Religija i kultura...

Šakal

Elita
Poruka
17.385
Hm, ovako... Kao prvo, ne želim da uvredim... nikoga... nije mi to namera...

Šta je kome religija donela...
Ako pogledamo trenutno stanje stvari...

Katolici su daleko kulturniji... od ostalih...
Pravoslavci, generalno zaostaju...
Muslimani daleko ispod svih nivoa...

Kultura, obrazovanje, način života... opšta kultura, svakodnevna kultura... mislim da su daleko ispred svih ostalih... Englezi, Španci, Nemci, Francuzi, Ameri... nasuprot Srba, Rusa, Makedonaca, Rumuna... nasuprot Albanaca, Iračana, Afganistanaca...

Kroz istoriju... josh crnje i gore... Uzeću nas za primer, nismo imali vlastelu, bogate a obrazovane pojedince... kulturne... nemamo zamkove, stare gradove... nemamo nishta... a qrčimo se kao da imamo sve... ok. bili pod Turcima... kao oni krivi za sve!?
Da li je tako? Da li su Turci krivi bash za sve? Neshto nisam siguran.
Mislim da nam je pravoslavlje donelo vishe losheg nego dobrog... naša najveća greška je možda upravo to... pravoslavlje...

Btw. pod katolike sam strpao sve frakcije... rimokatolike, protestante...
 
Hm, ovako... Kao prvo, ne želim da uvredim... nikoga... nije mi to namera...

Šta je kome religija donela...
Ako pogledamo trenutno stanje stvari...

Katolici su daleko kulturniji... od ostalih...
Pravoslavci, generalno zaostaju...
Muslimani daleko ispod svih nivoa...

Kultura, obrazovanje, način života... opšta kultura, svakodnevna kultura... mislim da su daleko ispred svih ostalih... Englezi, Španci, Nemci, Francuzi, Ameri... nasuprot Srba, Rusa, Makedonaca, Rumuna... nasuprot Albanaca, Iračana, Afganistanaca...

Kroz istoriju... josh crnje i gore... Uzeću nas za primer, nismo imali vlastelu, bogate a obrazovane pojedince... kulturne... nemamo zamkove, stare gradove... nemamo nishta... a qrčimo se kao da imamo sve... ok. bili pod Turcima... kao oni krivi za sve!?
Da li je tako? Da li su Turci krivi bash za sve? Neshto nisam siguran.
Mislim da nam je pravoslavlje donelo vishe losheg nego dobrog... naša najveća greška je možda upravo to... pravoslavlje...

Btw. pod katolike sam strpao sve frakcije... rimokatolike, protestante...

pa sad...
vidish
meni su emiri iz UAE daleko iznad svih!
i oni iz okolkih zemalja!
sasvim svesni trenutka i situacije.

tu mislim na ulaganja u 1001 chudo u dubaiu
i ono chuodo od zgrade vetrenjace

gde lepo ljudi kazu
"danas imamo naftu i extra nam je, al moramo da mislimo i na decu"

drugo...
protestanti i katolici se globalno mnogo razlikuju

nismo mi mnogo iza katolika
po mentalitetu, stepenu razvoja i sl...
al smo i 1 i drugi daleko iza protestanata

mislim... izuzetaka ima svuda

imash irsku kao zemlju sa najvishim standardom,
katolichku
a i latinsku ameriku, a gori od nas
sem brazila
skoro svi...

s druge strane, od svih znamenitih iraca, tek 5% katolici...
:)

slazem se za konstataciju vezanu za pravoslavce
tu jednostavno ne umem da nadjem izuzetak
:D odo da gledam Krisa (na foxu) :D

uzdravlje
 
Hajde malo bolje objasni sta najvise zameras pravoslavlju kod Srba...i zanima me-kako bi po tebi (okvirno) izgledala istorija Srba da smo katolici...

Hm, ovako... probaću na ovaj način...
Vidi sad, pre neki dan odgledam neku emisiju na tv-u, o Poljskoj... prikazivali neke srednjevekovne znamenitosti... prodje mi kroz glavu... pa se prisetim istih... iz Austrije, Madjarske, Nemačke, Francuske, Španije... malo sam švrćkao po Evropi... što poslom što turistički... pa svašta video... pa se vratim u Beč, Prag, Barselonu, Budimpeštu... u svakom od navedenih gradova postoje zgrade u kojima ljudi žive a koje su čak iz petnaestog veka... čitavi blokovi, prvi becirk u Beču na primer... pa Karlov most... itd. Mi toga nemamo... Beograd takodje mator grad... ali, sem tvrdjave nema ništa... a ni nju nismo mi napravili... ok. neko će reći... ratovali smo mnogo pa je porušeno... slažem se, ali, da je drugačije bilo... da li bi toliko i ratovali... možda ovi prostori i nebi bili na vetrometini... a opet, pa Madjari su ratovali sa Turcima mnogo vishe nego mi, Poljaci sa Turcima, Rusima i Švedima... pa opet imaju šta da pokažu... tukli se i oni u Prvom i Drugom ratu... nayebali kao mi... al' opet neshto ostalo... a kod nas? Nije nishta... ali, nije ni bilo... u tome i jeste problem... shto nije bilo?
Pa dalje, pogledam malo... ni Bugari, Grci, Rumuni... ne mogu neshto da se pohvale... jedino se Rusi izdvajaju... ali, vishe od polovine... su pravili katolici, Jevreji... mislim, vishe od polovine zgrada, gradjevina... a opet, sem Moskve i Pitera... mrshavo i kod njih...
 
pa sad...
vidish
meni su emiri iz UAE daleko iznad svih!
i oni iz okolkih zemalja!
sasvim svesni trenutka i situacije.

tu mislim na ulaganja u 1001 chudo u dubaiu
i ono chuodo od zgrade vetrenjace

gde lepo ljudi kazu
"danas imamo naftu i extra nam je, al moramo da mislimo i na decu"

drugo...
protestanti i katolici se globalno mnogo razlikuju

nismo mi mnogo iza katolika
po mentalitetu, stepenu razvoja i sl...
al smo i 1 i drugi daleko iza protestanata

mislim... izuzetaka ima svuda

imash irsku kao zemlju sa najvishim standardom,
katolichku
a i latinsku ameriku, a gori od nas
sem brazila
skoro svi...

s druge strane, od svih znamenitih iraca, tek 5% katolici...
:)

slazem se za konstataciju vezanu za pravoslavce
tu jednostavno ne umem da nadjem izuzetak
:D odo da gledam Krisa (na foxu) :D

uzdravlje

Hm, ma ok. je to sada... ali, pre sto godina i manje... oni su bili chobani... otprilike... dok nisu nashli naftu...
Katolici, protestanti... svejedno... tokom vekova zidali zamkove, gradove... pravili chuda...
Pravoslavci jedino zidali manastire i crkve...

Pogledaj sad, muslimani dizhu kule u nebesa... Petronas Kule, pomenuto svetsko chudo u Dubaiu...
Protestanti i katolici... da ne prichamo...
A di smo to mi? Beograd nema ni metro... a o ostatku države i da ne prichamo... Situacija nije mnogo bolja ni u ostalim pravoslavnim drzhavama...
 
Ne vidim baš jasnu uzročno-posledičnu vezu izmedju ovoga što nemamo i religije!?

Ako uvedeš u priču geostratešku vetrometinu koja je besnela na ovim prostorima kad god su Madjari ratovali sa Turcima i to mnogo više nego mi, Poljaci sa Turcima... opsedanja Beča...

... pre će tu biti uzrok za skoro sve što si naveo da nemamo.

Jer, recimo...

Srpski dvor u doba Nemanjića, despota Stefana ili kuće Brankovića nije zaostajao za srednjovekovnim dvorovima Evrope i okolnih zemalja ni po svom luksuzu, ni u pogledu održavanja higijene i upotrebe nužnika - tvrdi arheolog dr Marko Popović.

Pisani izvori pokazuju da je u srednjovekovnim srpskim zemljama bilo sasvim normalno da na vladarskom dvoru postoje priručni nužnici koji su po potrebi unošeni i iznošeni iz vladarskih odaja. U tvrđavama Golubac, Smederevo, Manasija ili Beograd postoji razvijen kanalizacioni sistem sa uzidanim nužnicima koji je vrlo sličan antičkom sistemu.
"U tvrđavi u Smederevu su kanalizacioni uređaji bili razvijeni u toj meri da su na šetnim stazama na zidinama tvrđave bili uzidani nužnici za posadu ispod kojih je kroz kanale proticala voda i sve odnosila u Dunav. Samo je delimično tačno da je srednji vek bio stoleće prljavštine jer postoje podaci da su se vladar i vlastela u svojim odajama često kupali" - tvrdi Popović.

On ističe da "nije tačno da su se članovi vladarske kuće kupali samo dva puta godišnje jer je postojao pravi kult tela". Tako su, podseća on, "žene morale da imaju svetao ten i negovanu lepu kožu".
- Srednjovekovni Srbi su bili mnogo napredniji nego što danas mislimo i znamo, uglavnom zbog malobrojnih pisanih izvora koji su preživeli ratove i razaranja - naglašava Popović.

Zna se da je srpski dvor držao korak sa vizantijskim a posle prve polovine 14. veka zbog ekonomske snage zemlje izgledao je luksuznije od dvora konstantinopoljskih careva čija je moć bila u opadanju. To sa zavišću spominje i Grk Teodor Metohit, kada mu srpski kralj Milutin šalje hranu u srebrnim i zlatnim posudama.
"Sami sebe smo strpali u vizantijski svet ali kod nas ima mnogo više zapadnog nasleđa nego što smo svesni, jer smo bili otvoreni prema primorju i Italiji odakle su tekovine kulture slobodno strujale - kao što su luksuzni predmeti i uticaj gotike" - kaže Popović.

Ipak, upozorava da su "običan romantičarski mit, koji nema nikakvo utemeljenje u stvarnosti, priče o srebrnim i zlatnim viljuškama srpskih vladara dok su, navodno, vladari ostatka Evrope bili priprosti i jeli prstima".
"Srpski dvor je koristio viljuške kao što su ih koristili romejski carevi i plemstvo na Zapadu. To je deo antičkog nasleđa koje smo dobili mi i svi ostali ali je kod nas to ostalo na freskama pa smo se time zanosili" - naglasio je Popović u izjavi FoNetu.

http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2003/11/12/srpski/R03111101.shtml
 
Hm, ovako... Kao prvo, ne želim da uvredim... nikoga... nije mi to namera...

Šta je kome religija donela...
Ako pogledamo trenutno stanje stvari...

Katolici su daleko kulturniji... od ostalih...
Pravoslavci, generalno zaostaju...
Muslimani daleko ispod svih nivoa...

Kultura, obrazovanje, način života... opšta kultura, svakodnevna kultura... mislim da su daleko ispred svih ostalih... Englezi, Španci, Nemci, Francuzi, Ameri... nasuprot Srba, Rusa, Makedonaca, Rumuna... nasuprot Albanaca, Iračana, Afganistanaca...

Kroz istoriju... josh crnje i gore... Uzeću nas za primer, nismo imali vlastelu, bogate a obrazovane pojedince... kulturne... nemamo zamkove, stare gradove... nemamo nishta... a qrčimo se kao da imamo sve... ok. bili pod Turcima... kao oni krivi za sve!?
Da li je tako? Da li su Turci krivi bash za sve? Neshto nisam siguran.
Mislim da nam je pravoslavlje donelo vishe losheg nego dobrog... naša najveća greška je možda upravo to... pravoslavlje...

Btw. pod katolike sam strpao sve frakcije... rimokatolike, protestante...

evo, pokusavam iskopat u ovom tvom...postu nesto sto nije najobicniji...stereotip i...nema.
aman Sakale :arrow: :think:
 
Таман тако!

Ево, ја сам имао срећу да обиђем дивну земљу Румунију и видео сам више прелепих двораца.

Да поменем само бајковити Бран, невероватну Синаиу или Пелеш: http://www.czipm.org/peles.html

Осим тога, ко је видео чудесни Манастир Кртеа де Арђеш, заувек бу имукнуо о било каквој културној ''инфериорности'' Православних Румуна...
 
@ ljupche
da ljupche
tek u doba djurdja brankovica srpski dvor i vlastela je bila u skladu s vremenom...
a tad drzava bila najslabija :(

nisam mislio samo na gradjevinski duh
mislio sam na progres uopshte

zato su meni oni sheici i emiri trenutno zakon

zbog dalekovidosti

za njima protestanski nemci

a tu je negde i, na moje iznenadjenje brazil, koji inache kao pojavu ama bash ich ne volim...

ono shto odudara od stereotipa su ova 2 projekta 80-90

finska-irska

;) neshto se u njima prelomilo
i dokaz su da uz prave ljude na pravim mestima
i sa pre svega dobrom voljom
moze da se ide napred.

a za zgrade, Shakale, pa sve to nabrojeno je iz doba kad su ovde vladali turci
bar veci deo...

ovde su turska zaveshtanja do temelja porushena
po tome su Srbi i poznati,
bar tako kazu knjige

imali su naviku da tragove predjashnjih korenito izbrishu ;)

ovde pola jedno naselje u temelju ima kamen uzet iz rimskih iskopina... :D

a za justinijanu primu tek kazu da je katastrofa

p.s. ja i dalje ne vidim pravoslavnu zemlju u kojoj bi voleo da zivim
ako izuzmemo grchku klimu... ljudi su im katastrofa :(
 
Таман тако!

Ево, ја сам имао срећу да обиђем дивну земљу Румунију и видео сам више прелепих двораца.

Да поменем само бајковити Бран, невероватну Синаиу или Пелеш: http://www.czipm.org/peles.html

Осим тога, ко је видео чудесни Манастир Кртеа де Арђеш, заувек бу имукнуо о било каквој културној ''инфериорности'' Православних Румуна...

Hm, ok. izuzmi taj manastir... ko je zidao ostalo? Ok. Rumuni su bili radna snaga... Ko je zidao?
 
Ne vidim baš jasnu uzročno-posledičnu vezu izmedju ovoga što nemamo i religije!?

Ako uvedeš u priču geostratešku vetrometinu koja je besnela na ovim prostorima kad god su Madjari ratovali sa Turcima i to mnogo više nego mi, Poljaci sa Turcima... opsedanja Beča...

... pre će tu biti uzrok za skoro sve što si naveo da nemamo.

Jer, recimo...

Srpski dvor u doba Nemanjića, despota Stefana ili kuće Brankovića nije zaostajao za srednjovekovnim dvorovima Evrope i okolnih zemalja ni po svom luksuzu, ni u pogledu održavanja higijene i upotrebe nužnika - tvrdi arheolog dr Marko Popović.

Pisani izvori pokazuju da je u srednjovekovnim srpskim zemljama bilo sasvim normalno da na vladarskom dvoru postoje priručni nužnici koji su po potrebi unošeni i iznošeni iz vladarskih odaja. U tvrđavama Golubac, Smederevo, Manasija ili Beograd postoji razvijen kanalizacioni sistem sa uzidanim nužnicima koji je vrlo sličan antičkom sistemu.
"U tvrđavi u Smederevu su kanalizacioni uređaji bili razvijeni u toj meri da su na šetnim stazama na zidinama tvrđave bili uzidani nužnici za posadu ispod kojih je kroz kanale proticala voda i sve odnosila u Dunav. Samo je delimično tačno da je srednji vek bio stoleće prljavštine jer postoje podaci da su se vladar i vlastela u svojim odajama često kupali" - tvrdi Popović.

On ističe da "nije tačno da su se članovi vladarske kuće kupali samo dva puta godišnje jer je postojao pravi kult tela". Tako su, podseća on, "žene morale da imaju svetao ten i negovanu lepu kožu".
- Srednjovekovni Srbi su bili mnogo napredniji nego što danas mislimo i znamo, uglavnom zbog malobrojnih pisanih izvora koji su preživeli ratove i razaranja - naglašava Popović.

Zna se da je srpski dvor držao korak sa vizantijskim a posle prve polovine 14. veka zbog ekonomske snage zemlje izgledao je luksuznije od dvora konstantinopoljskih careva čija je moć bila u opadanju. To sa zavišću spominje i Grk Teodor Metohit, kada mu srpski kralj Milutin šalje hranu u srebrnim i zlatnim posudama.
"Sami sebe smo strpali u vizantijski svet ali kod nas ima mnogo više zapadnog nasleđa nego što smo svesni, jer smo bili otvoreni prema primorju i Italiji odakle su tekovine kulture slobodno strujale - kao što su luksuzni predmeti i uticaj gotike" - kaže Popović.

Ipak, upozorava da su "običan romantičarski mit, koji nema nikakvo utemeljenje u stvarnosti, priče o srebrnim i zlatnim viljuškama srpskih vladara dok su, navodno, vladari ostatka Evrope bili priprosti i jeli prstima".
"Srpski dvor je koristio viljuške kao što su ih koristili romejski carevi i plemstvo na Zapadu. To je deo antičkog nasleđa koje smo dobili mi i svi ostali ali je kod nas to ostalo na freskama pa smo se time zanosili" - naglasio je Popović u izjavi FoNetu.

http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2003/11/12/srpski/R03111101.shtml

Hm, ok. je to... ali, šta imamo danas? Tada dok smo imali... imali smo malo... par primera...
 
@ ljupche
da ljupche
tek u doba djurdja brankovica srpski dvor i vlastela je bila u skladu s vremenom...
a tad drzava bila najslabija :(

nisam mislio samo na gradjevinski duh
mislio sam na progres uopshte

zato su meni oni sheici i emiri trenutno zakon

zbog dalekovidosti

za njima protestanski nemci

a tu je negde i, na moje iznenadjenje brazil, koji inache kao pojavu ama bash ich ne volim...

ono shto odudara od stereotipa su ova 2 projekta 80-90

finska-irska

;) neshto se u njima prelomilo
i dokaz su da uz prave ljude na pravim mestima
i sa pre svega dobrom voljom
moze da se ide napred.

a za zgrade, Shakale, pa sve to nabrojeno je iz doba kad su ovde vladali turci
bar veci deo...

ovde su turska zaveshtanja do temelja porushena
po tome su Srbi i poznati,
bar tako kazu knjige

imali su naviku da tragove predjashnjih korenito izbrishu ;)

ovde pola jedno naselje u temelju ima kamen uzet iz rimskih iskopina... :D

a za justinijanu primu tek kazu da je katastrofa

p.s. ja i dalje ne vidim pravoslavnu zemlju u kojoj bi voleo da zivim
ako izuzmemo grchku klimu... ljudi su im katastrofa :(

Hm, batica crow gat d'point!:lol:
 
olwejs maj bradr :cool:

----------------------------------------------------------------------------
"Never increase, beyond what is necessary, the number of entities required to explain anything" --- William of Ockham (1285-1349)
 
Hm, ovako... Kao prvo, ne želim da uvredim... nikoga... nije mi to namera...

Šta je kome religija donela...
Ako pogledamo trenutno stanje stvari...

Katolici su daleko kulturniji... od ostalih...
Pravoslavci, generalno zaostaju...
Muslimani daleko ispod svih nivoa...

Kultura, obrazovanje, način života... opšta kultura, svakodnevna kultura... mislim da su daleko ispred svih ostalih... Englezi, Španci, Nemci, Francuzi, Ameri... nasuprot Srba, Rusa, Makedonaca, Rumuna... nasuprot Albanaca, Iračana, Afganistanaca...

Kroz istoriju... josh crnje i gore... Uzeću nas za primer, nismo imali vlastelu, bogate a obrazovane pojedince... kulturne... nemamo zamkove, stare gradove... nemamo nishta... a qrčimo se kao da imamo sve... ok. bili pod Turcima... kao oni krivi za sve!?
Da li je tako? Da li su Turci krivi bash za sve? Neshto nisam siguran.
Mislim da nam je pravoslavlje donelo vishe losheg nego dobrog... naša najveća greška je možda upravo to... pravoslavlje...

Btw. pod katolike sam strpao sve frakcije... rimokatolike, protestante...

Можда је ту и питање коме, тј. да ли би ситуација била другачија да је Шведска православна, или Грчка католичка. Кад погледам оно какав имиџ остављају Италија, Шпанија или Португалија, барем што се тога тиче, тј. неке еманципације ширих слојева, не бих рекао да се као католичке нације разликују много од православних на истој географској ширини.

За католике као католике не бих уопште рекао да су "културнији" од осталих... поједини народи према појединим народима да, али не бих ту католичанство постављао као главни разлог томе. А иначе бих градацију направио овако: православље -> католичанство -> протестантизам, барем што се тиче друштвене свести, моралности и свести и савести који се тичу друштвене и породичне одговорности. А разлог томе није религија као религија, већ начин на који се она нуди верницима. У православљу и католичанству мистика има највећи значај, и ту људи, да кажем у прошлости, саму религију и њено исповедање доживљавају у мистично-ритуалном смислу, док је код протестаната нагласак на личном разумевању и на проповеди. Рецимо, у 18. веку је просечан протестант знао макар неколико цитата из Библије, док су Срби, не знајући ни шта у њој пише, измишљали легенде о стопалу арханђела Михајла, или како свети Сава изгони ђаволе из воденица...
 
@ ljupche
da ljupche
tek u doba djurdja brankovica srpski dvor i vlastela je bila u skladu s vremenom...
a tad drzava bila najslabija :(

nisam mislio samo na gradjevinski duh
mislio sam na progres uopshte
Ne bih rekao... evo slika... i za "gradjevinski duh" i za "progres uopshte"...

manasija2-1.jpg


Pa pre toga – čestito koleno... a ti odgovori zašto su nam saznanja došla tek sa "obimnim arheološkim istraživanjima kompleksa, obavljenim od 1961. do 1971. godine"?

"Značajna saznanja o izgledu srednjevekovnog Kruševca i potpuniju sliku o životu koji se u njemu odvijao pružila su obimna arheološka istraživanja kompleksa, obavljena od 1961. do 1971. godine. U prethodnom periodu od srednjevekovnih objekata bili su poznati crkva Lazarica, ostaci glavne kule sa delom bedema prema severu i neznatni tragovi zidova unutar samog kompleksa. Utvrđenje nešto izduženo u pravcu jugozapad - severoistok (dimenzija 300 x 200 m, po osama), obuhvata prirodnu zaravan sa najvišom kotom 161,33 m. Građen po modelu i na iskustvima vizantijske i srpske odbrambene arhitekture prethodnog perioda, kompleks je najverovatnije podignut u dve faze: "mali grad" (glavna kula, rampa, rov i jedna manja kula) i palata sa pratećim objektima u jugozapadnom delu, zidani su istovremeno i nešto ranije u odnosu na ostale profane građevine, utvrde "velikog grada" i crkvu Lazaricu. Pored ostataka više kula u bedemima utvrđenja, među mnogobrojnim objektima "velikog grada" značajem i veličinom izdvajaju se pridvorna crkva, palata i konjušnica."

image.2006-05-12.2629595117


A bilo je i onoga za čim bacamo čeznutljive poglede na "očuvani" zapad:

"Najznačajniju novinu u sistemu građenja srednjevekovnog Kruševca predstavljaju profani objekti raspoređeni unutar slobodnog prostora u okviru gradskih zidina, poput skupine građevina civilnog karaktera u jugozapadnom delu kompleksa. Među njima dominira stambeni objekat kvadratne osnove, dimenzija 17,70 x 19,50 m, zidova mestimično očuvanih u visini od 0,60 m. Po svemu sudeći u pitanju je kneževa palata, ozidana oblutkom, sa dominantnim otvorenim tremom i četiri prostorije."

Samo nije imao ko da obnovi...

A na ovoj lokaciji, koja mi se, uzgred budi rečeno ne dopada, ima još koliko hoćeš...

http://www.stormfront.org/forum/showthread.php/castles-serbia-409912.html
 
ljupche,
ne da nije imo ko da obnovi
vec je rushio i koristio kao gradjevinski materjal

shto svedochi i kanjic u svom putopisu
konkretno za belu palanku

mentalitet...

a slazem se s bogartom da gore pobrojani katolici ne odudaraju mnogo od pravoslavaca...


----------------------------------------------------------------------------
"Never increase, beyond what is necessary, the number of entities required to explain anything" --- William of Ockham (1285-1349)
 
Наравно, оним не нападам православље као религију, већ само кажем тј. констатујем да оно хришћанско што је у православљу једноставно нити допире, нити је икада допирало до ширих народних маса... притом мислим на оно "интелектуално хришћанство", хришћански морал и моралну чистоту, по којој су, рекао бих, протестанти испред свих. Па довољно је само код нас погледати, рецимо, адвентисте (који су хммм... па нешто што је ипак ближе протестантској деноминацији него нечем што бисмо назвали "сектом") за које је, ако се не варам, и Јеротић рекао да би многи међу њима постидели велик број православаца.

И опет, ту и католицизам стављам испред православља, јер иако и они имају сличне и готово исте ритуале и хришћанску праксу, опет су увек већи акценат стављали на проповед, а и сами свештеници (барем у нашим срединама) увек су од својих парохијана били далеко поштованији него православни свештеници међу својим. Али та њихова чистота је ипак више лицемерног него стварног типа...

А колико сама вера има утицај на то ко је какав и како се формира, идеалан пример имамо у нашим динарским срединама Херцеговине и хрватског и далматинског залеђа, где има и православаца и католика, а не одударају нешто претерано једни од других.
 
Не могу одговорити никоме, али могу навести нешто што ће вам изгледати друкчије. Није вера ништа од тога ни направила ни закочила. То је резултат феудалног уређења. Ја увек тврдим да ми никада нисмо имали феудално уређење и због тога није било ни феудалних кула и дворова који су се наслеђивали и одржавали све до данас у већини тих држава које су биле феудалне. Погрешно би било тврдити да су наши средњовековни велможе били феудалци, јер су то биле заједнице, већином на родбинској осниви. То је један од разлога, а други ништа мање важан је турска окупација и нестабилност становништва на једном месту. И можемо захвалити једино Богу и Цркви да смо још увек оно што смо увек и били, по вери, Православци од кад смо ту веру и прихватили као нашу,
 
Феудализам је постојао, јер су постојали и јасно одељени сталежи, чије је припадништво рођењем доносило различита права и различите обавезе.

А то што смо православци, не дугујемо ничем другом него томе што је Турска држава била толерантна према исповедању хришћанства, далеко више него што су католичке државе биле толерантне према православљу, да не кажем према исламу. Сеоско становништво је могло да задржи свој дотадашњи начин живота и као православно, и оно представља биолошку базу на којој је касније обновљен већи део српске нације.
 
Наравно, оним не нападам православље као религију, већ само кажем тј. констатујем да оно хришћанско што је у православљу једноставно нити допире, нити је икада допирало до ширих народних маса... притом мислим на оно "интелектуално хришћанство", хришћански морал и моралну чистоту, по којој су, рекао бих, протестанти испред свих. Па довољно је само код нас погледати, рецимо, адвентисте (који су хммм... па нешто што је ипак ближе протестантској деноминацији него нечем што бисмо назвали "сектом") за које је, ако се не варам, и Јеротић рекао да би многи међу њима постидели велик број православаца.

И опет, ту и католицизам стављам испред православља, јер иако и они имају сличне и готово исте ритуале и хришћанску праксу, опет су увек већи акценат стављали на проповед, а и сами свештеници (барем у нашим срединама) увек су од својих парохијана били далеко поштованији него православни свештеници међу својим. Али та њихова чистота је ипак више лицемерног него стварног типа...

А колико сама вера има утицај на то ко је какав и како се формира, идеалан пример имамо у нашим динарским срединама Херцеговине и хрватског и далматинског залеђа, где има и православаца и католика, а не одударају нешто претерано једни од других.
slazem se
s jednom malom konstatacijom
vanevropske katolichke zemlje
latinska amerika na primer
i pravoslavne
po svemu su nalik
narochito po birokratiji i korupciji :D

ovi evropski su ipak nekako blizi protestantizmu
geografki
pa da kaze nekako i "uredjeniji".


------------------------------------------------------------------------------------
"Never increase, beyond what is necessary, the number of entities required to explain anything" --- William of Ockham (1285-1349)
 
Феудализам је постојао, јер су постојали и јасно одељени сталежи, чије је припадништво рођењем доносило различита права и различите обавезе.

А то што смо православци, не дугујемо ничем другом него томе што је Турска држава била толерантна према исповедању хришћанства, далеко више него што су католичке државе биле толерантне према православљу, да не кажем према исламу. Сеоско становништво је могло да задржи свој дотадашњи начин живота и као православно, и оно представља биолошку базу на којој је касније обновљен већи део српске нације.
turci su p*zdeli kad neko reshi da primi islam
jer su porezi bili mnogo manji :D

za razliku od katolika
a bogami i rusije...
nije moglo da se bude drugachiji


------------------------------------------------------------------------------------
"Never increase, beyond what is necessary, the number of entities required to explain anything" --- William of Ockham (1285-1349)
 
(...)
Uzeću nas za primer, nismo imali vlastelu, bogate a obrazovane pojedince... kulturne... nemamo zamkove, stare gradove... nemamo nishta... a qrčimo se kao da imamo sve... ok. bili pod Turcima... kao oni krivi za sve!?
Da li je tako? Da li su Turci krivi bash za sve? Neshto nisam siguran.
Mislim da nam je pravoslavlje donelo vishe losheg nego dobrog... naša najveća greška je možda upravo to... pravoslavlje...

Btw. pod katolike sam strpao sve frakcije... rimokatolike, protestante...
Pa, nekako sam bio siguran da će tok priče da krene u pravcu neke rasprave koja ne može nikako da se definiše i imenuje. Koja ne drži vodu.

Šakal je, u uvodnom postu, veoma vešto formirao kostur na koji je moguće okačiti bilo kakvo tkivo. Ovo se najjasnije vidi kada je "uzeo nas za primer". Ponudio nam je u istoj rečenici vlast, pare, duhovne (obrazovani pojedinci... kulturni) i materijalne (zamkovi, stari gradovi...) dokaze nacionalnog postojanja i, na kraju, još veštije zaključio...

"... nemamo nishta... a qrčimo se kao da imamo sve..."

I, kao šlus: ko je veći krivac – Turci ili pravoslavlje?

Naravno, i odgovor je tu: za Turke nije baš siguran, ali "naša najveća greška je možda upravo to... pravoslavlje..."

Ja ponudim geostratešku vetrometinu, koja je rušila sve što je gradjeno, raseljavala sve što se naseljavalo, menjala i mešala narod tako da se genski izgubilo interesovanje za porodičnu prošlost, a kamoli za nacionalnu... Ko još, na prostorima nekadašnjeg Beogradskog pašaluka može sa sigurnošću, na osnovu pisanih tragova, da navede pretka u petom-šestom kolenu po pravoj liniji?

Vraća mi se:

crow:
"tek u doba djurdja brankovica srpski dvor i vlastela je bila u skladu s vremenom...
a tad drzava bila najslabija

nisam mislio samo na gradjevinski duh
mislio sam na progres uopshte

zato su meni oni sheici i emiri trenutno zakon"

Šakal:
"Hm, ok. je to... ali, šta imamo danas? Tada dok smo imali... imali smo malo... par primera..."

Ponudim opise jednog duhovnog središta i jedne prestonice pre Brankovića, i slike ponudim, i čitavu temu, doduše na drugom forumu...

... crow se hvata za mentalitet:
"ljupche,
ne da nije imo ko da obnovi
vec je rushio i koristio kao gradjevinski materjal"

I, onda Vragana s pravom i najsmislenije reaguje:
evo, pokusavam iskopat u ovom tvom...postu nesto sto nije najobicniji...stereotip i...nema.
aman Sakale

Apsolutno tačno: nema ničeg do najobičnijeg stereotipa, ma koliko ove dve reči bile blizu pleonazma.

Dakle, kliše, matrica, mnogo puta ponovljeni, eda bi se privukli oni kojima je Biblija jedina istina, pa da im malo potpirimo uz guzicu i da uživamo u sopstvenom prividu njihove duhovne nemoći – veruju ljudi u tu jedinu istinu, ma koliko i to bio stereotip, kliše, matrica...

Da zaključim: "ne želim" ni ja "da uvredim... nikoga... nije mi to namera..." ;)
 
hmmmm
sad ce da ispadne da se ne razumemo...

da ponovim

za graditeljstvo me zabole shto nije vishe,

za rushenje je fakat, nazalost, mnogo sitnih dusha...

za brankovice sam mislio shto i u postovima pre
toga
nivo prava i obaveza kmetova i sklad sa trenutkom

a kad ti i maj sister kazete stereotipi
to zavisi za shta....

mozemo da diskutujemo o mojim stavovima

----------------------------------------------------------------------------
"Never increase, beyond what is necessary, the number of entities required to explain anything" --- William of Ockham (1285-1349)
 
Pa, nekako sam bio siguran da će tok priče da krene u pravcu neke rasprave koja ne može nikako da se definiše i imenuje. Koja ne drži vodu.

Šakal je, u uvodnom postu, veoma vešto formirao kostur na koji je moguće okačiti bilo kakvo tkivo. Ovo se najjasnije vidi kada je "uzeo nas za primer". Ponudio nam je u istoj rečenici vlast, pare, duhovne (obrazovani pojedinci... kulturni) i materijalne (zamkovi, stari gradovi...) dokaze nacionalnog postojanja i, na kraju, još veštije zaključio...

"... nemamo nishta... a qrčimo se kao da imamo sve..."

I, kao šlus: ko je veći krivac – Turci ili pravoslavlje?

Naravno, i odgovor je tu: za Turke nije baš siguran, ali "naša najveća greška je možda upravo to... pravoslavlje..."

Ja ponudim geostratešku vetrometinu, koja je rušila sve što je gradjeno, raseljavala sve što se naseljavalo, menjala i mešala narod tako da se genski izgubilo interesovanje za porodičnu prošlost, a kamoli za nacionalnu... Ko još, na prostorima nekadašnjeg Beogradskog pašaluka može sa sigurnošću, na osnovu pisanih tragova, da navede pretka u petom-šestom kolenu po pravoj liniji?

Vraća mi se:

crow:
"tek u doba djurdja brankovica srpski dvor i vlastela je bila u skladu s vremenom...
a tad drzava bila najslabija

nisam mislio samo na gradjevinski duh
mislio sam na progres uopshte

zato su meni oni sheici i emiri trenutno zakon"

Šakal:
"Hm, ok. je to... ali, šta imamo danas? Tada dok smo imali... imali smo malo... par primera..."

Ponudim opise jednog duhovnog središta i jedne prestonice pre Brankovića, i slike ponudim, i čitavu temu, doduše na drugom forumu...

... crow se hvata za mentalitet:
"ljupche,
ne da nije imo ko da obnovi
vec je rushio i koristio kao gradjevinski materjal"

I, onda Vragana s pravom i najsmislenije reaguje:


Apsolutno tačno: nema ničeg do najobičnijeg stereotipa, ma koliko ove dve reči bile blizu pleonazma.

Dakle, kliše, matrica, mnogo puta ponovljeni, eda bi se privukli oni kojima je Biblija jedina istina, pa da im malo potpirimo uz guzicu i da uživamo u sopstvenom prividu njihove duhovne nemoći – veruju ljudi u tu jedinu istinu, ma koliko i to bio stereotip, kliše, matrica...

Da zaključim: "ne želim" ni ja "da uvredim... nikoga... nije mi to namera..." ;)

Hm, lepo...:lol:
Pročitaj moj post kao odgovor minosu...
Imamo mi i Smederevo i Kalemegdan... razne iskopine... tvrdjave oko manastira... manastire i crkve podignute na temeljima starih... pa ponovo rušene... ponovo gradjene... imamo mi i Vinču koja nije naša, imamo i temelje tj. arheološke iskopine iz staroga Rima... koji opet nisu naši... svašta mi imamo što nije naše, što smo zatekli i što su drugi gradili... Ali nemamo zgrade iz tog perioda... nemamo stambene blokove iz tog perioda, nemamo zgrade iz tog perioda u kojima je i danas moguće živeti... nemamo Karlov most koji nije samo spomen na stara vremena... nemamo zamkove koji su pretvoreni u raskošne hotele...

Dalje, ništa nisu bolje prošle ni ostale pravoslavne države... Šta ima Grčka iz tog perioda? Par manastira i šta još? Šta imaju Bugari, Rumuni, Makedonci, Crnogorci... šta imaju Kopti Etiopljani... ništa... samo Rusi... što je vrlo malo u poredjenju sa drugima... katoličkim državama na primer...

Da sam hteo da razglabam o svetom vam pisaniju... sigurno bih izostavio muslimane iz ove priče... ciljao sam na nešto drugo...

Dalje... što se uzroka - posledica tiče... zar nije malo simptomatično... jedino možemo sa crkvama i manastirima da se qrčimo... ali, zar je to sve? Da je bilo više... više bi i ostalo... Dalje, sve ukazuje na to da je svest kod nas a i u drugim pravoslavnim državama u to vreme bila daleko ispod svesti onih drugih... mislim na običan narod i vlastelu...
 
Katolici su daleko kulturniji... od ostalih...
Pravoslavci, generalno zaostaju...
Muslimani daleko ispod svih nivoa...

Нема смисла ово... ни да коментаришем.
Типична болест европоцентризма.
Чак ми је драго што си овако "зближио" православне и муслимане ;)
 

Back
Top