Mirođija Savetić

Treća

Iskusan
Poruka
6.360
Ovo ime zvuči ženski, ali ne dajte se zavarati. Najčešće savete su muškarci. Ali nije ovo tema o tome, mada može biti.
Ono što me zanima je šta podstiče nekoga da daje savet ako mu nije tražen i da li može misliti da je pametno to činiti? Da li se i koliko oseća inteligentnim bićem zato što je predočio nekome nešto, a da ga ta osoba nije pitala? Da li misle da neko ne zna šta mu je potrebno i šta treba da uradi i da su oni ti koji će dati prosvetljenje?
Kako reagujete kada se tako nešto dogodi? Ja se obično šokiram, pošto to smatram egoističnim, bahatim tripom. Budem ironična, ali se desi da to te osobe ne prepoznaju ili prepoznaju, ali se prave blesave ili ....
 
ne volim netrazene savete
npr na temi o dijeti dodje neki pametnjakovic po 1527. put da objasni kako se treba hraniti uravnotezeno etc blablabla
halo!
obicno ili precutim i tako pokazem da primedba nije na mestu,ili budem ironicna,a kad je neko naporan jednostavno kazem "nemoj to vise da mi pricas"
naravno,nisam savrsena i meni nekad izleti da dam netrazeni savet(mnogima se to desava al nece svi priznati) to je kao neka potreba da kazes svoje misljenje,mada se bas trudim da ne radim stvari koje mene nerviraju,tako da...
 
Pa mislim da svi upadnemo u zamku nepozvanog savetovanja, ali to je u nekoj raspravi uglavnom. Barem ja to tada uradim i ne volim kada to uradim, ali ... Ponese me priča. Takvu vrstu savetovanja moram da trpim, pošto i sama upadam u klopku. Nemam prava da osuđujem, zar ne. Međutim, zanima me kako neko može, neizazvano, da se pojavi savetom. Dešava se to često. Neko bude još toliko bezobrazan, pa u razgovoru pita, da li smem da kažem nešto, pa drmne glupi savet. Moja greška bude što dozvolim, ali otkuda mogu znati šta će reći i neprijatno mi je da kažem, ne možeš. Kako na tako bedni način opravdavanja netraženog saveta treba da reagujemo, a da budemo pristojni?
 
"Не примам савете и не дајем савете!" - Велма Кели, мјузикл - Чикаго.

Ово сам након "Чикага", почела да примењујем у пракси. :cool:

Невероватно ме иритира кад добијем савет или нечије "мишљење", које нисам тражила... Има једна ствар коју
сам одавно запазила, а то је да најгоре куварице просто обожавају да деле кулинарске савете... :neutral: Исто се односи и на остале животне ствари...
 
Savete dajem kada me neko zamoli. Ili ako mi se učini da je to potrebno.
(Obično je čoveku potrebno da čuje i neko drugo mišljenje).
Meni ne smetaju ničiji dobronamerni saveti, naprotiv.......dobrodošli su mi uvek......
Volim da čujem, razmislim i ako mi se učini da je u redu taj savet i uvažim...
 
au..ja se nesto ne secam da mi je neko delio netrazene savete...:eek:
ili sam ja tako strasna, da nikom ne pada na pamet da se odvazi na takav gest:mrgreen:
ili su mi netrazeni saveti toliko beznacajni a ih ni ne primetim..:neutral:
e da..jeste bio jedan hrabar..ne tako davno..izderala sam se na coveka, i rekla mu da gleda svoja posla..:D
nece mu skoro pasti na pamet da ponovi gresku:lol:
 
Jedno je kada ti neko predoči nešto što ne vidiš. I to može da se uradi u razgovoru na hiljade načina a da ne deluje kao savet. Ali kada ti kaže nešto što je očigledno, tonom kao da otkriva Ameriku i još na način da se osetiš kao neki debil kome je rešenje iza ugla a tebe mrzi da dođeš do ugla, onda to uvredi. To nije dobronameran savet, već ego trip.
 
Jedno je kada ti neko predoči nešto što ne vidiš. I to može da se uradi u razgovoru na hiljade načina a da ne deluje kao savet. Ali kada ti kaže nešto što je očigledno, tonom kao da otkriva Ameriku i još na način da se osetiš kao neki debil kome je rešenje iza ugla a tebe mrzi da dođeš do ugla, onda to uvredi. To nije dobronameran savet, već ego trip.

T o je nešto što i mene strašno iznervira.
Meni bar je najlakše da sa takvima ne razvijam temu.
Čuješ, kažeš da, jeste, tako je, hvala.....i gotovo...
Nikako ne objašnjavaj ništa......
 
Postoie saveti zbog kojh pucaju prijateljstva - a to je kada neko "dobronamerno" nesto savetuje, nesto cime zeli da nametne svoj stil zivota.... a to nema sanse da prodje kod mene i mog dragog jer imamo sasvim izgradjen stil zivota.


Nejasno mi je zasto to ljudi rade.:???: I to bas meni!?
Mozda jer cutim, ne reagujem uopste... a uradim po svome i eto durenja sa druge strane!?
Neshvatljivo!

Ja nikoga ne savetujem nikada... cak i ako me pita i tad sam vrlo obazriva.

... ipak, ima jedna osoba koju savetujem slobodno (a i ona mene): to je moja sestra i to samo ako se ugoji (a ima pritisak!), a i ona mene slobodno savetuje... ali to je vec nesto sasvim drugo - to jedna o drugoj brinemo od kako su nam roditelji umrli.
 
Poslednja izmena:
Kako reagujete kada se tako nešto dogodi? Ja se obično šokiram, pošto to smatram egoističnim, bahatim tripom...
ne mislim da je to egoistican bahat trip ako su mi osobe bliske. i ne sokiram se tako lako.
ahm.. sad ako zamislim skroz nepoznatu osobu koja bi krenula od prvog naseg susreta sa pricom - namesti kosu ovako, osisaj se na kratko itd (a ne mora o kosi da bude), samo bih je pogledala ovako :eek: i ovako :confused: dok ne umukne... nisam skoro srela takve, doduse...
a i po meni se vidi da radim sve po svome, pa valjda ne privlacim takve...
 
ja ne volim da dajem savete ni kada mi ih traze,jer mi je nekako ogromna odgovrnost,uvek se nakako ogradim,u stilu "ali,to sam samo ja" i slicno,nekako mi bzv...i mogu da ih dajem samo bas bas bliskim osobama,ostale cesto ne mogu ni da slusam iskreno (:
 
Ti netrazeni savjeti su svakodnevni u trudnoci,i dok je dijete malo....posebno oni "bapske price"....:lol:
A ovako desilo mi se da sam par netrazenih savjeta i prihvatila....inace se djele na dobronamjerne i zlonamjerne(podsmjeh)....zato se ne ljutim na dobronamjerne....al' na ove druge odlijepim(po.......),jer su po fazonu -ja znam ...a ti nemas pojma...-

Desavalo se i meni da nekad kazem ,savjetujem....tako sam drugarici na njene zalopojke pokusala pomoci,na sta su svi njeni odgovorili odobravanjem,i kao eto rjesenje....a ona se brecnula na sestru...i stavila do znanja da joj savjeti nisu potrebni....ok...zacutala sam i nikad vise ni rijec dok nije trazila konkretno pomoc.....a opet ona je bas taj tip sveznalice....al' isto je volim....:D
 
ne mislim da je to egoistican bahat trip ako su mi osobe bliske. i ne sokiram se tako lako.
ahm.. sad ako zamislim skroz nepoznatu osobu koja bi krenula od prvog naseg susreta sa pricom - namesti kosu ovako, osisaj se na kratko itd (a ne mora o kosi da bude), samo bih je pogledala ovako :eek: i ovako :confused: dok ne umukne... nisam skoro srela takve, doduse...
a i po meni se vidi da radim sve po svome, pa valjda ne privlacim takve...


joj sto sam ja postala osetljiva na te tripove da ti objasnim ja sta ti lepse stoji :evil: ali nisam usavrsila dovoljno odmerenu reakciju ili sam previse fina pa ne skapiraju hint ili ga preteram pa ispadnem isfrustrirana ( i nije da nisam, znaju me neki godinama i nikako da prihvate neke stvari...).
 
ljudi postoje saveti i postoje Saveti... smesno je trpati sve u istu kategoriju. jedni pricaju o poznatim, bliskim, drugi o nepoznatim savetodavcima. u svakom slucaju savet nije trazen. takodje nije bitno samo sta je savetovano vec i na koji nacin i koliko cesto... nekada stvarno treba otkaciti savetodavca...

a ti si dzorzi odreagovao na ono hanibalkino o uravnotezenoj ishrani hihihi... pa si shvatio licno i resio da branis sve savetodavce dobrih namera ovoga sveta:lol:
 

Back
Top