Da li je Sokrat uopšte postojao?

WEISHAUPT

Iskusan
Banovan
Poruka
6.825
Interesantno pitanje. Nije nimalo novo. Ima ozbiljnih istoričara i filozofa koji negiraju njegovo postojanje. Da sada ne naklapamo o Sokratu i njegovoj filozofiji. Ali... Po zvaničnoj istoriji Sokrat je bio Platonov učitelj, Platon je bio Aristotelov učitelj, Aristotel je bio učitelj Aleksandra Velikog... Ipak, nije li genijalni Platon možda izmislio Sokrata ne bi li se prikazao kao učenik velikog mislioca? Kako je moguće da takva filozofska veličina kakav je prema zvaničnoj istoriji filozofije bio Sokrat iza sebe ne ostavi baš nijedno jedino pisano delo? I da mi danas o njegovom učenju treba da saznajemo iz Aristotelovih i Platonovih dela i priča rekla-kazala... Za i protiv. Argumentujte.
 
Čak i ako ga je Platon izmislio, ne znači da je njegovo prisustvo dovedeno u pitanje.

Ni Homer ne postoji pa ljudi prepričavaju njegove rečenice.

Ono što ostavljamo iza sebe u vidu dostignuća i misli jeste samo to - dostignuća i misli, a svoj život ne produžavamo na taj način..... mada, interesantno ti je pitanje, nisam nikad pomislila to.....
 
Interesantno pitanje. Nije nimalo novo. Ima ozbiljnih istoričara i filozofa koji negiraju njegovo postojanje. Da sada ne naklapamo o Sokratu i njegovoj filozofiji. Ali... Po zvaničnoj istoriji Sokrat je bio Platonov učitelj, Platon je bio Aristotelov učitelj, Aristotel je bio učitelj Aleksandra Velikog... Ipak, nije li genijalni Platon možda izmislio Sokrata ne bi li se prikazao kao učenik velikog mislioca? Kako je moguće da takva filozofska veličina kakav je prema zvaničnoj istoriji filozofije bio Sokrat iza sebe ne ostavi baš nijedno jedino pisano delo? I da mi danas o njegovom učenju treba da saznajemo iz Aristotelovih i Platonovih dela i priča rekla-kazala... Za i protiv. Argumentujte.

A kako si onda siguran u postojanje velikog arhitekte? Bas me zanima?
 
Ko to beše veliki arhitekta? Siguran sam u postojanje Velikog Arhitekte. Naravno, kad se popenješ na prvi stepenik od 33 stepenika i krećeš se ka vrhu uviđaš kockice mozaika koji se savršeno uklapa kad se popenješ na sam vrh.

@Nešto, Homer je postojao, a ti o njemu govoriš u sadašnjem vremenu - "Homer ne postoji" (ne misliš valjda na Homera Simpsona?); malo šale naravno. Ipak, teško je dokazati Sokratovo postojanje.
 
Interesantno pitanje. Nije nimalo novo. Ima ozbiljnih istoričara i filozofa koji negiraju njegovo postojanje. Da sada ne naklapamo o Sokratu i njegovoj filozofiji. Ali... Po zvaničnoj istoriji Sokrat je bio Platonov učitelj, Platon je bio Aristotelov učitelj, Aristotel je bio učitelj Aleksandra Velikog... Ipak, nije li genijalni Platon možda izmislio Sokrata ne bi li se prikazao kao učenik velikog mislioca? Kako je moguće da takva filozofska veličina kakav je prema zvaničnoj istoriji filozofije bio Sokrat iza sebe ne ostavi baš nijedno jedino pisano delo? I da mi danas o njegovom učenju treba da saznajemo iz Aristotelovih i Platonovih dela i priča rekla-kazala... Za i protiv. Argumentujte.

Sokrat je postojao i bio je brat iluminat...
 
Ako se pitate o Sokratovom postojanju treba da nadjete dva najrelevantnija izvora. Prvi, naravno jeste Platon koji u sjim delima govori "kroz" Sokrata, ali i tu su ponekad iznesene misli Skratove. Drugi izvor je Ksenofont, gde on opisuje Sokrata. Mozemo se pitati samo kakav je on bio, a da je bio to je van ikakve sumnje. Ako sumnjate u ovo onda vam nece biti stvarno pola filozofije.
 
Kakva glupa tema !!!
Ne verujem...
Pa da li je moguce da se u takva stvar uopste dovodi u pitanje ???
Naravno da je postojao...
Pa cija su ucenja majeutika i ironija ???
Procitajte Platonovo delo " Odbrana Sokratova" i sve ce vam biti mnogo jasnije...
Mislim da li je moguce da se nesto ovakvo dovodi u pitanje ???
Jedan od najvecih filozofa ikada... Ako nema dokaza to je zbog njegovog nacina zivota...Mrzi me da pisem o njegovom zivotu i ucenju ali koga zanima evo po meni njegova dva najbolja citata...
Prvi: "Obracanje Boga: "Onaj od vas je najmudriji Sokrat, jer je jedini shvatio da njegova mudrost nista ne vredi..."
Drugi: " Niko ne cini zlo namerno vec iz neznanja, jer cineci zlo on misli da cini nesto dobro..."
Ma ima toliko cinjenica da je Sokrat postojao da ce svakom pametnom coveku ova tema biti krajnje simpaticna...
 
Mene su,juce,kada sam ponovo u ovim krajevima,u Skadarliji,pozdravili sa zdravo profesore. Nisam bas u penziji,ali vec davno ne predajem.Da li to,po tebi znaci da nisam postojao? Mislim,ja,koji sam predavao o Sokratu,uostalom! Jesu li to nova saznanja,da Sokrat nije postojao? U Srbiji,posto sam tek dosao IZ GRCKE ?! Grci nemaju pojma o tome.Dobro,malo se salim,ali je tema neobicna.Tako mozemo sve da stavimo pod sumnju.Recimo,da li je Hegel postojao??? Mislim...sta reci ? Ne zelim polemiku,sutra ponovo putujem,ali mi tema ne deluje ukusno.Mislim,Sokrat nije MOZDA napisao ni jedno delo,ali su o njemu pisali mnogi. Naravno,i Platon,sto je,vidim,ovde upoznat i "Gimnazijalac".
 
postojao je...samo šo, kada je napoostio atinu...za ondašnje vreme bio je mlad....imao jeoko 40 godina...isprva je on bio nešto popoot natooralističkih filozofa....po uzoru na anaksagoru.....i bio je stvarno učitelj...imao je školu....al su onda izbili pelaponeski ratovi....i on je preoozeo na sebe zadatak da spasi atinu.....tome je bio potpooni posvećen...i time se odvojio od sofista.... sokrat je dao filozofiji idooktivne argoomente.....i univerzalne definicije...temelj.....i po tome su poznati sokratovi dijalozi........
 
Na kraju uopšte nije bitno da li je neko materijalozovao svoje postojanje ili nije..... svelo se na isto. Ono što je ostalo iza njega.

Znam koliko sam kao dete bila razočarana time što niko od tih likova zapravo ne postoji..... Miki Maus, Deda Mraz, Splinter..... :D
Kako je u prostom nekom sistemu bitno da li je neko postojao ili nije..... to je neverovatno... prosto da pomisli čovek da je neki instinkt u pitanju.
 

Back
Top