Novi pasoši u julu tvrdi Boža!

1234

Domaćin
Banovan
Poruka
4.833
hronika1_1.jpg



Božidar Đelić optužio Radovana Jelašića zbog kašnjenja sa izdavanjem biometrijskih putnih dokumenata

Novi pasoši verovatno u julu

Đelićeva izjava je nekorektna, navodi direktor ZIN-a Ljubiša Vuletić l Rokovi koje su odredili političari bili su nerealni l Paljenje ambasada usporilo nabavku repromaterijala


Optužbe posle optimizma: Božidar Đelić sa novim srpskim pasošem




Beograd - Izdavanje novih biometrijskih pasoša još nije počelo, a prvobitno je bilo najavljeno još za april, jer je Zavod za izradu novčanica i kovanog novca (ZIN) zakasnio prilikom nabavke repromaterijala, saznaje Danas. Izdavanje novih pasoša počeće u julu, rekao je Danasov dobro obavešteni sagovornik, koji je insistirao na anonimnosti.
Do zastoja je došlo u februaru-martu ove godine, pri nabavci materijala iz zemalja Zapadne Evrope i SAD, kaže naš sagovornik. Prema nezvaničnim podacima, tome je doprinela i nestabilna politička situacija i paljenje stranih ambasada u Beogradu nakon proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije, pa su strani partneri sačekali sa prihvatanjem garancija Narodne banke Srbije da će im repromaterijal biti isplaćen.
Jedan od problema je i taj što je reč o specifičnim i unikatnim materijalima koji se proizvode u različitim zemljama sveta. Na primer, hartija za pasoše se proizvodi u Švajcarskoj, polikarbonat u Nemačkoj i Švajcarskoj, konac za ušivanje stranica pasoša kupuje u Francuskoj, dok se korice kupuju iz SAD.
Dodatnom kašnjenju doprinela je i činjenica da rokovi nisu bili realni. Kako navodi naš izvor, kada su političari određivali rokove, nisu ni pitali ZIN da li je to ostvarljivo, tako da se još krajem prošle godine znalo da će aprilski rok biti probijen.
Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić ocenio je juče da je guverner NBS Radovan Jelašić odgovoran za kašnjenje. On je u izjavi novinarima naglasio da će danas biti održan sastanak na tu temu i dodao da očekuje da će od MUP-a i ZIN-a dobiti tačan datum početka izdavanja novog pasoša.
- Sve je dovoljno trajalo i vreme je da svako ponese svoj deo odgovornosti - naglasio je Đelić. Prema njegovim rečima, na današnjem sastanku biće predstavnici MUP-a, ZIN-a i NBS, čiji je guverner, kako je istakao "odgovoran za izradu čipova" i "odgovoran za kašnjenje u izradi pasoša".
- Tražim od guvernera Jelašića da preuzme odgovornost i garantuje isporuku kvalitetnih obrazaca i da MUP kaže kada će građani moći da dobiju moderne isprave - poručio je Đelić. On nije želeo da spekuliše o rokovima, ali je ocenio da građani pre godišnjih odmora treba da dobiju pasoše i dodao da je za njega "početak jula pravi momenat".
Reagujući na optužbe potpredsednika Vlade, direktor ZIN-a Ljubiša Vuletić je, u pisanoj izjavi dostavljenom Danasu, rekao da je Đelićeva izjava o Jelašićevoj odgovornosti "iznenađujuća i nekorektna".
- Gospodin Đelić je u svakom trenutku bio u potpunosti informisan o svim tehničkim pitanjima vezanim za nabavku repromaterijala i opreme potrebnih za izradu novih pasoša i o angažovanju ZIN-a da se oni prevaziđu i sa stranim ponuđačima skrate rokovi isporuke. U aprilu ove godine potpredsednik Vlade, guverner i direktor ZIN-a sa saradnicima zajedno su bili u Nemačkoj na razgovorima sa tamošnjim proizvođačima i tada je dogovorena dinamika isporuke elemenata za nove pasoše tačno je onakva kakva se i sprovodi - objašnjava Vuletić i dodaje da je Đelićev kabinet svakodnevno bio informisan o svim pitanjima vezanim za proces izrade novih pasoša.
U Vuletićevoj izjavi se ističe da je zbog toga potpuno nejasno čime je Đelić baš sada bio "podstaknut da se "iznenadi", govori o kašnjenju i krivici NBS, odnosno ZIN-a. Prema Vuletićevoj oceni, oni su bili krajnje korektni i do sada nisu javno govorili o tekućim problemima.
- Upravo su iz Slovenije poslati neophodni poluproizvodi od kojih će ZIN do kraja ove nedelje izraditi 2.000 pasoških knjižica i 1.000 specimena, što će početkom jula omogućiti nesmetani početak izdavanja novih pasoša - rekao je Vuletić.
Početak izdavanja novih pasoša bio je najavljen za 23. jun. Prvih 204 novih biometrijskih pasoša dodeljeno je 3. maja, u Domu Narodne skupštine, najzaslužnijim građanima izabranim na javnom konkursu "Novi srpski pasoš - Novo lice Srbije", koji je realizovao kabinet potpredsednika Vlade.
 
pasosi za celi porodicu mi isticu ovih dana, odustao od grcke u junu, ali bih isao u septembru.
dal da vadim stari, bilo bi bolje natenane
il da cekam novi, sta ako ne krene na vreme pa zakasnim za aranzman u septembru.
stoli bojka vladu za mene i moj odmor.
 
pasosi za celi porodicu mi isticu ovih dana, odustao od grcke u junu, ali bih isao u septembru.
dal da vadim stari, bilo bi bolje natenane
il da cekam novi, sta ako ne krene na vreme pa zakasnim za aranzman u septembru.
stoli bojka vladu za mene i moj odmor.

Sigurnije ti je da vadis stari.Meni je istekao pasos u decembru,rekli su mi da sacekam februar i da uzmem novi da ne bih vadio opet stari.Kada je dosao februar,oni rekli dodju u aprilu.Pa su onda produzili na jun,a sada koliko vidim planiraju za jul.Meni se cini da ce opet biti neke ispale tako da...
 
..ja sam pre 10 dana pitala za novi pasos i zena na salteru mi je rekla "mozete samo da sanjate o njemu" i umrla od smeha :eek::confused:

pa to ti pokazuje kakvu bagru mi imamo na vlasti

siptari proglasili nezavisnost pre par meseci i vec pocinju da izdaju pasose sad u julu, a mi "nezavisni" jos od 2006 i od pasosa jos nista :hahaha:

mozes da mislis kako nas gledaju carinici kad im negde u inostranstvu ponudimo pasos nepostojece drzave sr jugoslavije :hahaha:

sta bi ti rekla da ti dodje na granicu neki lik sa recimo pasosem pruske ili austrougarske? umrla bi od smeha zar ne ili bi mislila da je neki prevarant :hahaha:
 
pa to ti pokazuje kakvu bagru mi imamo na vlasti

siptari proglasili nezavisnost pre par meseci i vec pocinju da izdaju pasose sad u julu, a mi "nezavisni" jos od 2006 i od pasosa jos nista :hahaha:

mozes da mislis kako nas gledaju carinici kad im negde u inostranstvu ponudimo pasos nepostojece drzave sr jugoslavije :hahaha:

sta bi ti rekla da ti dodje na granicu neki lik sa recimo pasosem pruske ili austrougarske? umrla bi od smeha zar ne ili bi mislila da je neki prevarant :hahaha:


...ne moram da zamisljam
 
Prosto je nerazumljivo prosle su dve godine od razlaza sa CG a Srbija JOS nema svoju nac.putnu ispravu vec se stanovnici koriste pasosima nepostojece drzave...I natpisi po ambasadama u inostranstvu su i dan danas nepromenjeni na ono CG-ora stavili su lepljivu traku ( onu kafenu ) ili na neki drugi dosetljiv nacin precrtali ono CG. ili stoji jos nepromenjeno...Dobro sada su ambasadori povuceni zbog Kosova pa se ne stigne...
 
da postavim jedno pitanje
treba da putujem za koji dan
nemam pasos
pasos mi je zapaljen
prosli put kada sam pokusala da prijavim nestanak pasosa onaj inspektor mi nije verovao
i nije hteo da mi napise prijavu
kaze
seti se ti da si ga prodala
,,nije mi do navlacenja sa policijom
sta da kazem da mi je bilo sa psaosem pa da prodje to kod njih
ionako im je svejedno

a ja ocu da putujem hvala
 

Back
Top