ДАЛИ ЖИВОТ СВАКОГ ОД НАС ВРЕДИ ИСТО?

Vuk sa Hisara

Obećava
Poruka
75
Ова тема ми се некако наметнула из теме СМРТНА КАЗНА.
Да ли ћемо на исти начин вредновати живот Хитлера и Гандија...Убице и честитог човека... У веку изговора покушајте бар на кратко да не користите изговор... Овде мислим на чињеницу да знам многе који су имали лоше детињство, али нису постали лоши људи... Такође, знам много оних који проводе године и године по установама за ментално здравље и нико их не излечи ни после 50 година... Такође, људи глуме промене, али се само врло мали број промени и то искључиво ако у њему самом постоји воља за променом, а никад, ама баш никад, услед спољног притиска или вербалног убеђивања.
 
Apsolutno ne. Jedan debil i jedan Mocart nikako ne mogu da vrede isto. Uostalom (iako ne bih ulazio u politiku, ali moram da dotaknem jedan deo nje), za neke pripadnike našeg naroda raspisane su poternice i njihove su glave ucenjene na milionski iznos. Šta mislite koliko vredi neka od glava nas "malih" ljudi. Odgovor je nimalo. Surovo ali istinito. Dakle odgovor je apsolutno ne.

P.S. Kolega, piše se da li a ne dali.
 
Ова тема ми се некако наметнула из теме СМРТНА КАЗНА.
Да ли ћемо на исти начин вредновати живот Хитлера и Гандија...Убице и честитог човека... У веку изговора покушајте бар на кратко да не користите изговор... Овде мислим на чињеницу да знам многе који су имали лоше детињство, али нису постали лоши људи... Такође, знам много оних који проводе године и године по установама за ментално здравље и нико их не излечи ни после 50 година... Такође, људи глуме промене, али се само врло мали број промени и то искључиво ако у њему самом постоји воља за променом, а никад, ама баш никад, услед спољног притиска или вербалног убеђивања.

Ako ovu temu nadovežemo i na temu "Da li je čovek životinja", onda možemo da pričamo o nekoj prirodnoj selekciji (najuspešnije jedinke opstaju... tra-la-la). Ali, u životinjskom svetu je drugačije - tamo nema moralnih dilema, ne postoji Zlo i Dobro... ubija se da bi se preživelo a umiru samo slabiji.

Šta bi bilo kad bismo ovo pitanje - da li život svakog od nas vredi isto - postavili roditeljima mentalno obolele dece?

Hitlerova majka je, verovatno, smatrala da život njenog sina itekako vredi. U tom smislu, razmišljala je i osećala isto što i Gandijeva. Na isti način razmišljalo je i osećalo 6 miliona Jevreja, ugušenih u transportu do logora ili stojeći u redu ispred krematorijuma. O tome verovatno razmišljaju i milioni drugih, nama nevidljivih (ali zato ne i nepostojećih) ljudi koji danas umiru od gladi.
Život je neprikosnoveno pravo svakog ljudskog bića.
I sve je dijalektika, prožimanje... jin i jang... Nema podele isključivo na crno i belo. Čak i kad iskoči neki ekstrem, kao jedinka ne opstaje dugo; nekako se život uvek pobrine da takav bude zbrisan - nažalost, ponekad i prekasno, kada već načini dovoljno štete.
Zlo - moguće je - postoji da bismo ga prepoznali i stekli iskustvo, pa nešto iz tog iskustva naučili.
 
Moje lično mišljene i moje mišljenje o stavu društva su dva različita stava....

Moje mišljenje o stavu društva je za razliku od pravnog utemeljenja , da društvo na mnoge načine pokazuje da im nije jednak život pere i Slobodana, ma šta loše uradio Slobodan....
Politika te razlike još više uzdiže , mediji najviše.....čak i kad je smrtna ugroženost u pitanju , kad ima vremena da se reaguje i kad je jasno šta je rezultat nereagovanja....Dakle i na očiglednom, a kamoli na neočiglednom i prigušenom....

Za nekoga će imati helikopter za VMA , za nekoga neće, itd....da ne nabrajam...
A tu tek važi hipokratova zakletva kao dodatak pravu , dakle preko hleba i pogača i opet džaba.....

Ova tema ima veze i sa mojom temom o važnosti emotivnog doživljaja pojedinca , tj saosećanja koje pojedinac stvori kod nas....idealizacije , ispunjenja nada i frustracija i utisku koji čini na povećanju našeg ličnog društvenog statusa ili utiska koji imamo o našem statusu....
Niko ne mora da traži kad je bogat i cenjen da mu neko čini usluge i da plaća te usluge, te usluge se same čine......

Gradjansko društvo je daleko i sve dalje.....možda je socijalizam bio najbliži gradjanskom društvu , ali se kapitalizam setio pa je uveo floskulu gradjanske slobode koja više odgovara tržištu i hijararhijskom koje je potrebno zbog eksploatacije i značaja kapitala u eksploataciji.....
Pri tome gradjanska sloboda nema veze sa gradjanskim društvom u suštini, jer je definisana kao ispoljenje jezika, a ne potreba i duše , kreativnosti i energije ......usmerenje na ispoljenje i kontrolisanje frustracija , a ne na poništavanje frustracija....
 
Да ли ћемо на исти начин вредновати живот Хитлера и Гандија...Убице и честитог човека...
i hitler i gandi imali su uticaja na zivote drugih ljudi. hitler, doduse, i na smrt drugih ljudi.

zivot svakog od nas ne vredi isto drugim ljudima i sistemu u kojem zivimo.
mogu humanisti da pricaju sta hoce - ovo je cinjenica o svetu u kome zivimo.

nas zivot eventualno nama samima svima vredi isto. vredi mnogo. vredi sve.
 
bilo na latinici ili cirilici upitna rechica da li se pishe odvojeno inache bi imala funkciju glagola ali ne bitno...

Испаде да је занимљивије и веома битна моја грешка, а не стварна расправа о теми.
СВИМА СЕ ОД СРЦА ИЗВИЊАВАМ ЗБОГ ТОГА ШТО САМ НАПИСАО СПОЈЕНО дали, А ТРЕБА ОДВОЈЕНО.
 
Када би живот свих нас вредео исто то би значило да живимо у неком удеалном свету, друштву, али смо ми веома далеко од тога.
Данас имамо ситуацију када и сама цена рада, поштовање Закона о раду, па преко шансе за доказивањем својих вредности и шансе за бољи живот потпуно су различите у зависности од места у ком живимо, а да не говоримо о осталим квалитетнијим сегментима живота.

С: Р. (за паметне главе које ме исправљају, а сами пишу P.S. ово има исто значење, али на српском.)
И Ганди је одговоран за смрт много хиљада својих сународника који су следили његову политику мира с тим што су њихови животи дати за праведну ствар.
 
Када би живот свих нас вредео исто то би значило да живимо у неком удеалном свету, друштву, али смо ми веома далеко од тога.
Данас имамо ситуацију када и сама цена рада, поштовање Закона о раду, па преко шансе за доказивањем својих вредности и шансе за бољи живот потпуно су различите у зависности од места у ком живимо, а да не говоримо о осталим квалитетнијим сегментима живота.

С: Р. (за паметне главе које ме исправљају, а сами пишу P.S. ово има исто значење, али на српском.)
И Ганди је одговоран за смрт много хиљада својих сународника који су следили његову политику мира с тим што су њихови животи дати за праведну ствар.
Daleko smo od idealnog sveta, to je tacno, ali treba da mu tezimo, zar ne?

C.P. Hm...ne znam sta to znaci na srpskom...a mislim da je Post Scriptum latinska fraza koja je postala uobicajna, i svi je razumeju, i ne vidim gde je tu greska...
 
Rec "zivot" je nemoguce definisati bez da nije sintagma.

Ako se uporedjuje (racunam da tema implicira uporedno vrednovnje) zivot kao delo i zaostavstina nekog coveka, tiranina, idiota ili natprosecnog coveka, svakako da nema govora o identicnim vrednostima pa cak mozda mozemo govoriti o vrednostnim ekstremima. Zivot kao delo Nikole Tesle je verovatno mnogo vredniji nego zivot kao delo jednog recimo dokazanog i nedvosmislenog pedofila.

Zivot kao pravo na postojanje i zivljenje, Zivot kao pravo na bitisanje je nesto sasvim drugo i ta identicnost je nepromenjiva.
Hitler je imao pravo na zivot kao bitisanje, iako je pokazao da nije imao pravo na zivot kao delo i zaostavstinu.

Smrtna kazna je mnogo lepa stvar.
Ali, filozofski receno, samo Stvoritelj (Bog, Evolucija... Gremlini i Reptilijanci i ostali iluminati) ima pravo na nju.
Smrt nije fransiza.
 
Poslednja izmena:
И Ганди је одговоран за смрт много хиљада својих сународника
hmm... napisala sam primer bez da ulazim u dublju analizu i, koliko znam, gandi nije naredjivao istrebljenja i ubijanja, te se njegova ODGOVORNOST zaista ne moze porediti sa hitlerovom.
da li je tvorac neke ideje ODGOVORAN za ponasanje svojih ODRASLIH I ZRELIH sledbenika - to je pitanje o kome bi se takodje moglo diskutovati...
 
Apsolutno ne. Jedan debil i jedan Mocart nikako ne mogu da vrede isto. Uostalom (iako ne bih ulazio u politiku, ali moram da dotaknem jedan deo nje), za neke pripadnike našeg naroda raspisane su poternice i njihove su glave ucenjene na milionski iznos. Šta mislite koliko vredi neka od glava nas "malih" ljudi. Odgovor je nimalo. Surovo ali istinito. Dakle odgovor je apsolutno ne.
Ih što volim kad se neko tako zaleće...Ali dobro,svako ima svoj stav.Ti meriš život čoveka po tome koliko je uradio i kako je bio poznat u svom životu!:headbang:To što taj"debil"nije Mocart je njegova opredeljenost i razni,najverovatnije finansijski problemi.Debil i Mocart su obojica ljudi od krvi i mesa čoveče,baš kao i mi.Mi samo nismo uspeli da se probijemo sa našim delima u Jet Set zbog velike konkurencije šta god da radiš.Poznati,pametan i vrlo star DJ Raja Ram je rekao:"Sada je lako uraditi nešto ali je mnogo teško probiti se."Stekni slavu i videćeš da će i tvoja glava vredeti milione zato što si"cool"i"in"među ljudima tj.napaljenom decom ako bi se bavio nekom trash muzikom.Mnogi od takvih"in"likova su pre bili siromašni i glava im je po tvojim rečima vredela manje od naših.Položaj i život čoveka su ono što ga natera da li će i šta raditi da bi to popravio.Verovatno ja da sam Divčev sin nebi ništa radio,d**ao bi se koliko mogu i bio glup ko k**ac zato što mi pamet ne treba pored para u izobilju.Što bi se mučio kada bi imao sve šta poželim?Dakle,moj konkretan odgovor na temu je:DA!
 
Nacisticki sistem vrednovanja

oznakeulogorimaqb5.jpg
 

Back
Top