Vojska SCG

Dragi nas bane da li ti mozes i da zamislis koliko treba novca za proizvodnju jednog avioncica.Ako mislis da je samo dovoljno zaleti grdno se varas.Da bi se napravilo bilo sta potreban ti je Materijal,znanje ,alat i jos mnogo mnogo toga.Da li bi ti recimo pristao da besplatno radis i ulazes svoje znanje u proizvodnju tako necega?
Verujem da ne jer ako imas porodicu nemas vremena za bacanjejer njima treba hreana i...
Za sve gore receno treba koliko vidis parice a mi smo kao zemlja u jako slabom finansiskom stanju i verovatno je vaznije ulagati u nesto korisnije(nesto sto moze donositi korist-nesto sto mozemo izloziti svetskom trzistu,kao recimo zdrava hrana...) ili u najmanju ruku potrebnije kao recimo lekovi i tome slicno.
Nadam se da ti je jasno zasto ne proizvodimo nase avine,a sto se tice drugog pitanja to se prosto govoreci zove politicka igra i greska u isto vreme i napravljena je nesto mnogo ranije nego sada.

otprilike mi smo pristali na to da se Kosovo kao zove sastavnim delom nase lepe zemljice a u stvari su nam sve drzavne i druge bitne funkcije ukinute od strane onih malo jacih ili tacnije malo bogatijih.
Nadam se da te nisam previse razocarala.
 
bane90:
:evil: Zasto nasa vojska ne proizvodi avione nase proizvodnje?I zasto neide na Kosmet da pomogne bespomocnim srbima na Kosovu?

Ako broj 90 oznacava tvoje godiste onda je jasno odakle ovakvo pitanje.
Naravno bez uvrede, imati 14 godina je super :)
Objasnjenje za avion domace proizvodnje se dobio, novac, znanje, tehnologija tj. sve ono sto nasoj drzavi nedostaje.
Sto se tice Kosova, Srbija je pristala tacnije bila je primorana da pristane na pravila igre koja nam onemogucavaju da budemo vojno prisutni na Kosovu. Svaki ulazak nase vojske i policije na Kosovo bez saglasnosti NATO-a, SB UN i slicnih, znacio bi nasu agresiju i napad i to pre svega na snage NATO-a i UNMIK-a. Problemi koji bi se javili u tom slucaju su:
1. Povod za ponovne napade, bombardovanje na Srbiju od strane NATO-a
2. Sankcije, izolacija i.t.d.
3. Strane trupe na Kosovu bi kao primaran cilj imale "odbranu" Kosova od nase vojske a nasi ljudi na Kosovu bi ostali bez ikakve zastite sto bi Siptari momentalno iskoristili i masakrirali sve one koji ne uspeju da pobegnu.
Drugim recima mozemo pomoci Srbima na Kosovu tako sto ce politicari voditi zestoku kampanju sa konacnim ciljem - povratak nase vojske na Kosovo. Mi, obicni ljudi, mozemo im pomoci tako sto cemo da saljemo pomoc, koliko god mozemo da odvojimo, ne samo danas i sledece nedelje nego dok god im je ta pomoc potrebna.
 
Ako odes na www.yugoimport.co.yu videces sta se sve prodaje od naseg naoruzanja, izmedju ostalog i avioni, par njih. Danas nasa industrija tesko moze da razvije novi mlazni avion, iz samo i jedino finansijskih razloga. Ostali kapaciteti nisu toliko problematicni, moze i da se konstruise avion, a moze i da se proizvede. Kada kazem mlazni avion, mislim na dozvucne avione, jer nam je problematican neki jaci motor koji bi morali kupiti sa strane, a pitanje je da li bi nam danas to neko prodao. Krajem osamdesetih, dok smo imali kontakte u inostranstvu i kad smo mogli da kupimo dobar motor za supersonicni let, bio je konstruisan NOVI AVION, supersonicni lovac, za to vreme relativno napredan avion, ali se odustalo od njegove proizodnje onda kada su shvatili da bi izgradnja par prototipova kostala oko 10 milijardi$, a toliko ni SFRJ tada nije imala. Ocu da ti kazem da je izgradnja supersonicnih aviona danas luksuz svega par zemalja na ovoj planeti. I jedna Nemacka, Italija ... i tako dalje nema para da ga napravi nego se pravi konzorcijum da bi se nesto uradilo na nivou Evopske unije.
E sto se tice dozvucnih aviona tu je situacija povoljnija tako da ces tamo videti da mi prodajemo G4-M, modernizovanu verziju naseg skolsko-jurisnog aviona G-4. TO je odprilike vrh ponude. Ukoliko bi se pojavio kupac sa dovoljnim brojem porudzbina, npr vise od 10, onda bi se pristupilo njegovoj proizvodnji.
Ali nasa vojska danas, doduse na osnovu stare slave, pravi nekoliko prototipova skolskog aviona LASTA3, za koji se planira da poleti 2006. Proizvodnja prototipa je dobro odmakla tako da koliko god nam to izgledalo neverovatno ali mi smo jedina zemlja u ovom delu Evrope koja radi i pravi koliko toliko ozbiljan avion, ne racunajuci jedrilice i slicne ultra lake letelice.
Za mene vazduhoplovca stvar za ponos.
Nadam se da su ti sada stvari malo jasnije i ne toliko crne koliko su na prvi pogled izgledale, sto se tice aviona naravno.
Pozdrav
 
bane90:
:evil: Zasto nasa vojska ne proizvodi avione nase proizvodnje?I zasto neide na Kosmet da pomogne bespomocnim srbima na Kosovu?
Zato shto bi sa nedostatkom novca(generalno) ti avioni bili kao i Zastavin Yugo, dakle krsh. Kao shto su cenjeni forumashi vec rekli za to treba krsha kesha :wink: shto mi nemamo :cry: . Da bi se dostigao nivo zapadnih ili ruskih aviona potrebno je jako puno ulaganja, ako se oni uopshte mogu dostici. Meni je COOL shto se modernizovao tenkic. Po procenama ispada da je u vrhu ponude. :D :D :D Bolje je na to da se fokusiramo(ne kazem da batalimo avioncice) jer iz vazduha se ne moze dobiti rat, vojska mora krociti na tlo koje se zeli osvojiti.
CIAO! 8)
P.S. Shto se Kosova tice to je politika koju ne volim.
 

Back
Top