Dragan Đilas: biću Gradonačelnik Beograda uz pomoć mojeg sps-a!

1234

Domaćin
Banovan
Poruka
4.833
Intervju Dragan Đilas - Član predsedništva Demokratske stranke
IPAK ĆU BITI GRADONAČELNIK

Posle formiranja socijalno odgovorne vlade koju će činiti liste DS-a, SPS-a i manjina, mi ćemo formirati vlast u prestonici. Beograd je lokomotiva Srbije i mašinovođa ne može da bude Vojislav Šešelj



Član Predsedništva DS-a i kandidat za gradonačelnika Beograda Dragan Đilas uveren je da će Srbija vrlo brzo dobiti modernu, socijalno odgovornu i proevropsku vladu u kojoj će biti i lista okupljena oko SPS-a i partije manjina.

On dodaje da će ista koalicija 14. jula formirati i vlast u Beogradu i da će on biti izabran za gradonačelnika. Đilas ističe da bi voleo i da Beograd pod njegovim vođstvom dočeka kandidata za predsednika SAD Baraka Obamu i ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva.

- Verujem da ću biti gradonačelnik, pre svega zato što sam dobio najviše glasova građana. Ne mogu da garantujem, jer je zakon takav. Pripremam se za to i hoću da sprovedem ono što sam obećavao. Mislim i na penzionere sa najnižim primanjima, jer nije isto živeti u Beogradu sa 6 ili 10 hiljada ili u nekom drugom gradu. Hoću departizaciju, da u tenderske komisije i UO uđe opozicija.

n Nadate se da ćete biti gradonačelnik, a DSS-SRS-SPS ima većinu u Beogradu?

- Beograđani ne zaslužuju Nemanju Šarovića za gradskog menadžera! On je čovek koji se, da bi naplaćivao putne troškove iz Skupštine, prijavio da živi u Vranju! On je u noći kada su paljene ambasade odobravao taj čin! Ne možete očekivati da bilo koji ozbiljniji investitor dođe u Beograd ako njime budu vladali radikali. I još nešto, Srbija će imati puno problema u borbi za svoje Kosovo, ali zato ne sme da se izoluje. Vidimo da predsednik SAD Džordž Buš posećuje Hrvatsku, Sloveniju... A ja bih voleo da Beograd bude prvi grad bivše SFRJ koji će posetiti Barak Obama! Pa, da ga mi ovde u Beogradu ubeđujemo da je Kosovo Srbija, a ne da kačimo bedževe! Voleo bih da budem gradonačelnik Beograda koji će ugostiti i Obamu i ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva.

n Zašto mislite da je loše da radikali i SPS vode Beograd?

- Logično je da glavni grad, koji je po ekonomskoj moći trećina Srbije, ima vlast istovetnu onoj na nivou republike. Beograd je lokomotiva našeg voza koji ide u Evropu i u bolji život. Ne može mašinovođa tog voza da bude Vojislav Šešelj! Svako ko tako nešto želi, ne želi dobro Beogradu i Beograđanima. Posle formiranja nove vlade dobićemo i odgovornu gradsku vlast, čiji će nosilac biti naša lista, kojoj su Beograđani dali ubedljivo najviše glasova.

n Postoji li mogućnost da većinu napravite i sa DSS-om?

- U ovom trenutku ne, ali će uskoro doći dan kada članovi Koštuničinog kabineta neće imati nikakve mehanizme da prete i ucenjuju ljude po Srbiji, i videćemo kako će se u toj novoj situaciji ponašati članovi DSS-a. Mi smo zajedno napravili vlast u Batočini, napravićemo koaliciju u Grockoj i u još nekim beogradskim opštinama. I gde god nema zlog duha kabineta Koštunice da lebdi nad opštinskim odborima, mi dobro sarađujemo. Sećam se Miloševića koji je 2000. uzeo više od dva miliona glasova i rekao, u redu, pobedio je Koštunica, dobio je više. Sad isti Koštunica, koji je spao na 400.000 glasova, hoće i dalje da bude premijer, iako mu je narod rekao veliko NE. E, ne može!

n Postoji li mogućnost da SPS na republici bude sa DS-om, a u Beogradu sa SRS-om i DSS-om?

- Ne, jer ne možete da vodite Srbiju u jednom pravcu, a Beograd u drugom.



Odavno tražim „pomirenje" sa SPS-om

n Šta vi lično radite na pomirenju sa socijalistima, kako vam je naredio Boris Tadić na sednici GO DS-a?

- Niko ništa nije naredio. A ja na prevazilaženju razlika sa svima, pa i sa SPS-om, radim već dugo. I to ne stranački, već i profesionalno, prvo kroz Narodnu kancelariju, a potom kroz NIP. Lično sam predsedniku opštine Bela Palanka, koji je iz SPS-a, napisao izvinjenje kada sam ustanovio da su moje službe pogrešile i navele me da ga neosnovano kritikujem. Pre šest meseci sam tražio da DS prekine sa praksom da sa SPS-om ne pravi koalicije na lokalu. Lako je držati govore, busati se u grudi. To nije politika. Politika je ono što radi Tadić, okuplja ljude pronalazeći ono što ih spaja.
 
Poslednja izmena:
Jedino što je sigurno je da će SPS imati značajne funkcionere u gradu ... :lol: Za druge ništa nije sigurno :grin:

Ništa nije sigurno, pa ni to.
Šta ako Vojislav dr Koštunica, nakon formiranja Vlade koja mu nije po ukusu odluči da neće sa socijalistima ni u Beogradu? A on je čuven po racionalnim odlukama po svoju stranku:mrgreen:
Ostaje ds i sps, uz učešće ili manjinsku podršku ldp-a. Mislim da bi na to sps teško pristao.
Novi izbori? Možda.
Ili.... treća kombinacija, do juče nezamisliva:roll:
 
Ništa nije sigurno, pa ni to.
Šta ako Vojislav dr Koštunica, nakon formiranja Vlade koja mu nije po ukusu odluči da neće sa socijalistima ni u Beogradu? A on je čuven po racionalnim odlukama po svoju stranku:mrgreen:
Ostaje ds i sps, uz učešće ili manjinsku podršku ldp-a. Mislim da bi na to sps teško pristao.
Novi izbori? Možda.
Ili.... treća kombinacija, do juče nezamisliva:roll:

Baš u tom špekulacijskom kontekstu sam ono i napisao. :lol: Svakako su na svim nivoima neophodni. Sad, da li će prevagnuti ova ili ona kombinacija - njih će biti svugde. :tajna:
 
14c72te.jpg
 

Back
Top