Parkour

P

Parkour

Gost
what is parkour?
-----------------------------------------------------

Parkour or 'le parkour' is an extreme street-sport created primarily by Frenchman David Belle (b. 1974).

Around the end of the 1980s, David Belle, son of a professional soldier, sowed the seeds of what was to become a international phenomenon. Struck by a desire for complete freedom, a young Belle began to develop his skills in a forest, while still living in the countryside.

Subsequently when Belle's father relocated to the Paris suburb of Lisses, he was forced to adapt his skills to an urban environment.

Belle describes the sport as "a way of using the obstacles found in one's path to perform jumps and acrobatics... everything must combine speed, fluidity, aesthetics and originality." Others see parkour as more than just as sport, embracing the freedom realised by the activity as part of a wider lifestyle and philosophy.

It is also sometimes referred to as 'urban obstacle-coursing' or 'free-running'.

The key objective of parkour is to create a 'run' where a series of obstacles are overcome in a creative, athletic, fluid and acrobatic manner. The runs are typically composed of jumps, vaults, aerial spins, and wall runs, but the only real limit is the ability and creativity of the person undertaking the run (the traceur).


Za vise informacija:

www.le-parkour.com (sajt David Belle-a)
www.parkour.com (sajt Seb..)
www.urbanfreeflow.com (mesto gde se okupljaju svi traceurs...)
http://pub77.ezboard.com/burbanfreeflow (forum www.urbanfreeflow.com)
www.parkour.org.uk
www.keill.tk (slike)
 
Evo napisao sam nesto ukratko o Parkour(dalje PK):

Istorija

Parkour je nastao negde oko 1987. godine u Francuskoj u gradu Lisse.Dva decaka od po 15 godina,Davide Belle i Sebastian Foucon,poceli su da se igraju prvo samo igre,skakanja.Kasnije Davide Belle-ov otac,koji je bio u francujskoj vojsci i trenirao gimnastiku,dao je inspiraciju ovim mladim decacima.Objasnio im je da je sve sto zamisle moguce ostvariti ali je potrebno vezbati.Onda su Davide i Sebastian ozbiljno svatili PK i poceli ozbiljno da vezbaju.Osnovali su grupu Yamakasi.Trenirali zajedno nekoliko godina i posle su se rastali (jos uvek su prijatelji),svako je otisao svojim putem.Davide Belle je hteo da zaradjuje pare,dok je Sebastian zelieo da prosiri rec Parkour po svetu,a ostatak tima Yamakasi su snjimili film "Yamakasi".

Za detaljnoj istoriji pogledajte tekst na http://www.urbanfreeflow.com/UrbanFreeFlow/ArticlesPage.htm i to nadjete Histori of Parkour (tako nesto).

Definicija PK?!

Parkour (Freerun,PK,Art of movement) je put da se u urbanoj sredini pokretima predju razne
barijere(zidovi,ograde,zgrade,drvece...) koje se nalaze svuda oko nas,a pritom imati osecaj
slobode,slobode u gradu da se krecete kuda vi zelite i kako zelite.
Parkour se drugacije zove i Art of movement.Cilj je da se uz trcanje barijere ne zaobilaze
vec da se ide preko njih i pritom da se prave pokreti.

Ljudi koji treniraju Parkour zovu se traceurs (freeruners).Svako ima svoj psihicki pogled na PK.Za nekoga je to da nacin da izrazi sebe pomocu prepreka... za nekoga
da putuje od tacke A ka tacki B a pritom ici brzo,tecno,osecati se slobodno....

Razne psihicke poglede na PK mozete naci na isto na www.urban..../ArticlesPage.htm i na njihovom forumu.

Vazno?!

Najvaznije u Parkour je osetiti flow.Tesko je objasniti,ali moze na jednom obicno primeru.Recimo kada voda pada
niz vodopoda,ona brzo protice,krece se (eng. flow) udara u po neku stenu i prelazi tu prepreku i nastavlja svoj put.Isto
tako je vazno i osetiti osecaj slobode jer barijere(prepreke) nisu uvek
kakve mi zamisljamo i mogu biti veoma opasne.U svakom slucaju treba biti oprezan!

Trikovi spadaju u Parkour?

Trikovi kao sto su zadnji salto,gainer... ne spadaju u Parkour.U to se slazu i David i Sebastian.Trikovi jesu zabavni,ali
ne mogu bas svi da se ukljuce u PK.Mogu recimo prednji salto,gainer,aerial i jos po neki.A zasto ostali ne mogu?
Pa lepo,dok trcis,penjes se recimo na zid,i sada recimo stajes da uradis zadnji salto.Tada izgubis flow,brzinu...
a u PK je vazno,sta(pise gore) ? Mnogi rade trikove i govore da vezbaju PK !!

Kako poceti?
Evo ovde pise sve lepo kako poceti i sta uciti od pocetka.

http://p202.ezboard.com/furbanfreeflowfrm1...start=1&stop=20

Obavezno procitati sve tekstove na www.urbanfreeflow.com/UrbanFreeFlow/ArticlesPage.htm
 
mislim da je problem sa parkurom što je strašno atraktivan sport.
zašto? zato što se masovno klinci sa minimalnom do srednjom fizičkom spremom i nimalo hladne glave zaleću da kao skaču po zgradama, bez nadzora, bez ičije asistencije, bez ideje gde da nađu pomoć ako se išta desi. i šta onda?
onda klinac propadne kroz krti stakleni krov Fabrike vagona u Kraljevu

http://arhiva.kurir-info.co.yu/Arhiva/2007/januar/03/H-03-03012007.shtml

što pre, u svakom gradu, organizovati po par odraslih ljubitelja parkura da vaspitavaju ove klince, da se slučajno nešto ovako ne bi ponovilo.
kako su vaši treninzi/okupljanja trejsera organizovana?
da li mislite da ste dovoljno bezbedni?
da li postoji blizu vas uvek neko da vam pruži prvu pomoć?
 
mislim da je problem sa parkurom što je strašno atraktivan sport.
zašto? zato što se masovno klinci sa minimalnom do srednjom fizičkom spremom i nimalo hladne glave zaleću da kao skaču po zgradama, bez nadzora, bez ičije asistencije, bez ideje gde da nađu pomoć ako se išta desi. i šta onda?
onda klinac propadne kroz krti stakleni krov Fabrike vagona u Kraljevu

http://arhiva.kurir-info.co.yu/Arhiva/2007/januar/03/H-03-03012007.shtml

što pre, u svakom gradu, organizovati po par odraslih ljubitelja parkura da vaspitavaju ove klince, da se slučajno nešto ovako ne bi ponovilo.
kako su vaši treninzi/okupljanja trejsera organizovana?
da li mislite da ste dovoljno bezbedni?
da li postoji blizu vas uvek neko da vam pruži prvu pomoć?

mi se organizujemo preko foruma, i za razliku od klinaca mi smo svesni šta nam se može desiti, fizički i psihički smo spremni za izazove i prepreke, što je najvažnije ZNAMO koliko možemo i preko toga ne idemo, bar ne dok ne utvrdimo da sigurno možemo da pređemo tu prepreku, recimo ja: znam koliko mogu da preskočim na ravnom (recimo pet koraka), ali ja neću preskakati pet koraka sa zida na zid ili sa gelendera na gelender...
da mislim da smo dovoljno bezbedni, kao što sam gore naveo, i povrede iako se dese, nama je najveća povreda odprilike iščašenje...
ne nema niko da nam pruži prvu pomoć od stručnih lica, ali ja kao lovac znam dosta o prvoj pomoći tako da za ne daj bože...
najveći problem su deca koja nas oponašaju i koja kad padnu da ne bi dobili batina kažu da smo ih mi naterali, a mi smo pre toga pola sata pokušavali da mu objasnimo da mi to radimo duže i pametnije da smo razgibani i sve, i onda dođe nadrndan tata koji neće da sluša samo bi nekom da je*e milu majku... Kad mu objasniš šta je dete uradilo, e onda bi da se izvini... Ne more!!! Treba da se organizuje radionica za pk da upoznamo decu da to nije samo bezciljno skakanje, već stil života koji smo mi odabrali i da je to opasna aktivnost... Rad sa decom bi trebao da krene da ih prvo fizički spremimo, a oni će vremenom psihički sazreti... ;) pozdrav i drago mi je što misliš na nas i što se brineš za nas... :D
 
mislim da je problem sa parkurom što je strašno atraktivan sport.
zašto? zato što se masovno klinci sa minimalnom do srednjom fizičkom spremom i nimalo hladne glave zaleću da kao skaču po zgradama, bez nadzora, bez ičije asistencije, bez ideje gde da nađu pomoć ako se išta desi. i šta onda?
onda klinac propadne kroz krti stakleni krov Fabrike vagona u Kraljevu

http://arhiva.kurir-info.co.yu/Arhiva/2007/januar/03/H-03-03012007.shtml

što pre, u svakom gradu, organizovati po par odraslih ljubitelja parkura da vaspitavaju ove klince, da se slučajno nešto ovako ne bi ponovilo.
kako su vaši treninzi/okupljanja trejsera organizovana?
da li mislite da ste dovoljno bezbedni?
da li postoji blizu vas uvek neko da vam pruži prvu pomoć?

Vidim da si iz Kraljeva i ne bi bilo lose da odes malo na bokijeve treninge i vidis kako on trenira pa ce ti sve biti jasno nadam se da bar znas ko je on posto si ga verovatno do sad videla kako trenira u tvom gradu. To sto ti pricas delimicno nije tacno. Parkour nije sport. Onaj klinac sto je propao nije bio dovoljno fizicki spreman. Uglavnom ako hoces da saznas sto vise stvari o toj vestini. Poseti lepo www.pksrbija.com
 
mislim da je problem sa parkurom što je strašno atraktivan sport.
zašto? zato što se masovno klinci sa minimalnom do srednjom fizičkom spremom i nimalo hladne glave zaleću da kao skaču po zgradama, bez nadzora, bez ičije asistencije, bez ideje gde da nađu pomoć ako se išta desi. i šta onda?
onda klinac propadne kroz krti stakleni krov Fabrike vagona u Kraljevu

http://arhiva.kurir-info.co.yu/Arhiva/2007/januar/03/H-03-03012007.shtml

što pre, u svakom gradu, organizovati po par odraslih ljubitelja parkura da vaspitavaju ove klince, da se slučajno nešto ovako ne bi ponovilo.
kako su vaši treninzi/okupljanja trejsera organizovana?
da li mislite da ste dovoljno bezbedni?
da li postoji blizu vas uvek neko da vam pruži prvu pomoć?


eeeee deca deca.... :roll:
 
dalje..parkour nema atraktivne elemente u sebi...o tom sam prichao na proshloj sttrani..mnogo ljudi ga mesha sa freerunningom...

sve na ovom svetu je relativno tako i to... Nekome gainer (freerun) nije atraktivan a nekome je recimo atraktivno (meni) kad neko uradi saut de chat i odmah iz njega saut de bras (pk)... Posto vidim da se razumes necu objasnjavati tehnike... ;)
 
heh..dobo.tebi je to atraktivno jer se bavish parkourom..a shta mislish da li je nekom ko nekad nije chuo ni za jedno ni za drugo atraktivnije da vidi neki techan potez,ili da vidi neki bespotrebni flip ili tako nesh..
 
to si upravu... Al ja ostajem pri pk... ;) to je ipak izvornije. Kao sto bi pre isao na tradicionalni aikido ili tako nesto, negoli na neku danasnju izrod-vestinu...
 
Milan_ns:
...za razliku od klinaca mi smo svesni šta nam se može desiti, fizički i psihički smo spremni za izazove i prepreke, što je najvažnije ZNAMO koliko možemo i preko toga ne idemo, bar ne dok ne utvrdimo da sigurno možemo da pređemo tu prepreku

e, pa o tome sam pričala. kako je percepcija iskrivljena kad imaš 14 ili 15 i dok te neko ne posedne na stolicu i kaže "slušaj, takva i takva stvar, ne znam koliko bi smeo toliko da rizikuješ..." - ništa!

Milan_ns:
Treba da se organizuje radionica za pk da upoznamo decu da to nije samo bezciljno skakanje, već stil života koji smo mi odabrali i da je to opasna aktivnost... Rad sa decom bi trebao da krene da ih prvo fizički spremimo, a oni će vremenom psihički sazreti...

eto, to je i neka ideja mog posta, da se generalno klinci koji bi da izvode bilo kakve vratolomije "privuku", da počnu da vežbaju sa vama, da ne bi, ne daj, Bože, bilo gluposti

imate li klinaca u ekipi? koliko oni otprilike imaju godina?

i, da, nisam baš u toku sa razlikom između pk i freerun, čime ću se pozabaviti, pre sam se bavila fenomenom dečaka u ekstremnim/urbanim/adrenalinskim sportovima, kakav je i pk.
 
e, pa o tome sam pričala. kako je percepcija iskrivljena kad imaš 14 ili 15 i dok te neko ne posedne na stolicu i kaže "slušaj, takva i takva stvar, ne znam koliko bi smeo toliko da rizikuješ..." - ništa!



eto, to je i neka ideja mog posta, da se generalno klinci koji bi da izvode bilo kakve vratolomije "privuku", da počnu da vežbaju sa vama, da ne bi, ne daj, Bože, bilo gluposti

imate li klinaca u ekipi? koliko oni otprilike imaju godina?

i, da, nisam baš u toku sa razlikom između pk i freerun, čime ću se pozabaviti, pre sam se bavila fenomenom dečaka u ekstremnim/urbanim/adrenalinskim sportovima, kakav je i pk.

Alo.alo..ne kapirash ...ponavljamo,parkour nije sport...
Nije eksteman,i ne bavi se njim zbog adrenalina...a urban..ne..on mozhda jeste nastao u urbanoj sredni..a..evo..samo cu citirati..
Vestina kretanja kroz bilo koju sredinu, sa efikasnoscu i tecnoscu.
 
alo, ne kapiraš - nije u tome poenta!

prvo, na "ostalim sportovima" je. ergo, sport je.

drugo, nisam ni rekla da je estreman, nego da sam se ja lično bavila (nevezano za forum, nevezano za parkour, u nekim svojim razmatranjima i razmišljanjima), pazi sad, upotrebiću citat "fenomenom dečaka u ekstremnim/urbanim/adrenalinskim sportovima, kakav je i pk."
eventualno sam mogla da stavim "gde spada" umesto "kakav je", jer, kako shvatam, pk i/ili slobodno trčanje spadaju u "urbane" sportove kao i skejtbording. ne vidim zašto se tu razmimoilazimo, oko pojma "urban". nisam, dakle, uvrstila pk u ekstremne i adrenalinske sportove, već sam rekla da sam o svim tim "modernim", "neortodoksnim", "neklasičnim", nazovi ih kako hoćeš, sportovima razmišljala ranije.

treće, apsolutno nisam tu da bih raspravljala o tome kako JA doživljavam pk, da li kao veštinu, sport ili nešto treće (a sad bih volela tvoju definiciju sporta, čisto razonode radi, tačnije da li pojam "sport" obuhvata i pojam "veština"...) već o realnim pitanjima vezanim za organizaciju tog ili bilo kog drugog sporta u kojem je ozbiljnija povreda opasnost, ili se već jednom dogodila, kao u ovom slučaju sa 14godišnjim klincem. dete tvojih godina, takoreći.

a zašto sve ovo? zato što mi je to, na neki način, profesija. i zanima me.

da li sam sad objasnila?

mogao bi ti da mi odgovoriš da li smatraš da si bezbedan kada se baviš parkurom i da li vi, kao ekipa/tim/društvo koje se igra, vodite računa o tome šta bi moglo da vam se dogodi i kako to činite?
 
po tome on je klinac, a decko ima zdravije razmisljanje od vecine mojih vrsnjaka...
p.s. pk je na ostali sportovi, zato sto ne spada u automobilizam, extreme, fudbal ili kosarku... Rekreativno da ne govorim, niti je hobi... pk je ovde samo zato sto ne postoji deo krste gde pise stil zivota... Da ima tamo bi se nasao...
p.p.s. laicki da ti objasnim, pa ti posle izucavaj:
Smisao pk: kretanje kroz sredinu sa sto vise efikasnosti... "Parkour it's not a sport- it's about flow!"
Smisao fr: kretanje kroz sredinu sa manjom efikasnoscu a vise trikova i kica...
To ce reci, ako traceur treba da pretrci neki pravac od 50-100 m on ce ga pretrcati, a tricker ce na toj duzi da uradi hiljadu i jedan trik, premet, flip sta god samo da bude lepo...
sad kontas?! ;) :D
 
jbtt..nije uopshte sport.....mada...shvatila si to vervatno...ovde je jer ne postoji ..kao shto Milan reche...podforum still zhivota....jedino mesto u kojem bi josh mogao da se uglavi je umetnost....tj..parkour je ...umetnost efikasnog kretanja...
a to shto se moji vrhnjaci pale na razne trickove...to je njihov problem...ne shvataju koliko mora da se radi chak i za skok sa metar visine...skor sam na jutub naleteo na klipove nekih likova iz Bg-a...znachi,svaki drugi potez flip,skok sam 3-4 metra...njima to sad lepo izgleda,ljudi im se dive,devojke se lozhe..hehe..a ne shvataju da njihovo telo trpi strashan napor usled nedovoljno vezhbanja za takve stvari...ali ne...oni kazhu da npr...David Belle radi josh vece skokove...a niko ne spominje na David Belle trenira 18 godina....:D..nije ni on odjednom pocheo da to radi..i on je krenuo polako....
sad moram da citiram marchela(pesma Bolji Zhivot...)
"Dok svi drugi laktove gule i krecu od nule.Srbin je za'eban,zna samo za karatne kule..."
i potpuno je nebitno koje je neko god,ako mozhe da razume parkour...
 
odlično, dali ste mi odgovor na pitanje - vama ne može da se desi da precenite svoje mogućnosti i ne srljate u opasnost samo da bi to izgledalo atraktivno. drago mi je što vodite računa o zdravlju, nadam se da ćete to da radite i dalje!
 
odlično, dali ste mi odgovor na pitanje - vama ne može da se desi da precenite svoje mogućnosti i ne srljate u opasnost samo da bi to izgledalo atraktivno. drago mi je što vodite računa o zdravlju, nadam se da ćete to da radite i dalje!

naravno da ne moze...uvek moras biti pametan i potusnuti onaj mali glasic u glavi koji ti kaze: "SKOCI, SKOCI, SKOCI, SKOCI, SKOCI !!!" elem... Nekad je dobro i poslusati ga, jer da ga ne slusas sa vremena na vreme ne bi napredovao ;) capitto?! :D ali i kad ga slusas opet moras da mu kazes: "E, bratac, sad ga pretera sa zeljama... Ovo cu uraditi ali to sto ti hoces, nisam lood..." tako ja treniram pk ;) :)
 
Ipak, treba da budes siguran u sebe. Nikada mi se nije dogodilo da nisam preskocila prepreku, koju sam htela. Jedanput sam slucajno dok sam preskakala one zgrade na Banjici zakacila avion koji je prasio komarce, ali sve je bilo u redu na kraju (Mama je platila kaznu). Nema prepreke koja se ne moze osvojiti, samo ako to zaista zelis. Parkour nije sport, nije disciplina, to je strast koja budi iskonsko u svaremenom coveku. 8)
 

Back
Top