NEDELJNI RUČAK

Princeza

Aktivan član
Poruka
1.646
Volela bih da petkom dajete predloge za nedeljni rucak, pa cu ovu temu da oznacim kao lepljivu.

Ja ovog puta preporucujem da budemo u duhu posta:

Riblju čorbu od rečne ribe,
skušu ili pastrmku isprečenu u rerni i to natrljanu zacinima i limunom, u belom vinu,
i prilog od krompira: skuvate krompir i isecete ga na krupne komade, prelijete prelivom koji ste prethodni dan spremili: u maslinovo ulje staviti sitno seckani beli luk, i sitno iseckan persun (ovakav preliv ima da se kupi u Merkatoru). Krompir prilog dobro ohladiti i posoliti po ukusu i odozgo posuti svezeg persuna.
Isti preliv mozete koristiti za ribu uz dodatak limunovog soka.

Volela bih da cujem jos neki predlog za posni nedeljni rucak (jer cemo vec u sledecu nedelju jesti mrsni rucak).
 
Za ovonedeljni rucak bih vam preporucila telece snicle u sosu od pecuraka i vina.

Cek da zasucem rukave... Ovako:

Izdinstaju se luk i iseckane pecurke. Doda se malo vina (ili piva ) i brasna (ili skroba) i napravi se sos (dodati vode po potrebi ako pecurke nisu pustile dovoljno softa prilikom dinstanja). Posoliti, pobiberiti, ako volite jos koji zacin, samo napred!
Telece snicle se izdinstaju odvojeno. Treba vam onoliko snicli koliko ste gladni :) ili koliko gostiju imate. Kada su snicle gotove stavite ih u pripremljen sos da se jos malo prokrckaju i postanu mekane od sosa.
Ja ovo spremam u Zepter tiganju da bi se lepo ukuvalo, da ne zagori nista. Mada na kraju sve moze da se prebaci u vatrostalnu posudu, pa u rernu, ali onda imate vise sudova za pranje.

Nadam se da ce vam se svideti recept.
Ako ste navikli na prilog uz meso onda preporucujem pire krompir preko koga prelijete sos.
Za salatu preporucujem - zelenu, sa iseckanim mladim lukom i rotkvicama.
 
limunada:
To bundeva trazi recept za "klin corbu" :D
Specijalno za Bundevu i Limunadu! Klin čorbica (recept "maznuo" mami):
Najjednostavnija od svih čorbi. Na ulje dodati brašno i mešati dok malo ne "zlatne". Dolivati polako vodu i mešati da se ne stvore grudvice. Dodati začin ili kocku za supu i supenu kašiku kima. To je original klin čorba. Neki u čorbu dodaju testeninu, "zvezdice" i sl., a moja majka ponekad dodaje "griz-knedle". Mrak!
 
Zar samo ja kuvam nedeljom.
Ove nedelje pravicu ja je zovem Dalmatinska skusa (svekrvin recept - ona je Splicanka)... Jeste da se mnogima smucila riba od posta, ali ja ne mogu vikend-rucak bez ribe. Pa ko voli neka proba.
Skusu spremim klasicno: ocistim, posolim, u unutrasnjost stavim limun, i u maslinovom ulju malo odstojao beli luk i zacine.
Fora je u krompiru na kome se skusa pece. Dakle, krompir oljustite, izrezete na listove oko 5 mm i oblozite dno pleha podmazano maslinovim uljem i posolite ga. Preko krompira stavite skusu i pecete. Aluminijumskom folijom prokrijete pleh da bi mirisi "ostali" unutra. Krompir ce imati neobican ukus. Ovako naravno mozete peci i pastrmku.
Kao extra prilog mozete servirati barenu blitvu.
 
Pajper:
Zar samo ja kuvam nedeljom.
Ove nedelje pravicu ja je zovem Dalmatinska skusa (svekrvin recept - ona je Splicanka)... Jeste da se mnogima smucila riba od posta, ali ja ne mogu vikend-rucak bez ribe. Pa ko voli neka proba.
Skusu spremim klasicno: ocistim, posolim, u unutrasnjost stavim limun, i u maslinovom ulju malo odstojao beli luk i zacine.
Fora je u krompiru na kome se skusa pece. Dakle, krompir oljustite, izrezete na listove oko 5 mm i oblozite dno pleha podmazano maslinovim uljem i posolite ga. Preko krompira stavite skusu i pecete. Aluminijumskom folijom prokrijete pleh da bi mirisi "ostali" unutra. Krompir ce imati neobican ukus. Ovako naravno mozete peci i pastrmku.
Kao extra prilog mozete servirati barenu blitvu.
Mljaccc!
 
curetina sa pecurkama

proprziti u velikom tiganju 500 grama belog cureceg mesa (moze i pilece) isecenog na velike kocke. Dodati 600 grama sampinjona, dve glavice sitno seckanog crnog luka, malo origana, so i biber. Dinstati na jacoj vatri uz stalno mesanje, dodati nekoliko crnih celih maslina, sitno seckan persun i 300 grama pavlake. Cim se pavlaka zgusne u sos, skinuti sa vatre i sluziti.

uz to sluziti hladnu salatu od nadimljenih svinjskih polutki

p. s. buki, rucak je u rerni, salata u frizideru
 

Back
Top