Kulturološke emisije

*~Anti~*

Poznat
Poruka
7.272
Pre par dana pogledao sam emisiju ’’Vavilon’’ na RTS-2, pa me je to inspirisalo da i ostvorim ovu temu.

Zapravo, jedna od tema te emisije je bila i razotkrivanje mita o Vuku Karadžiću (ili ti po prvi put sam na televizijskom proguramu video emisju u kojoj se iznose prave činjenice i istine o tom čoveku koji je pretvoren u nerazrušiv mit).

Postoji nebrojene emisije na istom programu koje se bave kulturom. No, jedini poblem kod prikazivanja takvih emisija je vreme u koje se prikazuju (hoču reći, da one po planu i televizijskom programu bi trebale da budu u neko dogledno vreme, negde oko 21h, međunim, zbog kojekakvih (po mom mišljenju) opravdanih i neopravdanih dešavanja one se prikazuju u kasne sate, tako da priliku da ih gledaju imaju samo oni koji ’’pate od nesatince’’ ;)).

Da li pratite emisije tog tipa koje se tiču kulture (ili umetnosti uopšete), koje, i naravno kakvo je vaše mišljenje o njima?
 
Pratim ja neke od tih emisija.Ali uglavnom gledam na discovery,history,explorer tu ima zanimljivih stvari da se vidi.

Ja sam mislio da se konkretno baziramo na emisije o kulturi na RTS-2, mada ukoliko ne postoji tema o nekim od ovih televizijskih programa, ne bi bilo loše, čak mi zvuči kao i odlična ideja da proširimo ovu temu.

I ja kada god mi vreme dozvoljava pratim emisije na History-ju. Uglavnom imaju odličan odabir tema, mada su ponekada površni, pa treba biti rezervisan. Ovom prilikom bih mogao da pohvalim njihove emisije koje su za tematiku imale slikare...

Sviđa mi se njihov koncept rada, mada uvek može bolje... :)
 
Obilazim malo forume i čitam. Baš sam gledao tu emisiju Vavilon i moram reći da sam se iznenadio. Mislio sam da je Vuk onakav kako su neki govorili. Kao da je sve počelo od njega. Dok sam slušao pomislio sam ko zna koliko takvih stvari ima u ovoj zemlji o kojima su izgradili mitove (neću u stvari da kažem "mit" jer je mit dobra reč - bolje da kažem LAŽ). Malo sam se naljutio zbog toga. Ionako smo se raspali i :mad: !!!!
Ko zna koliko će trebati nama da prikazujemo malo više takvih emisija u udarnim terminima. Još sto godina. Ma još trista godina. Besan sam jako. Možda previše očekujem od ovog društva.
 
:otkacio: Toliko sam otkačio zbog :mad: besa da sam zaboravio :dash: da dodam i komentar za onu jednu od najlepših emisija na RTS-u. Radi se o Trezoru. Tu se emituju razne emisije od ranije. Daju se intervjui sa nekim poznatim ličnostima: glumcima, muzičarima, ljudima koji imaju veze sa televizijom. Nemam puno godina. Iako sam sklon nostalgiji ovo nema veze s tim. Ima veze s konceptom emisija kako su ranije rađene. Ljudi su temeljniji i obrazovaniji. Posvećeniji su svojim poslovima i teško i postupno su svoje ime izgrađivali. Mnogo toga imao bih još da kažem o tome. Neću da vas ugnjavim. Još sam ljut zbog Vuka pa odoh da se smirujem. Ljut sam i zbog onih pametnih ljudi koji prave kompromise zbog mesta u akademiji i na fakultetima. Odvratno! A retkost ovakvih emisija samo je posledica svega toga. Niko ne želi da bude ugrožen. Odvratno!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Sad se setim onog filma Kad budem mrtav i beo! E tad ću i ja da imam svoje kulturne emisije. Tad ima da se odmorim od svojih prevelikih nadanja u Srbe.
Ako ovo prolazi kroz prste moderatora molim ga da ne bude strog prema meni. :)
Dobri ljudi vidimo se!
Idem da se smirujem definitivno! :)
 
E moj Brko, nemoj toliko da budeš besan! :)
Ljudi koji studiraju na katedrama za jezik ili književnost, veoma dobro su upoznati sa objektivnim činjenicama o Vuku Karadžiću. Ja sam ovu emisiju i temu spomenuo kao posledicu svog oduševljenja, jer je napokon deo istine iznesen u javnost.
Kada je reč o godinama koje su potrebne za iznošenje neke istine, seti se samo toga da su prave istine o boju na Kosovu iznete tek u 20. veku (mada i danas da pitaš neke ljude ko je pobedio u boju na Kosovu mnogi će ti reći, da su Srbi izvojevali pobedu, i da je Vuk Branković izdajnik), tako da na ovo iznošenje podataka o Vuku u 21. veku možeš gledati i kao napredak, jer ipak nije prošlo pet vekova... :lol:

A kada si već spomenuo emisiju ’’Trezor’’, moram priznati da me je oduševilo to što je još neko gleda. Zaista odlična emisija! :super:
 
Malo sam se smirio pa sam se dosetio da sam zaboravio da napomenem još jednu bitnu stvar. Moram reći da sam pratio i pregled Sterijinog pozorja. Tu je i Metropolis. Ima još nekih emisija ali ne spadaju u ovu temu. Nisu sa RTS-a.

Toliko od mene za sad. Nadam se da će neko preporučiti nešto novo. Neku emisiju otvorenu i profesionalnu. Ali da ne bude pretenciozna i kao oslobođena predrasuda (samo zbog dobre reklame)...
 
Pošto sam se u samoj postavci teme ograničio na RTS-2, a već u dva navrata susreo se sa postovima u kojima bi se pisalo o drugim televizijama i njihovim kulturnim sadržajima predlažem da se ova tema proširi na sve televizijske programe, kao i sve emisije kulturološkog tipa koje gledamo....

Možete slobodno pisati o svim kulturološkim emisijama koje pratite na bilo kom televizijskom programu! :D

Evo ja ću kao začetnik ove teme preporučiti jednu veoma simpatičnu emisiju. Zove se ''Iza ogledala'', i prikajuje se na RTV. Reč je o emisiji koja traje najduže 10-ak minuta, i koja sasvim sažeto uvodi gledaoca i informiše ga o raznim kulturnim temama (nekada se govori o nekom kulturnom događaju, nekada se koncizno zahvata u celovitost života i stvaralaštva neke ličnosti iz bilo koje sfere umetnosti - glumci, pisci, režiseri, kritičari, muzičari... i što je najbitnije ne samo sa prostora Srbije).

Kada bi me neko pitao zašto preporučujem ovu emisiju, rekao bih mu: lako se konzumira i ostavlja vam otvoreno polje za dalja ''istraživanja''; zaista je pravo umeće uobličiti jednu emisiju od desetak minuta, a ugraditi u nju najbitnije elemente nečijeg rada ili života.

Svima onima kojima je dostupna RTV preporučujem da pogledaju ovu emisiju, a i monoge druge, o kojima će biti reči narednog puta.
 
Vidim da si pominjao emisiju Šok koridor. Iskreno, ne mislim da je ta emisija baš pravi primer kulturne emisije. To što neko psuje preko svake mere ne znači da je slobodnih shvatanja i oslobođen predrasuda. Gledao sam tu emisiju redovno. Taj momak je diletant. Čini mi se da je to mnogima svojstveno: proguraju svoje mišljenje kao neku legitimnu teoriju. Površan je. I šta mu onda ostaje. Nekultura!!! I jedno ništa. (Ali baš ga briga: prodaje se. Ovo je bilo sarkastično.) Jedina dobra stvar jeste što te upute na neke filmove.

Odiseja filma na RTV2. Malo je prefinjenija emisija.

Hteo sam da dodam da ima još toliko malih, unikatnih dokumentarnih filmova koji se prikazuju na RTV. To su prava mala remek dela. Kamera je odlična. Uglavnom svaki kadar osmišljen i vizuelni simbol usklađen sa rečju. Na takvim stvarima se uči. I o kulturi gledanja i o kulturi slušanja.
 
Vidim da smo se baš raspisali. Što bi rekli I OVO JE DOVOLJNO SIMPTOMATIČNO što niko ni ne piše na ovu temu. Snaga prećutkivanja je jača od snage pohvale i kritikovanja. Odavno nisam bio ovde. Ne volim da budem namćorast al'... Za početak je možda bolje da pričamo o nedostatku ljudi sa kojim bi da pričamo. A onda da pričamo o Kulturološkim emisijama. Ako bude bilo onih koji bi pričali. Da sam pričao o Gvinet Partlou (ili kako već Patr-, Partrl-, Pratl-...) i njenom vižljastom vratiću, sigurno bi se javilo mnoštvo njih. Nisam ja jedan od onih što sve vide crno. I nemojte da mi govorite TI SI JEDAN OD ONIH ŠTO NIKOME NE DAJU ŠANSU!!! E--PA--NE---DAM!! Dosta je bilo šansi! Svaki put po jedna šansa! Svi smo sve nešto u šansama i pokušajima! Kad smo istorijski debili i nedonoščići! Pfuuuu!!!
Jeli bi vi meni kulturu umesto hleba! A hleb samo nedeljom za svečani ručak! To je disciplina mozga!
Prosto ne ličim na sebe. Odavno nisam ovako ozlojeđen bio.
Sav program je podređen umrtvljavanju samorefleksije. Opet će neko da mi kaže kako nešto dobro ispadne od toga. Kako se izvuče i nešto korisno. Dosta je izvlačenja nečeg korisnog iz đubreta. Pa nismo đubretari (pri tom ne mislim na profesiju đubretara) da se stalno oslanjamo na otpatke.
KADA ĆEMO PITI SA SAMOG IZVORA! A NE SA DLANOVA! Eto dotle ćemo vrebati emisije koje se emituju kad vampiri ustaju iz postelje. Zbogom svima do narednog puta kad ne budem bio ljut.
 
Jeli bi vi meni kulturu umesto hleba! A hleb samo nedeljom za svečani ručak! To je disciplina mozga!
Brko, ovih par rečenica su odlične, pogotovo ova prva!!! :klap:

Ali uz pohvalu, moram malo i da te kritikujem. ;) I ja bih voleo da više ljudi prati i piše o nekim kulturološkim emisijama, ali šta je tu je. Jednostavno, opredeljene ljudi je takvo kakvo je, i nemoj im baš toliko zamerati. Bolje se vrati biti teme i predloži neke nove emisije.
 
Poslednja izmena:
Na RTS-u 1 u dva različita termina (negde pre 12h i negde pre 15h) emituje se jedna veoma kratka emisija koja nosi naziv ’’Iza naslova’’... U tim emisijama se predstavljaju određeni nerazjašnjeni i diskutabilni momenti u stvaralaštvu nekih kompozitora. Danas je na primer emisija nosila podnaslov „Ludvig van Betoven Za Elizu“ gde su pokušali da razotkriju stvarni identitet osobe kojoj je delo posvećeno...

Koga zanima ovakav tip emisija, evo predloga. :)
 
Na RTS-u 2 prikazuje se emisija pod nazivom ’’Hit libris’’. Tematika emisije posvećena je knjigoljupcima. Zapravo, u toj emisji predstavljaju se nove knjige od strane različitih izdavača koje su izašle na srpskom književnom tržištu (uz komentare prevodilaca, književnih kritičara, profesora...). Takođe, u okviru emisije daju i top listu od 10 najprodavanijih knjiga u prethodnom mesecu (naravno, u knjižarama u Srbiji)...

Emisiju preporučujem knjigokuscima. :)
 
’’Beokult’’ emisija posvećena kulturnim dešavanjima u našoj zemlji (preciznije: u okviru emisije 'obrađene' su različite teme koje su u vezi sa književnošću, muzikom, filmom, pozorištom, slikarstvom, fotografijom...).

Naredna emisija biće posvećena 53. Beogradskom sajmu knjiga.

Emisija se prikazuje svake srede na RTS-u 2 u 20:30h (mada, tačno vreme prikazivanja emisije i nije baš precizno, podređeno je trajanju različitih političkih i sportskih prenosa, ali jedno je sigurno, prikazuje se svake srede).
 
Mogu reći da je za veliku pohvalu ovaj DIGITAL RTS. Ako već plaćamo tv onda bar da možemo i da dobijemo celodnevni kulturni program. Ne samo celodneva zasedanja skupštine.

Odličan je.

Ja sam gotovo i zaboravio da sam otvorio ovu temu. :rumenko:

Prestao sam i da gledam televiziju. Ako i koristim usluge ovog medija svratim na Digital, bacim pogled da vidim šta ima i to je to. Koliko sam primetio ima klasične muzike, opere, džeza, emisija o slikarima, arhitektama (koliko se govori o svetskoj arhitekturi, toliko i o našim manastirima), ima etnologije...
Koncepcija programa, za početak, odgovara mom ukusu. Videćemo da li će ostati na tom nivou. Nadam se da neće biti kojekakvih kompromisa kao što to obično biva kada se želi povećati gledanost.
 
Pratim ja neke od tih emisija.Ali uglavnom gledam na discovery,history,explorer tu ima zanimljivih stvari da se vidi.


Ima na RTS 2 finih kulturnih i dokumentarnih emisijica:super:

Voleo bih kada bi svi vi naveli ili preporučili neku konkretnu emisiju koja vam se svidela... Tako bi mogli svi zajedno iznositi svoje komentare o datim emisijama ili bismo dobiti preporuke, pa samim tim bili podstaknuti na gledanje...
 

Back
Top