Sahrana-obicaji

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poruka
4.413
Interesuje me, posto nikad nisam bila na sahrani a sutra moram da idem ako neko zna koje cvece se kupuje(osim suze), koliko komada(ja sam cula paran broj ali nisam sigurna) i da li se prvo izjavljuje saucesce pa ostavlja cvece ili obrnuto?
Hvala
 
Jeste paran broj, ali ako kupuješ buket u grobljanskoj cvećari, već je spakovan paran broj.
Ovo drugo ti nije nikakav problem. Obično se čeka red kada se ulazi u kapelu i samo radi ono što i oni ispred tebe.
 
Uzela sam sam suzu od belih ljiljana ali posto u trenutku kad sma dosla nije bilo ljudi ispred mene morala sam da se snalazim. Sve sam dobro uradila(videla posle po drugima) sem sto nisam napravila ceo krug oko kovcega nego sam se vratila nazad kad sam svima izjavila saucesce ali verujem da to niko nije ni primetio.
Hvala vam u svakom slucaju:)
 
Joj sto ja ne volim da idem na sahrane.Uvek se potresem.A obicaje mrzim.Kad pocnu one babe da zvocaju te ovako,te onako.Boze moj.Ja ih sve iskuliram.Ne volim da jedem na groblju,pa kad pocnu da me nutkaju dodje mi da vristim.Sok je uredu,ali hrana sa groba brrrrrrrrrr
 
Kad je moja baka umrla ja sam celu sahranu preplakala i ta hrana na groblju a i posle odlazak u restoran mi je gnusan... zamalo da me nisu u restoranu pitali: pa sto vise places!? :eek: mislim alooo... meni je u tom trenutku hrana bila zadnje u mislima, a svi zdrali, pili i smejali se... :sad2: od tad vise ne idem na sahrane...
 
I moji Sremci imaju takve običaje, sa tom hranom na groblju... Za zadušnice i sahrane... Stvarno je morbidno. Kome je, od bola i tuge, do jela i pića...? Ali, kažu da je to smišljeno ko zna kada, da se bliska familija zabavlja oko takvih stvari, kako bi odagnala preveliki bol za pokojnikom.​
 
Ma daj... bol! Pa bol i treba da je tu! I onda bledi vremenom za izgubljenom osobom! Pobogu... sta ja sad treba da pijem jedem i veselim se... ne mogu... :sad2:
Znaci u mom testamentu ce da pise kakvu sahranu zelim i ako se ne budu pridrzavali progonicu ih kao duh zauvek :whistling:
 
Strasno ljudi.. Meni je otac umro kada sam imala 17 god. brat mi je tada imao 18 god i mama ostala mlada udovica sa 40 god. necete verovati, moja mama koja nije znala sta se desilo, nema pojma o obicajima, samo su nam strine, tetke i ostale babuskare non-stop govorile sta treba da radimo a sta ne. postavile su na grobu GOMILU hrane i pica i kolaca. torti.. ma majku mu odvratluci do besvesti, e kada su nas terali da uzmemo nesto, mama nas je videla kako grcamo, jecamo i jos moramo da jedemo one gluposti, lepo im je rekla da sve to odma pokupe, da je gotovo sa paradom i to se vise nikada nije ponovilo.. Mislim to se ponavlja za svaku dacu (7 dana, 40 dana, 6 meseci, i godinu) ali im je mama izricito zabranila da nam prilaze,. Ej kakvi mentoli, dal neko stvarno misli da je ljudima do hrane i pica u takvom trenutku..
 
da malo razvedrimo....zvuci bolesno ali ja nigde nisam jeo bolju corbu nego na dacama. i pogace su uvek "ko dusa"....
da ne bude zabune kada smo zavrsili sa ukopom mog oca i otisli u restoran u neko doba mi kum kaze "ja bolju ribu nisam jeo,sacuvaj me boze"...inace volim da jedem i kum je bio u pravu!

zasto je to tako sa hranom neznam.
a ono kad prostru carsaf ( ne stolnjak ) na grobnicu to mi je uzasno skroz
 
Ne mogu da kazem da je hrana dobra jer je i ne mogu probati... :sad2:

da je grozna situacija jeste ali probaj ne kazu za dzabe "za pokoj duse" inace izbegavam sahrane opterecujuce je isuvise.

sto bi reko moj pokojni deda "dok sam ziv cuvajte me kad odem nemoj neko na grob da mi dodje, uzivajte i zivite svoje zivote, znate da sam srecan otisao"...stari partizan laka mu crna zemlja
 
Svi smo protiv preterivanja u tom smislu, ali budimo realni, sahrana je porodična stvar i to višegeneracijska. Ono što nama deluje bez veze to je starijim generacijama jedino normalno. Ja sam za kompromis - poštovati ali ptilagoditi i osavremeniti običaje.

Ljudi koji su došli na tu sahranu ukazuju time poštovanje pokojniku i njegovoj porodici, a porodica ukazuje poštovanje i zahvalnost tim ljudima što su došli da podele taj trenutak time što će ih primiti i poslužiti.

Smisao tog skupa nije ručak već POMEN, tj prilika da se na neki način oda počast samom pokojniku, da taj čovek bude tema razgovora, neka sećanja na njega i slično.

To se nekad pretvori u karikaturu (baš kao i svadbe i ostali skupovi sa "primenom običaja") ali je veoma moguće sve to obaviti veoma dostojanstveno.
 
da malo razvedrimo....zvuci bolesno ali ja nigde nisam jeo bolju corbu nego na dacama. i pogace su uvek "ko dusa"....
da ne bude zabune kada smo zavrsili sa ukopom mog oca i otisli u restoran u neko doba mi kum kaze "ja bolju ribu nisam jeo,sacuvaj me boze"...inace volim da jedem i kum je bio u pravu!

zasto je to tako sa hranom neznam.
Pa normalno je da se posebno vodi računa da sve bude ukusno spremnljeno kada se priprema za čitav skup ljudi ;)
 
sto bi reko moj pokojni deda "dok sam ziv cuvajte me kad odem nemoj neko na grob da mi dodje, uzivajte i zivite svoje zivote, znate da sam srecan otisao"...stari partizan laka mu crna zemlja
Tvoj deda je imao plemenitu nameru da vas ne opterećuje. Ipak, potpuno sam sigurna da ga niste sahranili tek tako pošto je rekao da mu nije važno ;)

Mnogo puta sam čula sličan stav, i ja sam mislila isto tako da je sve to jedan nepotreban cirkus, ali kada mi je umro otac pre nekoliko godina bilo mi je važno sve.

Odjednom mi je bilo veoma važno kako će sve biti organizovano, da li će sve biti dostojanstveno, da li će ljudi biti posluženi kako treba (nismo iznosili hranu na groblje) i sl. I veoma mi je drago što su bili ti ljudi koji su bili i što je sve bilo kako jeste, što je bilo toliko mnogo njemu dragih ljudi, tako da što više starim imam više tolerancije za te stvari i mislim da počinjem da shvatam.
 
Harmony ti rece da nista vadili hranu na groblje... to je meni vec malo pristojnije... nisam sigurna ali mislim da kad bih ja organizovala sve to ne bi toliko patila, jer bi mi to malo otklonilo misli a i nekako bi islo malo manje tradicionalno... ma ne znam vise ni ja sta pisem, sorry... :dash:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top