Zbog irskog NE Srbija nema sanse da u narednih 30 godina postane clanica EU

Markowac

Iskusan
Banovan
Poruka
6.213
Последице ирског „не” осетиће и земље западног Балкана, јер је перспектива проширења Европске уније после свега неизвесна. Споразум из Нице не предвиђа више од 27 држава колико их сада има у Унији. Лисабонски споразум садржи одредбе којима се омогућава проширење чланства, али под строжим условима од ранијих. Према првим незваничним коментарима дипломата у Бриселу, то ће одгодити пријем Хрватске у ЕУзбог непознанице како ће бити потписан приступни споразум. За то ће бити потребан амандман на Споразум из Нице, док се процењује да ће за наставак евроинтеграција осталих земаља бити пресудна политичка воља „великих”, пре свих Немачке и Француске, која 1. јула преузима председавање Унији. Према изворима из ЕК кандидатуре нових чланица су под „великим знаком питања”, јер је Унија управо ушла у „институционалну кризу”.

Предуслов за примену Лисабонског споразума јесте да буде ратификован у свих 27 држава чланица ЕУ. Само су Ирци сходно закону овај документ ставили народу на гласање, док у осталим државама о ратификацији гласа парламент.

http://www.politika.co.yu/rubrike/Svet/Irsko-ne-Evropi.sr.html

---------------

znaci zbog irskog ne pada mogucnost srbije da postane clanica EU barem narednih 20-30 godina. Koju sargarepu ce demokrate posle ovoga ponuditi gradjanima Srbije?
 
Последице ирског „не” осетиће и земље западног Балкана, јер је перспектива проширења Европске уније после свега неизвесна. Споразум из Нице не предвиђа више од 27 држава колико их сада има у Унији. Лисабонски споразум садржи одредбе којима се омогућава проширење чланства, али под строжим условима од ранијих. Према првим незваничним коментарима дипломата у Бриселу, то ће одгодити пријем Хрватске у ЕУзбог непознанице како ће бити потписан приступни споразум. За то ће бити потребан амандман на Споразум из Нице, док се процењује да ће за наставак евроинтеграција осталих земаља бити пресудна политичка воља „великих”, пре свих Немачке и Француске, која 1. јула преузима председавање Унији. Према изворима из ЕК кандидатуре нових чланица су под „великим знаком питања”, јер је Унија управо ушла у „институционалну кризу”.

Предуслов за примену Лисабонског споразума јесте да буде ратификован у свих 27 држава чланица ЕУ. Само су Ирци сходно закону овај документ ставили народу на гласање, док у осталим државама о ратификацији гласа парламент.

http://www.politika.co.yu/rubrike/Svet/Irsko-ne-Evropi.sr.html

---------------

znaci zbog irskog ne pada mogucnost srbije da postane clanica EU barem narednih 20-30 godina. Koju sargarepu ce demokrate posle ovoga ponuditi gradjanima Srbije?

Još da nam objasniš kako si ti došao do ovih cifara "20-30 godina" pa da uzmemo u ozbiljno razmatranje tvoje zapažanje :) ;)
 
tako sto sam procitao izjave nekih evropskih zvanicnika, konkretnije iz nemacke koji su rekli da je EU zapala u veliku institucionalnu krizu i da nece biti novih prosirenja pre 2020-2025 :)

ako oni kazu 2025 ti to citaj 2035 :)

E, dobro sada i to znam :)

Nego, imam problema kada pročitam neka predviđanja napisana (otkucana) tvojom rukom...
Sećam se ONOMAD (pre mesec dana) kada si nam najavljivao patriotsku vladu sa sve Koštunicom kao premijerom, pa se nešto iskomplikovalo u međuvremenu... :lol:

Sve nešto slutim da će i sa ovim proširenjem biti ista stvar ;)
 
Hans Ola Urstad, ambasador misije OEBS
Srbija u EU do 2013. godine

Politička stabilnost, jaka i predvidljiva ekonomija, poboljšanje imidža Srbije u svetu i jasna evropska orijentacija glavni su preduslovi za veća strana ulaganja u srpsku privredu, kaže za Blic Hans Ola Urstad, šef misije OEBS u Srbiji.

Koje su glavne smetnje za povećanje obima stranih investicija?
- Politički nestabilna situacija je glavni rizik za direkna strana ulaganja u Srbiju i zato politička previranja koje imate nisu baš od pomoći. Treba se na sve načine truditi da se to izbegne. Još jedan rizik se odnosi na korupciju, mada se tu zapaža izvesno poboljšanje. Srbija se, nažalost, rangira dosta nisko - prema poslednjim međunarodnim istraživanjima po korupciji je 70 u svetu, i to se mora popraviti. Po mom mišljenju, nova vlada na ovome mora koncentrisati svoje napore.
Vidite li veće ekonomske rizike koji mogu da zaplaše potencijalne investitore?
- Premda se govori o problemima trgovinskog debalansa, rastućih fiskalnih troškova i inflacije, ne bih preuveličavao ekonomske probleme Srbije i mislim da se oni mogu brzo otkloniti. Inflacija je manje-više pod kontrolom, mada je veća nego što bismo želeli. Industrijska proizvodnja se povećava, raste bruto nacionalni proizvod: u poslednje četiri godine povećavao se za sedam odsto, a očekuje se da će se taj trend nastaviti. Dinar se, rekao bih, drži dosta stabilno. Imate centralnu banku koja veoma dobro funkcionište. To su dobri pokazatelji.
Koji je, po vašem mišljenju, realni rok za ulazak Srbije u EU?
- To je pitanje za EU. Ali nadam se i mislim da je realan cilj Vlade Srbije da se to dogodi do 2013.

http://www.blic.co.yu/ekonomija.php?id=45481
 
E, dobro sada i to znam :)

Nego, imam problema kada pročitam neka predviđanja napisana (otkucana) tvojom rukom...
Sećam se ONOMAD (pre mesec dana) kada si nam najavljivao patriotsku vladu sa sve Koštunicom kao premijerom, pa se nešto iskomplikovalo u međuvremenu... :lol:

Sve nešto slutim da će i sa ovim proširenjem biti ista stvar ;)

zaista verujes da ćemo ući 2012 ali da prvo priznamo kosovo,ima lepih zapustenih zgrada u kneza milosa,moze tamo kosova embassy:rolleyes:
 
zaista verujes da ćemo ući 2012 ali da prvo priznamo kosovo,ima lepih zapustenih zgrada u kneza milosa,moze tamo kosova embassy:rolleyes:

Pa ja verujem (ako je to uopšte relevantno) da ćemo ući u EU do 2013. godine, a da u međuvremenu nećemo morati (niti ćemo to uraditi) priznati nezavisno Kosovo.

Mislim da u ovoj zemlji zaista nema nijedne relevantne političke partije koja bi to učinila niti da u svetu neko može da nam postavi taj ultimatum.

Što se Kosova tiče, mislim da će na kraju doći do podele Kosmeta na srpski i albanski deo.
 
Pa ja verujem (ako je to uopšte relevantno) da ćemo ući u EU do 2013. godine, a da u međuvremenu nećemo morati (niti ćemo to uraditi) priznati nezavisno Kosovo.

Mislim da u ovoj zemlji zaista nema nijedne relevantne političke partije koja bi to učinila niti da u svetu neko može da nam postavi taj ultimatum.

Što se Kosova tiče, mislim da će na kraju doći do podele Kosmeta na srpski i albanski deo.

postaviće nam najveću ikada moguću žabu da je progutamo,videćeš
 
postaviće nam najveću ikada moguću žabu da je progutamo,videćeš

Pa možda si i ti u pravu. Ja ne tvrdim (i nikada nisam) da sve znam i da mogu da predviđam budućnost.
Ali kao što rekoh, verujem da nam neće postavljati ultimatume te vrste jer ih nisu postavljali ni Grcima (zbog Makedonije), ni Kipranima (zbog Turske), ni Špancima (zbog Baskije, Katalonije i drugih secesionističkih regiona), pa ne vidim kako bi mogli nama.

Jedini uslovi koje nam mogu postavljati jesu da smanjimo korupciju, da uskladimo zakonodavstvo, da isporučimo Mladića i Hadžića haškom tribunalu i tu je kraj uslovljavanjima.
 
Pa možda si i ti u pravu. Ja ne tvrdim (i nikada nisam) da sve znam i da mogu da predviđam budućnost.
Ali kao što rekoh, verujem da nam neće postavljati ultimatume te vrste jer ih nisu postavljali ni Grcima (zbog Makedonije), ni Kipranima (zbog Turske), ni Špancima (zbog Baskije, Katalonije i drugih secesionističkih regiona), pa ne vidim kako bi mogli nama.

Jedini uslovi koje nam mogu postavljati jesu da smanjimo korupciju, da uskladimo zakonodavstvo, da isporučimo Mladića i Hadžića haškom tribunalu i tu je kraj uslovljavanjima.

kosovo je nezavisna država za najmoćnije države eu.hebo španiju koja bi ga priznala da nije baskije i katalonije,severni kipar nikad nije ni priznat kao država,poređenja ti ne drže vodu.dakle,spremite se na gutanje najveće ikada žabe-ambasada kosova republjik u kneza miloša
 

Back
Top