PROIZVODNJA KOLACA - PROPISI, REGISTRACIJA, OPREMA, POTROŠNI MATERIJAL...

Paganini jel ti imas neku poslasticaru ili kao i mi radis po narudzbini kod kuce???

Nemam poslasticarnicu.Imam radionicu za izradu torti,kolaca,slanih predjela....Od ove godine tj. od pre neki dan poceo sam da radim dzemove i slatko.
Naravno,pocelo je sve od kuce,kuhinje :) mislim da nema toga koji nije poceo od svoje kuhinje.
neko pomenu da neko ima svoj sajt,pa ako mogu da dobije adresu
 
Paganini nisam razumela za tu radionicu??? Jel ti je prijavljena ili samo nije vise u kuci vec u nekom za to odredjenom prostoru??? Moj sajt je www.mastaonica.org ili kliknes na moj nik pa osnovna strana korisnika sto te direktno linkuje na moj sajt.
Bela rado torta je super, ti si sve bolja, a i velika je kako vidim ili to samo tako izgleda. Sto se ruzica od slaga tice, ja sam vec rekla da pojma nemam da ih napravim, a pokusavala sam toliko puta i nista. Gledala sam kako to ljudi rade i sve to izgleda tako lako, ali kad ja to treba da napravim, ni makac.....i odustala sam:(
Meni je ukrasavanje masama toliko lako, da za prave majsore u ukrasavanju smatram bas one koji znaju sa slagom:super:
 
Paganini nisam razumela za tu radionicu??? Jel ti je prijavljena ili samo nije vise u kuci vec u nekom za to odredjenom prostoru??? Moj sajt je www.mastaonica.org ili kliknes na moj nik pa osnovna strana korisnika sto te direktno linkuje na moj sajt.
Bela rado torta je super, ti si sve bolja, a i velika je kako vidim ili to samo tako izgleda. Sto se ruzica od slaga tice, ja sam vec rekla da pojma nemam da ih napravim, a pokusavala sam toliko puta i nista. Gledala sam kako to ljudi rade i sve to izgleda tako lako, ali kad ja to treba da napravim, ni makac.....i odustala sam:(
Meni je ukrasavanje masama toliko lako, da za prave majsore u ukrasavanju smatram bas one koji znaju sa slagom:super:

Пријављена....највише радим ситне колаче које дистрибуирам по продавницама...Имам и велики број ресторана за који радим Ораснице и поједине ситне колаче (ШАМ РОЛНЕ,ПРИНЦЕЗЕ,РУСКЕ КАПЕ)
 
Pa mozda smo i probali:klap: Ja volim da probam sve sto pravi moja konkurencija, pa me cesto vide i po poslasticarnicama da jedem torte i smeju se kako to da ja pravim torte a idem u poslasticarnice da ih jedem, a ne razumeju da ja samo zelim da budem u toku!
Kako se zove radnja i odakle si?
A onda mi kazi sta ti je sve trebalo da otvoris radnju, sta su ti trazili od uslova i kako sve to sada funkcionise, jer i ja planiram da otvorim nesto u sto skorije vreme?

Из Краљева сам.Радња се зове ТИМ,с'тим што планирам да променим име радње на нешто што ће асоцирати на храну уопште.Трудим се да смислим неко име а да избегнем да употребим неку страну реч типа food,land,cakes,fresh итд. Јежим се од помисли да се име скоро сваке радња за производњу хране завршава са food... :)

Што се тиче оснивања радње.Треба ти лекарско уверење за оснивање занатске радње (око 2000дин) ,разних такси везаних за АПР (око) 1500дин.итд....Све у свему сви папири везани за АПР ти стижу за макс. 2 недеље.После тога идеш у пореску и подносиш захтев за ПИБ...па радиш печат итд...
Е када кренеш да радиш обавезе према држави су ти следеће.Имаш око 5500 дин. месечно за ПИО,око 1500 дин. пореза на доходак, око 200дин. месечно комуналне таксе итд...Значи све у свему око 7000дин.
Е сад.Ако имаш малопродајно место радња ће ти бити ЗТР а ако немаш малопродају него радиш дистрибуцију радња ти је ЗР.
Ја сам регистровао Занатску радњу.Немам фискалну касу и не водим књиге.Водиш само КПО и трговачку књигу...Део продајеш на рачун а остало продајем за кеш тако да сам избегао фискалну касу.
Мораш да имаш декларацију за производ од надлежне установе итд....
Инспекција долази по службеној дужности и на мети си Еколошкој,Тржишној,инспекцији рада...
итд итд...
удави те са писанијем
 
Samo pisi, interesuje to mene....:lol:
Ali... ispade da je bolje da ne prijavljujem jos neko vreme. Kad bolje razmislim, ko da se bakce sa svim tim, nego da uzmem neki lokal, da bih odvojila rad od kuce i bar tako da smanjim redovni nered po kuci od brasna, secera, gustina, skladista namirnica i ostalih "dzumbusa". Nije posteno prema vama koji ste prijavili, ali....
A deklaraciju i meni traze svi restorani kada nosim svadbene torte, a ja posto to nemam pisem sve to na nekim njihovim formularima, zajedno sa potpisom da snosim odgovornost za sve sto moze da se desi, ne daj boze.
Jel traze to i ostalima???
 
joj dragi miji ovde je to katastrofa.ovde se firma otvori za manje od jednog eura ali obaveze prema drzavi su jako velike .Samo porez iznosi 78 procenata bruto prihoda pa razni sarzevi pa sto cuda.za sada je to kod mene u okviru kuce_stana_ jeste da sam napravila skladiste ali drugacije ne mogu_mislim mogu ali trebas ti naci odgovarajuci prostor ali da nije skup i da je blizu i da je prikladan za proizvodnju.Ja isto razmisljam da otvorim nesto ali tipa proizvodnje kao paganini.
 
Mozda je gnjavaza, ali ja se toliko plasim inspekcije da su poceli da me zezaju neki koji znaju za to. Pozvone mi na interfon i predstave se kao recimo sanitarna inspekcija, pa se ja sva isprepadam, a oni pocnu da se smeju:rtfm:. Opet s druge strane znam da je jos gore kad je radnja prijavljena. Onda ti po sluzbenoj duznosti dolaze mnimum jednom godisnje i obavezno te kazne za nesto (uvek nadju nesto). Pa kada bolje razmislis bolje je ne prijavljivati:whistling:, za mene u svakom slucaju, jer bih se opet trzala za svaku sitnicu.:think:
Nego paganini jesu li ti te radnice prijavljene. Kazes da ti je za PIO potrebno samo pet i po hiljada (kolko li), to je za jednu osobu, pa pretpostavljam da nisu:think: Jel rade puno radno vreme ili samo kada ih pozoves, tj po potrebi???
 
Mozda je gnjavaza, ali ja se toliko plasim inspekcije da su poceli da me zezaju neki koji znaju za to. Pozvone mi na interfon i predstave se kao recimo sanitarna inspekcija, pa se ja sva isprepadam, a oni pocnu da se smeju:rtfm:. Opet s druge strane znam da je jos gore kad je radnja prijavljena. Onda ti po sluzbenoj duznosti dolaze mnimum jednom godisnje i obavezno te kazne za nesto (uvek nadju nesto). Pa kada bolje razmislis bolje je ne prijavljivati:whistling:, za mene u svakom slucaju, jer bih se opet trzala za svaku sitnicu.:think:
Nego paganini jesu li ti te radnice prijavljene. Kazes da ti je za PIO potrebno samo pet i po hiljada (kolko li), to je za jednu osobu, pa pretpostavljam da nisu:think: Jel rade puno radno vreme ili samo kada ih pozoves, tj po potrebi???

Пио по раднику ти је 5500дин+1550 порез.У бруту те радник кошта око 20 000дин.7000доприноса и 13000 му је плата на рачун.Барем је таква цена радне снаге у КВ.Појединима плаћам доприносе а остале...имам и оних жена које долазе повремено као сада пред Спасовдан.Немој да те плаше разноразни будаци који од школе имају неко машинско занимање :) Ја сам економиста тј. приводим крају Економски фак. а књигама се бавим код оца у фирми скоро 10год. Рекох ти.Региструјеш Занатску радњу а не Занатско трговинску.Избегнеш тиме регистрацију продајног места (малопродаје) Имаш производњу а немаш малопродају а радиш и даље кући где си и радила.Тиме отвараш себи врата да можеш робу да продајеш и фактуришеш продавницама,кафанама тј. свима онима који то желе да раде преко рачуна.Тиме омогућаваш себи да можеш да правиш улаз за робу а даља трговина да се настави у кешу.Ти си паушалац,порез плаћаш према паушално утврђеном износу а то је око 7000месечно.И даље наставиш да продајеш робу у кешу онима којима си продавала и онако како си радила а само себи отвориш врата да можеш да почнеш да нудиш ту исту робу продавницама,фирмама итд...Имаш стаж,постајеш кредитно способна итд..Ако радиш сама плаћаш доприносе само себи а ако ти се укаже потреба да примиш некога не трчиш прво јутро да га пријавиш :) Од књига које водиш имаш само КПО.
Само још нешто да кажем за те који су регистровали радње па погасили...Сви хоће да глуме газде а нико неће да ради.Региструју радњу 100еу месечно,узме локал 300еу месечно,два радника 500еу месечно,струја,вода,комуналије,телефон 200еу месечно)= направе себи 1100еу месечно фиксног трошка или 33 еу дневно а то значи да морају да продају мин. 20кг робе дневно да би били на нули (теоретски) а у праски је то доста више.Где је зарада,где је амортизација...И сасвим је нормално да прсну и да се врате у своје кухиње.Предузетнички посао подразумева да власник радње продаје своју радну снагу а тек ако се укаже потреба да нагажује додатну радну снагу...
 
....
Само још нешто да кажем за те који су регистровали радње па погасили...Сви хоће да глуме газде а нико неће да ради.Региструју радњу 100еу месечно,узме локал 300еу месечно,два радника 500еу месечно,струја,вода,комуналије,телефон 200еу месечно)= направе себи 1100еу месечно фиксног трошка или 33 еу дневно а то значи да морају да продају мин. 20кг робе дневно да би били на нули (теоретски) а у праски је то доста више.Где је зарада,где је амортизација...И сасвим је нормално да прсну и да се врате у своје кухиње.Предузетнички посао подразумева да власник радње продаје своју радну снагу а тек ако се укаже потреба да нагажује додатну радну снагу...
Izdvajam ovaj deo jer mi je jako, jako poznat...
Ono što ne kapiram, je u prvom delu i tiče se same registracije firme (tj zanatske radnje).
I moja firma je registrovana kao zanatska radnja, upravo pod šifrom proizvodnja svežih kolača, iako je osnovna delatnost nešto drugo (što bi se najpre moglo svesti pod ugostiteljstvo, ali nije važno). U svakom slučaju sama registracija firme nije koštala više od 1000 dinara (pre dve godine - APR nešto oko 500 i bilo još nekih taksi oko PIB-a, u svakom slučaju ništa jako mnogo), pa mi navedene cifre nisu baš jasne...
Radimo suprug i ja, samo ja sam prijavljena (tj. radnja se vodi na mene) i to je to...
Ono što mi nije jasno oko tvoje preduzetničke radnje, je što nigde ne navodiš troškove oko opremanja, budući da ako je radnja prijavljena mora zadovoljiti 100 nekih i ne baš jednostavnih propisa (pre svega sanitarnih)... Kako si to postigla?
 
Izdvajam ovaj deo jer mi je jako, jako poznat...
Ono što ne kapiram, je u prvom delu i tiče se same registracije firme (tj zanatske radnje).
I moja firma je registrovana kao zanatska radnja, upravo pod šifrom proizvodnja svežih kolača, iako je osnovna delatnost nešto drugo (što bi se najpre moglo svesti pod ugostiteljstvo, ali nije važno). U svakom slučaju sama registracija firme nije koštala više od 1000 dinara (pre dve godine - APR nešto oko 500 i bilo još nekih taksi oko PIB-a, u svakom slučaju ništa jako mnogo), pa mi navedene cifre nisu baš jasne...
Radimo suprug i ja, samo ja sam prijavljena (tj. radnja se vodi na mene) i to je to...
Ono što mi nije jasno oko tvoje preduzetničke radnje, je što nigde ne navodiš troškove oko opremanja, budući da ako je radnja prijavljena mora zadovoljiti 100 nekih i ne baš jednostavnih propisa (pre svega sanitarnih)... Kako si to postigla?

ja sam musko :) pa nista nerealno ti niko ne trazi.Osnovna dokumentacija koju moras da podneses je da si zdravstveno sposoban.Nekada dok to nije bilo regulisano zakonom i dok nije osnovana APR trebao si dostavis potvrdu da nemas zabranu obavljanja delatnosti,da imas prostor,opremu ,kadrove,da moljakas inspekcije raznorazne itd itd..Sa osnivanjem APR prestale su i te muke.Drzava preduzetnika stavlja u partnerski odnos sa sobom i "podrazumeva" se da je preduzetnik ispunio sve uslove.Onoga trenutka kada dobijes resenje iz APR mozes da pocnes da radis.Ne trebaju ti nikakve inspekcije...ali ALI inspekcije imaju pravo i obavezu da vrse kontrolu.Ako se ustanovi da nisi ispunio odredjene tehnicke uslove koje propisuje zakon o radu itd.. inspekcija ti nalaze da u nekom roku izmenis i dovedes prostor,opremu i sl. u skladu sa zakonom.Ako to ne uradis drugi put sledi kazna,zatvaranje radnje itd...
Da ne bunimo i plasimo ove ljude, inspekcija trazi sledece:
Visinu proizvodnog prostora od od minimum 2,9m (ako se ne varam,davno je bilo)
Toalet za zaposlene,svlacionicu tj. posebnu prostoriju za presvlacenje radnika,obavezan sanitarni na 6 meseci,plocice po podu i zidovima,radna odela i HTZ opremu,posebnu prostoriju za sredstva za odrzavanje higijene....itd...
Kako sam postigao pitas.Pa ispunio sam ono sto me obavezuje zakon da ispunim.Ipak se ovde radi o proizvodnji hrane,zar ne?Mozete ljudi da registrujete radnju i u svojoj kuhinji,niko vam to zabraniti nece i ne moze a mozete da zidate hale i lokale...Svako prema svojoj mogucnosti.One troskove sto sam gore pobrojao je za sve one koji se zalete ,osnuju radnju, i za dva tri meseca ugase.Ako radis sam kuci imas trosak oko 100eu mesecno ali ako zakupis lokal,pa regisutrujes trgovinsku delatnost itd...e onda imas troska i to lepog.Kuci mozes da drzis muza neprijavljenog a u gradu u lokalu ne mozes.Sve dok ti je radnja kuci i dok radis sam niko te ne dira.I ako dodje inspekcija 90% nedostataka ce ti progledati ali ako su ti afiniteti veci pa se rasprostres...e onda...
Pitala si za troskove opremanja.Imas drveni sto od pedesetak eura a iimas i onaj prohromski od min.300,imas kuhinju za 200eu ,a imas i onu prohromsku od 1500eu.Imas mikser od 1500din a imas i mikser od 1500eu koji zapremine 30litara,imas sporet za 200eu a imas i pecnicu od 1500eu.Prostor oprema svako u skladu sa svojim potrebama i mogucnostima i nikako drugacije.Nije isto kada proizvodis 100 kila proizvoda mesecno ili 1000kg.Tako da o troskovima opremanja ne bih pricao
Za sve koji bi da registruju radnju Sifra delatnosti je 15812: Proizvodnja svezih kolaca i drugih nekonzervisanih proizvoda od testa

ZA OVO BI TREBALO DA IMA POSEBNA TEMA JER OVU SAMO KVARIMO
 
Poslednja izmena:
Minimalac na republickom nivou je oko 10 500.oo za cetvrti stepen, nesto manje za treci i za nk i kv radnike, a ne 13 000, a penziono i socijalno je 60% od toga, bar koliko ja znam (meni toliko uplacuju), znaci i to moze da bude manje.

Stanovi u danasnje vreme imaju visinu od nekih 2,6m , sto znaci da je iskljuceno otvarati radnju u kuci, plocice su uglavnom samo u kuhinji i samo po podu, a trebaju biti do plafona. Male kucne kuhinje su neprakticne, jer nemogu dva coveka da se okrenu u njima a kamoli da rade, a ako otvorim nesto valjda treba da se radi. Po stanu se bar meni redovno vuce gomila namirnica, po podu secer u prahu, gustin, brasno i neretko ljuske od jaja, zbog cega ludim. Mikser mi je premali, toliko da ne mogu da mutim ni dve kore od jednom, a da ne govorim o tome sta bih dala za jos jednu rernu, koja bi uporedo pekla jos dve kore, pa ne bih osvanula svako jutro pored sporeta. Znaci i da otvorim, a bez dodatne opreme, ja ne bih mogla da primim vise porudzbina nego sada, ne bih imala dovoljnu proizvodnju za sve te kafanice, restorancice i prodavnice, pa mi nista ne bi vredelo. Znaci prvo treba kupiti lokal (jer i da ga placam, ko da seli opremu i stalno da zida plocice do plafona???), pa onda oprema, bar ona minimalna, pa tek onda otvaranje.

A kako ide sa strujom? Zar distribucija ne trazi da se prijavi industrijska struja? Ili su to male radnje, pa nije potrebno?
 
Mala ispravka se odnosi na samu registraciju firme.
Kada registrujes radnju u APR opredeljujes se za preteznu delatnost, ali ti Zakon omogucava da se bavis i drugim delatnostima ukoliko ispunjavas uslove koji su propisani. Prakticno, vise se ne registruje posebno zanatska, posebno trgovinska, posebno ugostiteljska delatnost - vec jedna tkz. pretezna delatnost a ostalo sam biras.
Sanitarni pregledi su obavezni, kao i higijenski minimum, ali lekarski pregled pre otvaranja firme niko ne trazi.
Naravno, ukoliko se bavis maloprodajom kolaca i zelis da to bude legalno, obavezne su ti i fiskalna kasa i sve sto ide uz to... Tu bi ti trebalo i mesto gde se sve to drzi i izlaze itd. Za zanatsku delatnost i distribuciju proizvoda iskljucivo pravnim licima to ne moras da imas.
Uzgred, i za sve vas koje radite u kucnim radinostima ne bi bilo lose da imate sanitarne knjizice... pregled je 1500 dinara i obavlja se na svakih 6 meseci.
 
Mala ispravka se odnosi na samu registraciju firme.
Kada registrujes radnju u APR opredeljujes se za preteznu delatnost, ali ti Zakon omogucava da se bavis i drugim delatnostima ukoliko ispunjavas uslove koji su propisani. Prakticno, vise se ne registruje posebno zanatska, posebno trgovinska, posebno ugostiteljska delatnost - vec jedna tkz. pretezna delatnost a ostalo sam biras.
Sanitarni pregledi su obavezni, kao i higijenski minimum, ali lekarski pregled pre otvaranja firme niko ne trazi.
Naravno, ukoliko se bavis maloprodajom kolaca i zelis da to bude legalno, obavezne su ti i fiskalna kasa i sve sto ide uz to... Tu bi ti trebalo i mesto gde se sve to drzi i izlaze itd. Za zanatsku delatnost i distribuciju proizvoda iskljucivo pravnim licima to ne moras da imas.
Uzgred, i za sve vas koje radite u kucnim radinostima ne bi bilo lose da imate sanitarne knjizice... pregled je 1500 dinara i obavlja se na svakih 6 meseci.

Да бре.Магацин сировина и магацин готових производа.То је под 1
Него како ти не треба лекарски за производњу хране?Знаш ли које су казне ако немаш лекарски.Чак и плућа снимају на прегледу с'обзиром да се ради о производњи хране.За све који хоће да раде лекарски да знају да ако вас боли грло,имате кијавицу или било какву прехладу нећете моћи да добијете књижицу,јер се узимају брисеви.Овде код нас су доста ригорозни
 
Па рекао сам ти.Направиш улаз а после иде кеш трговина

Ali mi opet nisi objasnio!
Znaci dodje ti covek na vrata za tortu i ti mu prodas za kes i gde te pare idu, gde se to i da li se negde upisuje i da li je to legalno? Mislim je'l imas prava na to ili to radis na divlje? Pa to je maloprodaja, zar ne? Kako onda nemas maloprodaju?
 
Да бре.Магацин сировина и магацин готових производа.То је под 1
Него како ти не треба лекарски за производњу хране?Знаш ли које су казне ако немаш лекарски.Чак и плућа снимају на прегледу с'обзиром да се ради о производњи хране.За све који хоће да раде лекарски да знају да ако вас боли грло,имате кијавицу или било какву прехладу нећете моћи да добијете књижицу,јер се узимају брисеви.Овде код нас су доста ригорозни
Govorimo o dve različite stvari.
Svojevremeno je, da bi otvorio firmu, bilo neophodno da imaš lekarsko uverenje , nezavisno od posla kojim želiš da se baviš (postojale su, koliko znam, neznatne razlike), a sada to niko ne traži.
Sanitarni pregled i uredno overena sanitarna knjižica su nešto drugo i podrazumevaju se da ih ima svako lice koje se bavi bilo čime što ima veze sa hranom (o čemu sam gore i pisala). Overava se na 6 meseci, tj. pregledi su obavezni svakih 6 meseci.
Da li smo se sad razumeli?
 

Back
Top