Isplati li se studirati matematiku?

Ja volim matematiku, ali ne želim da budem profesor.
Mislim da bi matematiku bilo jako zanimljivo studirati, ali pod uslovom da me poslije ne čeka tabla i kreda.
Inače, primljen sam na etf, ali još uvijek se predomišljam. Mislim da će na matf-u biti mjesta i u drugom roku.

Zna li iko ikog ko je završio matf (osim Računarstva i informatike i Informatike), a da je našao posao u struci (osim profesorskog)?
 
A znate li vi nekog konkretno sa matematike (NE SA RAČUNARSTVA) ko nije profesor i nije na birou i ako znate,šta radi?

Sto se tice matematike, dosta ljudi ima pogresan stav o tom fakultetu.
Prvo, kada god me neko pita sta studiram i kada odgovorim da studiram matematiku (dakle, jos ne stignem ni da spomenem koji sam smer), uglavnom se sretnem sa tugaljivim izrazom lica i konstatacijom: "A sta, radices u skoli?"
Poznajem dosta ljudi sa profesorskog smera koji rade po bankama, uglavnom u centralama. Takodje znam dosta ljudi sa svih smerova koji rade u osiguranju (trenutno u povoju), sa ili bez specijalizacija. Isto tako znam dosta ljudi sa profesorskog smera koji su programeri, znam jednu devojku sa astronomije koja radi u banci. Oko 20% kolega zavrsi u inostranstvu, i svi se uglavnom dobro snalaze. Dakle, ne postoji pravilo, ali jedno je sigurno - svi se uglavnom lepo snadju posle fakulteta.
Da ne spominjem sto je u inostranstvu diploma priznata bez ikakvog uslovljavanja i polaganja dodatnih ispita.
A licno ne znam ni sta fali radu u skoli. Mozda plata nije u globalu velika, ali srazmerno vremenu provedenom na poslu i nije bas mala. Takvo radno vreme je narocito zahvalno za zene, jer ostavlja dosta prostora za porodican zivot. Zato i ima puno devojaka na fakultetu, to su uglavnom devojke koje su oduvek zelele da se bave radom u prosveti, i meni je stvarno zao sto vlada takvo stanje u drustvu u smislu omalovazavanja prosvetarskog posla.
Osim toga, NIKADA nisam video matematicara na birou, posla uvek ima. Plus privatni casovi, kako se ko snadje.
 
@kamudarafte
Hvala na odg. Konachno neko sa matf-a.

Ne smeta meni toliko plata u prosvjeti, nego inache ne bih da budem predavach.
Kakav je smjer Teorijska matematika i primjene? Ko to upisuje i shta se moze sa tim raditi?

Ne znam je li iko ranije upisao matf samo zato shto je volio matematiku u srednjoj i je li se pokajao poslije...
 
Od ljudi koje znam da su zavrsili Matematicki (a znam ih dosta), niko nije na birou. Svi su se sasvim fino snasli (ne skola). Vecina njih rade po bankama (a ima ih sa svih smerova: teorijski, profesorski, astrofizika...), neki u zavodu za statistiku, zatim u ovim novim kompanijama za osiguranje i neznamjasta. Plate su dobre.

Paradoksalno, niko koga znam ne radi u prosveti, ispada nekako da se teze covek zaposli u prosveti nego van nje. Iako deluje da niko nece da radi u skoli, gotovo je nemoguce tkao se zaposliti, osim, naravno, ako nije rec u skoli u predgradju (Sremcica i sl.) Sad, ja bih licno uvek pre radila u skoli nego u banci, ali to je vec druga stvar. Ono sto hocu da kazem, jeste da su se matematicari fino udomili. Ne mozda 2 dana posle diplomiranja, ali u okviru od nekoliko meseci, da.

S druge strane, znam ljude sa zavrsenim pravima i ekonomijom, koji ne mogu da nadju posao... Pamet u glavu! :p

Sve u svemu, matetmatika je dosta perspektivna, nevezano za smer. Tacno, mnogi se u komercijalnim firmama bave nekom vrstom bazicnog programiranja, ali se ne insistira samo na informatickom smeru. A cesto ono sto je potrebno tim kompanijama i nije nesto sto bi samo informaticar mogao da radi, svi sa Matematickog su usposobljeni (cak i astrofizika, koja, podsecam, ima samo Osnove programiranja).
 

Back
Top