PREPELICE

Capreolus

Primećen član
Poruka
856
Citat:
Original postavio Capreolus

Prepelica je u skoro svim zemljama Evrope pa i u Italiji, stavljena pod trajni lovostaj jer je brojnost u poslednjoj deceniji znacajno opala. Kod nas se bez pardona odstreljuje, cela jata koja se okupljaju za selidbu, cuo sam da se koriste i zabranjene vabilice.
iako su i nasi ornitolozi trazili i slali dopise da se prepelica skine sa lovne liste, kao i jarebica i grlica (takodje zabalezen znacajan pad populacije istih).


SD hunter:
"Rado bih Vam odgovorio ali ni ja ne bih da skrecemo sa teme.Ako nekoga interesuje moze PP.
Pozdrav "

Zasto na PP, opste ili bilo kavo drugo znanje i saznanje o nekim vrstama nije naodmet da svi procitaju, nauce ponesto sto ce im koristiti, na osnovu cega ce moci da prepoznaju neke pojave koje vidjaju u prirodi a ne znaju sta znace, mislim da ce svima koristiti... itd...mozda neko nesto vise od nas pa da i mi naucimo nesto...:D

Dragi kolega SD hunter, izvoli! sve nas interesuje:ok:
 
u svim mediteranskim zemljama evrope prepelica se lovi u velikim kolicinama cak se i mrezama hvata kod nas prepelicu lovi relativno mali broj lovaca iz vise razloga a najcesci mala meta teska za odstrel skupa municija a mnogo je treba malo mesa itd.... nemojmo biti veci katolici od pape sto se tice zabrane lova ima mnogo stetnijih stvari pa se ne zabranjuju ni u famoznoj evropi pozdrav
 
Zasto na PP, opste ili bilo kavo drugo znanje i saznanje o nekim vrstama nije naodmet da svi procitaju, nauce ponesto sto ce im koristiti, na osnovu cega ce moci da prepoznaju neke pojave koje vidjaju u prirodi a ne znaju sta znace, mislim da ce svima koristiti... itd...mozda neko nesto vise od nas pa da i mi naucimo nesto...:D

Dragi kolega SD hunter, izvoli! sve nas interesuje:ok:[/QUOTE]

Poztovani kolega,
Ne zeleci da idemo u drugom pravcu, predlozio sam PP.Nije problem, opisacu Vam kako se gazduje prepelicama u LU SD.
Prvo, neko rece da prepelicu lovi jako malo lovaca.TACNO!!
Drugo, lovi se samo u Avgustu.
Trece, to je prolazna divljac.
Cetvrto, nama stize iz Tunisa.
Peto, NElovi se sa vabilicama.
Sesto, Italijani i Grci koji dolaze kod nas su iskusni, stari lovci.Uglavnom na prepelicu pucaju iz JEDNOMETNE 20-ice.
Sedmo, nikad se, u lovu na prepelice, nepuca na sledecu dok prvu ne nadjes.To je zajednicka kultura lova i nas i stranih lovaca.Veoma se ljute, u suprotnom, pogotovo kada povedemo mladog i neiskusnog lovca.
Osmo, ne ide se bez pasa i lov se zavrsava, najkasnije do 11h.
Deveto, ?????
Deseto i poslednje, ko ne veruje nek' dodje da vidi!!

Pozdrav svima:bye:
 
I kakve to sve veze ima? Koga interesuje da li neko puca na prepelice nakon sto slete na tlo ili ne? poenta je na tome DA SE PUCA NA NJIH! Covek je lepo napisao da je ispucao vise od 200 patrona i imao uspeh od oko 90 %. Znaci, sam je ubio oko 180 prepelica! To je populacija koja zivi na vise desetina hektara najboljih stanista u Srbiji (a takvih je jako malo!).

Aspolutno nije tacno da se vabilice ne koriste. U poslednjih 5 godine znam za slucajeve iz okoline:
1. Apatina
2. Sombora
3. Beceja
4. Novog Beceja
5. Backog Gradista
6. Zlatibora (na desetine vabilica!!!)
7. Obrenovca.... i ko zna jos odakle.

Uglavnom, lovna inspekcija NECE da izadje na teren kada neko prijavi krivolov vabilicama. A za to su placeni i to im je osnovni posao.

Prvo, populacija prepelica u Srbiji je znatno opala. O razlozima mozemo pisati i pricati danima. Za to je kriva poljoprivreda (sve manje hrane za mlade ptice, manje korova, vise pesticida, manje zaklona, paljenje strnjista...). Osim poljoprivrede krive su i sve vece suse, razvoj putne mreze, sve veci broj dalekovoda, visokih zgrada, nenormalan lovni pritisak u Mediteranu.

Drugo, prepelice koje vi ubijate u Srbiji ili nisu nase, ili jesu nase. Nema trece.
a) ako nisu nase, onda ubijate prepelice severnih suseda koje oni stite i cuvaju. Madjarska, Slovacka, Ceska, Poljska i ostale drzave ulazu MNOGO novca u zastitu prirode i ptica. Kako njima objasniti da sve sto stite u svojim drzavama nestane za par nedelja na Divljem Balkanu??? Zato mnogima od lovaca i ne odgovara da Srbija postane normalna drzava, clanica EU.
b) ako jesu nase, ubijate lokalne ptice iz populacije koja gubi ekolosku bitku.

Dakle, u svakom slucaju to je nedopustivo. U prepelice se nista ne ulaze. Samo se dodje, pobije i odnese kucama. Kako bi to Englezi rekli, Population harvest.
 
Svakako da si upravu,ali iz iskustva u lovu na prepelice,pravo da ti kazem,sitna je meta,ne moze se lako odstreliti,leti u pravcu covekove visine,nije sve jedno pucati,mnogo vise ima spasa od drugih lovnih ptica,tako da nije steta ako se odstreli nekoliko komada u jednom lovu.

To se sve vrti oko para,radi sto veceg odstrela,za vecu sumu novca to je vec druga stvar."Gazdovanje",bez ulaganja nije posten nacin,a jos se i kopriste koje kakve vabilice,pa to nije lov.
Lov ti je kada lovac krene u potragu sa psom,a ako bude bude,a ako ne,drugi put.
Vabilice za prepelice,guske,patke su najveca glupost,radi sto veceg odstrela.
 
Poslednja izmena:

Poztovani kolega,
Ne zeleci da idemo u drugom pravcu, predlozio sam PP.Nije problem, opisacu Vam kako se gazduje prepelicama u LU SD.
Prvo, neko rece da prepelicu lovi jako malo lovaca.TACNO!!
Drugo, lovi se samo u Avgustu.
Trece, to je prolazna divljac.
Cetvrto, nama stize iz Tunisa.
Peto, NElovi se sa vabilicama.
Sesto, Italijani i Grci koji dolaze kod nas su iskusni, stari lovci.Uglavnom na prepelicu pucaju iz JEDNOMETNE 20-ice.
Sedmo, nikad se, u lovu na prepelice, nepuca na sledecu dok prvu ne nadjes.To je zajednicka kultura lova i nas i stranih lovaca.Veoma se ljute, u suprotnom, pogotovo kada povedemo mladog i neiskusnog lovca.
Osmo, ne ide se bez pasa i lov se zavrsava, najkasnije do 11h.
Deveto, ?????
Deseto i poslednje, ko ne veruje nek' dodje da vidi!!

Pozdrav svima:bye:[/QUOTE]

OK. razumemo se za PP, zato sam i otvorio novu temu.:D
LU SD ima jako lepe terene, priroda ko od boga data, reka i sve blgodeti koje iz nju idu za divljac i stvarno je red da se tamo domacinski gazduje, bilo bi stvarno trulo da je drugacije.:worth:

1. lovi se prepelica i to dosta, tamo gde je ima a to su njoj odgovarajuca stanista i tu se naravno i lovi. Dzaba da se lovi tamo gde je nema..
2.tako je, lovi se samo u avgustu jer je tek tada reproduktivni ciklus zavrsen i time se sticu uslovi za pocetak okupljanje jata za selidbu, tad pristizu i jata sa severa, pridruzuju se postojecima, okupljaju se da bi postigle brojnost jata sto je vrlo zanacajan faktor za naporan put selidbe koji ih ocekuje. Da ne pominjemo koliko ih strada samo na selidbi,, pa plus mediteranske zemlje (sever Afrike i drugi krak ka Aziji) koje ih posle takvog iscrpljujuceg putovanja "docekuju" mrezama. :dash:
Ali to nisu zemlje Iz Evrope koja zaista puno novca ulaze da bar zaustavi pad populacije.
Balkansko poluostvo je jedan znacajan koridor, selidbeni krak ili put za prepelice konkretno.

3. Jeste divljac u preletu ali postoje i one koje se gnezde kod nas na to malo stanista koja su preostala i gde i dalje stradaju od paljevina , trovanja, lova itd...
Kako god, ako pticari iz cele Evrope kukaju i vape i mole, zaustavite bar lov na njih, ne vidim nijedan valjan razlog da se lov nastavi. Uz saznanje da imaju odlicno pracenje stanja populacije i tacan uvid u sve za razliku od nas. Mi vidimo samo ono sto je ispred nas, kao sto ti vidis kako je kod tebe u Smederevu ali dalje ne znas. Tacno je da je to vrsta koja gubi ekolosku bitku, kao i jarebica, (nista gore ne moze ni da ih zadesi) i da li je potrebno i da se na sve to jos i lovi?
To je moralno pitanje za svakoga od nas, mada verujem da ce vrlo brzo prepelica doci na trajni lovostaj.
4.Objasni molim te : kako nama stize iz Tunisa?:dontunderstand:
5. lovi se vabilicama i to samo tako, treste vabilice po Vojvodini, (da ne navodim lokacije) a treste i po Srbiji, da se ne lazemo. Ne kazem za LU SD! Verujem ti na rec jer nisam cuo jos nijednom za taj kraj.
6. strane lovce necu da diskutujem jer sam vec pisao da sam imao problema sa njima bas zbog toga. Tacno je da su odlicni strelci, ispucani, imaju mnogo obaveznih gadjanja na strelistu, ne uce se u lovistu. Dalje da ne komentarisem.
7. nije tacno u opstem smislu...
8. za pse se slazem jer u protivnom je ne bi ni videli, koliko je mala i brza i koliko vesto koristi prirodne markere za skrivanje, ne polece dok bas ne bude isterana od psa i to je jedini nacin da se puca na nju. Tako je leti nisko i kratko, samo da se udalji. Vidjao sam cesto da polete i prate samo gornju ivicu rastinja.

I uz sve to, sto sama prepelica poseduje kao "odbranu" od lova opet gubi bitku i brojnost je u stalnom padu, godinama unazad. Gubi ekolosku bitku, i to je najveci problem, predatori itd...

Eto, kolega SDhunter, to je neko moje misljenje i saznanje o prepelicama, kao vrsti, ne kao lovnoj divljaci jer po svemu sudeci ona to vise ne bi trebalo da bude.
Cinjenica je da ih na nekim terenima na kojima ih je bilo ranijih godina, za koje ja znam, odavno vise nema uopste, cesto izlazim i sada i cekao sam da cujem puc-puruc ali nema.

P.S. Dolovac, ne odstreljuje se par komada, odsterljuje se na desetine komada u jednom danu i na samo jednom mestu, ceo avgust, gde su se okupile za selidbu ili ih je tu vabilica dozvala.
Slazem se s tobom, to vise nije lov, cak ni ne lici na lov.
 
Poslednja izmena:
Poztovani kolega,
Ne zeleci da idemo u drugom pravcu, predlozio sam PP.Nije problem, opisacu Vam kako se gazduje prepelicama u LU SD.
Prvo, neko rece da prepelicu lovi jako malo lovaca.TACNO!!
Drugo, lovi se samo u Avgustu.
Trece, to je prolazna divljac.
Cetvrto, nama stize iz Tunisa.
Peto, NElovi se sa vabilicama.
Sesto, Italijani i Grci koji dolaze kod nas su iskusni, stari lovci.Uglavnom na prepelicu pucaju iz JEDNOMETNE 20-ice.
Sedmo, nikad se, u lovu na prepelice, nepuca na sledecu dok prvu ne nadjes.To je zajednicka kultura lova i nas i stranih lovaca.Veoma se ljute, u suprotnom, pogotovo kada povedemo mladog i neiskusnog lovca.
Osmo, ne ide se bez pasa i lov se zavrsava, najkasnije do 11h.
Deveto, ?????
Deseto i poslednje, ko ne veruje nek' dodje da vidi!!

Pozdrav svima:bye:

OK. razumemo se za PP, zato sam i otvorio novu temu.:D
LU SD ima jako lepe terene, priroda ko od boga data, reka i sve blgodeti koje iz nju idu za divljac i stvarno je red da se tamo domacinski gazduje, bilo bi stvarno trulo da je drugacije.:worth:

1. lovi se prepelica i to dosta, tamo gde je ima a to su njoj odgovarajuca stanista i tu se naravno i lovi. Dzaba da se lovi tamo gde je nema..
2.tako je, lovi se samo u avgustu jer je tek tada reproduktivni ciklus zavrsen i time se sticu uslovi za pocetak okupljanje jata za selidbu, tad pristizu i jata sa severa, pridruzuju se postojecima, okupljaju se da bi postigle brojnost jata sto je vrlo zanacajan faktor za naporan put selidbe koji ih ocekuje. Da ne pominjemo koliko ih strada samo na selidbi,, pa plus mediteranske zemlje (sever Afrike i drugi krak ka Aziji) koje ih posle takvog iscrpljujuceg putovanja "docekuju" mrezama. :dash:
Ali to nisu zemlje Iz Evrope koja zaista puno novca ulaze da bar zaustavi pad populacije.
Balkansko poluostvo je jedan znacajan koridor, selidbeni krak ili put za prepelice konkretno.

3. Jeste divljac u preletu ali postoje i one koje se gnezde kod nas na to malo stanista koja su preostala i gde i dalje stradaju od paljevina , trovanja, lova itd...
Kako god, ako pticari iz cele Evrope kukaju i vape i mole, zaustavite bar lov na njih, ne vidim nijedan valjan razlog da se lov nastavi. Uz saznanje da imaju odlicno pracenje stanja populacije i tacan uvid u sve za razliku od nas. Mi vidimo samo ono sto je ispred nas, kao sto ti vidis kako je kod tebe u Smederevu ali dalje ne znas. Tacno je da je to vrsta koja gubi ekolosku bitku, kao i jarebica, (nista gore ne moze ni da ih zadesi) i da li je potrebno i da se na sve to jos i lovi?
To je moralno pitanje za svakoga od nas, mada verujem da ce vrlo brzo prepelica doci na trajni lovostaj.
4.Objasni molim te : kako nama stize iz Tunisa?:dontunderstand:
5. lovi se vabilicama i to samo tako, treste vabilice po Vojvodini, (da ne navodim lokacije) a treste i po Srbiji, da se ne lazemo. Ne kazem za LU SD! Verujem ti na rec jer nisam cuo jos nijednom za taj kraj.
6. strane lovce necu da diskutujem jer sam vec pisao da sam imao problema sa njima bas zbog toga. Tacno je da su odlicni strelci, ispucani, imaju mnogo obaveznih gadjanja na strelistu, ne uce se u lovistu. Dalje da ne komentarisem.
7. nije tacno u opstem smislu...
8. za pse se slazem jer u protivnom je ne bi ni videli, koliko je mala i brza i koliko vesto koristi prirodne markere za skrivanje, ne polece dok bas ne bude isterana od psa i to je jedini nacin da se puca na nju. Tako je leti nisko i kratko, samo da se udalji. Vidjao sam cesto da polete i prate samo gornju ivicu rastinja.

I uz sve to, sto sama prepelica poseduje kao "odbranu" od lova opet gubi bitku i brojnost je u stalnom padu, godinama unazad. Gubi ekolosku bitku, i to je najveci problem, predatori itd...

Eto, kolega SDhunter, to je neko moje misljenje i saznanje o prepelicama, kao vrsti, ne kao lovnoj divljaci jer po svemu sudeci ona to vise ne bi trebalo da bude.
Cinjenica je da ih na nekim terenima na kojima ih je bilo ranijih godina, za koje ja znam, odavno vise nema uopste, cesto izlazim i sada i cekao sam da cujem puc-puruc ali nema.

P.S. Dolovac, ne odstreljuje se par komada, odsterljuje se na desetine komada u jednom danu i na samo jednom mestu, ceo avgust, gde su se okupile za selidbu ili ih je tu vabilica dozvala.
Slazem se s tobom, to vise nije lov, cak ni ne lici na lov.[/QUOTE]

Dragi Kolega,
Prvo, sto se tice malog broja lovaca na prepelice u LU SD to je potpuno TACNO!!Nema nas vise od 5-7 ljudi i to ne svake nedelje.Iza toga stojim.
Drugo,100% si u pravu.
Trece,i tu si, na obostranu zalost, u pravu.Ali ne zaboravi da mi u LU SD gazdujemo SAMO svojim lovistem i populacijom kod nas.Nije da nas nije briga za koridore i iscrpljenost prepelice, mreze i ostalo...Ima ih dovoljno, cak u preletima i previse za postojeca stanovista.
Cetvrto,raspitacu se i procitati jos ponesto, pa cu Ti javiti
Peto,Dodji da vidis kako se moze lepo loviti bez vabilica!Pa ionako ubijes jednu, nadjes je pa tek onda na sledecu.Sta nekome znaci da mu izleti i celo jato, kad ce samo da ih izranjavi i 2-3 ce da nadje.Mozda!?
Sesto, i dalje stojim da su mnogo kulturniji i vaspitaniji u lovu od vecine domacih lovaca.
Sedmo, veruj mi, i ovo malo lovaca u SD-u na prepelice, se od tih italijana obrazovalo da to ne radi.Stvarno je tako.Koja je svrha ubiti 15 prepelica, a naci mozda 5 komada????????????????
Osmo, SLOZILI smo se.
Deveto, isti,
Deseto, isto.
Pozdrav,:bye:
 
Kkod mene postoji jedan lik koji lovi prepelice i prodaje italijanima. svake sezone zaradi dosta novca, mislim da to moze da se nekako resi ? zamislite da ja napecam i prodam ribe ?
 
4.Objasni molim te : kako nama stize iz Tunisa?:dontunderstand:


Kolega, kao sto sam obecao, evo sta sam pronasao, citiram :


Prepelice na strnjištu
U SUSRET LETNJEM LOVU NA PERNATU DIVLJAČ


Prepelica je najmanji predstavnik poljskih koka i jedina selica. Duga je oko 18 santimetra, a teška oko 150 grama. Telo joj je zdepasto po bokovima, malo spljošteno pa se zato veoma brzo i vešto provlači kroz travu i žito.

Piše S. Pavlović
Njeno osnovno stanište su stepe pa otuda, na našim prostorima, najradije bira za stanište parcele pod žitaricama, livade i parcele sa detelinom, sojom i drugim prizemnim kulturama, gde nalazi potreban zaklon i obilje hrane. Strnjišta su joj omiljena mesta za boravak. Srećemo je, izuzev ritova i bara, na svim terenima od isključivo ravničarskih do visoko planinskih, naročito u sušnim godinama.

U naše krajeve doleće u aprilu sa zimskih staništa iz oblasti Sredozemlja, najčešće iz Afrike. Rasprostranjena je u skoro svim evropskim zemljama do 60 stepene severne geografske širine, Africi i zemljama južne Azije. Gnezdi se u našim krajevima. Boravi tokom leta odgajajući mlade i pripremajući se za jesenju seobu opet na jug. Seoba prepelica počinje od polovine septembra do kraja otkobra. Prepelica ima izuzetno visoku reproduktivnu moć, da održi stalni balans u opstanku vrste. U vreme gneždenja obično snese od 12-16 jaja i uspešno izleže sve piliće koji brzo napreduju i već polovinom leta su sposobni za samostalni život. Prepelice tokom leta intenzivnom ishranom prikupe dosta sala i tako se pripreme za daleke i neizvesne selidbene pokrete. Mužjak nije uvek sa ženkom i mladima već luta uokolo u potrazi za drugim ženkama.

Prepelica odlično pamti svoje staro stanište i mesto gde se izlegla, gde je odrasla i po pravilu uvek se vraća. U prirodi je aktivna izjutra, dok ne pripreče jako Sunce i u kasnim popodnevnim satima, kada se veselo oglašavaju poznatim “puć-pu-ruć” i kada ih možemo videti kako pretrčavaju puteve i čistine između njiva.

Od sve naše poljske divljači pruža najviše sportskog užitka. Preporučljivo je da se ne lovi izjutra sasvim rano, dok ne krene da se hrani. Tada će ostavljati više mirisnih tragova pa će je pas ptičar lakše pronaći. Lov bez psa je nemoguć. Izjutra se obično nalazi na strnjištima a tek kada ugreje povlači se u parcele sa detelinom, nepokošenom travom, repišta, zapuštene i neobrađene parcele zarasle u travu, gde nalazi najbolji zaklon od jakog sunca i letećih neprijatelja.

Prepelica veoma strpljivo podnosi “markiranje” psa, pa nije retkost da je primetimo šćućurenu u travi na pedalj od njuške psa. Kada odluči da poleti, odbaci se malo nožicama uvis i uz karakterističan zvuk krila odleti stotinak metara dalje i spusti se opet u travu. Ne leti visoko, oko jedan i po metar najčešće, pa moramo biti veoma obazrivi pri pucanju.

Na prepelice treba pucati sa odstojanja od 20 do 30 metara. Ako to činimo na bližim odstojanjima najčešće ćemo je promašiti, a ako se i dogodi da je pogodimo, od nje neće ostati skoro ništa jer će je gust snop sačme razneti. Najefikasnije vreme lova na prepelice je kada jutro odmakne i počne prepodnevna vrelina, u ranijim popodnevnim satima pa sve do sumraka, jer, kako se približava veče i one su sve živahnije.

Love se puškama sačmaricama u kalibru 20 i 16 ali su, iako za prepelicu “prejake” u upotrebi i puške u kalibru 12. Obično se koriste lovački patroni po izboru, što se proizvođača tiče, sa olovnom sačmom 14,12 i eventualno 10. Moramo voditi računa, jer je vreme lova uglavnom letnje, kako postupamo sa lovinom, da nam se ne ukvari na vrućini.
Inače prepelice imaju izvrsno ukusno meso. Pravi majstori kuhinje tvrde da je prepeličje meso u samom vrhu najtraženijih delikatesa, bilo da se priprema neki lovački specijalitet ili ćemo je, jednostavno, ispeći na ražnju na naš starinski uobičajeni način. Ali, uvek sveže.

Srdacan pozdrav,
 
Trudimo se da objasnimo kako je lov vise od pucanja na zivuljke, a covek izadje i unisti celu koloniju. Pa skini par komada. Da probas uz rucak i kraj. Aaaaa, vidim ja da nam se smesi kraj zbog tih tzv."lovaca". NE MOZE DA NESTANE NIJEDNA VRSTA AKO SE OGRANICI KOLIKO LOVAC ILI GRUPA MOZE DA ODSTRELI TOKOM IZLASKA.
 
Znam na šta je ličio lov kod nas... Na sve osim... Italijani su dolazili.. Oni su mogli učiti od nas... Izazovan je lov, jako težak zbog njene brzine... Nijednu nisam uspeo da pogodim. A pucao sam sa italijanskom puškom, cal 33? Manja od 20. Jako zeznuto... Mada, verujem da je ni sa 12 ne bih pogodio... :D
 
SD hunter:
"Rado bih Vam odgovorio ali ni ja ne bih da skrecemo sa teme.Ako nekoga interesuje moze PP.
Pozdrav "

Zasto na PP, opste ili bilo kavo drugo znanje i saznanje o nekim vrstama nije naodmet da svi procitaju, nauce ponesto sto ce im koristiti, na osnovu cega ce moci da prepoznaju neke pojave koje vidjaju u prirodi a ne znaju sta znace, mislim da ce svima koristiti... itd...mozda neko nesto vise od nas pa da i mi naucimo nesto...:D

Dragi kolega SD hunter, izvoli! sve nas interesuje:ok:[/QUOTE]



Pa sta jos??

?????????:dash::worth::worth::dontunderstand::worth::bye


IZVINI KOLEGA, - ODGOVOR NA PRASTARU KONVERZACIJU!!
MOLIM TE, PRIHVATI OVO JAVNO IZVINJENJE!!

Srdacan pozdrav,
 
Poslednja izmena:
Dear kolega SDhunter,
ubio me bog ako kapiram sta si hteo reci i za sta se izvinjavas.

Tekst gore je dosta dobar...ali samo sa aspekta lovca!
s tim ste se scena sa prepelicama drasticno promenila.
Reci je bilo oprepelicama koje kod nas navodno dolaze iz Tunisa???
Dolaze sa severa Afrike i delom iz Azije a da bi tacno znali da je bas iz Tunisa, trebalo bi da prstenovana u Tunisu i tako bi jedino mogli da znamo da smo bas odstrelili tu iz Tunisa.
Selidbenim krakovima odlaze i tim istim putevima se i vracaju .....s tim sto moram opet da kazem da je brojnost jata koje se okuplja za selidbu kljucna stvar za njihov opstanak i uspesnu selidbu.

Lov na njih je bas u toku okupljanja jata za put i to sto se tebi cini da ih kod tebe ima dosta nije merodavno , jer ih na drugim terenima na koja su godinama dolazile vise nema.
Velika je greska lovaca sto u najblazim slucajevima preplove ta jata, jer kad ih nadju na jednom mestu velika je verovatnoca da ce ti se uciniti da ih ima bas puuuno...a pitanje je odakle su koje pristigle i okupile se bas tu ili su sve bas bile na tom terenu..

Slazem se da je jako teska za lov, slazem se i da ima dobru reprodukciju ali mnogo pilica strada od grabljivica, tako da to sto snese toliko jaja ili i manje nikako ne znaci da su svi oni i preziveli. Cak i mnogo odraslih prepelica strada od grabljivica i to je prirodni proces.
Ali gubi se u brojnosti i sve je manje i manje ima.(povrsina na kojima se smestaju preplice je sve manje, otrova je sve vise itd...)


(u jednom selu u Vojvodini, gde sam se obreo slucajno, gledao sam kako prepelica pokusava da prevede pilice preko prasnjavog puta kroz polja....okupilo se jato svraka i cekalo da izadju na otvoreno i citav sat nisu izasli na cistinu a tu su se muvali, po tom kukuruzu , jer svraka nece uleteti u kukuruz.)

Ne bih da postavljam slike koliko se preplica nalazilo u danu na nekim terenima kad je bio lov na njih. Na jednoj od slika mozes izbrojati 57 ptica, samo za kratko vreme prepodne sto su polovili.

U tom slucaju , na tom terenu je ostalo sasvim malo jato koje nece ni poleteti na selidbu vec ce ostati da zimuje ukoliko se kojim slucajem neko drugo vece jato ne pojavi , koje ce ih pokupiti.
Neophodno je da u jatu ima odraslih ptica koje su vec prosle selidbeni put jer ce upavo te ptice pokazati mladima kuda se ide i gde se odmara.

Citao sam na vise mesta kako neki lovci pisu i hvale se time kako prepelice zimuju kod nas i kako im je super....ne znajuci sta zapravo pisu i koliki blam sire oko sebe, toliko ne poznavajuci lovnu vrstu.
Ne zasticenu, nego lovnu sto je velika razlika.

Znam ja da se moze loviti bez vabilica, ali se vabilice i dalje koriste...i to mnogo i to u organizovanim lovnim danima preko nekih agencija i to bas kad sy dosli stranci (ne kazem za tebe, nemoj da se osetis prozvan, voleo bih da mozemo da "pricamo" opusteno).

Ono sto pise gore u tekstu kako podnosi marker , tacno potpuno, u prvom kao odbacivanju sa tla nogama cini se kao da osmotri teren i gledao sam puno puta kako leti ivicom rastinja tako da je jos teze uocljiva....i isto se tako stropostava dole u strnjiku, travu i dalje bezi....medjutim isto tako sam bio svedok da se i tada puca na nju kad je sansa da je pogodis ravna nuli....da se okrzne i da ranjena (jer vidis da je okrznuta) nestane u tom svom specificnom nacinu bega..Pronalazak je bio nemoguc, i NIKADA u takvim situacijama lov nije prekinut. Naprotiv, nastavljalo se uvek...nema je i gotovo.

S obzirom da se radi o jako maloj ptici, cesto nije bila za upotrebu (kapiras zasto) a misljenje lovaca uglavnom je da ce biti malo za jelo kad se ocerupa, ne ostane nista , pa treba i kuci da se nosi, pa treba za nekoga ko nije tu itd..itd...pa udri koliko god se moze....a kad im nadjes "skup" onda je lako...ne treba ti ni pas dovoljno je da lepo i oprezno hodas i ako postavis vabilicu uspeh zagarantovan jer ce vabilica dozvati sve iz okoline. Lov je kratak ali efikasan.

Ogranicavanje ali i postovanje tog ogranicenja bi bilo bar nesto za opstanak tih malih ptica...
 
Poslednja izmena:
Jel izlazio neko na prepelicu?

ima li sta?

Moj komšija... 2 izlaska 4 komada. Kaže da mu je i više no dosta. Skontao je da mu stara keruša brlja (ima 10 godina) a mladi nije još dobar... A on je jedan od nas: neće da puca ako zna da je neće naći; ni on ni ker. :ok:
Pravio je klopu od njih, zvao nas... Kako je meso lepo... :super:
Ovi u mom LD su opet stukli jedno 20-30 komada...:thumbdown:
 
Moj komšija... 2 izlaska 4 komada. Kaže da mu je i više no dosta. Skontao je da mu stara keruša brlja (ima 10 godina) a mladi nije još dobar... A on je jedan od nas: neće da puca ako zna da je neće naći; ni on ni ker. :ok:
Pravio je klopu od njih, zvao nas... Kako je meso lepo... :super:
Ovi u mom LD su opet stukli jedno 20-30 komada...:thumbdown:

Pozdrav za komsiju! :ok:
Koliko sam ja cuo sa raznih strana vrlo slabo i lose, susha, paljevine, mozda je sa preletom bilo bolje , tj vise. Osim u LU koja su bas na dobrim terenima.
 
Na granicnom prelazu Bogojevo, ovih dana , nasi carinici otkrili su u kolima jednog italijana "transport" od 172 prepelice ......:whistling:

Hrvatski carinici takodje imaju znacajne rezultate proteklih nedelja, na tom polju...svi uhvaceni su italijani!
 
SEZONA JE ZAVRŠENA!!!

Kako ste prošli ove godine sa prepelicom, grlicom, golubom grivnašem, kakvi su zaključci, jel je bonitet u vašem ataru bio zadovoljavajući ili nije. Kako su radili kerovi, jel su spremni za otvaranje glavne sezone??
 
Pozdrav!

Ne znam da li jos pratite ovaj forum, ali ja bi zeleo nesto napisati... Ja sam iz Backe Topole i kod nas ima svasta sto se tice prepelice... Lovi se za prepelice dva dana, barem kod nas tako ide (u ovom godinu u sredu i u nedelju), ali ima vise lovaca koje ne postuju ovu "pravilu" i lovu cele nedelje :\ to je jedino...a drugo, da ovde u okolinu (mogu reci lagano) da svugde koriste vabilice. Ne lupam, znam iz iskustva, posto prosle godine smo nasli 2 komada, a u ovom godinu smo nasli 3 komada, a jedan poznanik (nas dobar drug) je nasao 2 komada. On je uhvatio 2 coveka, a mi smo jednog sa policijom, ali verovatno da na kraju neceju biti kaznjani :/ A da ne kazem da ovi svi koje koriste vabilice, radu sa lovacima iz Italije... Toliko sam hteo, posto video sam da imaju neki koji su zainteresovani u ovom temu!

P.S.: sorry za gramaticke greske, posto moj maternji jezik nije srpski i nadam se da cete razumeti sve!
 

Back
Top