Kineska patka

IDI_DADA_AMIN

Iskusan
Banovan
Poruka
5.486
Treba da se okanemo Evropske unije, gde nas ne vole, i okrenemo se zemljama koje nas čekaju široko raširenih ruku. To je teza koja se sve češće čuje u okviru "teorije trećeg puta" koju zagovaraju određene intelektualne i političke "opcije". Kina je jedna od zemalja koja se u tom kontekstu, posle Rusije, najviše pominje.


Može li Kina da zameni EU, može li Kina umesto Unije da bude oslonac i zamajac razvoja Srbije, može li Kina u tom pogledu da bude bilo kakva alternativa? Odgovor je - ne može.

Ne zato što bi Kina bila nešto specijalno protiv, niti što to ne bi htela Srbija. Niti to znači da Srbija i Kina, tj. njihova preduzeća, ne treba da budu partneri gde i kad god im je to u interesu. Ali, činjenice su činjenice.

Robna razmena između Srbije i Kine iznosila je prošle godine 1,35 milijardi dolara, što je pet odsto ukupne robne razmene Srbije (27 milijardi dolara). Robna razmena s EU iznosila je 15 milijardi (55 odsto ukupne razmene), a sa celom Evropom 23 milijarde. Pri tome naš izvoz u Kinu iznosio je pet miliona dolara, dok je izvoz u EU bio hiljadu puta veći (pet milijardi dolara). Koliko bi to trebalo da skače svake godine naš izvoz u Kinu da bi se približio evropskom?

Drugo, šta bismo to mi mogli da ponudimo Kini? Pogotovo u količinama koje se tamo traže. I po tim cenama. Kinezi su od nas, recimo, hteli da kupe vino, ali tako jeftino, tj., tako lošeg kvaliteta, da nismo mogli da udovoljimo njihovom zahtevu, jer (čak ni mi) više ne proizvodimo takvo vino.


Konačno, i ne čekaju nas baš tako raširenih ruku. Pre nekoliko godina Hemofarm je napravio zajedničko preduzeće u Kini. Ali, Kinezi su firmu doveli do bankrota, a onda je preuzeli. Fabrika sad radi, ali je Hemofarm ostao bez investicije. Nije Hemofarm jedina naša kompanija koja se u Kini provela kao bos po trnju.

Mijat Lakićević | 13.04.2008
 
duck.jpg

Moja patka poletela u toplije mesto
 
Treba da se okanemo Evropske unije, gde nas ne vole, i okrenemo se zemljama koje nas čekaju široko raširenih ruku. To je teza koja se sve češće čuje u okviru "teorije trećeg puta" koju zagovaraju određene intelektualne i političke "opcije". Kina je jedna od zemalja koja se u tom kontekstu, posle Rusije, najviše pominje.


Može li Kina da zameni EU, može li Kina umesto Unije da bude oslonac i zamajac razvoja Srbije, može li Kina u tom pogledu da bude bilo kakva alternativa? Odgovor je - ne može.

Ne zato što bi Kina bila nešto specijalno protiv, niti što to ne bi htela Srbija. Niti to znači da Srbija i Kina, tj. njihova preduzeća, ne treba da budu partneri gde i kad god im je to u interesu. Ali, činjenice su činjenice.

Robna razmena između Srbije i Kine iznosila je prošle godine 1,35 milijardi dolara, što je pet odsto ukupne robne razmene Srbije (27 milijardi dolara). Robna razmena s EU iznosila je 15 milijardi (55 odsto ukupne razmene), a sa celom Evropom 23 milijarde. Pri tome naš izvoz u Kinu iznosio je pet miliona dolara, dok je izvoz u EU bio hiljadu puta veći (pet milijardi dolara). Koliko bi to trebalo da skače svake godine naš izvoz u Kinu da bi se približio evropskom?

Drugo, šta bismo to mi mogli da ponudimo Kini? Pogotovo u količinama koje se tamo traže. I po tim cenama. Kinezi su od nas, recimo, hteli da kupe vino, ali tako jeftino, tj., tako lošeg kvaliteta, da nismo mogli da udovoljimo njihovom zahtevu, jer (čak ni mi) više ne proizvodimo takvo vino.


Konačno, i ne čekaju nas baš tako raširenih ruku. Pre nekoliko godina Hemofarm je napravio zajedničko preduzeće u Kini. Ali, Kinezi su firmu doveli do bankrota, a onda je preuzeli. Fabrika sad radi, ali je Hemofarm ostao bez investicije. Nije Hemofarm jedina naša kompanija koja se u Kini provela kao bos po trnju.

Mijat Lakićević | 13.04.2008

Pa šta ti misliš kao Kinezi zeznuli samo Hemofarm? Mnoge firme sa zapada su se opekle. Pogotovo računarska industrija. Taman misliš počeo posao, jeftina radna snaga a oni syebu čitav kontigent posle par tura. Čim se zatvori fabrika a ovi otvore istu samo bude neko kinesko ime.

A što se verske netolerancije tiče pitati Muslimane u Kini šta misle.
Samo ako smeju da zucnu.

To je samo za budalu novost.
 
Jasna stvar, drugovi.

Ovi Ameri, Englezi, Japanci i ostali sto su investirali 80 milijardi dolara u Kinu samo prosle godine su budale. Njih ce Kinezi da zavrnu i pokradu, to pisi gotovo. Kukala im majka!

E, kamo srece da sve Forbes 500 kompanije vode eksperti sa Krstarice, 'de bi im kraj bio.
 
i SM je bio ekonomski ucenjen da ne dozvoli pristup investitorima iz azije, kako onda sada jos gore

koliko je meni poznato, do sada se iz azije pojavio jedan investitor.....i to iz prijateljske Indije.......onaj sto je unesrecio "magnohrom" , rasprodao inventar fabrike, stavio katanac, i ostavio radnike na ulici......srecan i bericetan se vratio u Indiju.........
 
ja se na sećam kada je kina tražila neše prijateljstvo i vernost.

aman bre ljudi, ne treba se tako nuditi svakome. imajmo malo samopoštovanja.

trebalo bi da razmišljate kao udavača koja tvrdi pazar a ne ko neka očajnica koja bi se prvom okačila na vrat.
 
Činjenica je da mi ni sami nismo svesni koliko stvari koje nosimo slušamo ili kucamo potiče iz Kine,ali je činjenica da je postojanje tako velike države sa komunističkim sistemom nedopustivo...
To jasno govori o rastakanju kocepta zapadnjačkog kapitalizma, koji danas ne može da se predstavi kao jasna alternativa kojekakakvim kvazi-porecima...Očigledno je da se Istok budi i da posle ko zna koliko godina kolonijalne eksploatacije i kočenja od strane Zapada ,zauzima mesto u istoriji...
Što je pogubno za ''zapadnjački način'' razmišljanja zasnovan na individualizmu i prevelikoj slobodi mišljenja...
 
Kinezi ne znaju ni da postojimo osim sto vole Batu Zivotinju.

Principijelno se zalazu za nepovredivost granica jer ne zele da im Tajvan i Tibet zbrisu.

Uzgred, Kinezima se udvaraju i mnogo, mnogo jace ribe od ziljave Srbije, i niko ni rec ne sme da im kaze za bilo sta nego se svi trude da maksimalno posluju sa njima.
 
Ne treba imati iluzije o načinu nastanka kineske moći...Koji je zasnovan na čistom fanatizmu i potpunom gubljenju identiteta miliona kineza,koji su dali sebe 100% da bi kineska država, za ko uzna koliko godina bila svetski džin...
 
Činjenica je da mi ni sami nismo svesni koliko stvari koje nosimo slušamo ili kucamo potiče iz Kine,ali je činjenica da je postojanje tako velike države sa komunističkim sistemom nedopustivo...
To jasno govori o rastakanju kocepta zapadnjačkog kapitalizma, koji danas ne može da se predstavi kao jasna alternativa kojekakakvim kvazi-porecima...Očigledno je da se Istok budi i da posle ko zna koliko godina kolonijalne eksploatacije i kočenja od strane Zapada ,zauzima mesto u istoriji...
Što je pogubno za ''zapadnjački način'' razmišljanja zasnovan na individualizmu i prevelikoj slobodi mišljenja...

čijem idnividualizmu i čijoj slobodi mišljenja? :roll:

daaaajjjjj, pa sve te zapadne kapitalističke zemlje zauela su trenutne pozicije moći gazeći sva ljudska prava za koja se sadasvesrdno zalažu. moralne veličine do.... :roll:
 
ja se na sećam kada je kina tražila neše prijateljstvo i vernost.

aman bre ljudi, ne treba se tako nuditi svakome. imajmo malo samopoštovanja.

trebalo bi da razmišljate kao udavača koja tvrdi pazar a ne ko neka očajnica koja bi se prvom okačila na vrat.

Ima jedna drzava koja se tako nudila kini, i napokon dobila staratelja u istoj.....ta drzava nije imala nikakve kontakte sa drugim drzavama, sem sa prijateljskom i bratskom kinom.......zivot u njoj je bio kao bajka,,,,a zvala se enver hodzina albanija......vidim da patriJote sa spustenim pantalonama i natrchemim goozama prema kini , zele isto tako lep i bajkovit zivot kao siptari za envera .......
 
Kinezi ne znaju ni da postojimo osim sto vole Batu Zivotinju.

Principijelno se zalazu za nepovredivost granica jer ne zele da im Tajvan i Tibet zbrisu.

Uzgred, Kinezima se udvaraju i mnogo, mnogo jace ribe od ziljave Srbije, i niko ni rec ne sme da im kaze za bilo sta nego se svi trude da maksimalno posluju sa njima.



Tacno......ali ti, koje si pomenuo imaju konkretne koristi od toga , merene milijardama dolara........dok srbija sem nudjenja gole goozice zutoj braci nema nista od kine.....niti moze da ima, kada je svako selo u kini mnogoljudnije od cele srbije........
 
Izvini provo za ovo...Jebla te Kina i Evropa i sve te pare sto nabrajas...
Dok mi Srbi ne promenimo nas mentalitet, ne....ma ni Kina ni Evropa.

Primer ta mrznja i ogovareanje i kukanje ne dovodi nas do Kine i Evrope, mani te se te gluposti.
Nas taki kaki smo na ovaj forum niko ne zeli.:worth:
 
A Indija? Drug Nehru......afrička i arapska nesvrstana braća......?

Svi ste pevali ''Druže Tito mi ti se kunemo, da s tvog puta nikad ne skrenemo''(naročito postavljač teme:mrgreen:), a sad bi na kapitalistički zapad ili imperijalistički sovjetsko-kineski istok

Prodane duše
 
Poslednja izmena:
Anarhija...Najgora ideologija...U nekim stvarima mi se sviđa, ali u većini...Thumb Down.

kako najgora kada joj je individualizam u temelju?

baš smatram da svako treba da preuzme odgovornost za sebe, možda bi se tako prirodnom selekcijom eliminisali bezmozgaši. a dobro, nije da verujem u ostvarivost anarhije ali teoretski mi odgovara.

u diskusijama gde se neko ukopa na poziciji iz koje ideaiše bilošta volim da budem kontraš jer ne postoji ni strana sveta niti poredak kojem pripadam. sa vama ideološki blokiranima ne želim da imam veze.

što se poltičkih stavova tiče evo rezultata.
 
kako najgora kada joj je individualizam u temelju?

baš smatram da svako treba da preuzme odgovornost za sebe, možda bi se tako prirodnom selekcijom eliminisali bezmozgaši. a dobro, nije da verujem u ostvarivost anarhije ali teoretski mi odgovara.

u diskusijama gde se neko ukopa na poziciji iz koje ideaiše bilošta volim da budem kontraš jer ne postoji ni strana sveta niti poredak kojem pripadam. sa vama ideološki blokiranima ne želim da imam veze.

što se poltičkih stavova tiče evo rezultata.

sve je ovo sto pricas alibi za nemanje nikakvog stava, koga je briga za tvoj rezultat na testu??
kolicina razmazenosti koja provejava kroz tvoje postove je overdose...

prirodnom selekcijom prezivljavaju samo najjaci i najsuroviji...valjda smo mi ljudi a ne zivotinje?
 
sve je ovo sto pricas alibi za nemanje nikakvog stava, koga je briga za tvoj rezultat na testu??
kolicina razmazenosti koja provejava kroz tvoje postove je overdose...

prirodnom selekcijom prezivljavaju samo najjaci i najsuroviji...valjda smo mi ljudi a ne zivotinje?

o imam ja stav samo je nepraktičan, rezultat na testu je odraz mojih ličnih stavova, ali sam svesna da su nesprovodivi tako da samo kritikujem tuđe stavove.

stvarnost je takva da se ne treba vezivati za poltitičke opcije već svakuodnjih kritikovati na osnovu ličnih stavova, ne dam da mi iko prodaje .... za bubrege. što ne znači da ne koristim svoje građansko pravo na izborima, samo ne uzgajam osećanja prema političarima i političkim opcijama.

čovek jeste životinja, na jednom drugom mestu sam te već zamolila da mi definišeš šta razdvaja čoveka od životinje.
 
Poslednja izmena:
o imam ja stav samo je nepraktičan, rezultat na testu je odraz mojih ličnih stavova, ali sam svesna da su nesprovodivi tako da samo kritikujem tuđe stavove.

stvarnost je takva da se ne treba vezivati za poltitičke opcije već svakuodnjih kritikovati na osnovu ličnih stavova, ne dam da mi iko prodaje muda za bubrege. što ne znači da ne koristim svoje građansko pravo na izborima, samo ne uzgajam osećanja prema političarima i političkim opcijama.

čovek jeste životinja, na jednom drugom mestu sam te već zamolila da mi definišeš šta razdvaja čoveka od životinje.

altruizam
 

Back
Top