epiduralna anestezija

Hei
ja sam rodila pre 60 dana. Medju ostalog sam dobila i epiduralnu anesteziju ali je bilo komplikacija pa sam morala da radim carski rez. Komplikacije nisu bile izazvane epiduralnom anestezijom nego polozajem deteta. Mucila sam se dosta dok nisam zamolila doktora za EPA(epiduralna anestezija) ovde kod mene skraceno.EPA se ne daje dok nisi najmanje otvoren 4-5 cm buduci da to moze da poremeti trudove tj.da ih uspori. Nikakve bolove nisam osetila posle. Vidim na monitoru da je porodjaj na putu, ali nista nisam osetila. Problem je bio sto sam ja dobila indukaciju( mislim da se tako kaze u Srbiji) dok sam bila pod EPA. Trudovi su se ubrzali ali nista nije pomagalo buduci da je bilo jako mnogo vode ispred bebe. Jedini nacin da ubrzaju porodjaj bilo je da puknu vodenjak. Tu je nastala komplikacija jer doktor nije mogao da napipa glavu bebi. Beba je bila velika pa se doktor bojao da ce je pupak zagusiti pre nego sto je izvade. Zato sam radila carski rez.Ako dobijes dovoljnu dozu EPA onda stvarno nista ne osetis. Ne znam kako u Srbiji,ali ovde rade i akupunktur ako zelis. Ja sam radila i to me je malo opustilo,ali sam cula od 2-3 porodilje posle da je njima pomoglo da ubrza porodjaj. Ne znam da li sam ti odgovorila dobro jer odoh ja nadugacko o celom porodjaju!!! Nadam seda je pomoglo!!!
 
Nemam lično iskustvo ali mogu da ti prenesem neposredne utiske, porodila sam se pre deset dana, na stolu pored mene se porađala žena sa epiduralnom anestezijom. Daje se spinalno odnosno u donji deo kičmenog stuba i obavezno to radi anesteziolog koji radi isključivo epidurale. Cena u N.frontu je 10.000 dinara, meni je izgledalo da zaista ublažava bolove. Jedino što je posle malo problematično jer poneko nije u stanju da samostalno hoda narednih 36 sati, može da dođe do opšte slabosti organizma ukoliko je slabija fizička konstitucija... Sve je individualno, pa tako i reakcije. Nadam se da sam ti malo pomogla.
 
Kad sam se ja poradjala, u poslednjem trenutku je bila doneta odluka da idem na carski rez, ali sam se predhodno konsultovala sa anesteziologom vezano za epidural. U Visegradskoj je u tom momentu bio besplatan. Uvodi se kroz kateter, nije opasan kao sto mnogi veruju (pa na ortopedskoj klinici se operacije sa epiduralom vrse vec godinama), daje se samo pod uslovom da je broj trombocita iznad 100 (ako se dobro secam) i posle detaljnih pregleda. Sad sam zaboravila do kog trenutka sme da se daje. to ce ti neko drugi reci. Netacno je da blokira napone, samo eliminise bol a naponi se i dalje osecaju. Daje ga anesteziolog koji vodi racuna o tebi tokom porodjaja. Ne mogu dakle da ti ga licno preporucim, ali sam ja apsolutno bila za to.
 
Naravno da ublazava bolove:D. Moje iskustvo sa epiduralnom anestezijom je skroz pozitivno. Obavezno, ako mozete, uzmite za porodjaj. Ja sam se normalno porodila, dve nedelje probila termin, beba 4400g, i nista nije bolelo, bilo je bas jednostavno, ma opustencija:whistling: Uvek za epidural:worth:
 
Porodila sam se sa epiduralom (2006godin) i mislim da je kostao oko 10000din, daju ti ga kada se otvoris 4-5cm i super je stvar(stvarno ne znam sta bi da nije njega, do 4-5cm sam vec imala strasne bolove, al to je stvarno individualno) i najbolja stvar od svega je bilo to sto te anesteziolog stalno obilazi(meni je zapala jedna stvarno super zena) jer te svi ostali blago receno zaborave(salim se, oni odradjuju svoj posao, i verovatno obilaze kada misle da je potrebno samo sto je meni tada bilo potrebno malo vise paznje...)
u svakom slucaju epidural:worth:
 
dobila epidural, ali ne bih to vise ponavljala

doduse, ja sam se porodila na carski rez, sa lokalnom anestezijom... ali ako sledeci put bude prirodni porodjaj, a radimo na tome onda cu preskociti, kako sam i originalno planirala

mislim da je to stvarno individualno, ako psihicki i fizicki nisi spremna za porodjaj tj. porodjajne muke onda treba da uzmes, a ako jesi... onda je sigurno pametnije da preskocis

ja sam kao posledicu epidurala imala neko vreme glavobolje... nisam tacno sigurna, mesec - dva valjda
 
Ne, epidural nisam htela - ako postoji i najmanji procenat mogućnosti da nešto naškodi bebi, zašto bi rizikovala?
Sama anestezija je ok al ja ne znam NI JEDNU JEDINU ženu koja se porađala sa epiduralom i kod koje je sve završeno ok.
I što bi ja rizikovala da naškodim svom detetu i sebi na neki način?
Znam, znam, svi će da te ubeđuju da je to do jaja i da treba to da uradiš, da je normalno i savremeno i bla, bla, bla... Al u praksi je sasvim drugačije.

Nije strašno poroditi se.
Ne boli toliko.
A i da boli - to je SAMO JEDAN JEDINI DAN u tvom životu, posle koga će sve biti kao što je i bilo...
 
Ne, epidural nisam htela - ako postoji i najmanji procenat mogućnosti da nešto naškodi bebi, zašto bi rizikovala?
Sama anestezija je ok al ja ne znam NI JEDNU JEDINU ženu koja se porađala sa epiduralom i kod koje je sve završeno ok. I što bi ja rizikovala da naškodim svom detetu i sebi na neki način?
Znam, znam, svi će da te ubeđuju da je to do jaja i da treba to da uradiš, da je normalno i savremeno i bla, bla, bla... Al u praksi je sasvim drugačije.

Nije strašno poroditi se.
Ne boli toliko.
A i da boli - to je SAMO JEDAN JEDINI DAN u tvom životu, posle koga će sve biti kao što je i bilo...

Eto, kod mene je fala bogu sve bilo ok:ok:
Al u praksi je sasvim drugačije. :rtfm:Otkud sad ovo:think:
Ovo je iskustvo nekog ko se nije poradjao sa epiduralom...
A to da ne boli, stvarno je individualno, neke zene se porode(i to izgleda veci procenat) da imaju jake bolove samo na kraju, iz prica zadnjih pola sata-sat...ja sam takve bolove imala od pocetka...I nikakve propratne koplikacije, odmah sam ustala(istog dana) i nisam imala ni glavobolje ni mucnine...i dalje tvrdim epidural:worth: A koplikacije mozes da imas i sa epiduralom i bez njega+sa epiduralom je anesteziolog uvek sa tobom i prati te sto nije slucaj ako se poradjas prirodno
 
Ma tišina bre tamo - mnogo ste mi pametne...

ZNAM ženu koja je na porođaju izgubila dete, nije se dovoljno napinjala a lekari su očigledno loše procenili situaciju, ovoj drugoj su vakumom čupali klinca pa je imao hematomčinu, trećoj je dete plavo bilo, maltene se nije ugušilo, izmučeno, jadno zadržao se dugo u porođajnom kanalu... A opet, s ovom četvrtom koja je isto primala epidural je sve bilo ok.

Porođaj je jedna sasvim prirodna i normalna stvar. Što ste *****, čega se bojite? :mrgreen:
 
Ma tišina bre tamo - mnogo ste mi pametne...

ZNAM ženu koja je na porođaju izgubila dete, nije se dovoljno napinjala a lekari su očigledno loše procenili situaciju, ovoj drugoj su vakumom čupali klinca pa je imao hematomčinu, trećoj je dete plavo bilo, maltene se nije ugušilo, izmučeno, jadno zadržao se dugo u porođajnom kanalu... A opet, s ovom četvrtom koja je isto primala epidural je sve bilo ok.

Porođaj je jedna sasvim prirodna i normalna stvar. Što ste *****, čega se bojite? :mrgreen:


E ovo stvarno nije bilo lepo...ne zelim vise da komentarisem...
Samo me nerviraju ljudi koji tako samouvereno pricaju o necemu sto nisu probali(ovo znam rekla mi ova zena, a ovako je prosla ona...):thumbdown:
 
Ma tišina bre tamo - mnogo ste mi pametne...

ZNAM ženu koja je na porođaju izgubila dete, nije se dovoljno napinjala a lekari su očigledno loše procenili situaciju, ovoj drugoj su vakumom čupali klinca pa je imao hematomčinu, trećoj je dete plavo bilo, maltene se nije ugušilo, izmučeno, jadno zadržao se dugo u porođajnom kanalu... A opet, s ovom četvrtom koja je isto primala epidural je sve bilo ok.

Porođaj je jedna sasvim prirodna i normalna stvar. Što ste *****, čega se bojite? :mrgreen:
ma ne radi se samo o bolu i komplikacijama (koje su uvek moguce, sa ili bez epidurala), nego hocu da znam da sam se porodila
hocu da moje telo zna da vise nismo trudni, da i moje telo i moja glava budu svesni toga

jer nije bilo tako kada sam imala carski rez i mislim da je potrebno, psiholoski momenat... kroz taj bol i tako to

jedva cekam da se konacno porodim!!!
makar me bolelo ko sve vas zajedno, ja hocu da znam da sam se porodila i tacka!
 
Epidural obavezno! Ja sam se tako porodila i često u šali kažem da ne znam kako izgleda rodoti dete! Tako bih mogla 10-oro! Prava stvar!:bye:
Moje iskustvo sa epiduralnom anestezijom je skroz pozitivno. Obavezno, ako mozete, uzmite za porodjaj. Ja sam se normalno porodila, dve nedelje probila termin, beba 4400g, i nista nije bolelo, bilo je bas jednostavno, ma opustencija:whistling: Uvek za epidural:worth:
vec sam pisala o tome,ja sam se poradjala uz epidural i smatram da je to najbolja stvar na svetu

Porodila sam se sa epiduralom (2006godin) super je stvar
u svakom slucaju epidural:worth:
:super: :super: :super: :super:

Sama anestezija je ok al ja ne znam NI JEDNU JEDINU ženu koja se porađala sa epiduralom i kod koje je sve završeno ok.
evo sad znas njih 5. :)
 
Ne razumem kako epidural u tome pomaže? Kako misliš hoćeš da znaš? Znaš kako je dobro kad se porađaš normalno - SUPER JE :P
Boli, naravno da boli - al to je neki specifičan bol, tup bol koji nikad ranije nisam osetila, ono se prćaka u stomaku kao nikada do tad, gura se - OSEĆAŠ BEBU kako se pomera, pošto je plodova voda iscurela, neki tripozan osećaj je kao da ništa više između vas dvoje ne postoji, nikakva granica - sve vreme ste jedno al na samom porođaju taj osećaj je vrlo specifičan i jak. Gledaš na sat, treseš se... sve je jače i jače. Meni je Žarko bio tu, držao me je za ruku, masirao leđa, brisao čelo... Kontrakcije su sve češće i jače i jače i taman kad misliš da ne možeš BOL PRESTAJE. Osećaš bebine nožice, osećaš vrlo jasno kao da isplivava iz tebe... čuješ plač - gledaš sve vreme, naravno. Ne znaš da li je lepše to što vidiš ili ono što dok to vidiš osećaš : )))

PRELEPO JE.

A enna - znaš šta meni nije jasno?
Zašto se buduće majke plaše porođajnog bola, zašto uopšte razmišljaju o tome da li će da boli ili neće a ne primarno o detetu koje će roditi, o tome kako će taj dan zauvek slaviti i kako je to i ako možda bolan NAJLEPŠI DAN u životu svake žene - zar one ne bi trebalo da su oličenje ljubavi i čvrstine?

Što platiti nekom da nam ga usere*?
 
Ne razumem kako epidural u tome pomaže? Kako misliš hoćeš da znaš? Znaš kako je dobro kad se porađaš normalno - SUPER JE :P
Boli, naravno da boli - al to je neki specifičan bol, tup bol koji nikad ranije nisam osetila, ono se prćaka u stomaku kao nikada do tad, gura se - OSEĆAŠ BEBU kako se pomera, pošto je plodova voda iscurela, neki tripozan osećaj je kao da ništa više između vas dvoje ne postoji, nikakva granica - sve vreme ste jedno al na samom porođaju taj osećaj je vrlo specifičan i jak. Gledaš na sat, treseš se... sve je jače i jače. Meni je Žarko bio tu, držao me je za ruku, masirao leđa, brisao čelo... Kontrakcije su sve češće i jače i jače i taman kad misliš da ne možeš BOL PRESTAJE. Osećaš bebine nožice, osećaš vrlo jasno kao da isplivava iz tebe... čuješ plač - gledaš sve vreme, naravno. Ne znaš da li je lepše to što vidiš ili ono što dok to vidiš osećaš : )))

PRELEPO JE.

A enna - znaš šta meni nije jasno?
Zašto se buduće majke plaše porođajnog bola, zašto uopšte razmišljaju o tome da li će da boli ili neće a ne primarno o detetu koje će roditi, o tome kako će taj dan zauvek slaviti i kako je to i ako možda bolan NAJLEPŠI DAN u životu svake žene - zar one ne bi trebalo da su oličenje ljubavi i čvrstine?

Što platiti nekom da nam ga usere*?
jao posle ovog tvog opisa ja bih za svaki slucaj uzela dve epiduralne:lol: meni ovo opis horora,sori
inace ja sam imala epidural uz carski i posle toga sam svima preporucivala epidural
meni on nije usrao taj dan nego ga ulepsao(pogotovu posle celog dana mrcvarenja oce da izadje nece da izadje)
nisam uzivala u bolovima koji su prethodili,najlepse dolazi tek po izlasku iz bolnice;)
 
Ja sam baš bila hrabra i samouverena i nisam htela da čujem za epidural, nekmoli carski... I jedva sam čekala porođaj; eto da i JA vidim kako je to, šta je to tako 'strašna' bol
Ali, Majo, izgkeda da tvoji i moji bolovi nisu bili ni slični. ja ne znam kako sam preživela. Bila sma u nesvesti od bolova, pa se budila na svaki minut, pa ponovo onesvešćivala, minuti su mi trajalikao sati... Pa tako sve blizu 24 sata. pa na kraju, doktor na jednu stranu, a babica na drugu i ručno me šire, još dva prsta :eek:
Pa kad je izlazio, jeste to već jeste 'olakšavajući' bol; ali kako me iscepao, pa se doktor uplašio, kad sam ga čula - ODAKLE OVOLIKO KRVI, a ja čujem, znači čujem zvuk kako moja krv lije na pod, ono kao tuš da je neko uključio; pa ušivanje, pa :dash:
Znam da kad neko kaže - čim vidiš dete zaboraviš na bol; taj nije prošao što sam ja.
A baš nisam nikad bila, niti sam sada plačipička, ni *****.

Ali bez epidurala ne bih više, pa taman mi Stefan ostao jedino dete
 
Verovatno zato što si retardirana pa porođaj doživljavaš kao mučenje.
Rodićeš dete! TO je fenomenalno.

U svakom slučaju - sa srećom!

um... pa ono, hvala ljudima doktorima sto ne moram da se mucim satima i satima sa grcevima tokom mjesecnog krvarenja
kao sto sam znala uz cajeve i sl. gluposti
nego samo maznem tabletu i gotovo.....

i briga me ako neko kaze da sam retardirana sto bolna krvarenja dozivljavam kao mucenje

isto vazi i za porodjaj

sta pokusavas da dokazez, sunca ti?
bonk.gif
 
jao posle ovog tvog opisa ja bih za svaki slucaj uzela dve epiduralne:lol: meni ovo opis horora,sori
inace ja sam imala epidural uz carski i posle toga sam svima preporucivala epidural
meni on nije usrao taj dan nego ga ulepsao(pogotovu posle celog dana mrcvarenja oce da izadje nece da izadje)
nisam uzivala u bolovima koji su prethodili,najlepse dolazi tek po izlasku iz bolnice;)

Ma meni i dalje nejasno što bi neko tako nešto uradio...

Sto čuda ti se u životu dogodi i svašta te boli i zaboli a ništa nikad nema smisla... Ovo je bar smisleni bol, ima i svoju svrhu... I STVARNO NIJE STRAŠNO. U pravu su kad kažu da porođaj ne boli, samo kontrakcije al kratko nešto...

Ja sam pre imala dve operacije, primala sam anesteziju više puta i svaki put mi je bio gori oporavak od anestezije nego što me je rana od operacije bolela, povraćanja, bol u glavi, neki košmari, ludilo totalno... Odvratne su anestezije, fuj...

Sa mnom u sobi je bila jedna epidural mama - čije je dete bilo plavo totalno, baš izmučen dečačić a moja LENA anđeo, blistala je : )))
I mnogo sam bila ponosna na sebe. I dalje sam : )))
 
Verovatno zato što si retardirana pa porođaj doživljavaš kao mučenje.
Rodićeš dete! TO je fenomenalno.

U svakom slučaju - sa srećom!

Mislim Becky, zasto vredjati nekog ko ne misli isti kao ti:think:
Mislim da ne kapiras da sve zene ne prodju isto na porodjaju...Kada sam se porodila pitala sa mamu, koja je do tada tvrdila da porodjaj nije nista strasno, da mi kaze, al stvarno, posto sam se porodila ne mora da ulepsava vise stvari i znas sta mi je odgovorila:Ma ne stvarno ne boli, ja sam htela malo da odspavam al mi nisu dali cebe, na kraju je malo zabolelo, zadnjih 15-tak minuta...Eto tako je prosla moja mama, a ja sam imala bolove 10sati pre nego sto sam uopste otisla u bolnicu i tamo jos jedno 10sati, hvala bogu da sam imala epidural...mislim da sam vise bolova istrpela nego pet zena koje su se porodile bez epidurala...izgleda da ne kapiras da ne prodju svi isto, da ne pominjem zene koje se poradjaju po 24h(sto se inace zove produzen porodjaj i smatra se kao potpuno normalan samo st zena rikne) I na kraju, ne znam da li si cula za onu narodnu "Napila se ko majka", e pri tome misle na majke na porodjaju, vidis i tada se koristio neki vid anestezije samo smo sada malo napredovali:whistling:
 

Back
Top