Tehnologija ikonopisa ::Ikonografija::

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kako vam ovo izgleda?


slika0071pe2.jpg
 
Da li se moze daska na kojoj ce se raditi ikona nekoliko puta premazati sa Gesso,ismirglati i onda raditi sa jajcanom temperom?Izgleda mi jednostavnije nego sa tutkalom i gipsom,pogotovo za one koji nemaju uslove za slikanje.Ili jos konkretnije: Kako mogu da koristim Gesso u pripremanju podloge za izrsdu ikone na dasci?
Hvala za odgovore!
 
Sve moze, ali - ALI...Mnogo je bolje da se daska premaze klasicnom preparaturom i to u 10-12 (neko premazuje i u 14 slojeva).Znam da je posao delikatan, narocito kada se radi u stanu, ali je jedini najpouzdaniji i najprovereniji.Ako bas zelis da uradis sa djesom, onda je bolje da slikas akrilnim bojama ikonu nego klasicnom temperom.Licno, nisam to nikad radila, ali neki ljudi jesu.Ako zelis - ti probaj.Inace imas da kupis vec gotove daske sa klasicnom preparaturom i osmirglane, potpuno pripremljene za slikanje i nisu mnogo ni skupe.Pogledaj u Resavskoj ulici u prodavnici crkvene zadruge, to ti je kada krenes iz Srpskih Vladara nagore, s desne strane, odmah posle Rajfajzen banke.Takodje solidnih dasaka i u vise velicina imas u prodavnici Patrijarsije, u Kralja Petra.Eto...
 
Hvala ti goscice,ali je problem sto ja zivim u Zap.Evropi. Ovdje se to i nema gdje kupiti jer Ikonografija nije rasprostranjena u ovom drustvu,tako da ko zeli da se tim bavi ima mali problem.Od koga nauciti,gdje kupiti daske i ostalo.
I usput bih postavila jos jedno pitanje:Ovi koji rade ikone,moraju da imaju "fotografiju" ikone da bi je precrtali na dasku.Mislim,Svetog Savu ne mozemo raditi sa plavom,kovrdzavom kosom,kada se zna kako freska izgleda.
Odakle ljudi nabavljaju te "slike"ikona koje crtaju,tj.odakle precrtavaju.Jer u intern. se moze naci masa islikanih ikona,ali to bi bila kradja precrtavati od nekog ikonopisca!
Hvala,nadam se da nisam bila komplikovana!
 
Za pocetak ti je najbolje da kopiras stare majstore ili dobre savremene ikonopisce.Nije kradja, jer ti neces slepo kopirati dati predlozak, on ce ti biti polazna tacka za rad.Inace kopiranje uopste nije lose za pocetnike i dok se ruka ne oslobodi i postane laka (mada za ovo trebaju godine, ali polako;) ). Potrebno je zaista mnogo iskustva da bi se ikonopisac usudio da uradi sopstveno resenje za slikanje nekog svetitelja ili kompozicije (kada se rade praznici, scene i sl.) i da to bude uspesno i estetski vredno.Ako radis ikone u vizantijskom stilu, zna se kako se koji svetitelj slika.Iako se cini da je sve kruto i previse sablonizovano, vremenom se otkriva sva lepota stvaranaja sopstvenih likova, dolazi se do novih resenja u samom postupku slikanja, sve vise i vise se napreduje.Ovde cu stati da ne bih usla u teologiju ikone, zadrzacemo se ipak, za sada, samo na tehnologiji.Inace tamo kod tebe ima sve zivo da se kupi, pogotovo tutkalo i bolonjska kreda za prepariranje.Za daske bi morala da se snadjes kod nekog stolara i da mu objasnis kako da ti se uradi.Ili angazuj nekoga odavde da ti ih posalje busom ili kako god vec.Pozz.! Pitaj ako te jos nesto interesuje, kad stignem - odgovoricu !
 
Ako radis ikone u vizantijskom stilu, zna se kako se koji svetitelj slika.
______________________________________________

Ja kako sam shvatila Vizantijske ikone su one gdje svetac ima pozadinu nebo,planinu,druge svece isl.Barokne su one koje imaju zlatnu pozadinu.Pa mislim da se onda vizantijske ikone mogu raditi i na platnu koje je kupljeno pripremljeno.Onda bi mogla da premazem rastvorom tutkala i razredjivaca,da bude glatka pozadina.Ne znam da li sam u pravu.Ja kupujem vec pripremljena platna,jer nemam uslova u stanu da ih sama pripremem, niti bih se usudila.
Gvala Goscice za savjete
Pozdrav
 
cevapsalukom:
Ako radis ikone u vizantijskom stilu, zna se kako se koji svetitelj slika.
______________________________________________

Ja kako sam shvatila Vizantijske ikone su one gdje svetac ima pozadinu nebo,planinu,druge svece isl.Barokne su one koje imaju zlatnu pozadinu.Pa mislim da se onda vizantijske ikone mogu raditi i na platnu koje je kupljeno pripremljeno.Onda bi mogla da premazem rastvorom tutkala i razredjivaca,da bude glatka pozadina.Ne znam da li sam u pravu.Ja kupujem vec pripremljena platna,jer nemam uslova u stanu da ih sama pripremem, niti bih se usudila.
Gvala Goscice za savjete
Pozdrav
Eee, nee.Obrnuto, vizantijske su sa zlatnom pozadinom, a barokne su sa nebom i sl.To je u stvari taj neobarok koji se pojavio kod nas krajem 19., pocetkom 20 veka.Njih mozes raditi na platnu i akrilnim bojama, mnogo ce ti se brze susiti nego uljane.Tempera se vec ne radi na platnu, iz vise razloga, a najvise zbog cestog kvasenja i velikog procenta vode u boji.Nemoj premazivati tutkalom i raredjivacem, ako radis na platnu (ne znam zasto koristis razredjivac!!!).Imas na slikarskoj tehnologiji recepture za akrilnu preparaturu.Uostalom kupi gotov djeso, premazi vise puta platno(svaki premaz u razlicitom pravcu - jedan horizontalno, drugi vertikalno), i na kraju ismirglaj finom smirglom.Ili prektrati muke i kupi gotovo preparirano platno! ;)
 
vazon:
Kako vam ovo izgleda?
Svidja mi se.Nekako kao da si ga lagano odradio i bez napora.Ima neku svezinu, kolorit je dobar.E, a mala sugestija - koren nosa je dosta sirok, mozda malo uzi, da bi bio elegantniji.Oci su svuda uokvirene jednom istom tamnom linijom, efektnije bi bilo da je linija donjeg kapka svetlija, neka topla smedja ili kaput mortum.Kapci su dosta crveni, u ovom slucaju nije strasno jer imas tu intezivnu crvenu i na drugim mestima, ali cesto kada se tako naslika daje ocima utisak naduvenosti.Ovaj rad bi lepo isao kao ilustracija nekom prigodnom textu u nekoj knjizi.To su moji utisci...
 
Jako dobro si sve primetila. Ova ikona je bila varijanta "Gle, komad medijapana. Gre`ota da stoji tako neuposlen. Sad cu ja njega... Fljus, fljus preparaturica, skrab, skrab i eto crteza... Sad jos samo da obojim..." Sve je uradjeno bez ikakvog prethodnog planiranja, premeravanja, konstruisanja... Slikanje je izvedeno u "jednom komadu", dakle bez prekidanja, sto znaci da je kratko i trajalo.

Da, sa crtezom nosa sam imao nekih problemcica. Sto se tamnih donjih kapaka tice - ne znam sta mi bi :) obicno je kod mene taj kontrast izmedju gornjih i donjih kapaka (tj trepavica) jak.
 
Ja bih trebalo krenuti da radim tj da crtam ikone. Zanimalo bi me da mi kazete samo koje cetke da uzmem. ja sam dosada crtao i crtam iskljucivo suvim pastelom, ali bih hteo da radim sa pigmentima malo.

Nadam se da je ovo pravo mesto da dobijem odgovor. I jos nesto ako imaju neke oznake i ako se kvalitetne mogu kupiti u Inostranstvu bilo bi lepo da mi kazete kog proizvodjaca i koje debljine da mi posalju matori !
 
odlicne cetkice za slikanje su bile plava serija winsor&newton.Kazu da ih vise ne proizvode, a kod nas na trzistu se pojavila losa kopija (laznjaci iz Grcke) koje im ne mogu primirisati.Uzmi bilo kog dobrog prizvodjaca, samo naglasi da su za temperu.Imas prirodnu (najboolje su od kune) i vestacku dlaku, kad je dobar proizvodjac, ok su i jedne i druge s tim sto je kuna neprevazidjena.Njih (od kune) mozes i kasnije da uzmes jer su skuplje, ali opet, kako ti hoces.Kreni od najtanje, to je 1 ili dve nule (zavisi od proizvodjaca kako ih numerise), pa do vecih.Videces i sam po katalogu, malo izgooglaj preko neta.
 
Hvala za pomoc ;) .. nisam video da se postavljaju slike sem jedne, pa me zanima da ocenite moj rad u pastelu. Ne izgleda kako sam zamisljao da ce izgledati, ipak je pigment za to namenjen, u svakom slucaju bitna mi je itekako vas komentar jer verujem da ovde ima dosta akademaca, ipak sam ja lik koji crta stripove ali od pre 2 godine i pastel radim. Da ne preterujem sa slikama sad, poslacu vam nekom drugom prilikom da vidite i ostale slike .. ima raznoraznih motiva .. ;)

SvotacNikola-1.jpg


Ovde sam nacrtao Svetog Nikolu. Razmera je 60x40. suvi pastel.
 
Rad je stvarno solidan, pogotovo sto je radjen u pastelu.Uz vezbu i vreme, drugu tehniku - bice to odlicno.Ono sto ja moram da prokomentarisem za ovaj motiv - tkzv. neobarok to je da mi je skroz bezveze i licno, dize mi se kosa na glavi od takvih ikona.No, stvar ukusa i izbora...
 
Izvini ovo za dizanje kose bas nisam razumeo, jer pretpostavljam da se radi o mojoj slici ? .. aj pojasni mi molim te, svaki komentar cu uvaziti bio pozitivan ili ne .. samo imajte na umu da sam je radio pastelom, pa vidite koliko vremena treba da se uradi ovo ... uopste nije naivno ...
 
:) Ne volim motive kao sto je taj koji si ti radio.To nema veze sa tvojim crtackim umecem, kao sto sam ti gore vec napisala.Pocetkom 20. veka pojavile su se na papirima odstampane ikone u baroknom stilu, a sa ubacenim pejzazima u pozadini.Poceli su masovno da se stampaju i da uramljene ulaze u domove. Vecina ih je bila cist kich.Da ne bude zabune, bilo je tu i odlicnih radova, mislim i da je Paja Jovanovic radio neobarokne ikonostase, ali to je neka druga prica.Inace ako zelis da radis ovakve ikone preporucujem ti ulje na platnu. to je najbolja tehnika za ovakve motive.Eventualno akrilne boje !
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top