muzičke škole, instrumenti

More_bre

Primećen član
Poruka
819
ima li neko ovde ko ima bilo kakve veze sa muzičkim školama ili je bilo kako upućen
u temu, takođe bi mi od koristi bili ljudi koji se razumeju u instrumente.

Imam par pitanja o tome, konkretno me zanima kakvi se instrumenti koriste
u obuci dece, da li su to neka "imena" ili "no name" instrumenti, kako se kreću cene...
 
ima li neko ovde ko ima bilo kakve veze sa muzičkim školama ili je bilo kako upućen
u temu, takođe bi mi od koristi bili ljudi koji se razumeju u instrumente.

Imam par pitanja o tome, konkretno me zanima kakvi se instrumenti koriste
u obuci dece, da li su to neka "imena" ili "no name" instrumenti, kako se kreću cene...

Kada sam ja isla u muzicku skolu, nisu "koristili instrument" za obuku, nego sam ja kupila svoj (tj. roditelji su mi kupili). Niko me nije terao da kupim nesto fensi, ali ja sam ipak dobila lep instrument :heart:
 
Ja radim u muz. skoli, a i moj suprug...doduse ne radim u nastavi, ali mm je profesor gitare...
kod nas deca prvo idu u pripremni razred, pa tek onda se odlucuje koji instrument ce da upisu (roditelji i dete u konsultaciji sa profesorima koji su drzali pripremni)...ako zelis dete da upises u muzicku skolu MORA da ima svoj instrunment, ali ne mora to u pocetku da bude nesto preterano...jer ces jos da vidis kakvi su detetovi afiniteti (mozda mu se nece svideti)...znam da se za gitaru preporucuje jamaha c-70, za pocetak...ona nije skupa a kvalitetna je i zadovoljava u nizoj skoli...
 
Ja sam završila nižu mizicku - harmonika, i imala sam svoj instrument za vežbanje kod kuće! Svoju harmonihu sam nosila i na javne časove i nastupe, a u školi sam svirala na školskoj, jer je instrument glomazan i ne može se nositi tamo-vamo!
 
meni su u voočkoviću..kad sam imao 5,5 godina.... dali violinu na korišćenje......svoju sam koopio tek kada dam prerastao školsku ......i to rastajanje je bilo mnogo toožno.....i droogoj deci su dali instrooment...barem iz moje groope.......misim,..osim klavira, naravno......i niko nije imao nikakvu pripremnu nastavu.......odmah sam bio u nižoj mooz školi.....e, pa ...to dakle sve zavisi....
 
Uh, nemam ja dete, nego iz nekih drugih razloga pitam.

Do sada sam shvatio da škola ne insistira da instrument bude nešto extra.
A da li postoje neki nivoi kvaliteta koje nameće okolina, znate već, kao u svakoj školi,
"nije obavezno, ali sva deca imaju taj-i-taj model, bla-bla"

Da li je obična harmonika (klavijaturna) sa 80 basova i dva registra, dovoljna i povoljna
za upotrebu (u školi) ?
 
Da li je obična harmonika (klavijaturna) sa 80 basova i dva registra, dovoljna i povoljna
za upotrebu (u školi) ?[/QUOTE]

Veličina harmonike zavisi od uzrasta!
Ako dete ima 10 god, kao ja kad sam upisala nižu muzičku, onda se svira na harmonici sa 60 basova!
Posle sam u školi prešla direktno na onu sa 120, jer sam takvu imala kući i da mi ne bi pravilo pometnju zbog veličine harmonike!
Ali, mislim da ne postoji harmonika sa 80 basova i 2 registra! Moja od 60 ima 4 registra!
 
sad ispada da FILOZOFIRAM ... al malo sam vishe uputjen u te stvarchitze ( sviram harmoniku i klavijature :) ) ... elem ... ne idem u muzichku zato shto MRZIM klasiku , al izgleda da cu upisati teoretski smer ... inache ... u shkolama se sviraju najvishe klavir i harmonika .... cena one harmonike za SREDNjU ( sa ochajnih 5 redova ) kosha od 7 do 11 hiljada evra :D:D:D ... a klaviri ... pa sad zavisi ... nek bude PROSEK oko 2000 e ...........
josh neko pitanje :) ???
 
Da li je obična harmonika (klavijaturna) sa 80 basova i dva registra, dovoljna i povoljna
za upotrebu (u školi) ?[/QUOTE]

Ovo ti je odgovor iz prve ruke.. ;)
Deca pre upisa u Muzicku skolu moraju da idu na proveru muzickih sposobnosti tzv prijemni. Treba da znaju da pevaju jednu pesmicu. Takodje se proverava i osecaj za ritam.
Sto se harmonike tice deca pocinju na manjim instrumentima i kako rastu tako je potrebno menjati i instrument. Vecina skola ima skolske instrumente, pa dete ne donosi svoj instrument u skolu, vec na njemu kuci vezba. Obicna harmonika od 80 basova je sasvim dobra za pocetnike - ukoliko svi tonovi rade i meh ne pusta vazduh kad se ne svira. Ukoliko je dete sitnije moze da pocne i sa 60 basova. Trebalo bi da zavrse Osnovnu Muzicku skolu sa hamonikom od 120 basova. Naravno, ovo je u slucaju da dete nema ambicije da nastavlja dalje i upisuje srednju skolu. U koliko dete pokaze izuzetne sklonisti, onda su ulaganja mnogo veca. Nove italijanske harmonike idu od 4000E pa navise. I sa takvim instrumentom se zavrsava Akademija.
 
*** ... shto se tiche modela , a i cene NIKAKO ne mogu da se slozhim sa tobom ...
ako chovek oce da uzme DOBRU i NOVU harmoniku iz italije nek ne razmishlja ako nema barem 6000e ...
inache ... shto se tiche marki reko bi samo 3 , a to su : "Dalape" , "Guerini" i ima neka slabije poznata , valjda cu lepo napisati ime :) " Siva & Figli " ...
to su neke najbolje ... a shto se tiche konkretno muzichkih shkoli najisplativije su " Weltmeister " i " Pigini " ...
ostalo zaboravite ....
 
Cairne ni ja ne mogu da se slozim sa tobom...
Te marke koje ti navodis su popularne medju narodnjacima, ali to je daleko od najboljih. Ja sam rekla da se cene krecu OD 4000E i garantujem da su te harmonike sasvim dobre. Naravno sto je cena veca i kvalitet je bolji (barem kod marki koje sam ja navela). Ja tebe pitam zasto niko od svetskih harmonikasa (ne govorim o narodnoj muzici) ne svira na harmonikama koje si ti naveo? Ili su barem takvi retkost. Da li to znaci da svi diplomirani akordeonisti grese u proceni instrumenata?
Iako nisam htela da komentarisem, sada kad si me prozvao, moram da te pitam kakve su to harmonike sa "ocajnih 5 redova" (kako kazes)? I o kojim ti to redovima uopste pricas?
 
Harmonike se dele na klavirske i dugmetare, na one sa standard i sa bariton basovima, na one sa i bez konvertora, na razlicite grifove, na troglasne, cetvoroglasne ili pak petoglasne, na one sa ili bez kabine... Ali da ne zbunjujem dalje ljude koji se u to ne razumeju.
Petoredna? Sestoredna? Ti govoris o desnom korpusu instrumenta kod dugmetara,a covek je gore pitao za klavirske harmonike.
I dalje svima preporucujem gore navedene marke instrumenata!
Ja sve vreme pricam o klasicnoj harmonici, a ne o tezgarenju i onima koji sviraju narodnjake, a nemaju pojma o osnovnim stvarima (pravilno drzanje instrumenta, pravilno otvaranje i zatvaranje meha i sl). Za to sluze Muzicke skole, da se deca muzicki opismene i da nauce pravilne tehnike sviranja, a posle Nize skole mogu da predju na bilo koju vrstu muzike ukoliko ne zele da se bave klasicnom muzikom. U Nizim skolama se sviraju uglavnom kompozicije koje su vrlo melodicne i slusljive za svakog, pa i za one koji ne poznaju ovu vrstu muzike.
 
Hvala svima na angažovanju,

Ako je uslov da se dete primi u školu taj da nešto otpeva, šta u slučaju kad dete jednostavno
nema glas ni osećaj za pevanje, ali se pretpostavlja (zbog okruženja u kome raste - porodica koja neguje izuzetno lep muzički ukus sa obimnom i kvalitetnom kolekcijom) da će razviti takođe kvalitetan ukus i interes za muziku ?
Ukratko, nema dara za pevanje, ali možda razvije za sviranje (i komponovanje ).

A sada natrag na harmonike;
Kako se gleda na "no name" instrumente ? Malo ste me protresli sa tim ciframa u hiljadama.
Ima li neka berza polovnih instrumenata, nešto u BG gde mogu da odem i steknem uvid u
ponudu na tržištu ?
 
ako dete nema slooha.....nije moozikalno.....nije za mooz. školu.......ali može da uzima privatne časove i da ide u privatnu školu......eo, recimo za harmoniku, gitaru..........berze se ad hoc organizooju...nema stalne......pa probaj preko oglasa..najlakše je koopiti solidnu polovnu gitaru za početnike..........
 
Kako se gleda na "no name" instrumente ? Malo ste me protresli sa tim ciframa u hiljadama.
Ima li neka berza polovnih instrumenata, nešto u BG gde mogu da odem i steknem uvid u
ponudu na tržištu ?

Зависи да ли ти је стало до престижа или до тога да дете научи да свира...

За нижу музичку нико не тражи и не очекује неке врхунске инструменте.

Код нас у музичкој школи на огласној табли увек стоје разне понуде за продају половних инструмената... Вероватно је тако и у другим музичким школама.
 
More_bre
Da, postoji i taj tzv unutrasnji sluh kad neko cuje, ali ne moze da reprodukuje isto. Na prijemnom ako se vidi da dete nije stabilno neko iz komisije pocne da prati dete svirajuci na nekom instrumentu tu pesmicu. Zaista svi pokusaju da izvuku najbolje iz deteta. Tu je uvek i faktor straha jer peva pred nepoznatim osobama, pa se dete i sa dobrim sluhom "stisne" i ne peva kako zna. Stojim iza misljenja da dete koje nema sluha moze da nauci lepo da svira harmoniku (ukoliko koristi glavu i misli o onome sta i kako treba). To se odnosi samo na harmoniku i na klavir jer su to temperovani instumenti tj nije im potrebno stimovanje. Nisam za privatne casove, jer roditelji cesto nemaju pravu sliku o napretku deteta-mada nije uvek tako. Bolje je obici vise skola (bar ih ima u BG-u), sigurno je u nekoj ostalo po neko slobodno mesto, pa ce raditi i sa tim detetom, a za najvise godinu dana ce iskreno reci roditeljima da li dete moze da zavrsi Osnovnu Muzicku skolu ili je bolje odustati od toga.
Cairne me je povukao na drugu stranu tj na razgovor o profesionalnim instrumentima. Cene harmonika za malu decu nisu tako skupe. Za polovnu harm. "Weltmeiste" od 80basova u proseku treba izdvojiti oko 250-350E (nove su oko 1200E, ali za tim nema potrebe). Gledaj oglase, ali nista ne kupuj sam!!! Kada se dete upise u Muzicku, svaki nastavnik ce vrlo rado pomoci oko nabavke instrumenta. Milion put prodavci kazu "ocuvana", a ono ne rade registri ili nesto slicno. Najbolje je nista ne kupovati dok neko strucan ne vidi. Imas i internet izdanja oglasa (mislim "Halo" i jos nekih), pa odmah mozes videti trenutnu ponudu. I sto Hellen kaze obicno u skolama postoji neka oglasna tabla sa ponudom.
Koja skola je najbliza detetu? Da li ce ici na prijemni ove god.? U svakom slucaju prijemni su trenutno u toku, a ako ste propustili bice i avgustovski rok, pa pokusajte! Javi da li je dete upisano! Srecno!
I naravno pitaj ako te jos nesto interesuje!
 

Back
Top