... simulacija...

Graficnki najbolja simulacija leta civilnih aviona je najverovatnije Microsoft Flight Simlator X, ali sto se flight modela tice, mislim da su X-Plane i Flight Unlimited bolji. Ako mislis ozbiljno da se bavis simulacijama ne zaboravi da moras da imas pedale, joystick sa twistom je budalastina.
 
Pa nije bash...mislim, jeste najbolje imati kompletnu opremu sve zajedno sa hidraulicnom stolicom, al ***, znash koliko kosta takva oprema...
Mislim da je cak i dzojstik bez "twist-a" dovoljan ako se leti na airlinerima...tu se prica sa dzojstikom zavrshava najcesce odmah posle poletanja...sve ostalo moze preko misha, kao shto su unosi u MCP , FMC i ostale stvari; mozda malo rudder za sletanje i nishta vishe...mislim da je cak potrebniji throttle quadrant od te cele opreme koju si nabrojao.
Druga je prica ako bi da letish na ruke, ali tu Microsoft FS pada u vodu zbog uzasne dinamike..
 
Ajde molim te neki detalj u vezi tih pedala i sl. Bas nisam upoznat sa tim stvarima, a deluje mi kao super poklon za rodjendan jednom deranu. Ako moze neki precizniji model da mi olaksa potraznju i kupovinu. Hvala.
 
Pa nije bash...mislim, jeste najbolje imati kompletnu opremu sve zajedno sa hidraulicnom stolicom, al ***, znash koliko kosta takva oprema...
Mislim da je cak i dzojstik bez "twist-a" dovoljan ako se leti na airlinerima...tu se prica sa dzojstikom zavrshava najcesce odmah posle poletanja...sve ostalo moze preko misha, kao shto su unosi u MCP , FMC i ostale stvari; mozda malo rudder za sletanje i nishta vishe...mislim da je cak potrebniji throttle quadrant od te cele opreme koju si nabrojao.
Druga je prica ako bi da letish na ruke, ali tu Microsoft FS pada u vodu zbog uzasne dinamike..

Hm, ja linere u FS letim samo preko tastature, i to je apsolutno dovoljno.....usput igram Aces High, koja je odlicna online simulacija letenja, koja se naplacaju, ali je prve dve nedelje dzabe. Tu je, normalno, dzojstik neophodan.
 
Pa nije bash...mislim, jeste najbolje imati kompletnu opremu sve zajedno sa hidraulicnom stolicom, al ***, znash koliko kosta takva oprema...
Mislim da je cak i dzojstik bez "twist-a" dovoljan ako se leti na airlinerima...tu se prica sa dzojstikom zavrshava najcesce odmah posle poletanja...sve ostalo moze preko misha, kao shto su unosi u MCP , FMC i ostale stvari; mozda malo rudder za sletanje i nishta vishe...mislim da je cak potrebniji throttle quadrant od te cele opreme koju si nabrojao.
Druga je prica ako bi da letish na ruke, ali tu Microsoft FS pada u vodu zbog uzasne dinamike..


Dok sam imao vremena da ponekad preletim neki kraci let, koristio sam joystick i pedale. Bez pedala je svako iole realnije sletanje nemoguce...naravno sve realism settinge sam drzao na najvisim mogucim...pa udaris malo crosswind-a od 30-KTS, da vidis kako su pedale neophodne. Throttle se podrazumeva, danas i najjeftiniji joystick ima throttle, jedinstven, naravno. Ako hoces da koristis diferencijalni potisak za to je potrebno vec podosta zezanja.

MSFS nema, kao sto sam vec napisao, najsjajniji flight model (X-Plane je definitivno bolji), ali nije bas ni tako katastrofalan.
 
Poshto vidim da je saitekova oprema veoma popularna evo nekoliko njihovih proizvoda...


Pro Flight Yoke System



The Saitek Pro Flight Yoke System is highly engineered to meet the exacting needs of the true flight simulation enthusiast. Stainless steel shaft, ergonomic controls, integrated chronograph and separate throttle quadrant ensure a smooth, accurate and totally realistic flying experience.

-Durable Stainless Steel shaft with precision bearings gives smooth and predictable elevator and aileron control
-Used with the supplied SST Programming software, integrated mode switch trebles the number of controls you have at your fingertips
-Accurately time each leg of your flight plan with the integrated chronograph
-Separate throttle quadrant with additional switches to configure any combination of throttle, flaps, mixture or prop pitch. Mount on top, in front of your desk, pilot or co-pilot side so that the controls are exactly where you want them
-Unique, 2-position desk clamp keeps your yoke and quadrant securely fixed no matter how extreme the flying conditions
-Use the integrated USB Hub to easily connect other parts of the Saitek Pro Flight range of products, such as additional Pro Flight Throttle Quadrant or Pro Flight Instrument Panel (both sold separately)
-Saitek’s powerful Saitek Smart Technology (SST) programming software allows gamers to configure their controls to suit their preferred gaming style, and to save the configurations aspersonal profiles

-14 buttons
-POV Hat Switch
-3-position Mode Switch
-3 axis levers on Quadrant
-Elevator and Aileron Axes on Yoke
-Connectivity: USB 2.0

-Works with: Windows XP, XP64 and Vista (all versions)

Cena: $149.95


Pro Flight Throttle Quadrant



Upgrade your flight simulation experience with the Saitek Pro Flight Throttle Quadrant. This makes an ideal addition to the Saitek Pro Flight Yoke System to expand the number of controls for your flight simulation setup.

Set the levers to control aircraft throttles, adjust elevator trim, fuel mixture or even to engage reverse thrust during landing. The Pro Flight Throttle Quadrant will work in any major flight simulation to give you all the control you need.

-3 axis levers add even more options for control in your favourite flight simulation
-3 two-way rocker switches add further controls to your simulation setup
-Quadrant can be mounted either on top or in front of your desk, pilot or co-pilot side so that the controls are always where you want them
-Additional quadrant lever heads let you create your preferred configuration of throttle, flaps, mixture and prop pitchso that the controls are exactly where you want them
-Saitek’s powerful Saitek Smart Technology (SST) programming software allows gamers to configure their controls to suit their preferred gaming style, and to save the configurations aspersonal profiles
-3 axis levers
-6 buttons

Connectivity: USB 2.0 Works with: Windows XP, XP64 and Vista (all versions)

Cena: $59.95


Rudder Pedals



Complete your virtual pilot’s controller setup and take flight simulation reality to the next level with the Pro Flight Rudder Pedals.

Control the rudder and toe brakes of your aircraft with your feet - just like real pilots. Adjustable, smooth action gives you optimum control and realism, and brings you even closer to the experience of flying a real aircraft.

-Self-centring pedals with adjustable damping
-Foot rests adjust to fit all sizes and include non-slip materials
-Precise rudder and braking control
-Tension adjustment - choose resistance to suit the way you fly
-High quality, part metal construction for long life
-Saitek’s powerful Saitek Smart Technology (SST) programming software allows gamers to configure their controls to suit their preferred gaming style, and to save the configurations as personal profiles

-Connectivity: USB 2.0 Works with: Windows XP, XP64 and Vista (all versions)

Cena: $119.95

X52 Pro Flight System



The most fully integrated Stick and throttle flight controller: built to meet the demands of the best virtual pilots in the world!


The MFD screen, first introduced on the X52 Flight Controller, is now interactive. Now you can display important in-game information such as the Radio Stack and interact with your games directly. Shipping with support for Microsoft’s Flight Simulator X, there’s also a Software Development Kit (SDK) included which allows budding programmers to create interactions with their own favourite games. See what’s been created already on our forum.


Chose between night-friendly red, green or amber illumination for the different LED buttons on the controller. Using the SDK, you can also program the LEDs to react to conditions in your game such as flashing red during a stall or changing colour when pressed. Now there’s a huge number of possibilities for even greater interaction between your controller and the simulation.

New metal parts increase durability and the unique dual-spring mechanism provides a progressive spring force on the stick’s movement, making it more resistant the further you move it from centre. The X52 Pro uses the same magnetic hall sensor, non-contact technology as the X52 but we’ve doubled the number of sensors to improve response. The smooth movement and enhanced control give you unparalleled accuracy and bring you even closer to reality.


Joystick
-Precision centering mechanism, non-contact technology on X and Y axes and constant spring force reduce free play, improve control and increase durability
-2-stage metal trigger; 2 primary buttons in 1 convenient position
-4 fire buttons including missile launcher with spring-loaded safety cover for instant access
-Conveniently positioned metal pinkie switch provides shift functionality to double up on programmable commands
-2 X 8-way Hat Switches
-3D rudder twist
-3-position rotary mode selector switch with LED indicators
-3 spring-loaded, base-mounted toggle switches for up to 6 programmable flight commands
-5-position handle adjustment system to suit all hand sizes

Throttle
-Progressive throttle with tension adjustment, detents for afterburner and idle
-2 fire buttons
-Scroll wheel with built-in button
-Mouse controller / hat switch with left mouse button
-8-way hat switch
-2 x rotary controls
-Smooth-action slider control
-Clutch button initiates ‘safe mode’ to allow on-the-fly profile selection, or to display button functionality without activating

-Connectivity: USB 2.0
-Windows XP, XP64 and Windows Vista (all versions)

-This product is fully compatible with Windows Vista. However, the SST software and drivers on the accompanying disc will only work on XP. If you are using Vista the latest drivers and SST software can be downloaded from our Drivers and Software section.

Cena: $199.95

To bi bilo to... Probao sam full opremu (poluvolan, pedale i throttle quadrant) i extra je osecaj...jedino me nervira stoperica na poluvolanu, vishe volim kad stoji ona shtipaljka da mozeh kartu da nakacish...

Za neshto malo ozbiljnije pogledajte ovaj sajt
http://www.flightdecksolutions.com/

Pozdrav
 
Jeeeezivooo !
A sad da jos nesto pitam , ali ne zamerite ako lupim...ja bas zapeo.
Da li "Racing Wheel" moze biti neka alternativa skupom originalnom dzoistiku za Flight sim.? Mislim tu su pedale, volan za levo-desno, nekako gore-dole i sl. podesavanja...a usput, cena je 2600 din.
 
u principu moze...evomog iskustva: Volan je prilicno neupotrebljiv jer ne moze da se povuce ka sebi...ja sam probao da na tastere za menjanje brzina (iza volana) stavim funkcije za gore-dole, ali nije nishta bolje nego na tastaturi...Pedale su druga stvar...one mogu da prodju, ja ih ponekad koristim, ali ima par stvari koje nisu dobre: Obicno se pedale vezuju za volan, dok je volan vezan USB-om za pc...naravno, volan moze da se stavi sa strane i samo pedale da se koriste...drugi problem je vezan za dubinu papucica i to moze biti nezgodno s obzirom da je obicno gas neshto plici od kocnice...i treci problem je to shto rudder pedale imaju funkciju i kocnice: kada gurate celom nogom pedalu pokrece se rudder, a kad stiskate pedale prstima dok su pete na podu aktivira se kocnica (naravno, moguce je koristiti i differential brakes pritiskom prstima samo na jednu papucicu)...
Eto, tako se ponasha "racing wheel" pa ti odluci da li ti odgovara ili ne...

Pozdrav
 
u principu moze...evomog iskustva: Volan je prilicno neupotrebljiv jer ne moze da se povuce ka sebi...ja sam probao da na tastere za menjanje brzina (iza volana) stavim funkcije za gore-dole, ali nije nishta bolje nego na tastaturi...Pedale su druga stvar...one mogu da prodju, ja ih ponekad koristim, ali ima par stvari koje nisu dobre: Obicno se pedale vezuju za volan, dok je volan vezan USB-om za pc...naravno, volan moze da se stavi sa strane i samo pedale da se koriste...drugi problem je vezan za dubinu papucica i to moze biti nezgodno s obzirom da je obicno gas neshto plici od kocnice...i treci problem je to shto rudder pedale imaju funkciju i kocnice: kada gurate celom nogom pedalu pokrece se rudder, a kad stiskate pedale prstima dok su pete na podu aktivira se kocnica (naravno, moguce je koristiti i differential brakes pritiskom prstima samo na jednu papucicu)...
Eto, tako se ponasha "racing wheel" pa ti odluci da li ti odgovara ili ne...

Pozdrav


Najveci nedostatak pedala koje opisujes (za automobile) je sto nemaju vezano suprotnosmerno pomeranje, a to je za simulaciju leta mandatorno.
 
Da, vidish, zaboravih i to da napishem,mada koliko sam imao prilike da probam, ne smeta mnogo, ali definitivno je drugaciji koncept


Ne smeta zato sto jednu pedalu pritiskas, a druga miruje...medjutim, da bi imao pravi osecaj, druga mora da se vraca u nazad...zato sam ja (kada me je to interesovalo) lepo napravio pedale (doduse, nisu imale toe-brakes ali to je ionako sekundarno) sa dugackim hodom (veliki linerani siber-potenciometar) i milina...spremao sm se da pravim i yoke, ali sm na kraju odustao...mrzelo me da resavam trimovanje na levom palcu.
 
Ne smeta zato sto jednu pedalu pritiskas, a druga miruje...medjutim, da bi imao pravi osecaj, druga mora da se vraca u nazad...zato sam ja (kada me je to interesovalo) lepo napravio pedale (doduse, nisu imale toe-brakes ali to je ionako sekundarno) sa dugackim hodom (veliki linerani siber-potenciometar) i milina...spremao sm se da pravim i yoke, ali sm na kraju odustao...mrzelo me da resavam trimovanje na levom palcu.
I ja sam imao takve planove, jer sam video nekoliko komada i moram da priznam da ne zaostaju puno za kupovnim..cak sam negde video planove kako da se namesti i kocnica,ali sam onda doshao do kesha i kupio prave :)
 
Pa ne znam shta tacno mislish pod tim, ali ajde da probam, ako si na to mislio:
Kocnice su takve da ili rade ili ne rade, nema treceg..mada imaju neku dubinu, ali FS isto radi na principu ili rade ili ne rade...mislim da ne moze npr. umereno, tako da to bash nije pravi test
 
Pa ne znam shta tacno mislish pod tim, ali ajde da probam, ako si na to mislio:
Kocnice su takve da ili rade ili ne rade, nema treceg..mada imaju neku dubinu, ali FS isto radi na principu ili rade ili ne rade...mislim da ne moze npr. umereno, tako da to bash nije pravi test


Upravo na to sam mislio, znaci da su digitalne, sto prakticno onemogucuje diferencijalno kocenje. MSFS (kao sto kazes) i nema mogucnost podesavanja progresivnog kocenja, ali nije iskljuceno da neka druga simulacija ima. Doduse, diferencijalno kocenje se ionako izuzetno retko koristi u praksi (mozda na malim brzinama kod aviona kojima se blokira tiller na poletanju), tako da nije mnogo ni vazno...bitno je da rudder ima smooth action..:)

Da, jos jedna stvar...ako se dobro secam (odavno nisam probao), mislim da je kod MSFS-a rudder povezan sa NG-om (i to ne inverzno progresivno sa brzinom) kod svih aviona, sto nije bas najsrecnije resenje...
 
Da, jos jedna stvar...ako se dobro secam (odavno nisam probao), mislim da je kod MSFS-a rudder povezan sa NG-om (i to ne inverzno progresivno sa brzinom) kod svih aviona, sto nije bas najsrecnije resenje...
Kod aviona koji dolaze uz MSFS jeste tako i jeste sr*nje, ali koliko ja znam te avione niko i ne koristi osim totalnih pocetnika...na kvalitetnim addonovima je to bolje resheno, mada mislim da se i na tim "default" avionima moze nehto popraviti kroz FSUIPC, ali niakd nisam petljao jer mi ne treba
 

Back
Top