Sahrana-obicaji

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sto se sahrana tice veliki sam protivnik organizovanja vecera koje se u vecini slucajeva pretvore u prave pijanke,ljudi se toliko zaborave da pocnu da se smeju,zezaju i pricaju viceve.UZAS!Ovo govorim iz iskustva.Da ne pominjem koliko mi je morbidno kada na celu stola naprave "mesto' za pokojnika-ono stave na stolicu neku npr. jaknu,postave tanjir,casu,escajg hranu i to ce on kao "satro" da jede.
Mislim da je poenta moliti se za tu dusu,uplacivati 40 svetih liturgija,dati 40 dana bas na taj dan a ne pomerati kada gosti mogu da dodju ili iz nekog drugog razloga, jer je bas to bitno za dusu a ne koliko ce ko i kada da dodje.Razumem zito,svece,vino,ulje jer to sve ima odredjenu simboliku ali da me neko ubedi da ce upokojeni ostati gladan ako mu se ne namenuje hrana bas mi je van pameti.Jos kada cujem kako je neko sanjao da taj isti pokojni sedi gladan pred praznim stolom jer mu se ne namenjuju djakonije a drugi mrtvi uzivaju i jedu prosto puknem.Aaaaaa,da,zaboravih da pomenem snove kada pokojni "trazi"da mu se spremi neko jelo i odnese npr. na groblje jer se uzeleo.
E takvo plitkoumno razmisljanje me stvarno dovodi do ludila.Pa da li neko stvarno veruje da dusama treba hrana sa ovog sveta?Zar im nisu mnogo potrebnije nase molitve i molitve monaha i svestenika da im pomognu da sto lakse prodju mitarstva i ako je ikako moguce stignu do Boga?I zar ce Bog nekog pravednika pustiti da pati jer mu niko nista ne namenjuje a neki bogatun ce da uziva(nebitno kakav je bio u toku zivota) jer ima ko da mu "nameni".
Uopste se ne slazem sa "tradicijama",jer sto nas narod kaze-trista sela,trista obicaja.A gde je tu prava sustina i smisao-zatrpana ispod brda hrane,potopljena picem!
Ako ljudi ranije nisu imali mogucnosti da saznaju sta su bitne stvari a sta ne,to ne znaci da sada kada mogu to zanemaruju i pravdaju pricom-pa tako su moji oduvek radili.Mozda je poredjenje malo neprimereno ali i ti preci su nosili opanke pa ih potomci ne nose.Zasto molicu lepo kada je i to tradicija?:thumbdown:
 
Pih! Nisam nikada bila na sahrani, jesam na sprovodima, ali ne i na ukopu. Bila sam na saucescima.
A nasi defektni obicaji i primitivizam! U RESTORAN!!!
Nikada to nisam cula! RESTORAN!!! Pobogu i zaboga, restoran je ugostieljski objekat i tamo idem da mi bude lijepo, a sahrana nije lijepa stvar i ne vidim kakve veze sa restoranom ima...

Mada, kada sam cula da covjek proslavlja krsnu slavu u restoranu, gdje dovede pevaljku uvece (predlozicu mu da drugi put dovede strpitizetu ili jos bolje - prostitutku!) - mislila sam da sam cula sve
 
Ma grozno...skroz grozno...skoro je u selu gde zivi moja baba umro neki covek i pred smrt je rekao da ne zeli da se nista iznosi na grob, nikakva hrana , ni pice. I onda moja baba i jos neke zene komentarisu to i kazu ,, Kako ga nije sramota, a on je po sahranama i dacama uvek najvise jeo" :smajli koji beci oci:(mrzi me da ga trazim) ....eto dokle sve to moze da ode...ja i dalje ne verujem u taj komentar...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top