Četnički zločini

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
88.071
Ajmo temu. Neutralno, bez propagande, molim. Želim da rasčistimo neke stvari svim nevernicima i da razbijemo mitove. Kako mi je poznat samo jedan jedini četnički zločin ja ću začeti, s njim. Molim da ovo ostane ozbiljna diskusija i da se ne pretvori opet u jednu od onih...HVALA :rtfm:

1. Masakr u Foči - 8.000 ubijenih Bosanskih Muslimana
 
Hm, jako loshe postavljeno... Prvo si trebao da objasnish razliku... izmedju Četnika i Jugoslovenske Vojske U Otadžbini... pa onda na koga se tema odnosi... od dvoje pomenutih...

Jedini Četnički zločin za koji ja znam je selo Vranić...
Btw. pojedinačne obračune zbog njiva i shljiva ne rachunam...
 
Ajmo temu. Neutralno, bez propagande, molim. Želim da rasčistimo neke stvari svim nevernicima i da razbijemo mitove. Kako mi je poznat samo jedan jedini četnički zločin ja ću začeti, s njim. Molim da ovo ostane ozbiljna diskusija i da se ne pretvori opet u jednu od onih...HVALA :rtfm:

1. Masakr u Foči - 8.000 ubijenih Bosanskih Muslimana

Hm, moram... ybg. jache je od mene...:mrgreen:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 
Hm, a bash me zanima... el si themu postavio da malo diskreditujesh srpski narod... ili si themu zamislio kao iznoshenje sopstvenih prljavih gaća na videlo dana... ili... shta je bre u pitanju... i vrachaj se bre... ovo je tvoja thema... di si zbrisao??? Pa tek sam pocheo...:lol:
 
Tema verujem da nema veze sa diskreditacijom srpskog naroda kako Shakal reche.
U ratu nije bilo cvecki. Dobar deo familije mi je bio u chetnicima, a dobar deo u partizanima.
Znam za pojedinachne zlochine iz moje Valjevske podgorine, i sa jedne i sa druge strane.
Mog suseda, iz sela, Zivana Djurdjevica (kasnije proglashenog za narodnog heroja), uhvatio je zivog Nikola Kalabic nakon jedne borbe. U toj borbi je poginulo nekoliko partizana, chetnici su opkolili kucu.
Zarobili su Zivana, njegovog najstarijeg sina (momka sa nepunih 20ak godina), i dvoje mladje dece.
To dvoje manje dece, jedan deda takodje iz mog sela, izvukao je iz kolone i odveo ih svojoj kuci. To dvoje su jos zivi, koliko znam.
Najstariji sin je pokushao bekstvo, i ubijen je. Zivana su muchili da oda ostale komuniste iz okolnih sela. Chovek je video pogibiju svog najstarijeg sina, nishta im nije hteo odati. Negde na putu za Debelo brdo, prema Pocuti, Zivana su vezali na razanj, nalozili vatru, i pekli do smrti.

Josh je ziv jedan deda iz sela, koji je sa decom, ostalim chobanima, posmatrao to sa nekog brda u blizini. Pricha je sto posto istinita. Ukoliko nekom treba vishe informacija, ja sam tu.
Iako ne volim komuniste, Zivan Djurdjevic je heroj na kog sam ponosan. Njegova kuca, u vreme komunizma, bila je uredjena poput muzeja, da bi danas (bio sam pre neke dve godine), zarasla u korov, sa okolnim zgradama i ambarima polusrushenim....

Eto, mali doprinos temi;)
 
Eh da, isto tako i da se zna, chetnici nisu dirali u narod, kako moj deda kaze. Nekoliko puta su i partizani i chetnici nocili na imanju mog pradeda (tada ugledani domacin u tim selima). Nikom nije falila dlaka sa glave. Iako si znali da su pre toga bivakovali oni sa suprotne strane.
Obichne ljude, bilo da su im deca u partizanima ili chetnicima, nisu zlostavljali.

Zlochini od strane chetnika su bili na komunistima, pomagachima komunista.
Partizani su takodje chinili zlochine, ubijali chetnike, i njihove jatake. I o tome ima pricha, ali to su bila streljanja. Ne znam za sluchajeve poput ovog gore, ili nekog klanja.
Tako je bilo u mom delu zapadne Srbije, gde je sastav stanovnishtva homogen, chisto srpski;)
 
Hm, pa rekoh ja da batalimo pojedinačne slučajeve...
Da je tema malo preciznije postavljena... onda bih i ja pomislio da nema veze sa diskreditacijom... dalje, mnoge zločine su počinili partizani prerusheni u Dražinovce ili četnike... slučaj partizana muslimanske veroispovesti koji je uneredio sela oko Obrenovca... kome je glave došao Kursulin sin, Dražinovac, preobučen u žensko... ubio ga je na tadašnjoj stočnoj pijaci u Obrenovcu... danas naselju koje se po toj pijaci tako i zove... Stočnjak. Dalje, slučaj četnika Zeke pod komandom Koste Pećanca... selo Vranić... opet okolina Obrenovca... zbog tog slučaja... Kosta Pećanac, četnik... stradao od ruke Draže Mihajlovića...


Btw. sva ta tvoja famelija ako je bila kod Chiche... bila je pod komandom moga dede... zato... opušteno i pazhnja...:lol:
 
dobar deo predstave o cetnicima (mada se slazem da treba napraviti razliku izmedju ljoticevaca i drazinih cetnika) je stvoren u filmovima posle rata. komunisti su motiv srpskog orla spustili na nivo kukastog krsta i ustaskog U. to je velika propaganda. zlocini cetnika? bilo ih je. zlocini ustasa? itekako ih je bilo. zlocini partizana? takodje ih je bilo. zlocini muslimana? takodje! tako da u ratu nema crno i belo, nego je sve sivo...i stvarno ne razumem temu... glupo je govoriti o zlocinima cetnika bez spominjanja ostalih ucesnika rata. po mom misljenju cetnici se i ne mogu porediti sa ostalima jer su oni bili zvanicna vojska Kraljevine Jugoslavije. mozda je tvorac ove teme samo hteo da isprovocira zle Srbe?
 
Postavljas navodno neutralnu temu (pa jos bez propagande...hehehe), a onda oces da razbijas mitove...a koje to mitove ? ? ?...ili obrazlozi temu ili je batali...da ne kazem PALI!...hehe
 
Poslednja izmena:
Jedini Četnički zločin za koji ja znam je selo Vranić...
Komandir jedinice koja je izvršila pokolj, Zeka, u Vraniću je prethodno bio politički komesar partizanskog kosmajskog odreda. Inače, poznat je još pre rata kao kockar, secikesa i jako gadan tip.
Veliko je pitanje kakve je veze uopšte imao sa Dražom i njegovim pokretom, ali se zna da je bio pod komandom Nikole Kalabića (taj je kasnije izdao Dražu).
Neki ljudi tvrde da je isti taj Zeka nakon rata postao oficir OZNA-e.

Inače, pobijeno je 10 članova porodice Pantić, od starog deda Joksima (imao je 83 godine) do bebe u kolevci (na kojoj je izbrojeno 18 uboda nožem). Jedan od članova porodice Pantić (koji je preživeo pokolj) bio je komunista, ali deda Joksim i dete u kolevci sigurno nisu imali pojma šta je to komunizam.
 
O zločinima partizana i četnika za vreme rata slušao sam i od moje babe. Njena priča je ovako izgledala:
- Ma mi smo uživali kada su u selu bili Nemci. Nikada nikome ništa nije falilo. Sve što bi uzeli, pošteno bi platili.
A ostali... Bugari, Dražini četnici, četnici Koste Pećanca, ljotićevci, partizani... Ko god dođe u selo samo otima. Ne dao ti Bog da se nekome zameriš. Taj čeka prvu vojsku koja naiđe, pa im kaže da šuruješ sa drugima. A onda lete glave, pale se kuće, satiru se porodice. I svi su bili isti. Bugari su samo bili gadniji od ostalih.
A kada su Nemci u selu niko drugi ne sme da prigviri. Desilo se da mi je došao Nemac i pokazuje rukom, hoće da mu dam jaja. Pokazuje 5 jaja. Ja mu dam, a on se maši za džep. Mene spopade strah, da ne vadi nož da me zakolje, a on vadi novčanik da plati. Ja mu pokazujem da ne treba, neka ga đavo nosi, a on neće da uzme jaja, nego se okrene i ode. A ja trči za njim, otkud znam treba posle da kaže kako mu nisam htela dati jaja, pa mu dam jaja i uzmem pare.
U Pločniku je bila vojska koja je išla za Grčku. I taman su se pakovali i kretali, kad izađe jedna žena uplakana pred komandanta. Silovao je jedan Nemac. Onaj komandant naredi da se vojska postroji, ona prođe i prepozna siledžiju. Dohvatiše oni njega i streljaše ga tu pored puta, pa pošto nisu imali vremena samo ga poliše benzinom i zapališe, i odoše za Grčku.
 
Takođe sam slušao priču dva stara partizana:
- Evo šta ovi danas rade. Pokušavaju da rehabilituju četnike. Kao četnici nisu klali. Kako nisu klali? '43-će su u dolini Neretve zaklali 23 naša druga! 23 naša druga! A onda smo mi za odmazdu spalili jedno četničko selo.

Nisam mogao da ga pitam šta znači pojam "četničko selo" u dolini Neretve. Da li je to bilo selo bez staraca, žena, dece?
 
Pa znam da nije tema, ali mi smeta to što se samo govori negativno.

E vidiš svrha teme je upravo što mi se smučilo kako se tvrdi da su oni 10.000 puta bolji od partizana, i kako se samo i isključivo govori pozitivno, velikim delom na forumu ali i u celoj državi.

Ako živiš u Srbiji i imaš čak tri i po hiljade postova, šokira me da do sada nisi još svestan toga...
 
A nisu ti se recimo smucili bedni i sramni pokusaji Hrvata da izjednace Četnike sa ustašama, što naravno nema veze sa mozgom i realnošću i što danas reč ''Četnik'' koriste kada opisuju najgore moguće ljude...evo, interesuje me šta misliš o tome...

...ta propaganda koja je postojala je upravo ona koja je blatila same Četnike, a ne obrnuto, mislim da novija saznanja mogu da idu samo u korist Četnika...zato mi uopšte nije jasan način na koji se postavio ovu ''neutralnu'' temu, niti si odgovorio na koje to mitove misliš...
 
Poslednja izmena:
Komandir jedinice koja je izvršila pokolj, Zeka, u Vraniću je prethodno bio politički komesar partizanskog kosmajskog odreda. Inače, poznat je još pre rata kao kockar, secikesa i jako gadan tip.
Veliko je pitanje kakve je veze uopšte imao sa Dražom i njegovim pokretom, ali se zna da je bio pod komandom Nikole Kalabića (taj je kasnije izdao Dražu).
Neki ljudi tvrde da je isti taj Zeka nakon rata postao oficir OZNA-e.

Inače, pobijeno je 10 članova porodice Pantić, od starog deda Joksima (imao je 83 godine) do bebe u kolevci (na kojoj je izbrojeno 18 uboda nožem). Jedan od članova porodice Pantić (koji je preživeo pokolj) bio je komunista, ali deda Joksim i dete u kolevci sigurno nisu imali pojma šta je to komunizam.

Hm, vidish... ja bih voleo da mogu da kažem da je Zeka bio prtidjano... al' nije... nije bio partizan... ali jeste bio ajduk... koji sa Dražom nije imao nikakve veze... komandant mu je bio kao što rekoh Kosta Pećanac... koji je upravo zbog zločina u Vraniću i ubijen... osudjen pa ubijen... od strane Draže Mihajlovića...

Btw. neki se ljudi kleli da su u Somboru sreli...
 
E vidiš svrha teme je upravo što mi se smučilo kako se tvrdi da su oni 10.000 puta bolji od partizana, i kako se samo i isključivo govori pozitivno, velikim delom na forumu ali i u celoj državi.

Ako živiš u Srbiji i imaš čak tri i po hiljade postova, šokira me da do sada nisi još svestan toga...

Hm, pa rekoh li ja... da je svrha teme... diskreditacija...:lol:
 
Hm, vidish... ja bih voleo da mogu da kažem da je Zeka bio prtidjano... al' nije... nije bio partizan... ali jeste bio ajduk... koji sa Dražom nije imao nikakve veze... komandant mu je bio kao što rekoh Kosta Pećanac... koji je upravo zbog zločina u Vraniću i ubijen... osudjen pa ubijen... od strane Draže Mihajlovića...

Btw. neki se ljudi kleli da su u Somboru sreli...
Ne znam pouzdano, kao što mislim da se pouzdano nikada neće saznati. Ovo što sam napisao čuo sam od ljudi iz Vranića (neki od njih su bili očevici zločina koji se desio), a zanimljivu priču mi je ispričao i jedan profesor istorije iz Obrenovca koji se aktivno bavi istraživanjem zločina u Vraniću.
Što se Pećanca tiče, mislim da se on više bavio na jugu Srbije.
 
Poslednja izmena:
A nisu ti se recimo smucili bedni i sramni pokusaji Hrvata da izjednace Četnike sa ustašama, što naravno nema veze sa mozgom i realnošću i što danas reč ''Četnik'' koriste kada opisuju najgore moguće ljude...evo, interesuje me šta misliš o tome...

...ta propaganda koja je postojala je upravo ona koja je blatila same Četnike, a ne obrnuto, mislim da novija saznanja mogu da idu samo u korist Četnika...zato mi uopšte nije jasan način na koji se postavio ovu ''neutralnu'' temu, niti si odgovorio na koje to mitove misliš...

Ako te zanima, klikni na moje ime i pretraži moje postove sa pdf-a politike na temi o Milivoju Ašneru, zaista ne vidim potrebu pravdati se kao neki okrivljenik sada ovako.

Propaganda ih blatila jeste, ali danas situacija nije ni trunku svetlija, ona je samo potpuno obrnuta.

Na mitove o četničkom masovnom genocidu 50% Hrvata, Makedonaca, Slovenaca, Bošnjaka i Crnogoraca.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top