Povratak antičkoj demokratiji

gost 133940

Elita
Poruka
23.648
Mislim se, kada je demokratija izmišljena, svi građani su učestvovali u donošenju odluka. Makar oni koji su zadovoljavali kriterijume. Koliko se sećam, trebalo je da budu slobodni građani, muškarci, da ne budu previše stari ni previše mladi.
Ovaj sistem napušten je zvanično zbog širenja države, pa je trebalo smisliti nekakav zatupnički sistem. Tako nastaje parlament. (Moje mišljenje je da je parlament nastao kao potreba da se konji uvedu u senat, što je prvi praktično sproveo Kaligula (?), a ovekovečio Rosandić onim konjima koji jašu narod ispred skupštine u Beogradu).

E, kako sada internet omogućava virtuelno beskonačan broj korisnika koji bi direktno mogli donositi odluke, nije li vreme da se parlament ponovo zameni neposrednim učešćem naroda? Tako bismo možda izbegli konje i uopšte čitavu tu skupu i obično podmićenu družinu. Šta mislite?

Možda je ovakva tema bila, ali ja nisam upoznat. Tako da je Šefu na volju šta da uradi sa njom.
 
Mislim se, kada je demokratija izmišljena, svi građani su učestvovali u donošenju odluka. Makar oni koji su zadovoljavali kriterijume. Koliko se sećam, trebalo je da budu slobodni građani, muškarci, da ne budu previše stari ni previše mladi.
Ovaj sistem napušten je zvanično zbog širenja države, pa je trebalo smisliti nekakav zatupnički sistem. Tako nastaje parlament. (Moje mišljenje je da je parlament nastao kao potreba da se konji uvedu u senat, što je prvi praktično sproveo Kaligula (?), a ovekovečio Rosandić onim konjima koji jašu narod ispred skupštine u Beogradu).

E, kako sada internet omogućava virtuelno beskonačan broj korisnika koji bi direktno mogli donositi odluke, nije li vreme da se parlament ponovo zameni neposrednim učešćem naroda? Tako bismo možda izbegli konje i uopšte čitavu tu skupu i obično podmićenu družinu. Šta mislite?

Možda je ovakva tema bila, ali ja nisam upoznat. Tako da je Šefu na volju šta da uradi sa njom.

hmmm...fino si ti to zamislio
samo posto je broj "korisnika" koji bi ucestvovali u radu tog...cega god..."virtualno beskonacan" ispade da imas...problem...

evo, ilustriracu na "primjerku";
nas...jelte "kolega" ovdje prisutan...Laminat - on je npr.(provjereno...dokazano...) visestruka virtualna (a mozda i realna...) osoba...
znaci, on glasa za/umjesto, u teoriji, beskonacno mlogo...korisnika...ili je obratno? ... :think:
cek da probam - za njega glasa, u teoriji, beskonacno mnogo...njega...i tako to... :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
hmmm...fino si ti to zamislio
samo posto je broj "korisnika" koji bi ucestvovali u radu tog...cega god..."virtualno beskonacan" ispade da imas...problem...

evo, ilustriracu na "primjerku";
nas...jelte "kolega" ovdje prisutan...Laminat - on je npr.(provjereno...dokazano...) visestruka virtualna (a mozda i realna...) osoba...
znaci, on glasa za/umjesto, u teoriji, beskonacno mlogo...korisnika...ili je obratno? ... :think:
cek da probam - za njega glasa, u teoriji, beskonacno mnogo...njega...i tako to... :mrgreen:

Ako može da se plati račun preko interneta, mož i da se glasa relativno bezbedno. Jedino što je "virtualno" besplatno. Nema štampanja papirića, nema zamornog i lopovskog brojanja glasova. I zatim, ideja je da se ukine skupština kao zakonodavno telo i zameni direktnim glasanjem za zakone, a ne za tipove podređene šefovima partija.
Sve lepo javno, pa kad vidimo "carevo novo odelo" već će se naći neko iz milionske rulje da poviče "Car je go!".
 
Ako može da se plati račun preko interneta, mož i da se glasa relativno bezbedno. Jedino što je "virtualno" besplatno. Nema štampanja papirića, nema zamornog i lopovskog brojanja glasova. I zatim, ideja je da se ukine skupština kao zakonodavno telo i zameni direktnim glasanjem za zakone, a ne za tipove podređene šefovima partija.
Sve lepo javno, pa kad vidimo "carevo novo odelo" već će se naći neko iz milionske rulje da poviče "Car je go!".

slazem se ja s tobom - besplatno jeste kljucna rijec, uz...transparenciju...
mene brine samo taj "relativno" momenat i to ne na nivou pojedinca... ;)
 
zazijavalo, ideja je zanimljiva!

i rekao bih vizionarska... naravno relativna bezbednost vremenom ce se pretvoriti u potpunu bezbednost, ne verujem da je tehnoligija problem i da ce proci mnogo vremeno pre nego nesto takvo bude moguce, tehnoloski...

problem je politika, tj politizovanost - zainteresovanost ljudi da ucestvuju u politickom procesu i mogucnost da oni zainteresovani odredjuju sudbinu nezainteresovanim...

mada, da budem iskren, mene to pomalo plasi, da li je to zaista daleko od antiutopija o "virtuelnom" svetu... kada cemo sve moci da uradimo sedeci za kompjuterom..

pada mi na pamet stari roman Asimova, "Golo sunce" mislim da se zvao gde su ljudi prestali da izlaze iz svojih kuca, i na kraju izgubili obicaj da srecu druge ljude, itd..
 
zazijavalo, ideja je zanimljiva!

i rekao bih vizionarska... naravno relativna bezbednost vremenom ce se pretvoriti u potpunu bezbednost, ne verujem da je tehnoligija problem i da ce proci mnogo vremeno pre nego nesto takvo bude moguce, tehnoloski...

problem je politika, tj politizovanost - zainteresovanost ljudi da ucestvuju u politickom procesu i mogucnost da oni zainteresovani odredjuju sudbinu nezainteresovanim...

mada, da budem iskren, mene to pomalo plasi, da li je to zaista daleko od antiutopija o "virtuelnom" svetu... kada cemo sve moci da uradimo sedeci za kompjuterom..

pada mi na pamet stari roman Asimova, "Golo sunce" mislim da se zvao gde su ljudi prestali da izlaze iz svojih kuca, i na kraju izgubili obicaj da srecu druge ljude, itd..


Da, svakako bi bilo nešto drugačije, ali ne obavezno lošije. I danas neki ljudi zainteresovani za politiku kroje kapu svima. Trenutni problem, kako ga ja vidim, je da mnogi koji jesu zainteresovani za politiku ne dolaze do izražaja, izuzev za vreme izbora.

Šta više, ukoliko bi se "moj" sistem uspostavio, svako bi u njega ulazio noseći nekakvu "građansku čast". Svaki politički akt dotičnog bio bi vidljiv ostalima. Recimo, za koji zakon je glasao i kako. Na ovaj način, svako bi mogao biti suđen od ostalih, recimo dodelom :super: ili :thumbdown: ikonica. Nesmotrena izjava ili postupak mogli bi ga definitivno označiti kao "budalu" pre nego što stigne na neki izvršni položaj pa ovo i dokaže.

Evo, predlažem i "simulator". Odgovori na ankete o budućim događajima mogu biti dobar sistem testiranja "dalekovidosti" kandidata za izvršne funkcije, pre nego što naprave realnu štetu preko leđa populacije. Kriterijum uspešnosti bio bi jednostavan - šta bi bilo kad bi bilo i šta je zaista bilo. :mrgreen:

A antiutopije? Da. Mada, i sada živimo u virtuelnom svetu tuđih odluka i lažiranih vesti. Naše odluke često se ograničavaju na dobra koja ćemo kupiti. (Ako su na raspolaganju u supremarketu) :sad2:
 
Poslednja izmena:
Mislim se, kada je demokratija izmišljena, svi građani su učestvovali u donošenju odluka. Makar oni koji su zadovoljavali kriterijume. Koliko se sećam, trebalo je da budu slobodni građani, muškarci, da ne budu previše stari ni previše mladi.
Ovaj sistem napušten je zvanično zbog širenja države, pa je trebalo smisliti nekakav zatupnički sistem. Tako nastaje parlament. (Moje mišljenje je da je parlament nastao kao potreba da se konji uvedu u senat, što je prvi praktično sproveo Kaligula (?), a ovekovečio Rosandić onim konjima koji jašu narod ispred skupštine u Beogradu).

E, kako sada internet omogućava virtuelno beskonačan broj korisnika koji bi direktno mogli donositi odluke, nije li vreme da se parlament ponovo zameni neposrednim učešćem naroda? Tako bismo možda izbegli konje i uopšte čitavu tu skupu i obično podmićenu družinu. Šta mislite?

Možda je ovakva tema bila, ali ja nisam upoznat. Tako da je Šefu na volju šta da uradi sa njom.

"Plava ptica, kljukana Dinastija"

Meni ovo lici na sifrovanu poruku da se vlast opet obara ("nije li vreme da se parlament ponovo zameni neposrednim učešćem naroda") a cudno je to da Vlast jos uvek niko nema u Srbiji... jel to znak da kakva god vlast da dodje, bice naorada na ulicama?

Da bi izbori bili fer i demokratski, potrebna je apsolutna privatnost (ili da se naginje ka njoj). Kako mislis da ostvaris privatnost preko neta?
Kako mislis da narod koji nije upucen u sve tajne na vrhu (bezbednost zemlje) moze da donese pravu odluku?

Nema idelanog
 
"Plava ptica, kljukana Dinastija"

Meni ovo lici na sifrovanu poruku da se vlast opet obara ("nije li vreme da se parlament ponovo zameni neposrednim učešćem naroda") a cudno je to da Vlast jos uvek niko nema u Srbiji... jel to znak da kakva god vlast da dodje, bice naorada na ulicama?

Da bi izbori bili fer i demokratski, potrebna je apsolutna privatnost (ili da se naginje ka njoj). Kako mislis da ostvaris privatnost preko neta?
Kako mislis da narod koji nije upucen u sve tajne na vrhu (bezbednost zemlje) moze da donese pravu odluku?

Nema idelanog


Privatnost preko neta je tehničko pitanje koje je rešivo.

Mislio sam pre svega na neposredno učestvovanje u zakonodavnoj vlasti - donošenju zakona i neposrednim izborima članova izvršne vlasti.
Narod, mada ne poznaje tajne na vrhu, bira skupštinu koja onda donosi zakone umesto njega. Zakoni su javni, ili bi bar trebalo da budu.
Narod takođe bira članove izvršne vlasti koja jedina ima pristup nekim tajnama na vrhu. Ovo bi naravno bilo zadržano, ali kada se vidi da izabrani počnu da brljaju, mogli bi odmah biti uklonjeni opštim uskraćivanjem poverenja, umesto da se gleda kako zemlja propada do isteka njihovog mandata. Ukratko, neko poviče "car je go" i svi odmah vide. Isto tako, može da poviče "prodadoše nam zemlju" ili "uvaliće nas u dugove". Naravno, ako taj koji viče - viče guposti, rulja će odogvoriti "ćuti, budalo". :mrgreen:
 
Pa sad... ako narod ne zna tajne vrha... politickim oponentima je lakse da viknu "Veliki Vodja BRLJA" i neuki narod lako moze da poveruje tome... jer odista tako izgleda... ali avaj, nije bas uvek to tacno.

S druge straen, ako mozes da menjas vladu "svakih 15 minuta" onda imas nestabilnu vladu jer neki, naizgled losi potezi mogu da se isplate tek naknadno i ako sklonis te koji su povukli pojedine (u tom momentu) lose poteze da bi kasnije izvukli nesto mnogo vise iz toga neces im dati sansu da poznju plodove kasnije.
U sustini, to sta predlazes fokusira oko trazenja losih stvari u tekucoj vlasti i nikako nije dobro na dugorocne staze.

Ne slazem se da je online moguca apsolutna privatnost mase kao na papirnim izborima gde je prakticno nemoguce pronaci poreklo svakog glasa,
 
Pa sad... ako narod ne zna tajne vrha... politickim oponentima je lakse da viknu "Veliki Vodja BRLJA" i neuki narod lako moze da poveruje tome... jer odista tako izgleda... ali avaj, nije bas uvek to tacno.

S druge straen, ako mozes da menjas vladu "svakih 15 minuta" onda imas nestabilnu vladu jer neki, naizgled losi potezi mogu da se isplate tek naknadno i ako sklonis te koji su povukli pojedine (u tom momentu) lose poteze da bi kasnije izvukli nesto mnogo vise iz toga neces im dati sansu da poznju plodove kasnije.
U sustini, to sta predlazes fokusira oko trazenja losih stvari u tekucoj vlasti i nikako nije dobro na dugorocne staze.

Ne slazem se da je online moguca apsolutna privatnost mase kao na papirnim izborima gde je prakticno nemoguce pronaci poreklo svakog glasa,

Eh, politički oponenti uvek viču "Veliki vođa brlja" i neuki narod uvek poveruje pod uslovom da taj viče dovoljno glasno.
Pitanje je šta su tajne na vrhu. Recimo, skupština svakako ne zna gde je razmeštena koja vojna jedinica i kakav joj je zadatak. To je posao vojne hijerarhije. Ali zna, ili bi trebalo da zna, u kakvim smo odnosima sa drugim državama. Ne vidim zašto ovo ne bi trebalo da zna narod.
Tajni su neki komercijalni ugovori koji potkopavaju privredu, na primer. Bilo bi bolje da su javni.

Sistem traženja loših stvari u tekućoj vlasti postoji i danas. Zove se opozicija. Ne verujem ni da bi se vlada menjala svakih 15 minuta. Veliku masu možeš zatalasati samo velikim potresima. Ukratko, postoji inercija.

U ovakvom sistemu glasovi ne bi ni trebalo da budu tajni. Častan čovek stoji iza svojih izbora, a mogućnost da se vidi istorijat glasanja svakoga govori o njegovoj moralnoj ispravnosti i doslednosti.
 
jašu narod hah...to je ono penzoska fora iz vremena tita.........u atini si mogao da boodeš...arhont ili drakon... samo posle 6 ili 7 decenije .........posle 60te godine života........samo su starci odloočivali..........a na agori..na trgu....šo je ono...preteča današnjeg parlamenta.....na kojem su se okoopljali izabrani predsravnici naroda...i ti predstavnici su bili starci......
 
Smatram da je (na sreću) ideja neostvarljiva.
J,b.t , ti bi da svi gradjani čine skupštinu!
Pa i u ovoj parlamentarnoj "demokratiji" ti ne možeš da skupiš 250 normalnih ljudi! :dash:
A ti bi da svako od gradjana može za skupštinsku govornicu? Pa zamisli samo da mi forumaši dobijemo tu mogućnost javne mentalne onanije... onda dodaj sve one budale s ulice... pametni bi pobegli u neku zemlju gde je mirna i stabilna diktatura.
:nono:
 
Smatram da je (na sreću) ideja neostvarljiva.
J,b.t , ti bi da svi gradjani čine skupštinu!
Pa i u ovoj parlamentarnoj "demokratiji" ti ne možeš da skupiš 250 normalnih ljudi! :dash:
A ti bi da svako od gradjana može za skupštinsku govornicu? Pa zamisli samo da mi forumaši dobijemo tu mogućnost javne mentalne onanije... onda dodaj sve one budale s ulice... pametni bi pobegli u neku zemlju gde je mirna i stabilna diktatura.
:nono:

Ja, ko velim, u nedostatku stabilne diktature, ovo bi bilo rešenje. :mrgreen:
Sa druge strane, ne govori li ti ništa da u jednom narodu ne možeš da sakupiš 250 normalnih ljudi? Ono, jeste da su Srbi lud narod, al opet...
Kada razgledamo trenutne sisteme, vidimo nekoliko interesnih struja i ovu 250-oricu kako mažu oči narodu dok zastupaju svoje poslodavce.
Evo, zamislio sam i kako bi bilo da se forum proglasi skupštinom. Ako bih imao mogućnost da znakom :thumbdown: označim one koji su se dokazali kao budale, ne bih morao da slušam šta imaju da kažu.
Možemo razviti i algoritam - recimo ukoliko neko dobije dovoljno :thumbdown: znakova, morao bi da čeka da prvo kažu šta imaju oni što imaju šta da kažu.
Ili bih mogao da glasam po svojim uverenjima i savesti ne slušajući zapenušane tipove. Kad bolje razmislim, baš bi mi se svidelo. :D
 
Остварење ове замисли довело би до нефункционалности и преспорости о сваком могућем проблему који би се нашао на дневном реду. Демократија је само најмање лош систем власти који смо до сада упознали и мислим да не би требали да се заносимо идејама о некаквом идеалу и савршенству, већ да заменимо парадигму у Поперовом смислу минимизирања беде и лоших страна било које појаве, па тако и демократије. У том смислу би добили могућнсот да сами управљамо својим друштвом а представници у парламенту били би само персонификовани гласач.
 
Остварење ове замисли довело би до нефункционалности и преспорости о сваком могућем проблему који би се нашао на дневном реду. Демократија је само најмање лош систем власти који смо до сада упознали и мислим да не би требали да се заносимо идејама о некаквом идеалу и савршенству, већ да заменимо парадигму у Поперовом смислу минимизирања беде и лоших страна било које појаве, па тако и демократије. У том смислу би добили могућнсот да сами управљамо својим друштвом а представници у парламенту били би само персонификовани гласач.

Gle, izvukli mi temu iz podruma :D
Sporo rešavanje problema uzrokovano je beskrajnim prepucavanjima u raspravama. Šta ukoliko rasprava ne bi ni bilo? Ko glasa do roka za glasanje - glasao je. Ko ne - ko ga šiša.
I danas rasprave služe da se iznese partijska ideologija i nema veze sa razultatima glasanja. Što ovo jednostavno ne bismo preskočili? :)
 

Back
Top