40% građana Crne Gore živi na ivici siromaštva

Markowac

Iskusan
Banovan
Poruka
6.213
PODGORICA - 18.6.2008

Skoro 40 odsto stanovništva u Crnoj Gori je blizu linije siromaštva, koja prema preporukama i metodologiji Svjetske banke iznosi 144,68 eura po odrasloj osobi, a razlog tome su najnovija poskupljenja, koja guraju sve više građana ka toj granici - smatraju u Savezu Sindikata Crne Gore (SSCG).

Portparol SSCG Zoran Đurišić je podsjetio kako je Sindikat pokrenuo akciju protiv siromaštva i zahtjevaju da se umjesto minimalne cijene rada uvede minimalna zarada koja bi iznosila 60 odsto od prosječne.

- Opasnost je što je blizu granice siromaštva veliki broj stanovništva u Crnoj Gori. Uvođenjem minimalne zarade bili bi zaštićeni najsiromašniji, koji bi uspjeli da pređu granicu linije siromaštva od 150 eura - smatra Đurišić. On je kazao da je Vlada prihvatila da uradi institut minimalne zarade i da predstoje pregovori da li će to biti 60 odsto prosječne plate, što bi sada iznosilo od 170 do 200 eura.

- To bi podiglo minimalnu sigurnost najsiromašnijih koji primaju od 120 do 150 eura koliko god da se poveća koeficijent. To nam je cilj koji ćemo ostvariti tokom ove godine ili iduće jer minimalnom zaradom preskočila bi se ta granica siromaštva - ocijenio je on, dodajući da će Sindikat u najskorije vrijeme početi pregovore sa Vladom oko iznosa minimalne zarade.

On je objasnio da se plate u Crnoj Gori formiraju na osnovu minimalne cijene rada od 55 eura, koja se množi sa koeficijentima, međutim, samo 20 odsto zaposlenih u Crnoj Gori obračunava platu prema minimalnoj cijeni rada.

- Svi ostali imaju veće cijene rada od 70 do 120 eura u Telekomu i drugim jačim firmama. Najbolje prolaze oni sa najvećim koeficijentom, a siromašni ostaju i dalje siromašni - smatra on. Podsjetio je da Sindikat optužuju zato što insistira na minimalnoj zaradi umjesto minimalne cijene rada, ne shvatajući da to rade upravo zbog najsiromašnijih.

Ekonomski analitičar Predrag Drecun smatra da građanin koji ima 150 eura zvaničnih primanja ne može da preživi ukoliko ne radi neki dodatni posao.
- To nešto sa strane što se ne evidentira ulazi u tzv. sivu ekonomiju. To možda nije maligna društvena pojava u ovom trenutku, ali ne ulazi u zvanične statističke podatke. Ima dosta te male skrivene ekonomije, malih biznisa i sitnih usluga. Istraživanje je pokazalo da se siromašni često bave poljoprivredom i sopstvenim biznisom, ali iz nužde i potrebe, a ne zbog profita.
 
A ovde kod nas u Srbiji sve cveta od blagostanja. Nemamo kontraste svi smo jednako bogati ili siromasni. Hteli smo onoliko mafijasa po ulicama, ubistava, i onakve politicare koji jesu stvorili Novu Albaniju na nasoj teritoriji.

Sve dok gledamo u druga dvorista a ne gledamo u svoja u Srbiji ce biti onakvo stanje kakvo je bilo u poslednjih 50 godina.

Okrenite se oko sebe i pogledajte u kakvoj drzavi zivite.U drzavi gde jedan ima 70 % cele drzave , to jeste onaj preostali deo.Dok onih 30 % , kontrolisu Novi Albanci...
 
A ovde kod nas u Srbiji sve cveta od blagostanja. Nemamo kontraste svi smo jednako bogati ili siromasni. Hteli smo onoliko mafijasa po ulicama, ubistava, i onakve politicare koji jesu stvorili Novu Albaniju na nasoj teritoriji.

Sve dok gledamo u druga dvorista a ne gledamo u svoja u Srbiji ce biti onakvo stanje kakvo je bilo u poslednjih 50 godina.

Okrenite se oko sebe i pogledajte u kakvoj drzavi zivite.U drzavi gde jedan ima 70 % cele drzave , to jeste onaj preostali deo.Dok onih 30 % , kontrolisu Novi Albanci...

sad će Vas proglasiti ustašom,i poslati lacija na Vas da Vas sredi:mrgreen:
 
A ovde kod nas u Srbiji sve cveta od blagostanja. Nemamo kontraste svi smo jednako bogati ili siromasni. Hteli smo onoliko mafijasa po ulicama, ubistava, i onakve politicare koji jesu stvorili Novu Albaniju na nasoj teritoriji.

Sve dok gledamo u druga dvorista a ne gledamo u svoja u Srbiji ce biti onakvo stanje kakvo je bilo u poslednjih 50 godina.

Okrenite se oko sebe i pogledajte u kakvoj drzavi zivite.U drzavi gde jedan ima 70 % cele drzave , to jeste onaj preostali deo.Dok onih 30 % , kontrolisu Novi Albanci...

U Srbiji tece med i mleko dolaskom demokratije:hahaha::hahaha::hahaha:

U Crnoj Gori 40 % u Srbiji 80 % zivi u bedi i siromastvu:thumbdown::thumbdown::thumbdown:
 
jučer su za vas bili "dva oka u glavi",a danas o njima tako pričate.sutra će te se opet ljubiti ako bude prilike.
čudan ste vi narod i što vas više upoznajem,sve ste čudniji.

Ja sam duboku ubedjen da ovde pola forumasa i ne zna sta pise..........Lice mi na Kostunicu!

On pre raspada zadnje nam zajednicke drzave na sva vrata govorio kako je to nase, kako to uvek i mora ostati u nasim mislima, udarao u grudi , molio da se ne otcepe. A posle referenduma.............., pratio sam ni jednom nije jednu recenicu rekao o Crnoj Gori i tamosnjem narodu....

E isto ce tako biti i sa Kosovom . Albanci znaju za tu srpsku osobinu. Ovo ce da kod nekoga traje, dakle ta ljubav prema Kosovu jos jedno 3-5 godina , a onda ce opet neko kao ovaj maloumnik taj deo Srpske zemlje da nazove Nova Albanija...

Steta ali kod nas u Srbiji ima mnogo zaboravnih i naivnih...
 
Ja sam duboku ubedjen da ovde pola forumasa i ne zna sta pise..........Lice mi na Kostunicu!

On pre raspada zadnje nam zajednicke drzave na sva vrata govorio kako je to nase, kako to uvek i mora ostati u nasim mislima, udarao u grudi , molio da se ne otcepe. A posle referenduma.............., pratio sam ni jednom nije jednu recenicu rekao o Crnoj Gori i tamosnjem narodu....

E isto ce tako biti i sa Kosovom . Albanci znaju za tu srpsku osobinu. Ovo ce da kod nekoga traje, dakle ta ljubav prema Kosovu jos jedno 3-5 godina , a onda ce opet neko kao ovaj maloumnik taj deo Srpske zemlje da nazove Nova Albanija...

Steta ali kod nas u Srbiji ima mnogo zaboravnih i naivnih...

ne radi se o kolektivnoj amneziji,nego o količini morala i etike,kao što navedoh u jednom od ranijih postova.
 
U Srbiji tece med i mleko dolaskom demokratije:hahaha::hahaha::hahaha:

U Crnoj Gori 40 % u Srbiji 80 % zivi u bedi i siromastvu:thumbdown::thumbdown::thumbdown:

Ma da.........

Izadjite iz BGD-a i krenite juznije. Bio sam pre neku nedelju tamo. Tuga....

Plata ? A kad je dobiju "Spasovdan" i to 8000-12000. Banke rade, deru li deru. dve trecine neuknjizenih objekata a kamata veca i veca zbog neuknjizenosti nekretnina.Zlatiborska zemlja se prodaje u trajno vlasnistvo niko ne zna ko je kupuje! Imamo Vladu i nemamo je. Pola drzavnog nekadasnjeg vrha se sprema za zatvor ona druga u zatvor..Ono sto ima sruseno projektilima a ono sto je ostalo kupljeno za 5 E.

Ali kod nas je sve u redu. Kod drugih je opsti haos . Beda!
 
Poslednja izmena:
sad mi nije zao da im dam onih 10 eura na granici kad vidim kolika su sirotinja....

crnja gora je zemlja ogromnih kontrasta. imate odabranu manjinu koja je ekstremno bogata . i ostatak koji spada u "sirotinju raju".....

drzzava po meri jednog coveka :)

iskreno mi je zao tih ljudi tamo....

jer ti zivis u crnog gori glasas za njiuhove politicare pa te to tako interesuje i pogadja?

ti si stvrano tipican primer onog najgoreg srbina pa onda radikala i sve ostalo,
zasto se bavis tudjim temama i sta si time hteo da postignes?
sta hteo si da kazes kako je njima lose tamo bez nas? imas mnogo precenjeno misljenje o nama i mislis da ce svet propasti bez srba a desava se upravo suprotno.

zbog ljudi kao sto si ti i ne moze da nam bude bolje, bavite se tudjim problemima a neresavate svoje, gledate da samo nekom bude gore nego vama e onda je sve u redu.

a ljudi od 90-tih gledaju svoja posla hrvatska,slovenija,crna gora,albanci na kosovu svi oni gledaju svoja posla, imaju zacrtane ciljeve i rade ljudi na njihovom ostvarenju i uspesni su u tome, a srbija koja im je govorila da ce propasti bez nje je sve vise propadala, ne mocna da ih zaustavi jer je nesposbna, puna ljudi kao ti koji se ne bave boljim zivotom,temama koje zivot znace i zbog koje i ima smisla da postoji jedna drzava kao udruzenje stanovnika neke teritorije,nego se bavite drugima i njihovom propasti, teorijama zavera, svetskom politikom,visokom politikom, prognoziranjem 50-100 godina unapred,i katastroficnim predvidjanjima kako u srbiji tako i u svetu.

koliko si spamerskih tema otvorio da je to strasno, stvarno covek da se zapita da li radis to po zadatku i za neke pare, svaki dan najmanje 5 tema tako bezvrednih i pljuvackih.


koliko spamerskih tema otvaras
 
jer ti zivis u crnog gori glasas za njiuhove politicare pa te to tako interesuje i pogadja?

ti si stvrano tipican primer onog najgoreg srbina pa onda radikala i sve ostalo,
zasto se bavis tudjim temama i sta si time hteo da postignes?
sta hteo si da kazes kako je njima lose tamo bez nas? imas mnogo precenjeno misljenje o nama i mislis da ce svet propasti bez srba a desava se upravo suprotno.

zbog ljudi kao sto si ti i ne moze da nam bude bolje, bavite se tudjim problemima a neresavate svoje, gledate da samo nekom bude gore nego vama e onda je sve u redu.

a ljudi od 90-tih gledaju svoja posla hrvatska,slovenija,crna gora,albanci na kosovu svi oni gledaju svoja posla, imaju zacrtane ciljeve i rade ljudi na njihovom ostvarenju i uspesni su u tome, a srbija koja im je govorila da ce propasti bez nje je sve vise propadala, ne mocna da ih zaustavi jer je nesposbna, puna ljudi kao ti koji se ne bave boljim zivotom,temama koje zivot znace i zbog koje i ima smisla da postoji jedna drzava kao udruzenje stanovnika neke teritorije,nego se bavite drugima i njihovom propasti, teorijama zavera, svetskom politikom,visokom politikom, prognoziranjem 50-100 godina unapred,i katastroficnim predvidjanjima kako u srbiji tako i u svetu.

koliko si spamerskih tema otvorio da je to strasno, stvarno covek da se zapita da li radis to po zadatku i za neke pare, svaki dan najmanje 5 tema tako bezvrednih i pljuvackih.


koliko spamerskih tema otvaras

Ma da,kad su srbi hteli da naprave drzavu u Hrvatskoj(imaju prava na samoopredeljenje gde ce s kim ce da zive)problem a sada kad Shiptari to rade,oni imaju planove
 
Tema je bespotrebna jer je već rečeno pre 2-3 godine šta će se dešavati na ekonomskom planu CG kao samostalne države.................Sada se vidi da crnogorci žive na tuđoj grbači a sada kada nema tuđe grbače onda je frka.....E pa zaboli me ****** za njih i njihove ekonomske i bilo kakve probleme.................

Sa ovim se moze sloziti ali polovicno....
Ako za komsiju imas nekoga ko je u frci,problemu....mislim da ti bas i nije svejedno...
Ako mislis logikom nek mu pocrkaju sve krave.....opet ne valja...
Zato svaki dobar i stalozen gazda sa paznjom prati sta mu se desava sa komsijom....
 
Sa ovim se moze sloziti ali polovicno....
Ako za komsiju imas nekoga ko je u frci,problemu....mislim da ti bas i nije svejedno...
Ako mislis logikom nek mu pocrkaju sve krave.....opet ne valja...
Zato svaki dobar i stalozen gazda sa paznjom prati sta mu se desava sa komsijom....

A jel oni prate šta se dešava sa nama?!?!?

Aj ne lupetaj i ne filozofiraj....................

Ne smatram da treba da im "crkne krava" ali me stvarno zabole šta se dešava kod njih...........A tebe ako toliko brine opet me zabole...............
 
PODGORICA - 18.6.2008

Skoro 40 odsto stanovništva u Crnoj Gori je blizu linije siromaštva, koja prema preporukama i metodologiji Svjetske banke iznosi 144,68 eura po odrasloj osobi, a razlog tome su najnovija poskupljenja, koja guraju sve više građana ka toj granici - smatraju u Savezu Sindikata Crne Gore (SSCG).

ovo je relativno
jer većina radi na crno i snalazi se sa strane
kao i decenijama unazad

a da nije dobro...nije dobro
 

Back
Top