitetnije, a danas ''efikasnije''! Pozdrav svima! :D
Pa, tu si negde. Kompjuteri su učinili da se automobili projektuju i štancuju svake srede ako treba, ali su zato greške sve masovnije. Ma kako bili složeni programi, ni izbliza ne mogu da simuliraju prave testove i situacije u praksi.
Nisi u pravu. :roll: Mocni software koji koshta kao i nekoliko Mercedesa i te kako moze realno simulirati stvarna zbivanja. Dakako zato se i zove simulacija jer ne moze 100% verno da se prenesu stvarna deshavanja u virtualni svet. :wink:
Ko nije u pravu pokazuju praktični primeri. Pošto smo konkretno kod Mercedesa "A", mogu da ti kažem da je softvare u kome je projektovan koštao tada više od 800 000 maraka, i...? :wink:
 
Candyman:
Za korishcenje ovih IZUZETNO slozenih software-skih paketa potrebno je biti izvrstan mashinac ali i kompjuterash. Ako je ing. slab u bilo kom od ova dva moze doci do velikih i skupih greshaka. :shock:

Prva i osnovna stvar koja je u vezi stare A klase,je ta da su svi koji govore o problemima sa tim automobilom su nedovoljno informisani.Informisani naravno jer maticna fabrika je iznela nedostatke koji su bili poznati u prvoj fazi ispitivanja ovog automobila.Greska koja je bila glavni faktor povlacenja prve serije je u stvari lezao na nosacima motora koji su u odredjenom trenutku za vreme inercijalnih sila koje su posebno izrzene kod (Nordian test) izlazili iz lezista i preko labavih poluosovina koje su bile revolucionalni mercedesov patent.(Ali nazalost patent koji je vrlo brzo izgubio na znacaju.I zamenjen konvencionalnim sistemom poznatim na drugim automobilima).Dovodio do vrsenja jakog pritiska na nosace viljuske i kuglanih spona.Samim tim dolazilo je do pucanja tih istih delova.I klecanja u stranu na kom je se to isto desilo.A samim tim pri brzinama visim od 60 km/h.To znaci samo prevrtanje.Inace esp sistem je opcionalno postojao i na prvoj seriji A klase.U neizmenjenoj formi kao i na sada proslom modelu.A poznata stvar je i ta da se A klasa nije nikada ni proizvodila bez ovog dodatka.(kao sto je i slucaj kod drugih proizvodjaca da bazni model kosta toliko bez raznih pomagala i sistema .Ali takav isti automobil nemozete nigde kupiti.).A klasa je automobil od koga nije ocekivan trzisni uspeh.I apsolutno je bio samo jedan dizajnerski izlet koji su strucnjaci i konzorcijum dozvolili.Ali koji je postigaoi zavidan uspeh.Inace nova A dvojka je dosta konvencionalniji automobil koji sem dizajnom pleni i kvalitetom.Taj auto sem sto sam imao priliku da stvaram i vozim.Doziveo sam kao jedan veliki izazov koji ce nesumljivo postati hit.Ipak Mercedes jeste mercedes.I protiv toga se nemoze.Cak i greske uvek ispravi.Ali nije od onih proizvodjaca koji preko njih prelazi olako.Upravo zato zvezda sija sto godina istim sjajem.
Mada je cinjenica da tu istu zvezdu kvare snobovi koji smatraju da sa Mercedesom ulaze u visu FUN klasu.
Apsolutno netacno.Mercedes samo daje onoliko kvaliteta koliko ste i platili.Ali nedonosi nikakav IMAGE.A jos manje stvara Personaliy.A ako je automobil odraz necijeg sloja i materijalne velicine.Ipak treba imati na umu da postoje luksuzniji i veci proizvodi.(U svakom slucaju nije Majnbah koji je najveca promasena investicij Mercedesa).
Ah da kroz Cetri ipo meseca gledajte novu zvezdu koja ce biti iznenadjenje za sve.U pitanju je nova S klasa.
Pozdrav svima.
I ipak volim ITalijane.
 

Back
Top