Или у НАТО - или НЕ У НАТО!

или У НАТО или НЕ У НАТО


  • Ukupno glasova
    60
  • Anketa je zatvorena .

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
...............................................................



У Нато савез укључити под хитно све земље Балкана


Албанија у НАТО за 200 милиона долара


Американцима и њиховим савезницима из ЕУ је једино важно да све земље Балкана угурају у НАТО како би јужно крило те војне алијансе било покривено и како би се онемогућило Русији да на простору Балкана шири било какав утицај, како војни тако и економски. Ништа важније није ни “свеже топовско месо” које би чланице НАТО у освајачке и империјалистичке ратове запада.

Фактура од 200 милиона еура, цијена је уласка Албаније у НАТО у коју вјероватно улазе набавке холандских бродова, чешких авиона и блиндираних возила. У току 2008. Албанија би требала да за одбрану одвоји додатних 21,6 милијарди лека или 176 милиона еура, од којих је 73% из фонда који се користи за исплату плата, исхрану и остале оперативне трошкове војних снага, док ће 47 милиона еура бити потрошено као «дугорочни трошкови».

Трошкови предвиђени за одбрану представљају око 2% националног дохотка за ову годину, али је забрињавајуће да ово неће бити и коначна цифра. Повећање трошкова за војску за које се Албанија одлучила, условљени су ишчекивањем Албаније да уђе у НАТО савез. Ово ишчекивање, Албанију је још од 2006. коштало 13,8 милијарди лека или 1,5% од бруто националног дохотка, док су се у 2007. ови трошкови повећали на 1,8% од националног дохотка, за такозване оперативне трошкове. Пројекат који је планиран до 2010. најављује да би се ови трошкови намијењени за одбрану могли попети и до 26,4 милијарде лека или 212 милиона еура, од којих је једна четвртина суме намијењена инвестицијама. Албанске снаге очекује и реформа која би требала смањити број војника, али исто тако и модернизовати војна средства. Након што су се одрекли тенкова, авиона типа “МИГ”, као и подморница намијењених за борбена дејства, албанска Влада се обратила Републици Чешкој за набавку нових типова авиона, Холандији за бродове, Њемачкој за набавку хеликоптера намијењених зе превоз пјешадије. Министарство одбране је склопило договор са Републиком Чешком за обуку албанских пилота, у ратним авионима типа “Л159А”,који тренутно не задовољавају финасијске капацитете Албаније, али би се умјесто куповине могли изнајмити до оног момента када се побољша албанска економија и тако омогући њихова куповина. Ваздушне снаге у саставу имају хеликоптере типа “БО105” и “МВБХ”,њемачке производње, које је поклонила њемачка влада још прије три године, чак иако је поправка коштала око 10 милиона еура и у то вријеме је била половина инвестиције намијењене за одбрану.

Придруживање НАТО-у, подразумијева да је ваздушна одбрана гарантована као држави чланици, као што се већ дешава са одређеним државама у НАТО снагама, које попуњавају недостатак ваздушних снага оним из земаља велесила у НАТО-у. Највећи трошак овог пројекта су свакако нови холандски бродови предодређени за патролирање по цијелом Медитерану у вриједности од 31 милион еура, од којих је 11 милиона еура урачунато као донација холандске владе.

На ове трошкове треба још додати и релативне трошкове за реформу војске и укидање војне обавезе до 2010. како би се створила професионална војска. Морала би да се у све ово уврсти и радна снага, имајући у виду да у овом сектору има 14.500 тренутно запослених, што је евидентно да се ова цифра у будуће мора смањити. Потребно је успоставити нову структуру и ријешити се старог наоружања, авиона, совјетских тенкова, што треба претворити у старо гвожђе, док се подморнице типа Одеса требају замијенити бржим патронажним бродовима. Овоме свакако треба додати и велику количину стрељива неупотребљивог за дејствовање, што доводи у везу са недавним догађајима, експлозији складишта муницјије у мјесту Гердец недалеко од Тиране. Овакве реформе су свакако и узрок успостављања линије продаје оружја према тржиштима који и даље користе совјетско и кинеско оружје.

Ако ово упоредимо са другим кандидатима за НАТО савез, у овом случају са Хрватском и у догледно вријеме и Македонијом, закључак је свакако сличан. И њих очекује висока цијена уласка у Савез. Хрватска и Македонија би требале смањити војне снаге, формиране још у периоду Хладног рата и понудити своје снаге које се могу користити за стратешке циљеве. Двије бивше југословенске државе, још увијек имају у насљедству оружје НАТО снага из периода рата, као и заоставштину од совјетког наоружања. Хрватска треба да уложи 2 милијарде еура или 2,39% од националног дохотка за одржање војних снага, као и реформу за исплату старих војних пензија. Већ је донесен закон о укидању обавезног војног рока који би требао да ступи на снагу у јануару наредне године, и на тај начин изврши реформу војске на 16 000 војника професионалаца. Већ су набављена блиндирана возила из Финске прошле године и намјерава се увоз десетине авиона и ратних бродова који би патролирали дуж Јадранске обале. Што се тиче Македоније, иако је њен позив за улазак у НАТО одгођен на неко вријеме и у Македонији се озбиљно размишља о будућим трошковима у одбрамбеном сектору. Они су још 2006. укинули обавезну војну обавезу смањивши број војника на 7.800. Све у свему мекедонска војска је слабо припремљена по западним стандардима, јер још увијек се као војна средства користе совјетски типови и модели наоружања, најчешће неупотребљиви за веће нападе, што се показало и тачним након борби против албанске гериле.

Алкета Алибали
 
Poslednja izmena:
ja sam protiv svake strane vojske kod nas,
za ove me vezu lose uspomene, pocev od `41, poginula mi je prababa u bombardovanju, cim neko leti i bombarduje to su nam `prijatelji` iz evrope

i sta ce nam crnci vojnici da se kur.e ovde, valjda daju naucno kulturni doprinos- droga i sida
 
Poslednja izmena:
Pa ako se vladajuce partije u skupstini dogovore da idu onda cemo ici u suprotnom necemo , koliko znam clanstvo u NATO ne zahteva referendum a ni nas ustav koliko znam mada bi on i mogao doci u obzir ukoliko se partije koje imaju vecinu dogovore .Da je Srbija zemlja sa dugom demokratskom tradicijom onda bi i bilo smisla za raspisivanjem referenduima,a ovako nema potrebe posto ce sve jedno gradjani glasati kako im partije kazu a i svi referendumi u nasoj novijoj istoriji su bili cirkus i komedija .
 
pa ako se partije dogovoe da idu onda cemo ici u suprotnom necemo

Нико тада неће слушати оно што му БлуТут буде причао. Тада ће пасти како неко рече, крв!
ma oce qurac, jako ce se vlast plasiti pijanih i drogiranih navijaca ,kradljivaca patika i kompjutera i ratobornih penzionera od osamdeset i kusur godina :mrgreen:
 
Tripko a koja je to partiJska legitimna vecina za pristup alijansi?
Ona od 41% ili 51% ili 2/3 poslanika?
Ako tebi za sve u zivotu mora da kazu za shta da glasash ne mora da znachi da je ceo narod tako retardiran.
Naprotiv sudeci po referendumima koje smo imali od uvodjenja visepartijskog sistema od onog za "Mars na Drinu " kao himnu 92. , istorijsko NE stranom mesanju na Kosovu 98. , one smejurije za ustav od 2 dana ,narod je uvek ispadao retardiran i glup barem onaj koji je izlazio na njih .Sto se mene tice meni je sve jedno dal ce ga biti ili nece ,samo rekoh da ni po nasem ustavu ,a ni po statutu NATO pakta se ne trazi referendum pred pristupanje kao sto je recimo za EU .Tako da ukoliko se partijska vecina dogovori da ga bude onda ce ga biti ako ne onda nece ,ili uopste clanstvo nece biti na dnevnom redu ,.
 
a shta ... mislish da ce nas RUSIJA zashtiti od njih 3x - 4x ...?
ja sam za to i da udjemo u NATO i da sachuvamo veze sa Rusijom ...
mada ... jednom su nas rusi ispalili tokom bombardovanja ... al ... shta sad ...:think: ...
Pa Rusija nas nece zastiti od nikoga ,mada ni NATO nije dobra solucija za sada dok se ne vidi kakva ce biti buducnost te organizacije jer od toga sad ne bi bilo nikakve koristi
 
Pa Rusija nas nece zastiti od nikoga ,mada ni NATO nije dobra solucija za sada dok se ne vidi kakva ce biti buducnost te organizacije jer od toga sad ne bi bilo nikakve koristi

кога Руси бране и Кинези хране :arrow:прође као Србија 99 у Куманову:rtfm:

али и тај НАТО није баш симпатичан.... ови из Немачке,Пољске и ...дебело на*ебали у Авганистану и Ираку...Амери већ планирају кампање за Иран и остале земље које имају
скривено "оружје " као Ирак и чувају Бин Ладена.
 
a shta ... mislish da ce nas RUSIJA zashtiti od njih 3x - 4x ...?
ja sam za to i da udjemo u NATO i da sachuvamo veze sa Rusijom ...
mada ... jednom su nas rusi ispalili tokom bombardovanja ... al ... shta sad ...:think: ...

Koji MOZAK!!!

Rusi nas "ispalili" jer NISU IMALI MOGUCNOST da nam pomognu 99 pa cemo zato da SE PRIDRUZIMO ONIMA STO SU NAS UBIJALI!!!!!


hahahhahahahhahaha
 

Back
Top