objasnjenje

L

laik

Gost
Ovo sam pitanje postavila na Multimediji medjutim nema odgovora. Da li su ovde posetioci ljubazniji?

Kada zelim neki crtez da koristim na racunaru napr. za sajt koja je procedura? Nacrtam ga na papiru pa ga skeniram, pa onda ga u nekom (kom?) programu bojim. Ili mozda crtam na racunaru ali cini mi se da to necu bas najsjajnije da obavim sa misem.
I jos molim za objasnjenje termina rasterizovana i vektorska slika.
 
Pa najbolje bi bilo ako crtas u samom programu!!! Ali onda moras imati olovku za kompijuter!!! Vidjao sam ljude koji crtaju svakakve animacije i slike!
Ako negde nabavis olovku, mozes da crtas u pomenutom fotoshopu (mada je on vise za obradu slika), ili u flash-u!!!

I ja imam isti problem!!! Zato ja nacrtam na papiru pa skeniram, pa doteram!!!
 
Skotina:
Pa najbolje bi bilo ako crtas u samom programu!!! Ali onda moras imati olovku za kompijuter!!! Vidjao sam ljude koji crtaju svakakve animacije i slike!
Ako negde nabavis olovku, mozes da crtas u pomenutom fotoshopu (mada je on vise za obradu slika), ili u flash-u!!!

I ja imam isti problem!!! Zato ja nacrtam na papiru pa skeniram, pa doteram!!!

Zahvaljujem.
 
O boze kakvi odgovori...

Zaboravi photoshop, ne znam kada ce ljudi da shvate da je to za obradu slika, a ne za crtanje.

Ako hoces da crtas, treba da znas da crtas na kompu i za to koristi jedan od sledecih programa:
- Adobe Illustrator
- Corel Draw
- Macromedia Freehand

To su programi za crtanje, a photoshop je vise za 'slikanje'.

Gore pomenuti programi su ti za vektorsku grafiku.

Razlika izmedju vektorskih i rasterizovanih slika huh evo laicki i da ti objasnim.

Kad zumiras rasteriovanu sliku, ona se skocka skroz, a vektorska grafika je uvek ostra koliko god da zumiras.

Sutra cu ako stignem napisati ti i zasto je to tako, mada bih voleo da ti incognito odgovori na to pitanje, verovatno ce bolje da sroci.

P.S. nemoj ni da pomisljas da crtas u Flashu, a u Photoshopu i da hoce, tesko da ces uraditi nesto kako treba.

Procedura je:
1. skeniras
2. obradis taj skenirani file i prebacis u vektorske krive
3. doterujes krive i bojis povrsine

P.P.S. ja se ne bavim strucno ovim, ovo ti govorim onako kako ja mislim da treba da se radi.
 
Bozo:
O boze kakvi odgovori...

Zaboravi photoshop, ne znam kada ce ljudi da shvate da je to za obradu slika, a ne za crtanje.

Ako hoces da crtas, treba da znas da crtas na kompu i za to koristi jedan od sledecih programa:
- Adobe Illustrator
- Corel Draw
- Macromedia Freehand

To su programi za crtanje, a photoshop je vise za 'slikanje'.

Gore pomenuti programi su ti za vektorsku grafiku.

Razlika izmedju vektorskih i rasterizovanih slika huh evo laicki i da ti objasnim.

Kad zumiras rasteriovanu sliku, ona se skocka skroz, a vektorska grafika je uvek ostra koliko god da zumiras.

Sutra cu ako stignem napisati ti i zasto je to tako, mada bih voleo da ti incognito odgovori na to pitanje, verovatno ce bolje da sroci.

P.S. nemoj ni da pomisljas da crtas u Flashu, a u Photoshopu i da hoce, tesko da ces uraditi nesto kako treba.

Procedura je:
1. skeniras
2. obradis taj skenirani file i prebacis u vektorske krive
3. doterujes krive i bojis povrsine

P.P.S. ja se ne bavim strucno ovim, ovo ti govorim onako kako ja mislim da treba da se radi.

O.K. i hvala. Ali u kojim programima se odradjuju stvari pod tackom 2 a u kojim pod tackom 3. Jel ona gore 3 pomenuta?
Inkognito oglasi se i ti. Da cujemo vise misljenja...
 
Od svega je najzahtevnije prebaciti rastersku (bitmapiranu sliku) u vektorski oblik. Ako imas malo strpljenja naucices Corel/Illustrator ili neki treci program za vektorsku grafiku, nacrtati to sto hoces, i jednostavno sacuvati u jpeg/gif ...

Razlika izmedju vektorske i rasterske grafike je u sledecem: kod rastera se pamti tacka po tacka, tako sto joj se pamti bojs (bmp, jpeg, gif...). Kod vektorske grafike se pamte koordinate krivih (klasicna analiticka geometrija). T sto se raster kvari pri zumiranju je zbog toga sto ako ga uvecas 2 puta i sama tacka ce biti veca dva puta...
 
E, zaboravih. Za WEB cuvaj slike u rasterskom formatu. Znaci jpeg, gif i sl. Nikako wmf, emf, cdr i ostali vektorski.

A imas i programa za crtanje koji rade sa rasterskom grafikom...
 
Bozo nemas pojma koliko nisi u pravu Photo shop sluzi i za crtanje pogldedaj korice od Stripova: Stripoteka, Akira, ili nas strip sada treba da izadje strip malo veci od A4 1804 o srpskim junacima SVE JE CRTANO poznajem nekoliko crtaca koji crtaju komplet u Photo shopu.
Znaci pre nego sto skocis kazi hop "narodna poslovica"
 
NICS:
Bozo nemas pojma koliko nisi u pravu Photo shop sluzi i za crtanje pogldedaj korice od Stripova: Stripoteka, Akira, ili nas strip sada treba da izadje strip malo veci od A4 1804 o srpskim junacima SVE JE CRTANO poznajem nekoliko crtaca koji crtaju komplet u Photo shopu.
Znaci pre nego sto skocis kazi hop "narodna poslovica"

Crtaju ili slikaju?

Lepo rekoh ne bavim se time, ali jos nisam video da neko CRTA u photoshopu, naravno ne mislim ne decije igranje i nestrucno koriscenje programa sto ljudi kod nas najcesce rade.
 
Ovde je vec sve objasnjeno.

Rasterska, ili ti bitmapirana grafika pamti pozicije i karakteristike specificnih tacaka u slici (x, y koordinate, boja, zasicenost itd.). Rasterski formati se dalje dele na lossless i compressed formate. Lossless formati (.gif, .png (nekompresovani), .iff itd.) ne gube nista u kvalitetu od originalnih skenova/fajlova, ali su zato veliki. Compressed formati (.jpg, kompresovani .png, .qtp, .pcx itd.) zauzimaju manje, ali gube u kvalitetu tako sto ne snimaju sve podatke za svaku tacku vec, recimo, uzmu lumination za grupu tacaka, a onda zapisu hue za svaku tacku, pa tako ustede na prostoru, ali zato sve izgleda 'kockastije' (tipican primer JPG, gde se kvalitet odredjuje po tome na koliko ce se tacaka primenjivati grupacija po osvetljenju).

Vektorska grafika koristi drugaciji pristup. Bazira se strogo na matematici, tj. analitickoj geometriji, uglavnom na Beizerovim krivama (neki programi i prave pisu kao Bejzerove krive sa 0,0 ofsetima). Naravno, definisati rastersku sliku matematicki je gotovo nemoguce jer je potrebna neograniceno velika rezolucija rastera. Zato se vektorska grafika koristi najvise kod ilustracija, crteza, blueprint-ova i sl.

Poznatiji programi koji se najcesce koriste (poredjani po snazi i brojnosti primene):

Rasterska obrada:
- Adobe Photoshop
- Jasc PaintShop Pro
- Corel PhotoPaint
- Macromedia Fireworks

Vektorska obrada:
- Adobe Illustrator
- Corel Draw
- Macroemdia FreeHand

Radjenje crteza/ilustracija u Photoshop-u je smesno, i to rade samo neprofesionalci i pocetnici. Svi ovi programi imaju svoju primenu, i smesno je koristiti iste van svoje 'struke'.

Inace, vektorizacija rasterske grafike se vrsi trace-ovanjem. Gotovo svi programi za obradu vektorske grafike imaju u sebi tracer, ali su isti vrlo ograniceni. Za veci broj opcija i kvalitetnije trace-ovanje, postoje posebni programi poput Adobe StreamLine-a.

Eto, valjda je to rascistilo neke nedoumice...
 

Back
Top