Tehnologija ikonopisa ::Ikonografija::

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Postujem ga kao vid crkvene umetnosti . Na zalost danas svako misli da moze i ume da naslika ikonu tako da smo preplavljeni gomilom kich ikona od kojih mi se dize kosa na glavi.Bavljenje ikonopisom trazi posebnu vrstu posvecenja i profesionalnosti, kao i svaki drugi vid posla tj.umetnosti...
 
ikonopis je posebna pricha i pored znanja zanata potrebno je imati "ono" u sebi. danas je ikonopis skrenuo i sve vise postaje biznis. nichu skole za ikonopisce, svi se bave ikonopisom, zaradjuju kesh...a ikona je vredna koliko i chunga lunga zvaka.
mislim da je za bavljenje ikonopisom potrebna odredjena duhovna i umetnicka zrelost, koja se ne stice preko noci...i malo mi je smesno kad vidim da neko sa 20 godina izigrava ikonopisca.

ja se licno ne bavim time, jer mrzim tempere, znaci mrzim tempere. slikam ja i svece i druge biblijske likove, u ulju...al to su slike, ne ikone.
 
Dopada mi. Volela bih da probam, tj. da naucim sve ono sto se tehnicke i tehnoloske strane tice. A tek onda bih slikala ikone onda kad osetim da to treba, da ja to mogu i da sam dosegla "duhovnu zrelost". mozda postoje ljudi koji to rade iz komercijalnih razloga, ali to nije razlog da zato uopstavamo i govorimo negativno o ikonopisu danas. Ne dajem za pravo da sami sudimo o tome iz kojih je razloga nesto nastalo, vec kojeg je to kvaliteta i lik. vrednosti. Mozda su i zivopisci Sopocana nekada imali dobru zaradu za taj posao, ali o vrednosti tih fresaka....izlisno je i govoriti.
 
artena:
ali to nije razlog da zato uopstavamo i govorimo negativno o ikonopisu danas. Ne dajem za pravo da sami sudimo o tome iz kojih je razloga nesto nastalo, vec kojeg je to kvaliteta i lik. vrednosti.

naravno da jeste razlog; jer se upravo zbog toga ikonopis srozava.
a i kvalitet ikone zavisi od kvaliteta ikonopisca i "ikonopisca" :wink:
pogledaj ikone koje se prodaju na ulici, npr. bulevaru i uporedi ih sa
ikonama pravih majstora - razlika je vise nego ocigledna.

jos jedan trend koji postoji kod nas vec neko vreme, jeste da se
seku slike iz kalendara, zalepe na dasku i samo se uradi pozlata.
sto je najgore, takve "ikone" se nalaze u izlozima renomiranih knjizara
i galerija u centru grada.

sto se tice duhovne zrelosti, nisi me shvatila. to sto je jos uvek nemas
(jer si mlada) ne znaci da ne treba time da se bavis; prosto se radom i
godinama u svakoj vrsti umetnosti stice zrelost; a moje licno misljenje
je da je ta zrelost kljucni faktor za ikonopis, za jednu ikonu od velike
vrednosti.
 
@Fixa
jos jedan trend koji postoji kod nas vec neko vreme, jeste da se
seku slike iz kalendara, zalepe na dasku i samo se uradi pozlata.
sto je najgore, takve "ikone" se nalaze u izlozima renomiranih knjizara
i galerija u centru grada.


Ovo negde jos i mogu da razumem, jer nema svaki vernik novac za rucno radjenu ikonu i dok ona ne stigne u dom, ok je i ova ako ce da posluzi svrsi - molitvi.A i bolje dobra kopija nego ocajno naslikana ikona na drvetu.

sto se tice duhovne zrelosti, nisi me shvatila. to sto je jos uvek nemas
(jer si mlada) ne znaci da ne treba time da se bavis; prosto se radom i
godinama u svakoj vrsti umetnosti stice zrelost; a moje licno misljenje
je da je ta zrelost kljucni faktor za ikonopis, za jednu ikonu od velike
vrednosti.


I ovde moram da dodam da duhovna zrelost cesto nema veze s godinama.Neki mogu da budu idioti i s 50 i 60 god, a imas mlade ljude koji su super duhovni i sa svojih 18 - 20.Ako pricamo o crtackoj i umetnickoj zrelosti, onda je to druga stvar.Ona se u vecini slucajeva stice posle ovih godina koje sam navela i iziskuje ogroman napor.Koliki - za jednog ikonopisca koji zeli da se tako nazove potreban je visecasovni svakodnevni rad (4-8 sati dnevno), da bi tek posle nekih 5 - 10 godina moga reci da je usao u tajnu ikonopisa.Pri tom treba i da je strasno gladan znanja, svestan da ni tada nije sve naucio i da se ne zaustavi u manirizmu u koji mnogi ikonopisci upadnu i iz njega nikad ne izadju! Uhhhhh...
 
ne slazem se uopste za ovo prvo sto si rekla. isecena slika iz kalendara nalepljena na dasku, ej!
pravim vernicima (ako nemaju kesa) ne treba ikona u kuci da bi se molili, mole se oni i drzeci onaj mali dzepni crkveni kalendar u ruci (moja baba ziv primer; doduse ona ima veoma vrednu ikonu, ali je navikla na ovo). ti sto kupuju te "ikone" ne verujem da je koriste i za molitve; vec iz nekog hira da im visi na zidu. dakle, pravi vernik ce kupiti pravu ikonu, a u nedostatku kesha ili idu u crkvu ili se mole bez prave ikone.

i mislio sam na umetnicku zrelost naravno :wink:
 
a da dodam i ovo,
takve "ikone" ne kostaju ni malo jeftino. video sam "belog andjela" isecenog iz kalendara zalepljenog na dasci sa nekom krsh pozlatom, u knjizari "prosveta" na terazijama - 40 iljada...isto tako u galeriji kod rodica na kvantasu ima par takvih "ikona" a cene se krecu i do 80 iljada...stim sto se taj "umetnik" potrudio da taj kolaz stoji na efektnom ramu sa duborezom.
 
Ma i ja sam, veruj mi, protiv toga 99%, ali....Osvestavaju i takve ikone.Ipak ne zaboravimo da je ikona "prozor ka Bogu", crkveni i religijski predmet pre svega,"konekcija" izmedju nas i Gospoda i mnogi je samo tako i dozivljavaju.I sta god mi mislili, njena svrha je da se ukucani mole pred njom! Naravno da se mozes moliti gde hoces, ali pricamo o ulozi ikone u pravosl. domu, porodici .Inace u SPC su retki oni koji su upuceniji, cak medju svestenicima i vladikama imas slucaj da ne mogu da razluce dobru od losije naslikane ikone.Mogla bih ti na ovu temu podugacko, ali da ne smaram vise...;)
 
Ја сам се бавила иконописом,али сад,заиста,немам времена због факса и осталих обавеза...
Није то било класично иконописање,већ сам радила оловком на папиру или сувим пастелом...па сам онда радила графике манастира и цркава...А , онда ме је видео извесни '' иконописац '' који је радио иконе на горе описани начин ( лепљење икона на шперплочу и онда само дотеривање бојама,златна подлога + рам )...Е,то ми се згадило,јер нити сам шта зарадила,нити сам нешто ново научила...
Ако будем у будућности имала бар мало више времена ( надам се ),ићи ћу у манастир Ћелије,јер имају најбољу иконописачку школу ...
 
pera.o:
Ljudi ja bih zeleo da se bavim ikonopisom.Kako da pocnem i gde da nadjem pravu skolu ili ucitelja,kako da znam da je to pravo.Jednostavno savetujte,predlazite knjige,pomagajte.HVALA,POZDRAV!!!
Иконопис би требало учити у манастиру који има добру иконописачку школу (Ћелије,код Ваљева, нпр.).Дечани имају одличну иконописачку школу,али.... :(
Манастир Каона ,код Шапца има исто добру школу иконописања...
Ево ти линк:
http://www.bsn.org.yu// На њиховом форуму ћеш видети све о икони уопште и техници иконописања.
Ево ти и једна књига о иконама: Бичков '' Византијска естетика ''....
Надам се да сам ти бар мало помогла :)
 
jane_va:
Ја сам се бавила иконописом,али сад,заиста,немам времена због факса и осталих обавеза...
Није то било класично иконописање,већ сам радила оловком на папиру или сувим пастелом...па сам онда радила графике манастира и цркава...А , онда ме је видео извесни '' иконописац '' који је радио иконе на горе описани начин ( лепљење икона на шперплочу и онда само дотеривање бојама,златна подлога + рам )...Е,то ми се згадило,јер нити сам шта зарадила,нити сам нешто ново научила...
Ако будем у будућности имала бар мало више времена ( надам се ),ићи ћу у манастир Ћелије,јер имају најбољу иконописачку школу ...
Uz svo postovanje manastira Celije, ali NEMAJU najbolju ikonopisacku skolu.I uopste se ne mora ikonopis uciti iskljucivo u manastirima, moze i kod iskusnih majstora (mada oni obicno nemaju vremena).Ok, ko zeli moze otici i u manastire i uciti, ali to nije jedini put i nacin.Manastir Zica je imao odlicnu ikonopisacku radionicu, kao manastir Bodjani, dok je bio zenski manastir....
 
jane_va:
Иконопис би требало учити у манастиру који има добру иконописачку школу (Ћелије,код Ваљева, нпр.).Дечани имају одличну иконописачку школу,али.... :(
Манастир Каона ,код Шапца има исто добру школу иконописања...
Ево ти линк:
http://www.bsn.org.yu// На њиховом форуму ћеш видети све о икони уопште и техници иконописања.
Ево ти и једна књига о иконама: Бичков '' Византијска естетика ''....
Надам се да сам ти бар мало помогла :)
Pomogla si mi i puno ti hvala.Onakve stvari koje si videla sto se tice ikona(lepljenja i doterivanja) ne treba da ti se gade vec jednostavno protiv toga treba da se boris,ali ako nemas vremena nista,bice dana...A ja mislim da postoje skole i ovde u BGD.Zato se sada i raspitujem,pa eto cekam dalje.Sait cu sigurno posetiti,a mislim da cu i knjigu naci.Jos jednom hvala i pozdrav!!!
 
Umetnost je ispoljavanje najfinijih ljudskih osecaja. Ja je samo tako vidim. ono sto je u jednoj slici ne znam moze li se i kojim recima reci.
Jedna slika nosi sve misli i drhtaje umetnika.
cini mi se da se to odmah oseti, nekad i ne znam "zasto" mi se nesto dopada, i ne zelim i ne trudim se da to objasnim i prepricam svima. neke slike (sad konkretno) zrace, i to je to, nekam cak mogu i da zamislim slikara i njegov duhovni svet.
Onda tek pozelim da i imam tu sliku.

ne znam da li i vi ovako reagujete na umetnicko delo? mozda...

isto je za ikone sve. ako osetite to nesto, a vi je kupite ako je zelite i ne stedite novac. a ako ne osetite, ne mojte je kaciti za badava na zid, jer vam nece emitovati mir, vec ce biti kao ukras na zidu..a za to ce verovatno biti "kriv" umetnik koji ju je radio sa nedostatkom onog sto je pre svega trebala da nosi...
 
@Гошћице,у праву си...Није једини начин,наравно.Али,ја сам само имала лоша искуства са надри-уметницима и то је то ... Треба заиста имати среће у проналажењу правог иконописачког мајстора...

@Перо,ПОЗДРАВ!!!! Ако нешто сазнаш,јављај! Можда се предомислим и почнем опет да иконопишем... :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top