DIVLJAC I PRIPREMA

Na početku teme ima recept sa supu (ili čorbu?) od fazana.

Najbolje je da odstoji zajedno sa perjem, a ko ne voli, može i da ga očisti pa zamrzne dan-dva.

Od fazanovog mesa se najbolje pravi pečenje: očišćeno meso treba obmotati tankim režnjevima slanine i peći u rerni. Za vreme pečenja neprestano pelivati sokom. Može se služiti sa raznim pikantnim sosovima, a najčešće se koristi ovaj preliv: šaka sitno sečenog peršunovog lista se proprži u soku u kojem se fazan pekao, nalije sa 2 dl pavlake, pa prelije preko već isečenog i poređanog mesa.

Što se tiče temperature i vremena pečenja, osim što zavisi od rerne, i veličine mesa, važi pravilo: što manja temperatura, i duže trajanje pečenja, to mekše meso.

Verujem da nije loša varijanta i obložiti slaninom, pa peći u foliji.
 
Pozdrav svima...moze li mi neko napisati recept za spremanje gulasa od zeca,najbolji nacin za spremanje ovog jela i namirnice i zacine koje trebam kupiti...??? Samo molim sve iskusne koji se bave kulinarstvom duze godina da mi odgovore na uopsten nacin,jer se ne razumem bas mnogo u kulinarstvo!!!
 
recept sam dobila od prijatelja Rokij urmaša koji je možda i najbolji kulinar na forumu
pratila ga verno
kupila samo malo više čokolade (tri puta) no što recepis nalaže, ali sav višak pojela u toku spremanja
da se ne ispustim

pastiraću dakleM post koji sam pisala nakon prvog pravljenja

pa ovako

najpre pribaviti zekonju divljaka, a to ide na različite načine, ovaj naš jadan stradao pod točkovima dovodeći i nas u situaciji da stradamo, ali na svu sreću....


ispoštovati u potpunosti recept mog prijatelja Rokija (aktivnog urmaša na forumu svet životinja).

Zekonja na Rokijev način


Druga zeca isecete na priblizno jednake komade, sa sve kostima, ne panglujete. Komadi su otprilike velicine , hm, npr od velicine kutije sibica do kutije cigareta. Bitno je tako ga iseci jer onda nema puno nepravde ko je kakvo parce mesa dobio, ovako svi dobiju I meso I kost. Naravno, one najdeblje odvojite.

Onda pravis pac u koji sve to potapas. U zavisnosti od velicine zeca odredjujes kolicine. Ne mozes preterati, to je bitno. Iseces na kolutove 3-4 sargarepe, iseckas 3 glavice crnog luka, 5-6 cesnjeva belog luka blago klepis tuckom, ubacis u veliku veliku vanglu, dodas 31 zrno bibera J, par listova lovora I nalijes 2 l crnog vina (ne desertnog) I malo vinjaka, pola unuceta. Meso dobro umuljas u taj pac I treba u njemu da stoji od ujutru pa ceo dan, celu noc, da bi se tog drugog dana kuvao. Par puta u toku tog stajanja sve promuljas, okrenes….

Kuvanje:

Ocistis crnog luka (60 % od tezine zekana), pola od te kolicine iseckas sitno a pola ostavis u glavici. Te u glavici probaris na jakoj vatri (ja to radim u ekspres loncu) I kada je gotov izblendas u vodi u kojoj se kuvao da bude kasa. Ne treba u previse vode kuvati,

U kotlanku stavljas odoka svinjske masti, ne premalo I ne previse nego taman J, I u njoj dinstas iseckani luk dok ne postane staklast. Potom dodajes onu kasu I kada provri ubacujes prethodno ocedjeno meso.(uklonis I sargarepu, lovor I sl sa njega) Nalijes vode da prekrije I ukuvavas oko sat vremena. Ubaci jos 2 lovorova lista, mlevenog bibera. Potom nalivas jos vode (toliko da posle vise ne dolivas). Kuvas na laganoj vatri jos 3 sata (znaci ukupno 4)

U trecem satu dodajes polako soli iz vise puta, probavas na svakih 10 min dok ne postignes zeljenu slanost. U cetvrtom satu dodajes crvene slatke paprika po volji, ja uvek volim jace. U poslednjih 15 min dodajes jos 2 dl belog vina, ostatak vinjaka I dve kocke crne cokolade.

Ukoliko nisi zadovoljna gustinom, bolje u malo vode umuti gustin pa dodaj nego da dodajes brasno.

Eto.


NAPOMENE MOJE
Kupiti što veću čokoladu i propisanu količinu staviti u zekonju a ostatak pojesti (preporučujem 250g)

pošto je ovaj zec bio poveći kuvan je duže od 4 sata, ali je meso bilo meko ko duša ( moja naravno , ne nekih ovdeurmašica)

ovo je spremano zimi
ne znam kako leti izvesti višednevno stajanje u pacu
 
Mi ga držimo i leti u pacu, samo u nekoj hladnijoj prostoriji (na vikendici je to špajz)... Pac je jako važan da izvuče miris divljači koji svima smeta (meni i ne toliko, kad sam i sam lovac i divljak)...
Inače, po ovakvom receptu i ja pravim, samo što mi nije Roki rekao, već kolega lovac...
 
Pozdrav svima...moze li mi neko napisati recept za spremanje gulasa od zeca,najbolji nacin za spremanje ovog jela i namirnice i zacine koje trebam kupiti...??? Samo molim sve iskusne koji se bave kulinarstvom duze godina da mi odgovore na uopsten nacin,jer se ne razumem bas mnogo u kulinarstvo!!!

Evo malo šale: u jednom crtanom filmu u prvoj sceni lisica sedi pored kazana i čita kuvar "Kako skuvati gulaš od zeca", pa zumira na stranicu i tamo piše: "prvi korak - ulovite zeca!"

E sad do kraja crtanog on nije uspeo da ulovi zeca, tako da ne znamo šta je dalje pisalo :mrgreen:
 

Back
Top