polni hormoni rezultati analiza

Banovani

Aktivan član
Poruka
1.559
Estradiol E2 17.97 pg/mL (referentna vrednost 11.6 - 41.2)
LH 2.28 IU/L (ref vr. 1.5 - 9.3)
FSH 5.47 (1.4 - 18.1)
Testosteron 10.57 (8,40 - 28.70)

Ono sto me buni to je da su mi FSH i Estrogen dosta iznad donje granice. A testosteron i LH oko donje granice. Zar ne bi trebalo da je obrnuto s obzirom da sam musko.
 
Prvo, pretpostavljam da su navedene referente vrednosti u zagradi vrednosti za muskarce. Isto tako pretpostavljam da si mladja osoba i da si zdrav tj. da nemas neke specificne simptome. Ukratko rezultati su ti u granicama normale. Moram da priznam da mi nije jasno zasto ti je radjen test? Drugo, na osnovu cega zakljucujes da su ti FSH i E2 "dosta iznad donje granice" ?
 
Zakljucio sam da su dosta iznad donje granice na osnovu referentnih vrednosti, u poredjenju sa LH i Testosteronom. Radio sam hormone prosle godine prvi put zbog karakteristicnih pojava za nedostatrak testosterona (imam zelju za seksom ali sve je to u zavijeno u neku depresiju, lako sam razdrazljiv, kad nisam razdrazljiv onda odem u depresiju, cesto osecam umor bez razloga i ako sam spavao 8 sati, ne mogu da dobijem na misicnoj masi, jako ali jako tesko se koncentrisem......) . Juce sam ponovio test. Inace sam se pre onog prvog testa borio jedno 4 - 5 godina sa gojaznoscu , skinuo sam oko 20 kg.
 
Poslednja izmena:
@ Aca_Banovani:

Pitanje: za koje vreme si skinuo kilazu i kako npr. vezbanjem, uzimanjem preparata itd? Da li si imao iste simptome i pre gubljenja tezine, ili su simptomi poceli nakon gubitka tezine? Kako je kilaza sad i kako se hranis? Kakav ti je hemoglobin i gvozdje?
 
@ Aca_Banovani:

Pitanje: za koje vreme si skinuo kilazu i kako npr. vezbanjem, uzimanjem preparata itd? Da li si imao iste simptome i pre gubljenja tezine, ili su simptomi poceli nakon gubitka tezine? Kako je kilaza sad i kako se hranis? Kakav ti je hemoglobin i gvozdje?

Imam takve simptome od nekih 16 godina. Depresiju ili razdrazljivost, dekoncentraciju i ostale koja sam nabrojao. Iskreno skinuo sam oko 15 kg za 2 meseca. Pa sam posle skinuo jos 5 nesto slabijim tempom. Drzao sam dijetu i vezbao. Od preparata uzimam multi vitamine i omega 3 (ono riblje ulje u kapsulama), whey (surutka) proteine . Hemoglobin i gvozdje nisam radio. Ali sam pre jedno 6 meseci imao delimicnu leziju ulnarisa , koju su na neurologiji dosta ozbiljno shvatili s obzirom da od ruku treba da zivim za koju godinu pa su me bas dobro ispregledali uzeli mi krv, radili su mi cak i neki test na glukozu ono dali mi da popijem rastvor glukoze pa mi uzimali krv na svakih pola sata. I doktorka je rekla da su razultati skolski primer dobrih rezultata.
 
@ Aca_Banovani:

Sto se tice laboratorijskih vrednosti, ako se sumnja na hipogonadizam (bilo primarni ili sekundarni), porede se LH i FSH sa testosteronom.

Nisi naveo sledece: kad ti je radjen testosteron (koje doba dana), da li je u pitanju total ili free T, da li su referentne vrednosti koje si naveo, vrednosti za muskarce?

Kako spavas ?
 
@ Aca_Banovani:

Sto se tice laboratorijskih vrednosti, ako se sumnja na hipogonadizam (bilo primarni ili sekundarni), porede se LH i FSH sa testosteronom.

Nisi naveo sledece: kad ti je radjen testosteron (koje doba dana), da li je u pitanju total ili free T, da li su referentne vrednosti koje si naveo, vrednosti za muskarce?

Kako spavas ?

Radjen je oko 10 ujutru, pre toga sam namerno napravio pauzu u treninzima od 2 dana. U pitanju je valjda total s obzitom da ne pise nista pise samo testosteron. Vrednosti koje sam nveo su za muskarce.

Spavam tu tamo. Ali ne mogu iz cuga 8 sati nego dnevno spavam iz 2X od po 4 recimo.
 
@ Aca_Banovani:

OK, za spavanje me interesuje:

...od koje godine spavas tako kako si opisao? Da li je to novi problem?
...s obzirom da spavas 2x po 4 sata, kad spavas te intervale npr. 1. interval od 2 do 6 ujutro, a 2....itd.
...i kad spavas ta 4 sata u jednom, kakvo ti je spavanje npr: da li se cesto budis, ne mozes dugo da zaspis itd.?
...kad obicno ides u krevet i kad se obicno budis?
...da li uz ta dva intervala, spavas dodatno, npr. na kratko po pola sata?

Usput, rekao si da si ponovo radio testosteron. Kakvi su novi rezultati?
 
@ Aca_Banovani:

OK, za spavanje me interesuje:

...od koje godine spavas tako kako si opisao? Da li je to novi problem?
...s obzirom da spavas 2x po 4 sata, kad spavas te intervale npr. 1. interval od 2 do 6 ujutro, a 2....itd.
...i kad spavas ta 4 sata u jednom, kakvo ti je spavanje npr: da li se cesto budis, ne mozes dugo da zaspis itd.?
...kad obicno ides u krevet i kad se obicno budis?
...da li uz ta dva intervala, spavas dodatno, npr. na kratko po pola sata?

Usput, rekao si da si ponovo radio testosteron. Kakvi su novi rezultati?

Hmmm ne znam tacno od koje godine ali dugo sigurno od neki 16
intervali mi se stalno menjaju, jednostavno samo klonem i moram da legnem
u ta 4 sata san mi nije bas neki, desi mi se da cesto ustanem
u kreven nekad odem u 10 uvece nekad u 11 nekad u 12 nekad u 3 ujutru zavisi
ne spavam dodatno
 
A mene zanima sledeće;
zašto si došao do toga da testiraš hormone ?

pitanje i za tebe i za stručne sagovornike; da li se taj nepravilan nivo hormona
ogleda fizički, ako da, šta od tih simptoma primećuješ kod sebe ?


ovo za spavanje je bitno što te Brica ispituje, jer ako spavaš kao što si opisao,
to znači da ti se proces "obnove" , koji se dešava tokom spavanja ne odvija kako treba.
Verujem da će Bryce moći kvalitetnije da ti objasni (čim se zainteresovao)
ali poenta je da se tokom spavanja telo prvo fizički obnavlja/popravlja/servisira (nazovi ga kako hoćeš...)
a na kraju, kad se uđe u poslednju fazu spavanja, u kojoj sanjamo, tad dolazi i do mentalnog "servisa".

Nepravilan san na opšte stanje osobe (i telo i duh) deluje kao korozija na metal - drobi.
 
@ Aca_Banovani:

Prvo, pretpostavljam da si video lekara (endokrinologa) koji je te je poslao na hormonsku analizu. Isto tako pretpostavljam, da je lekar smatrao ili smatra da su ti FSH, LH, i T poremeceni, prepisao bi ti odgovarajucu terapiju. Dakle, da li dobijas neki tretman?
Drugo, sta se to desilo oko tvoje 16. godine, da li je postojao neki "trigger" za sve probleme koje si gore opisao, ili su se pak simptomi pojavljivali jedan po jedan sa godinama?
Trece, simptomi koje si opisao su, iako te mnogo smetaju, dosta nespecificni i mogu da spadaju i u npr.simptome metabolickih poremecaja, a ne samo hormonalnih problema.
Cetrvrto, cini mi se da ti je spavanje i ciklusi spavanja neuskladjeni i mislim da ne spavas dovoljno. Zasto imas problem ne znam, jer za to mi trebao da vidis lekara, ali ono sto mogu da ti kazem je da moras da probas da ustalis jednu odredjenu higijenu spavanja, npr. probaj da odlazis u krevet u odredjeno vreme , znaci ne onako kako si opisao te jednom u 11 , te drugi put u 3 itd. vec da ustalis odlazak u krevet npr. u ponoc. Ne moras odmah da zaspis, ali treba da legnes i da npr. citas. Ne savetujem gledanje TV-a. Ni slucajno nemoj da vezbas, bar 2 sata pred spavanje i podesi da ti je u sobi takva atmosfera koja ti obicno omogucava da zaspis. Ne moram da ti kazem da ne treba da pijes pica sa kafeinom pred spavanje. Probaj ovo, ali moras biti uporan, jer treba vremena da se uspostavi normalan cirkadijalni ritam.

P.S. Vidim da upotrebljavas dodatne naturopatske i vitaminske preparate. Proveri sastojke, jer mnogi od tih preparat mogu da imaju nezeljena dejstva za koje ti nikad ne bi palo napamet da su od tih preparata. Nadam se da ne uzimas steroidne preparate ?

@ Bella_:

Jesam lekar sam, ali nisam specijalista za poremecaje spavanja. Poznajem oblast, ali nisam strucnjak. Mozes da me pitas, ali jasno ti je da ne mogu, a i po pravliniku foruma ne smem da ti dam dijagnozu. Mogu samo da ti dam neki opsti savet.
 
Imam 37 god... Od pre dve godine muku mucim sa nerednovnom menstruacijom,vadila sam polne hormone koji su uredni,ultrazvuk sve je uredu. Interesuje me da li je moguce da ulazi u predklimaks??Kao sto mi je doktor nagovestio. I hoce da mi ukljuci hormonsku terapiju da bi pokrenuo i regulisao menstruaciju. Ali imam problem sa prosirenim venama pa se i on boji da mi terapija vise stete ne napravi nego koristi... Da li je neko imao ovakav problem??? I molim nekoga da mi napise nesto vise o "Sekundarnoj amenoreji"... Hvala unapred... :dash:
 
Sekundarna amenoreja je pojava da zena, koja je prethodno imala normalne menstruacije, prestane da dobija menstruaciju na 6 ili vise meseci. Povecan rizik za nastanak amenoreje je kod gojaznih zena, kod onih koje su veoma izlozene stresu ili pate od tezih oblika anksioznosti, zatim ako naglo izgubis na tezini i slicno.
Moguce je da je stvarno u pitanju lagan ulazak u menopauzu. Neke zene ranije ulaze u menopauzu, neke kasnije. 37 godina jeste prilicno rano, ali se i to desava. Tu treba tvoj doktor da proceni da li je veca korist ili potencijalna steta od upotrebe hormonske terapije, s obzirom na tvoje vec postojece probleme s krvnim sudovima. Bitno je da li jos imas nameru da radjas.
 

Back
Top