Порекло европске идеје

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Недавно сам дошао до занимљивих открића о правом пореклу идеје уједињене Европе, заједничког тржишта, државне односно над-државне улоге усмеравања економије и најзад генеричког европског идентитета. Пређимо на ствар.

Текст Мирослава Лазањског Србија на западу, објављен у Политици од 12. априла ове године, подстакао ме је на шире истраживање. Нешто пре тога упознао сам се фразеологијом „европских вредности“ која је била коришћена у Србији 1941. године, у време немачке окупације. Сличности са фразама савремених „европејаца“ биле су више него очигледне. А онда, откриће равно шоку или откровењу, чак и за мене коме су корени данашње идеологије европског уједињења били поприлично јасни.
Дакле, Лазањски је у свом тексту рекао:
„Технологија транспорта и телекомуникација смањује раздаљине између народа и то ће неминовно довести до европске интеграције, велики немачки рајх ће реорганизовати Европу, срушити границе које још раздвајају европске народе и омогућити им да лакше живе заједно; за 50 година људи више неће размишљати у категоријама нације”, говорио је Гебелс 1940. године.
Пропагандна реторика, класичан параван за агресију: добро знамо шта је зликовац Гебелс имао тада на уму. Но, Хитлер је у Нирнбергу 1937. рекао и ово: „Нас више интерeсује уједињена Европа као хармонична породица народа од било које државе”. А онда је покренуо своје тенкове. Међутим, најартикулисанија нацистичка мисао по овом питању ће се искристалисати 1942. на великој конференцији у Берлину на тему „Europaische Wirtschaftsgemeinschaft“, или дословно „Европска економска заједница”. Закључак конференције: јединствено тржиште са рајхсмарком као референтном валутом. Сан различит од сна Бундесбанке деведесетих година?

Како се на Интернету практично све може пронаћи, није ми представљао велики проблем да откријем нешто више о тој конференцији на којој је први пут артикулисана идеја економски уједињене Европе. Занимљиво је да ће се тешко нешто наћи ако се укуца само Europaische Wirtschaftsgemeinschaft, јер то јесте ЕЕЗ на немачком – ерго, добићемо само гомилу линкова који нас упознају са познатом нам ЕЕЗ, претечом данашње ЕУ у овој инкарнацији. Али ако се унесе и одредница времена и места, Berlin 1942, проналажење иде без проблема.

У сваком случају, у Берлину је стварно одржана та конференција 1942. и стварно се говорило о економској будућности уједињене Европе. Наравно, уједињене под немачком палицом, за разлику од каснијих властодржаца, нацисти су углавном били искрени. У предговору првом и другом издању стоји:
Текст садржи излагања објављена под називом „Европска Економска Заједница“, од стране Берлинског друштва за индустрију и трговину на почетку 1942. године, у сарадњи са економским саветником Берлинског комитета НСДАП и Комором индустрије и трговине. Излагања су следећа:
• Walter Funk, министар економије Рајха и председник Рајхсбанке: „Економски изглед Нове Европе“
• Dr. Horst Jecht, професор на Берлинској школи економије: „Развој према Европској Економској Заједници“
• Dr. Emil Woermann, професор универзитета у Халеу: „Европска пољопривреда“
• Dr. Anton Reithinger, директор економског одељења I.G. Farbenindustrie A.G., Berlin: „Европска индустријска економија“
• Dr. Philipp Beisiegel, директор у Министарству рада Рајха: „Развој рада у Европи“
• Gustav Koenigs, државни секретар, Берлин: „Питања европског транспорта“
• Dr. Bernhard Benning, директор Кредитне компаније Рајха, Берлин: „Питања европске валуте“
• Dr. Carl Clodius, амбасадор у Министарству спољних послова: „Европска трговина и економски уговори“
• Professor Dr. Heinrich Hunke, саветник у Економском комитету НСДАП, председник Немачке агенције за економски публицитет и Берлинског друштва за индустрију и трговину: „Основно питање – Европа: географски концепт или политичка чињеница“
Како су излагања наишла на велико интересовање, аутори су их учинили доступним ширем кругу људи у Берлину, септембра 1942. Иза објављивања су стали Берлинско друштво за индустрију и трговину, председник Professor Dr. Heinrich Hunke и Берлинска школа економије, ректор Dr. Edwin Fels.
Као што видимо, ово су говорили веома утицајни и озбиљни људи тог времена, практично врх економских наука Рајха.

Комплетан есеј: Корени уједињене Европе
 
Zar prije Njemaca ujedinjenje Evrope pokušao Napoleon naravno pod francuskom palicom? A imamo i Rim koju hiljadu godina ranije. Zapravo još je Aleksandar Veliki prvi to pkušao pod makedonskom palicom.:)

Можда је мој наслов погрешан, или боље рећи непотпун. Порекло европске идеје, заправо: Порекло ОВЕ европске идеје, оличене у ЕУ. Већ сам назив заједнице коју су планирали нацисти је сасвим речит - Европска Економска Заједница. Буквално исто као претеча ЕУ, преименована у Мастрихту.
Јеинствена валута за више држава, или валутно усклађивање, модерна дефиниција европског идентитета (иначе код Римљана није ни постоја европски идентитет), улога државе у вођењу привредног живота - СВЕГА ТОГА НИЈЕ БИЛО КОД НАПОЛЕОНА:rtfm:

E kakvih se gluposti čovek načita na ovim forumima čudo jedno........

Ако је глупост не би ти било тешко да демантујеш, па крени онда... Или те можда мрзи, а не мрзи те да добацујеш за столом:whistling:
Аха... биће да ти се чињенично стање не свиђа. Жао ми је, ниси ти Хегел па да ти систем буде битнији од чињеница, а и ја не падам на те форе.
"Многи када се суоче са неком новом ствари, не кажу не знам, већ то није тако. Како је? Онако како смо и до тада знали. Може ли у таквим околностима да се дође до чистих, или назовимо их, нових сазнања."
Радивоје Пешић, археолог
:bye:
 

Није ваљда да су Немци писали реферат са темом "Пољопривреда у Европи" :eek: :eek: :eek:

Заиста је чудно .... узевши у обзир чињеницу да нису живели ни у Африци ни на Антартику већ управо у тој Европи....

Па, шта је требало да раде, да измисле неко друго име за континент да би ти био задовољан?

Проблем је у томе, што се на сваки помен речи "Европа", вама "патриотама", почне да привиђа Европска Унија, па вам се на крају то све, у глави, смути са Хитлером и нацистима и чиме све не......

А не падне вам на памет да је "Европа" само назив неког континента.....
 
Можда је мој наслов погрешан, или боље рећи непотпун. Порекло европске идеје, заправо: Порекло ОВЕ европске идеје, оличене у ЕУ. Већ сам назив заједнице коју су планирали нацисти је сасвим речит - Европска Економска Заједница. Буквално исто као претеча ЕУ, преименована у Мастрихту.
Јеинствена валута за више држава, или валутно усклађивање, модерна дефиниција европског идентитета (иначе код Римљана није ни постоја европски идентитет), улога државе у вођењу привредног живота - СВЕГА ТОГА НИЈЕ БИЛО КОД НАПОЛЕОНА:rtfm:

Pa iskreno rečeno u pravu si. Htio sam reći da su sve to pokušaji stvaranja novog rasporeda snaga u svijetu prema promjenama u njemu.
 
@FORMICA
Добро је, разумели смо се... Иначе НСП постоји од оснивача Персија па наовамо, што је логично. Неки ПОРЕДАК обухвата познати СВЕТ, а бар кад настане је НОВИ ;)
Само је питање какав је тај поредак, посебно према нама, овде.

Није ваљда да су Немци писали реферат са темом "Пољопривреда у Европи" :eek: :eek: :eek:

Заиста је чудно .... узевши у обзир чињеницу да нису живели ни у Африци ни на Антартику већ управо у тој Европи....

Па, шта је требало да раде, да измисле неко друго име за континент да би ти био задовољан?

Проблем је у томе, што се на сваки помен речи "Европа", вама "патриотама", почне да привиђа Европска Унија, па вам се на крају то све, у глави, смути са Хитлером и нацистима и чиме све не......

А не падне вам на памет да је "Европа" само назив неког континента.....

Ма ОК је лаффе, само ме чуди ја ти помињем заједничку валуту, а ти се ухватиш за пољопривреду. Како ти се свиђа рецимо ово:
Dr. Bernhard Benning, директор Кредитне компаније Рајха, Берлин: „Питања европске валуте“


Узгред, Европа је назив континетна за који професор Хунке у свом "памфлету" каже да су му границе небитне, јер битна је "европска идеја", како је они дефинишу. Не изгледа ли то познато? Даље, исти професор цитира неког географа који каже да "Европа" може да дели свет на европски, ерго цивилизован и не-европски, односно заостао. Опет, не делује ли то познато? "Европска Србија" и нека друга!?

Него, јеси ли прочитао бар део есеја? Јеси ли можда прогуглао задате појмове? Пратиш ли фабулу радње? Знаш ли о чему се овде говори?:think:
 
Poslednja izmena:
@FORMICA
Добро је, разумели смо се... Иначе НСП постоји од оснивача Персија па наовамо, што је логично. Неки ПОРЕДАК обухвата познати СВЕТ, а бар кад настане је НОВИ ;)
Само је питање какав је тај поредак, посебно према нама, овде.



Ма ОК је лаффе, само ме чуди ја ти помињем заједничку валуту, а ти се ухватиш за пољопривреду. Како ти се свиђа рецимо ово:
Dr. Bernhard Benning, директор Кредитне компаније Рајха, Берлин: „Питања европске валуте“

Da ti objasnim neke stvari u vezi, zajedničke valute i monetarne unije.....

Prva evropska monetarna unija i je uspostavljena 1863. godine. Zvala se Latinska Monetarna Unija, njoj su pripadale Francuska, Belgija, Italija, Švajcarska, Austro-Ugarska, Španija, Grčka,Rumunija, Bugarska, San Marino, Crna Gora i....zamisli molim te SRBIJA!!!!!!

Skoro isti broj zemalja danas prihvata evro.

Monetarna unija je podrazumevala potpunu unifikaciju vrednosti novca, uvođenje zajedničke evropske valute, samo što je zemljama članicama bilo dozvoljeno da u svojim državama, novac zadži "lokalni" naziv i izgled...
Količinu srebra i zlata u novcu, kao i njegovu vrednost je utvrđivao centralni evropski autoritet.

Prema tome, ideja o monetarnoj uniji ima veze sa nacistima koliko i selidba vrana u Tanzaniji.....

Zatim, kakve veze ima zajednička valuta sa EU? Velika Britanija je osnivač EU, pa nije uvela evro; Crna Gora je uvela evro, pa nije član Evropske Unije. EU (prethodno EZ), postoji već 51 godinu, a zajednička valuta tek 6. Zašto bi uvođenje zajedničke valute, uopšte bila loša stvar?

..... Даље, исти професор цитира неког географа који каже да "Европа" може да дели свет на европски, ерго цивилизован и не-европски, односно заостао.
U Evropi, danas, te stavove podržavaju samo ekstremni desničari i neonacisti, koji su svi, odreda, PROTIV Evropske Unije.

Ti, negde u svojoj glavi, imaš neku nejasnu predstavu o tome da je Evropska Unija nešto "ne dobro". Neko te je naučio da su i nacisti i Hitler takođe nešto "ne dobro", pa sad hoćeš da ubediš sebe da EU ima nekakve mutne veze sa Hitlerom.

Zaista je smešno da one koji metanišu o "srbima kao arijevskoj rasi", prosipaju najgoru ksenofobiju i mržnju protiv svih koji nisu Srbi, ne smatraš fašistima, čak im dopuštaš da ti tu aplaudiraju, a da one koji su protiv svega toga proglašavaš fašistima.
 
Poslednja izmena:
I Napoleon je stvarao neku njegovu evropu i nije na kraju napravio nista.
I ovi sto su stvorili neku njihovu evropu , a sada je pokusavaju nametnuti nama,
nece da naprave nista ,jer sve je gotovo za koju godinu.
Velike su podele i to se ne moze izdrzati duze vreme ,tako da je to osudjeno na propast ako se ne uvede diktatura koja bi to drzala na okupu .
Ali tu onda nema ni D od demokratije koja i nepostoji ,a sve je to velika sarena laza .
 
Monetarna unija je podrazumevala potpunu unifikaciju vrednosti novca, uvođenje zajedničke evropske valute, samo što je zemljama članicama bilo dozvoljeno da u svojim državama, novac zadži "lokalni" naziv i izgled...
Količinu srebra i zlata u novcu, kao i njegovu vrednost je utvrđivao centralni evropski autoritet.

То је златни стандард, који је сада свуда напуштен. Валуте су у ствари везиване за злато, ако је постојала стандардизација, то је зато што су у оптицају већ широко биле папирне банкноте, а нису ни све имале златну подлогу. Зато се то посебно истицало фразама типа "динара у злату".
У свом раду нацисти такође напуштају златни стандард, као и клиринг.

U Evropi, danas, te stavove podržavaju samo ekstremni desničari i neonacisti, koji su svi, odreda, PROTIV Evropske Unije.

И гле молим те неки "еуропејци" у Србији...
А ако то Европа НИЈЕ, шта онда ЈЕСТЕ? Географски је то само западно полуострво Азије.
Међутим, нацисти су, као и савремени идеолози, свесно игнорисали могућност географске дефиниције. Њима је, као и овим актуелнима Европа била "нешто друго".

Zaista je smešno da one koji metanišu o "srbima kao arijevskoj rasi", prosipaju najgoru ksenofobiju i mržnju protiv svih koji nisu Srbi, ne smatraš fašistima, čak im dopuštaš da ti tu aplaudiraju

Што би рек'о Бата Стојковић у Маратонцима "Извинте о чему причате?!"
Чини ми се да исувише емотивно схваћаш ову тему ;)

п.с. А како објашњаваш идентичан назив: Европска Економска Заједница?
 
Poslednja izmena:
Да видимо још неке податке.
Немачки министар говори како је Немачки Рајх модел за Европу
Докази о немачком растурању Југославије
Планови немачког министарства спољних послова: Европа као суперсила која се неограничено шири
Немачки империјализам користи регионалну политику ЕУ

И све је ово у актуелној ЕУ, до сазнања се дошло захваљујући радовима Роднија Аткинсона који указује на праву природу овог бирократског механизма. Презиме вам је познато - реч је о брату Црног Гује :)
Иначе, човек је водећи британски евроскептик и велики србофил.
 
Да видимо још неке податке.
Немачки министар говори како је Немачки Рајх модел за Европу
Докази о немачком растурању Југославије
Планови немачког министарства спољних послова: Европа као суперсила која се неограничено шири
Немачки империјализам користи регионалну политику ЕУ

И све је ово у актуелној ЕУ, до сазнања се дошло захваљујући радовима Роднија Аткинсона који указује на праву природу овог бирократског механизма. Презиме вам је познато - реч је о брату Црног Гује :)
Иначе, човек је водећи британски евроскептик и велики србофил.

Чувај те се од енглеске пропаганде, она је јача од немачке јер ју је победила у Другом Светском рату.
 
То је златни стандард, који је сада свуда напуштен. Валуте су у ствари везиване за злато, ако је постојала стандардизација, то је зато што су у оптицају већ широко биле папирне банкноте, а нису ни све имале златну подлогу. Зато се то посебно истицало фразама типа "динара у злату".
У свом раду нацисти такође напуштају златни стандард, као и клиринг.

Ma koga briga za to....Pokazao sam ti da je ideja o jedinstvenoj evropskoj valuti, i evropskoj monetarnoj uniji postojala daleko pre nacista i čak i bila ostvarena!
И гле молим те неки "еуропејци" у Србији...
Hoćeš da kažeš da se evropejci u Srbiji zalažu za to da Srbija ne bude deo Evropske unije? Ili da ja kao evropejac mislim da je Srbiji mesto u Aziji ... ti onda nemaš pojma o čemu pričaš...
п.с. А како објашњаваш идентичан назив: Европска Економска Заједница?
Identičan sa čim!?

Čoveče, znaš li da takva organizacija, o kojoj govoriš, nikada nije postojala!

To, o čemu ti pričaš, je bio naziv nekakve konferencije u Berlinu i to je sve....Prema tome, nikakve nacističke EEZ nije nikad ni bilo...

To je glavni problem sa vama "istoričarima" na ovom forumu. Onaj Deretić je došao do epohalnog zaključka da je Zimbabve stara srpska zemlja, jer mu "Zimbabve" liči na srpsko:"zima babi"...."zima babi" - "Zimbabve"

"Europaische Wirtschaftsgemeinschaft" tebi "liči" ...., a da se nisi ni zapitao kakve veze ima naziv neke opskurne konferencije sa međunarodnim institucijama...

Ne sumnjam da sada sledi čitav niz citata sa naslovima koji tebi "liče" na EU, ili te "podsećaju" na nazive koji "liče" na moguća imena naziva institucija EU....
 
Pokazao sam ti da je ideja o jedinstvenoj evropskoj valuti, i evropskoj monetarnoj uniji postojala daleko pre nacista i čak i bila ostvarena!

Ти не разликујеш вредност злата и правила у вези тога, рецимо да ли ће злато које у Србији вреди 100 динара заиста вредети толико и у Аустрији, од конвертибилности валуте.
Наравно да те је брига. И мене је брига. Џаба трошити време кад не знаш основне ствари.

Hoćeš da kažeš da se evropejci u Srbiji zalažu za to da Srbija ne bude deo Evropske unije?

Залажу се за "европску идеју" која нема везе са географијом, па ни историјом Европе. Иако је Европа географски и историјски појам. Они подржавају пројекат ЕУ који није дефинисао своје крајње границе. Баш као што нису ни нацисти. Империје теже неограниченом ширењу.
Добро гађаш, лоше погађаш... Покушаваш са извртањима, али ја сам концентрисан на тему.

Čoveče, znaš li da takva organizacija, o kojoj govoriš, nikada nije postojala!

Да је Немачка добила рат, постојала би...
Па и савезничим победницима је требало десет година да почну од неке асоцијације за угаљ и челик.

To, o čemu ti pričaš, je bio naziv nekakve konferencije u Berlinu i to je sve....

Што је после некима дало добре идеје...
Ништа чудно, с обзиром на утицај немачких научника после ДСР.

Све остало нема везе с темом. Ја не причам овде о Зимбабвеу. Што се стидиш Очева Оснивача ЕУ?! ;)
 
Ти не разликујеш вредност злата и правила у вези тога, рецимо да ли ће злато које у Србији вреди 100 динара заиста вредети толико и у Аустрији, од конвертибилности валуте.
Наравно да те је брига. И мене је брига. Џаба трошити време кад не знаш основне ствари.
Monetarna unija - je monetarna unija dečko moj, bez obzira na način na koji se utvrđuje paritet, i nemoj da tupiš gluposti jer si do juče bio ubeđen da su to izmislili nacisti :eek: :eek: :eek:

Да је Немачка добила рат, постојала би...

Ti to, naravno znaš, jer ti se "javlja" .. možda si gledao u paslulj, pa si provalio "šta bi bilo kad bi bilo."

Kažeš: "...ali Nemci su PLANIRALI" .... aaaa, pa nisu valjda :eek: Pa reci mi šta su to planirali? Pošto u onim tvojim dokumentima toga NIGDE NEMA.

Ni reči o nekakvoj ORGANIZACIJI, njenom ustrojstvu, organima, načinu donošenja odluka hahahah ......Kao i obično, patriJjote pročitaju naslov, a onda izmisle ostatak teksta....Samo, znaš ima onih koji pročitaju i mimo naslova.

Ali što da ti pričam kad, očigledno, nisi ni pročitao ono što si postavio na net. Inače se ne bi brukao.....
 
Poslednja izmena:
Хм... ако је монетарна унија монетарна унија, онда значи да је и данашња еврозона исто што и она монетарна унија из претпрошлог века, ерго Европа од онда и није много напредовала... Нису баш нешто модерни, зар не...
Но, овоме ће бити посвећено више пажње. Има један текст са оне конференције баш о томе, нисам га посебно истраживао јер нисам стручњак за ту тему. Али може.
Кажем нисам стручњак, али разликујем ипа три ствари, или рецимо четири
1. Златни стандард - замењивост валуте за злато. Регулација је да не би било варања у томе.
2. Клиринг - у принципу трговинска размена на однову билатералног споразума
3. Спољна конвертибилност валуте - нека валута се фактички сматра за референтну јер је свуда размењива: фунта, швајцарски франак, долар...
4. Конвертибилна валута чији је курс наметнут - фактички оно што су планирали нацисти, а што је остварено у ЕУ.
Дакле, у ЕУ већ доста дуго имамо регулацију валута, која је прво ишла кроз "обрачунску јединицу". У почетку ојро се није нигде ни куповао ни продавао, њим се није плаћао бакалук. Име "земље" поред те валуте је било ЕМУ (европска монетарна унија), а можда је и даље тако. Касније "из практичних разлога" је уведен ојро као једина валута у земљама еврозоне.
Причати како нема везе са ЕУ је смешно. Па ајде онда да уведемо ојро уместо динара, а не потпишемо ССП. Имаћемо стабилну валуту, и сачувати достојанство ;)

Немци јесу планирали Европску Економску Заједницу, то је сасвим јасно. На тој конференцији су изнети планови министра економије Рајха. Пошто очигледно ниси ни погледао текст, а у комунистичком маниру дискредитујеш оно што ја кажем јер је то "патриЈотски", цитираћу овде неке делове есеја, заправо преведене говоре учесника конференције.

А што се тиче организације, па јасно је да је та организација већ постојала у Трећем Рајху, а рајхсминистар управо наводи настанак Бизмарковог Рајха од Цолферлајна (царинске уније) као модел ширења европског јединства. Беше нешто потписано у Мастрихту неке 1991, 1992...
А шта су западни савезници планирали 1942?! Ја знам једино за Атлантску повељу коју су иначе погазили. Ипак је настала "Заједница за угаљ и челик", па ЕЕЗ, па ЕУ... Шта сад треба да буде комплетна организација Уније у старту да би се поредило са овим где је развој трајао преко 50 година?!?

И што ти толико тешко пада шта су нацисти планирали? Међу њима је било најпаметнијих људи тог времена... Него, нисам заборавио онај емотивни испад да "допуштам" да ми неко аплаудира. Коме допуштам? На страну што ми цела та конструкција делује веома чудно...

А сад мало цитати.

Увод - Professor Dr. Heinrich Hunke, саветник у Економском комитету НСДАП, председник Немачке агенције за економски публицитет
Дискусије о питањима повезаним са Европом почеле су како је моћ НСДАП расла. На Конгресу о Европи, од 14. до 20. новембра 1932, Алфред Розенберг је први пут на једном међународном форуму изнео идеје које нас сада покрећу. Нико од оних који се боре за нови економски поредак у Европи не може игнорисати његове идеје.
25. јуна 1940. је министар Економије Рајха, Функ, званично објавио своје мисли, које истичу развој толико далекосежно да му дају државни значај. У октобру је журнал „Немачка Економија“ први пут сумирао принципе европске кооперације, фундаменталне принципе немачке спољне трговине, немачке извозне економије и начина промовисања извоза. То је учињено у популарној ревији „О Новој Европи“, обезбеђујући тако преглед проблема европске економске фузије.
Ставићу до знања да потпуно јасно морају бити постављена следећа питања: неопходан је политички поредак да би се постигла економска кооперација народа. Природа новог поретка је: свест о традицији, коришћење својих економских ресурса, дугорочни економски уговори и фер односи. Економска међузависност је судбинска. Тако је економско јединство Европе евидентно.

Толико што се тиче планова. Ово је остављено за после рата, односно после планиране победе. Јер рат, иначе, кошта... А Немачка се намерила на јаче противнике.
Рекао бих да ово није ништа мање планирано него то колико је рецимо Ричард Холбрук планирао независну "Kosova"... па ипак су ту "Kosova" прогласили и признали.

Економски изглед Нове Европе - Walter Funk, министар економије Рајха и председник Рајхсбанке
Оно што нам недостаје биће надокнађено после овог рата на истоку Европе. Чак и данас, у свом поседу држимо велики и вредни део Совјетске Русије и усмеравамо своје енергије ка отварању ове области тако богате у сировинама. После ћемо имати задатак креирања политичког облика ове области, али прво људе треба укључити у европски економски систем. Они такође заслужују профит од добрих дела европске цивилизације.
Размена роба између нација неће још бити посматрана као домаћа трговина зато што је још рано разматрати потпуно уклањање баријера. Као велика трговинска област ипак ће уживати све привилегије као тржиште под државном управом. Румунски фармер, норвешки дрвосеча, холандски баштован и дански сточар неће више бринути о томе где ће продати своје производе или да ли ће одговарајућа цена наградити њихове напоре. Они ће знати да међудржавни уговори одређују сигурни производњу и продају, и да су спекулације и кризе ствар прошлости. Текстилне компаније у Протекторату, француски хемијски радници и белгијски рудари неће више живети у страху од ниских надница и незапослености. Они ће бити уверени да европска економска област има здраве техничке и природне могућности и д тражња за добрима у овој огромној области никада неће престати. Реч „незапосленост“ престаће да постоји у европском економском речнику.

Заиста надахнути говор о заједничком тржишту. Ко ли је ово рекао? Хавијер Солана, Оли ХРен... Не, министар економије Трећег Рајха!
И сад су потребни детаљни планови да би се уочила сличност?! Па имате ли детаљне планове ове бирократије, али стварне, не оне које пропагандно приказују?
А о дириљивој причи како људи са Истока такође заслужују "добробити цивилизације" (Аушвиц, Треблинка, Абу Гаиб, Гвантанамо) нећу ни трошити речи... Само се променио начин експанзије, донекле.

Есеје, или како је речено памфлете можете наћи на адреси
http://www.silentmajority.co.uk/eurorealist/Germany1942/index.html
 
Сада

The medieval, Europe-wide German Reich is a valid model for the union of European countries today. So says the Berlin State Minister for Culture, Bernd Neumann. According to him, the memory of the Holy Roman Empire of the German Nation reveals “an inner historical consistency” with the founding and steady expansion of the European Union. These remarks are a preparation for the festivities in Berlin for the fiftieth anniversary of the European Economic Community (EEC)., to which the Federal Chancellor, Angela Merkel, has invited the German Pope, Joseph Ratzinger. Ratzinger is a committed supporter of the “Imperial Ideal” (Reichsidee) and is to speak on the “spiritual foundations” of Europe in the German capital.
Извор: http://www.freenations.freeuk.com/gc-62.html


Онда

Економски изглед Нове Европе - Walter Funk, министар економије Рајха и председник Рајхсбанке
Не видим ништа што би могло озбиљно угрозити тај пут, пошто је креирање великих економских области природан развој. Уопште немам намеру да доприносим расправи о фазама економског развоја, већ ћу само указати на повезаност економских и историјских процеса, који показују велику сличност са оним што се данас догађа.
Пре отприлике сто година немачки економски ентитет је почео да се формира из мноштва регионалних економија. Унификација земље је већ била ван питања, економски уговори почеше да се развијају, што је достигло врхунац кроз Zollverein (царинску унију) и донело огромне економске предности.
Како је ситуација изгледала пре тога? Било ко да је пролазио кроз Немачку путовао би јадним путевима и плаћао безбројне намете и царине на свом путу кроз туце држава. Свака од тих држава имала је свој суверенитет, финансијски систем и валуту, у покушају да створе нешто што би личило на независну економију.
Ако би сада рекли Европа, уместо Немачка, долазимо до сличног, ако не и идентичног закључка – из чисто економске перспективе. Још једном је економски и технички прогрес тај који гура ка формирању великих континенталних економских области. Садашња технологија нуди могућности које не могу потпуно искористити националне економије. Границе нација су се приближиле кроз све већу брзину возова, проширење мреже путева и пловних токова, трансконтиненталне ланце набавке енергената, који нуде много потенцијала, и најзад, авиона. Изван Европе огромне економске области су већ формиране, или су у процесу формирања, дејством ових фактора. За своје добро, Европа мора бити гурнута из романтичне назадности.

Дакле, слични пример јединства Немачког Рајха као модела за јединство Европе. Чак је нациста био много модернији (ладно то могу рећи и без наводника) од овог министра "денацификоване" Немачке. Овај актуелни говори о неком духовном јединству, а онај из 1942. о економским факторима, технологији, трендовима, поретку... Просто да човек пожели да буде гурнут из "романтичне назадности" (патриЈота) и похрли седмом врзином у "евро(аталнске) интеграције"...
 
Хм... ако је монетарна унија монетарна унија, онда значи да је и данашња еврозона исто што и она монетарна унија из претпрошлог века

Da ponovim, monetarna unija je monetarna unija...

Obrukao si sa tezom, da su nacisti bili ti koji su prvi došli na ideju evropske monetarne unije...:eek:

Kada sam ti pokazao da je evropska monetarna unija postojala davno pre nacista, čak u XIX veku, odustao si od toga i sada skrećeš sa teme.

Немци јесу планирали Европску Економску Заједницу, то је сасвим јасно. На тој конференцији су изнети планови министра економије Рајха. Пошто очигледно ниси ни погледао текст....

Tekst sam pročitao, pre tebe.

Šta su to Nemci "planirali"? Nekakvu organizaciju pod imenom EEZ sigurno nisu, pošto se ona nigde i ne spominje.

Ako se spominje nekakva organizacija pod tim imenom odgovri na sledeća pitanja:

Koji su joj organi?
Na koji način se donose odluke?
Koja ovlašćenja ima?

Naravno, ne možeš da odgovorš na ova pitanja, jer njih, jednostavno nema. Nemci nikada nisu planirali nikakvu organizaciju pod nazivom EEZ!

Ali rekao si nešto veoma interesantno:

па јасно је да је та организација већ постојала у Трећем Рајху

Pošto si video se nikakva organizacija pod imenom EEZ ne pominje , sada u stvari govore o Trećem Rajhu!

Znači EU je nastala po ugledu na Treći Rajh!

To jest, ima svoga Firera koji vlada kao apsolutni diktator, sve svoje zemlje članice je okupirala vojnom silom, a sirovine eksploatiše u cilju okupiranja Rusije. Da, biće da Evropska komisija gradi logore za ubijanje Jevreja po Evropi!

Očigledno je samo to da je Nemcima odgovaralo uklanjanje barijera unutar okupiranih teritorija, radi lakše eksploatacije osvojenih zemalja.

A to ima veze sa Evropskom Unijom, koliko i osvajanje oklopnim divizijama ima veze sa dobrovoljnim pristupanjem međunarodnoj organizaciji!
 
Poslednja izmena:
Da ponovim, monetarna unija je monetarna unija...

Obrukao si sa tezom, da su nacisti bili ti koji su prvi došli na ideju evropske monetarne unije...

Да поновим није!
Већ сам ти цртао, следећи пут ћу са белим прахом, као Пинки и Шваба у ранама. Ви "демократе" то најбоље разумете. Наводници јер сте демократе само по имену. Прави демократа неће за нешто рећи да нема алтернативе.
Иначе, не прихватам констатације које су тако једнострано изнете. Нека понови неко други да сам се обрукао, па да размислим...

Tekst sam pročitao, pre tebe.

Šta su to Nemci "planirali"? Nekakvu organizaciju pod imenom EEZ sigurno nisu, pošto se ona nigde i ne spominje.

Онда ниси прочитао. У тексту се помиње.
Који текст си прочитао пре мене? Мој есеј, или текстове са оног сајта?
Уосталом, преведи Europaische Wirtschaftsgemeinschaft, ако знаш немачки.

Ako se spominje nekakva organizacija pod tim imenom odgovri na sledeća pitanja:

Koji su joj organi?
Na koji način se donose odluke?
Koja ovlašćenja ima?

Дошло би се до тога...
Одговорићу ти на питање када ми ти кажеш које органе је на независном "Kosova" планирао Холбрук 1999. Пошто је факат он успео у својој замисли... истина, не у потпуности.
Ево видимо да је овај "ЕУЛЕКС" почео некако килаво, што не значи да не постоји намера. ЕУ, каква данас постоји се изграђује већ 50 година, не тврдиш ваљда* да је постојао готов план приликом њеног настанка.
Нацисти јесу били мајстори планирања, али допустимо и њима да је нешто било идеја, визија, која касније може да се развије... Можда је чак развију и победници над Хитлером, њихов западни део :)
Најзад, ово је изнето у јавност на једној конференцији. Ко каже да нису постојали детаљнији планови, нешто што тек треба истраживати**

Znači EU je nastala po ugledu na Treći Rajh!

Постоје сличности...
У начину организације, тоталитарним обрасцима мишљења...

To jest, ima svoga Firera koji vlada kao apsolutni diktator

Типична замена теза. Паметни људи дођоше до сазнања да и олигархија може успешно да влада. Најзад два питања:
1. Ко је кинески Фирер? Или можда мислиш да је НР Кина демократска земља...
2. Који је изборни легитимитет Хавијера Солане? Ко треба да изгуби изборе да би он прешао у опозицију на европском нивоу...

Očigledno je samo to da je Nemcima odgovaralo uklanjanje barijera unutar okupiranih teritorija, radi lakše eksploatacije osvojenih zemalja.

Као што им и сад одговара, зар не...

A to ima veze sa Evropskom Unijom, koliko i osvajanje oklopnim divizijama ima veze sa dobrovoljnim pristupanjem međunarodnoj organizaciji!

Већи део Европе (без Русије) је био уз Хитлера. Бар пола је освојио без метка, или су му добровољно приступили као савезници. У већем делу окупираних територија и није било озбиљнијег отпора, а имао је доста присталица.
Прочитај на крају мог есеја, ако не знаш историју...

*уочити: нисам рекао да мислиш. Видим код тебе доста шаблонског
** најзад ја овде не тврдим да је ова ЕУ пресликани Трећи Рајх
Ова тема је да заинтригира, да се везе које постоје у идејама и реторици истраже. А то не може ако се нешто у старту одбацује.
Лепо рече археолог Пешић...

п.с. А што се тиче "Монетарне уније", ако се везујеш за називе да ли мислиш да је Демократска Странка Србије заиста демократска?
 
п.с. А што се тиче "Монетарне уније", ако се везујеш за називе да ли мислиш да је Демократска Странка Србије заиста демократска?

Odlično pitanje! Nije! :worth: :worth:

Mislim da je Koštunica veći šovinista od radikala.....

Ovo je ključno pitanje u celoj našoj raspravi. Ne možeš suditi o nečemu samo zato što nosi isto ime! Hoćeš da kažeš da je Severna Koreja demokratska zemlja, samo zato što nosi pridev "Demokratska Narodna Republika Severna Koreja?"

Da li je dovoljno da se u nekom opskurnom dokumentu, pojavi naziv "Europaische Wirtschaftsgemeinschaft", pa da ti odmah trvdiš kako je EU nacistička izmišljotina? Naravno da nije.

Ako kažeš da je neko "planirao", nešto onda daj planove! Ti kažeš....pa, planovi NE postoje, ali JA ZNAM šta bi bilo kad bi pobedili....
Zaista nemam nameru da pogađam odakle to TI ZNAŠ, ali sigurno ne iz dokumenata koje si naveo.

Izraz o kom raspravljaš se pojavljuje u svega TRI rečenice u tekstu koji si citirao (ne računajući naslov).

Evo ih:

The European economic community has no interest in leaving any abilities or possibilities unutilised.

The following discourses should contribute to helping us to broaden and deepen our understanding of the tasks and nature of the European economic community.

They relate more to the political and ethical arena in which a fruitful and lasting European economic community can be established. ...
I to je sve....

Iz TOGA si ti zaključio da su nacisti spremali nekakvu opskurnu organizaciju pod nazivom "Evropska Ekonomska Zajednica" koja je inspirasala nastanak Evropske Unije?

Iz ove TRI REČENICE, svaka ti čast.......

Uzgred, veliko slovo na "European" je posledica engleskog pravopisa, pošto je Evropa lična imenica....

Što se LMU tiče, ne sudim ja na osnovu naziva, protrči malo kroz Wikipediu, Brittannicu ili bilo koji drugi članak na netu, pa pročitaj u celosti.
Ako i posle toga budeš tvrdio da LMU nije monetarna unija, onda stvaro ne znam kakva je svrha bilo kakve rasprave sa tobom.

A ono brbljanje o EULEX-u, Kini, Solani kao Fireru je tolika glupost, da ću to ostaviti drugima da komentarišu....
 
Poslednja izmena:
Ne možeš suditi o nečemu samo zato što nosi isto ime!

Па ево ти судиш да је нешто монетарна унија, у данашњем смислу те речи, зато што се тако звало. Са друге стране, Немци су још онда планирали везивање за рајхсмарку, што су преко ојра и успели. Седиште европске банке је иначе у Франкфурту.

Da li je dovoljno da se u nekom opskurnom dokumentu, pojavi naziv "Europaische Wirtschaftsgemeinschaft", pa da ti odmah trvdiš kako je EU nacistička izmišljotina? Naravno da nije.

Ја то нисам тврдио. Само је коинциденција запањујућа, а богами и интригирајућа. Што вешто користиом :)
Осим тога, читајући докуименте приметио сам организационе сличности, пре свега у оквиру државне регулативе, мада они то другачије зову (али рекосмо, не везујемо се за имена), а богами и у плановима ширења на Исток и Југоисток, индустријализацији, односно "реструктуирању" или "транзицији" тамо, онда у интеграцији која почиње од царинске уније... Има ту баш доста сличности.
Што се тиче фразеологије, начина изражавања, па нешто ми од овога делује као ширење оптимизма које сада долази из Брисела, као што су ми Недићеви плакати деловали као и Тадићева кампања...

Ako i posle toga budeš tvrdio da LMU nije monetarna unija, onda stvaro ne znam kakva je svrha bilo kakve rasprave sa tobom.

Да ли је то везивање валута за злато? ДА / НЕ
Нацисти су предлагали систем у коме тога не би било, као што ни у актуелној монетарној унији тога нема. Уместо тога везују се за једну валуту, рајхсмарку, односно еуро.

А што се тиче расправе, ја ти и не тражим да се расправљаш.
Ипак, хвала што си подржао тему... Што више одговора, више је људи заинтересовано, а солидан проценат чита од почетка. Такви често немају живаца да читају до краја, а можда већ донесу закључак... :)

Уосалом, мислим да је Адолфов цитат сасвим довољан да се замисли онај ко има орган који томе служи:
Нас више интерeсује уједињена Европа као хармонична породица народа од било које државе”.
 
Poslednja izmena:

Back
Top