Zašto Srbe niko ne voli?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Idjudjuma Obudjama

Početnik
Banovan
Poruka
33
1. Narod koji je ratovao sa svim svojim susedima

2. Narod koji je izazvao ratove sa svim svojim susedima

3. Pretvorio sve svoje vojne poraze u pobede

4. Slavi svoj najteži poraz u istoriji (Kosovsku bitku) kao nacionalni praznik

5. Narod koji je bežaniju svoju vojske na Krf (grčko ostrvo) u I Svetskom ratu, ispred austrijske i nemačke vojske označio u istoriji kao taktički manevar

6. Koji je pobio, izdao ili proterao sve svoje vođe

7. Čija epika (narodne pesme) je zasnovana na pozivu na osvetu i mržnju

8. Čiji je predsednik proglašen ratnim zločincem, a oni ga ponovo iz zatvora kandiduju za predsednika

9. Kada se sretnu u radosnom ushićenju jedan drugom psuju majku, sestru, dete, hleb i sunce

10. Narod koji je u doba komunizma rušio i zapuštao svoje bogomolje

11. Čiji nacionalni instrument – gusle – ima samo jednu žicu i to napravljenu od konjske repne dlake

12. Narod koji drži za srpskog pisca čoveka čiji roman počinje sa Bismillahi rahmanir rahim (Derviš i smrt)

13. Čiji reformator jezika, Vuk Karadžić, je nosio fes, tursku tradicionalnu kapu

14. Narod koji je svu svoju hajdučiju, pljačku i otimačinu opevao u junačkim pesmama

15. Narod kome je je uspelo da po prvi put u istoriji učini da ih napadne vojni savez hrišćanskih zemalja i zaustavi genocid koji su oni počinili nad muslimanima

16. Narod koji svoje zločince proglašava svecima
 
1. Narod koji je ratovao sa svim svojim susedima

2. Narod koji je izazvao ratove sa svim svojim susedima

3. Pretvorio sve svoje vojne poraze u pobede

4. Slavi svoj najteži poraz u istoriji (Kosovsku bitku) kao nacionalni praznik

5. Narod koji je bežaniju svoju vojske na Krf (grčko ostrvo) u I Svetskom ratu, ispred austrijske i nemačke vojske označio u istoriji kao taktički manevar

6. Koji je pobio, izdao ili proterao sve svoje vođe

7. Čija epika (narodne pesme) je zasnovana na pozivu na osvetu i mržnju

8. Čiji je predsednik proglašen ratnim zločincem, a oni ga ponovo iz zatvora kandiduju za predsednika

9. Kada se sretnu u radosnom ushićenju jedan drugom psuju majku, sestru, dete, hleb i sunce

10. Narod koji je u doba komunizma rušio i zapuštao svoje bogomolje

11. Čiji nacionalni instrument – gusle – ima samo jednu žicu i to napravljenu od konjske repne dlake

12. Narod koji drži za srpskog pisca čoveka čiji roman počinje sa Bismillahi rahmanir rahim (Derviš i smrt)

13. Čiji reformator jezika, Vuk Karadžić, je nosio fes, tursku tradicionalnu kapu

14. Narod koji je svu svoju hajdučiju, pljačku i otimačinu opevao u junačkim pesmama

15. Narod kome je je uspelo da po prvi put u istoriji učini da ih napadne vojni savez hrišćanskih zemalja i zaustavi genocid koji su oni počinili nad muslimanima

16. Narod koji svoje zločince proglašava svecima


Hm, sad...
Crveno - Nije tačno.
Plavo - Može biti ali i ne mora... ima tu neke istine...
Zeleno - Blizu da bude kao plavo... uz male izmene...
Boldovano tj. crno - Tačno...
 
1. Sa Makedonijom nisu nikad ratovali, pa ni sa Albanijom, ni sa Crnom Gorom. Sa Rumunijom faktički nije bilo rata, iako je ona u WW II bila na strani Sila osovine.

2. Jedino rat sa Bugarskom 1885. godine i to ne narod, već kralj Milan Obrenović. U svim drugim slučajevima Srbi su bili napadnuti – to su istorijske činjenice. Osim ako ne upisuješ oslobodilačke balkanske ratove u krivicu, pa čak ni onda ovo ne stoji.

3. Vojnih poraza je bilo malo i nijedan nije pretvaran u pobedu; ulgavnom su skrivani oni moderniji.

4. Oko ishoda ove bitke se ne slažu ni istoričari, ima argumenata recimo da se ne prihvati turska pobeda čak i po turskim izvorima i analizama (odmah po bici Muratov sin postaje komandant i povlači vojsku, a ne odlazi u Kruševac); uostalom ne slavi se vojni ishod bitke.

5. Da nije bilo taktičkog manevra ne bi bilo ni fronta pred Solunom, u bitku se ne ulazi ako ćeš da izgubiš. Naravno, složenu taktiku nije svako u stanju da razume.

6. Niko. Možda Kromvelovi saradnici, jer im je on bio jedini vođa a izdali su ga, a onda bi to moglo da se primeni i na Spartaka, jer je deo ustanika njega “oterao” i podelio se na manje ustaničke grupe.

7. Možda misliš na Marka Perkovića - Thompsona i eventualno jednog lika iz Ruande koji je optužen u Hagu jer je podstrekivao na masovne zločine.

8. Pre svega mogu tebe da proglase ratnim zločincem - ako nije pravosnažno osuđen, dakle nije dokazani zločinac. Nemaš na osnovu čega da suspenduješ njegovo pasivno biračko pravo, ni na osnovu čega da kažeš da je zločinac.

9. To zavisi od kulture pojedinca i javlja se i kod drugih naroda.

10. Srpski narod je delimično odgovoran, ali to je bilo vrednosno opredeljenje, kao i svi narodi koji su živeli u takvim režimima (Bugari, Rusi, Rumuni, Slovaci, Česi...).

11. Ovo... mislim... strašno... kakve to veze ima?… Od čega se prave gajde?!

12. Svaki jezik prolazi kroz sopstvenu evoluciju i uticaje iz drugih jezika, a uostalom “Čekajuci Godoa” je pisao Englez na francuskom jeziku... Umanjuje li to vrednost dela ili književnosti?

13. Srpski fes, a fes nije turska nacionalna kapa u to vreme, već moda po svim zemljama od Maroka (gde i jeste grad Fes po kome nosi ime ta kapa) do Krima.

14. Crnogorci, ako ih prihvatiš za narod, a i Ukrajinci o Donskim Kozacima. Možeš i ustanike Tadeuša Košćuška da nazoveš “otimačima” ako su otimali od okupatora.

15. Nijedan. Ako mislis na NATO pakt, onda ti preporučujem da pogledaš članice i “severoatlantsku povelju”. Videćeš da je članica Turska (koja nije hrišćanska zemlja) a i da razlozi formiranja alijanse nisu verski ili vrednosni već odbrambeni.

16. Hm... nejasno je na šta misliš... ali recimo čuo sam da je Vatikan proglasio za sveca nekoga ko je blagosiljao ustaške noževe... Sad, šta je bilo sa tim slučajem?...

Zaključak

Razlozi koji se ne odnose na Srbe ne mogu da budu razlozi zbog kojih se Srbi mrze, zar ne?
 
Ако је тема спрдња, свака част. Ако је озбиљна, онда је глупост...

1. Narod koji je ratovao sa svim svojim susedima

2. Narod koji je izazvao ratove sa svim svojim susedima

3. Pretvorio sve svoje vojne poraze u pobede

4. Slavi svoj najteži poraz u istoriji (Kosovsku bitku) kao nacionalni praznik

5. Narod koji je bežaniju svoju vojske na Krf (grčko ostrvo) u I Svetskom ratu, ispred austrijske i nemačke vojske označio u istoriji kao taktički manevar

1. Србија је од суседа ратовала једино са Бугарском. Мађаре немој да рачунаш, јер је реч о Аустроугарском нападу на Србију. Хрвате и Муслимане немој да рачунаш, јер се ради о грађанском рату где су Срби ратовали унутар своје државе. Албанце не рачунај, осим ако њихову мањину на Косову (које је тада било у Србији) не рачунаш као "суседе". Са Румунима, Македонцима и Црногорцима рата није било ни у којој варијанти.

А паз' ово... у два светска рата... у Првом, савезници Аустроугарске: Хрвати, Мађари, Бугари, Муслимани, Албанци. У Другом, савезници Хитлера: Хрвати, Мађари, Бугари, Муслимани, Албанци. Значи, Србе нико "не воли" јер нису били уз Немце у оба светска рата. :mrgreen:

2. Ха-ха-ха. Којим суседима, у којим ратовима? Срби у Книну изазвали рат са својим суседима Хрватима? Па ако су Срби и Хрвати у Хрватској суседни народи, значи постоји РСК?

Који су рат Срби изазвали против Румуна? Који против Македоније? Који против Црне Горе? Који против Хрватске? Који против Републике Српске?

Који против Мађарске? Први светски, можда?

3. Не, него обрнуто. Претворио све војне победе у поразе. Ако се не варам, Срби су били на страни победника у оба светска рата, а Србија мања (+/- Војводина / Македонија&Косово) него пре Првог.

4. Видовдан се не слави, него обележава. Размисли мало и укључи мозак, ово као да је неки свемирац написао. :)

5. Једино за ово не знам шта да кажем, али да се форсира нека прича како је то "тактички маневар", нисам баш чуо. Много чешће сам чуо речи "трагедија" и "голгота".

6. Koji je pobio, izdao ili proterao sve svoje vođe

7. Čija epika (narodne pesme) je zasnovana na pozivu na osvetu i mržnju

8. Čiji je predsednik proglašen ratnim zločincem, a oni ga ponovo iz zatvora kandiduju za predsednika

9. Kada se sretnu u radosnom ushićenju jedan drugom psuju majku, sestru, dete, hleb i sunce

10. Narod koji je u doba komunizma rušio i zapuštao svoje bogomolje

6. Народ протерао вође, или њихови супарници и конкуренти?

7. Књигу "ушаке", па да се прочита барем 2-3 најлепше епске песме пре него што се овако нешто извали. На пример, "Пропаст Царства српскога", "Мајка Југовића" и "Бановић Страхиња".

8. О чему ти то? Који је српски председник проглашен ратним злочинцем? Мислиш на Радована Караџића? Ко је њега кандидовао из затвора? Мислиш на Милошевића? Ако да, о чему причаш? :???:

9. :hahaha: И чачкају нос и чешу дупе у истом моменту...

10. Хмм... You beat me with this one.

11. Čiji nacionalni instrument – gusle – ima samo jednu žicu i to napravljenu od konjske repne dlake

12. Narod koji drži za srpskog pisca čoveka čiji roman počinje sa Bismillahi rahmanir rahim (Derviš i smrt)

13. Čiji reformator jezika, Vuk Karadžić, je nosio fes, tursku tradicionalnu kapu

14. Narod koji je svu svoju hajdučiju, pljačku i otimačinu opevao u junačkim pesmama

15. Narod kome je je uspelo da po prvi put u istoriji učini da ih napadne vojni savez hrišćanskih zemalja i zaustavi genocid koji su oni počinili nad muslimanima

16. Narod koji svoje zločince proglašava svecima

11. :think: Пре мислим да нас мрзе због дромбуље.

12. Па? Желиш да кажеш да Селимовић није српски писац? :???:

13. Фес је капа, тачка. Који ти део српске ношње носиш? Фармерке? Кравату? Мајицу на кратке рукаве?

14. Опет кажем, књигу "ушаке" па читај, да не би причао глупости.

15. Турска хришћанска земља? Геноцид над муслиманима?

16. Да, народ проглашава светитеље... :roll:

P.S. Молим те реци да се спрдаш, преуморан сам данас и не препознајем ни хумор ни иронију, не могу да појмим да неко може овакву гомилу глупости да напише, и да притом то озбиљно мисли...
 
BRAĆO SRBI, SREĆAN VAM VIDOVDAN....Najčešća rečenica koja može da se pročita po forumima svakog 28. juna! :dash::dash::dash: :dash::dash::dash:

Е, то је нешто што не контам. Никад у животу никог нисам ни видео ни чуо да иком жели "срећан Видовдан", чак се ни у цркви не честита... а ако се не варам, тек је однедавно и литургијски дан, поводом "Косовских жртава" а иначе је реч о датуму који није имао ни никакав посебан црквени значај... св. Амос, ако се не варам.
 
Е, то је нешто што не контам. Никад у животу никог нисам ни видео ни чуо да иком жели "срећан Видовдан", чак се ни у цркви не честита... а ако се не варам, тек је однедавно и литургијски дан, поводом "Косовских жртава" а иначе је реч о датуму који није имао ни никакав посебан црквени значај... св. Амос, ако се не варам.

Ne kontam ni ja.....i samo sam srretao na forumima (i ovde na politici)....I to sve "velikosrbi" čestitaju jedni drugima....:dash::dash:
 
Није пагански, због тога што буквално ниједан народни обичај или нека нарочита светковина нису везани за тај датум. Осим ако у паганске обичаје не спада не радити ништа нарочито на одређени дан. :) Буквално ништа, наспрам оног колорита паљења бадњака за Божић, купања у леденој реци за Богојављење, венци за Духове, уранак за Ђурђевдан и сијасет обичаја везаних за неколико великих црквених празника... Неко је провалио да је то дан прославе Световида, али колико видим на све стране пишу да је реч о светитељу св. Виду који се прославља на тај датум у Италији и на Балкану још од пре доласка Срба. А то је и тумачење римокатолика.

Што је интересантно, чак Хрвати славе Видовдан, јер је то код њих званичан црквени празник... а Срби га не славе... ничим.
 
а Срби га не славе... ничим.

Осим на форуму. :)

А користим ову прилику да свим Србима честитам вече 18. јуна, које ове године пада управо на среду. :)

Едит: е, да не пишем три поста за редом, наставићу овде... Зар се не беше Шешељ залагао да се Видовдан прогласи за српски национални празник? Можда је то нека радикалска фора са честитањем, не знам... знам само да са (досадашњом) традицијом и православљем нема везе.
 
Poslednja izmena:
Није пагански, због тога што буквално ниједан народни обичај или нека нарочита светковина нису везани за тај датум. Осим ако у паганске обичаје не спада не радити ништа нарочито на одређени дан. :) Буквално ништа, наспрам оног колорита паљења бадњака за Божић, купања у леденој реци за Богојављење, венци за Духове, уранак за Ђурђевдан и сијасет обичаја везаних за неколико великих црквених празника... Неко је провалио да је то дан прославе Световида, али колико видим на све стране пишу да је реч о светитељу св. Виду који се прославља на тај датум у Италији и на Балкану још од пре доласка Срба. А то је и тумачење римокатолика.

Што је интересантно, чак Хрвати славе Видовдан, јер је то код њих званичан црквени празник... а Срби га не славе... ничим.


15. lipanj (jun), PRESVETO SRCE ISUSOVO, Vid (Vito); SV. VID – ,
ZAŠTITNIK RIJECKE NADBISKUPIJE




Potpuno tačno. Vidovdan je praznik Svetog Vita ili Vida ( http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=5959599&postcount=12 ) koji je živeo u 3. i 4. veku na Siciliji. Slave ga katolici, a među pravoslavcima samo Srbi, što nije ni čudo s obzirom na geografski položaj i preklapanja uticaja pravoslavne i katoličke crkve. Narodu je uvek bilo lakše da prihvate hrišćanskog sveca tako što bi mu "ugradili" atribute svojih paganskih bogova. Pa je tako Sv. Nikola pandan bogu Dagonu, Sv. Ilija Perunu....itd.
Jedina razlika koja malo više vuče na paganstvo na relaciji Sv. Vid - Svetovidu (Svantovidu) od ovih ostalih, jeste sličnost u imenu i ništa više.
 
Није пагански, због тога што буквално ниједан народни обичај или нека нарочита светковина нису везани за тај датум. Осим ако у паганске обичаје не спада не радити ништа нарочито на одређени дан. :) Буквално ништа, наспрам оног колорита паљења бадњака за Божић, купања у леденој реци за Богојављење, венци за Духове, уранак за Ђурђевдан и сијасет обичаја везаних за неколико великих црквених празника... Неко је провалио да је то дан прославе Световида, али колико видим на све стране пишу да је реч о светитељу св. Виду који се прославља на тај датум у Италији и на Балкану још од пре доласка Срба. А то је и тумачење римокатолика.

Што је интересантно, чак Хрвати славе Видовдан, јер је то код њих званичан црквени празник... а Срби га не славе... ничим.

Hm, bio je paganski... vishe nije... prihvatila ga Crkva... Svetovid... bog nad bogovima... slovenski... e sad, na taj dan beshe i bitka... pa se u narodu primilo... Crkvi posebno... Što i nije neko veliko čudo... posebno Rimokatolička... je puna paganshtine... tj. i paganskih simbola, obichaja... itd.
 
Мени је паралела са Световидом сумњива због тога што нема никакве народне митологије везане нити за св. Вида (народ га ни не познаје), нити за Видовдан. У св. Илији и св. Петру препознајемо Перуна, Чајкановић беше повезивао особине приписиване св. Сави са Да(жд)богом... а за Видовдан - ћорак.

И не слави се само међу Србима. То јест, не "слави", него да је познат. Видовдан је под називом "Видов ден" познат и у Бугарској, али само у западним крајевима према Србији (тако барем пише на Википедији, сад нешто гледах тамо). Куда је пролазила "граница" Римске и Цариградске патријаршије на Балкану у време покрштавања Словена... Има нешто много тих "католичких" трагова у православљу. На пример, наш "Мратин дан" се датумски поклапа са мађарским св. Мартином. Само што је то код Мађара баш дан св. Мартина, а код Срба дан св. краља Дечанског кога из неког мистериозног разлога народ зове "Мратин". :confused:
 
Poslednja izmena:
Hm, bio je paganski... vishe nije... prihvatila ga Crkva... Svetovid... bog nad bogovima... slovenski... e sad, na taj dan beshe i bitka... pa se u narodu primilo... Crkvi posebno... Što i nije neko veliko čudo... posebno Rimokatolička... je puna paganshtine... tj. i paganskih simbola, obichaja... itd.

Да, али пази ово: Срби славе Световида, Италијани га не славе, а св. Вида не прихвата православна црква међу Србима, него католичка црква међу Италијанима. :confused: И још дан пун традиција, обичаја.. лече епилепсију, играју неке "Видове плесове" где играју док не попадају (то све Италијани), док у српском и народном обичајном, и православно-црквеном календару - Видовдан нема никакав значај.
 
Poslednja izmena:
Да, али пази ово: Срби славе Световида, а с. Вида не прихвата православна црква међу Србима, него католичка црква међу Италијанима. :confused: И још дан пун традиција, обичаја.. лече епилепсију, играју неке "Видове плесове" где играју док не попадају (то све Италијани), док у српском и народном обичајном, и православно-црквеном календару - Видовдан нема никакав значај.

Ma naravno, o tome se i radi... u Crkvi nema značaj... ali, ista je iskoristila poklapanje sa datumom boja... na taj način... učvrstila položaj kod naroda... srpskog... a narod ko' narod...
 
avatar135519_1.gif


Idjudjuma Obudjama

Ej, drugari! Pa zar avatar – spodoba i nik – bogtepita šta je, ne daju dovoljno razloga da ovo čudo treba zaobići.

Pogledajte...

Re: Podmladjivanje vagine
Evo ja bih ugradio.

Re: Swastika
Ja ne znam engleski pa kad ja ne znam ne zna niko...

Re: Idol savremenosti u vrednovanju stvari
Ja sam idol samom sebi!

Re: Da li je čovek životinja?
Jeste zivotinja. Vidis kakav sam ja. Bolujem od sinusa i stalno mi kaplju sline (vidi avatar).

Re: Хомосексуалци
Ja sam gej i sta mi fali.


Re: Minici,dopicnjaci i sl.
I ja volim minice.

Je l dosta? ;) :lol:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top