Hleb poskupeo za 50-75% , meso za 25%, benzin za 50% autogas za 68%

Markowac

Iskusan
Banovan
Poruka
6.213
Srbija rekorder po poskupljenjima
2. jun 2008. | 16:15 | Izvor: B92
Beograd -- Srbija je po poskupljenjima postala svojevrsni rekorder u regionu, a prema proceni ekonomista, u tom segmentu zadržaće lidersku poziciju.

Posle najvećeg poskupljenja naftnih derivata u poslednje dve godine, stručnjaci očekuju lančani efekat na celu ekonomiju. Iako ta pojava od 2000. nije uobičajena, poslednjih nedelja ulična prodaja benzina u Srbiji postala je češća.

Kupujući jeftinije i manje kvalitetne proizvode domaće stanovništvo trudi se da uštedi. Računica, međutim, pokazuje da to nije baš uvek moguće.

Tako, svi oni koji su kupovali beli hleb i zbog niže cene prešli na polubeli, ipak nisu uspeli da uštede. Navodno jeftiniji hleb, za godinu dana poskupeo je 75, a beli 52 odsto .

Cene mesnih prerađevina skočile su za šest, a svežeg mesa za 25 odsto. Ista situacija je i sa mlekom. Jeftinije sveže mleko poskupelo je za 40, a dugotrajno za 21 odsto.

Skupo gorivo polako stiže i autogas, koji je za godinu dana poskupeo 68 odsto, dok je cena benzina veća za 29 odsto. Neki vozači se snalaze, pa umesto kupovine na ulici, skup benzin zamenjuju jeftinijim auto-plinom.

Posle najvećeg poskupljenja goriva u poslednje dve godine ekonomista Miroslav Zdravković kaže da očekuje lančanu reakciju na tržištu.

I pored najave novih poskupljenja životnih namirnica zbog cene goriva, Ministarstvo finansija ne planira da smanji akcize na naftne derivate. Iako bi jeftinije gorivo usporilo i rast inflacije, resorni ministar Mirko Cvetković kaže da bi smanjenje akciza napravilo veliki manjak u budžetu.


---------------

a kazu inflacija ispod 10% . ma vazi....

:rtfm: :rtfm: :rtfm:
 
tako je to kad vec za dorucak se oplete sunka , kulen ,kobaja,slanina pa onda cvaraka ,svargle ,dzigernjace ,punomasni sir ,beli lebac ... pa od toga mora da se rikne,nisu na zapadu i u Japanu glupi sto jedu one zitarice ,povrce ,integlani pirinac i ostala go*na ,zato im je i zivotni vek za 5-10 godina duzi nego kod nas

Ma da bas se zdravo hrane na zapadu. Japanci uglavnom ribu zderu a zapadnjaci zavisi kako gde ali tek tamo su svinje. Pa mi smo u odnosu na njih extra.Ali ovde na nervnoj bazi riknjavamo.
 
A ko prica o 8 godina? U pitanju su poskupljenja samo u poslednjoj godini
Ok, nisam dobro pročitao uvodni post. Poskupljenja goriva su učestala u poslednjih mesec-dva. Za očekivati je da sve krena da poskupljuje jer je usko vezano sa cenama goriva. A ovaj podatak od 10% je od kada? Da li je to rečeno nakon navedenih poskupljenja goriva ili pre toga, odnosno do tada?
I da se razumemo, sve te priče o inflaciji i sličnim stvarima su poput onih o prosečnim primanjima u Srbiji, dakle, nerealno. Ali nije ni daleko, zar ne?
 
u cjelom cvjetu kriza. ošlo gorivo, koje vuće sve za sobom. nije samo u srbiji!!!

Da, ovo je potpuno tacno. Cena nafte najmanje od nas zavisi. Ali se sa druge strane mora reci da su nam cena verovatno najvece u Evropi. Ako ne to onda smo u samom vrhu. Jedan Rus mi je rodjak i covek je u Rusiji pokupovao kesu orbita jer je tamo oko 16 dinara, a ovde oko 40? To je samo zato sto je ovde monopol. Znaci, imamo jednog uvoznika, a Rusija ih ima 10. Ovo je samo primer. Tacan broj uvoznika ne znam. Ali zato u Rusiji nesto drugo skuplje nego ovde.

U EU su koka-kola i milka jeftiniji nekih 30% cujem. O tehnici da ne pricamo. Televizori duplo skuplji nego u EU, o lap-topovima i ostalim proizvodima sto se ticu racunarstva da ne pricam. Mobilni telefoni su takodje dosta skuplji nego Americi recimo. To znam jer mi komsija od prekoputa radi tamo.

Sve je to zbog monopola, zbog mafije koju je Sloba napravio.
 
Da, ovo je potpuno tacno. Cena nafte najmanje od nas zavisi. Ali se sa druge strane mora reci da su nam cena verovatno najvece u Evropi. Ako ne to onda smo u samom vrhu. Jedan Rus mi je rodjak i covek je u Rusiji pokupovao kesu orbita jer je tamo oko 16 dinara, a ovde oko 40? To je samo zato sto je ovde monopol. Znaci, imamo jednog uvoznika, a Rusija ih ima 10. Ovo je samo primer. Tacan broj uvoznika ne znam. Ali zato u Rusiji nesto drugo skuplje nego ovde.

U EU su koka-kola i milka jeftiniji nekih 30% cujem. O tehnici da ne pricamo. Televizori duplo skuplji nego u EU, o lap-topovima i ostalim proizvodima sto se ticu racunarstva da ne pricam. Mobilni telefoni su takodje dosta skuplji nego Americi recimo. To znam jer mi komsija od prekoputa radi tamo.

Sve je to zbog monopola, zbog mafije koju je Sloba napravio.

Има да се онесвестим - јер си и ти једном нешто тачно и разумно написао! :bye:
 
Poskupelo, poskupelo...ne samo kod nas. Velika svetska kriza (odavno najavljivana) je pred vratima.

Večeras , na RTL-u, slušam - urnebes u Vladi Hrvatske radi učestalih poskupljenja struje (predlog preko 50% ako se ne varam), goriva i lančano, naravno, ostalih proizvoda.Njihovi ministri su govorili o monopolima i hitnoj potrebi da se uvede konkurencija radi sprečavanja inflacije i pada standarda. Krediti, pad kupovne moći - katastrofa na pomolu.

Kriza je evidentna u zemljama u okruženju, a kod nas se ništa ne čini da se spreče njene posledice na duže staze. Samo ozbiljne i pravne države hvataju se u koštac sa ovim problemom. Mi smo već godinama zauzeti izborima i koalicijama, a jedna te ista osoba je u stanju i po tri puta da se kandiduje za isto mesto...Jad i beda neviđeni!

Neki kvazi ekonomisti kojih mi je pun...forum, dojadiše sa svojim političkim pamfletima i komentarima tipa ,,Uticaj sredozemne klime na pubertet muve,,.

Političari, uzmite se u pamet, ne šenlučite, no rešavajte probleme, nema se vremena...kriza je ovaj put ozbiljna i neće pokleknuti pred izborima, parolama i koalicijama...

E svašta i od nas....posle će, naravno, svi biti krivi...i Ameri, i Rusi, i Arapi, i Albanci i.....nastavite sami. Basta.
 
До момента када је Ђинђић преузео ствар у своје руке и наставио шуровање са мафијом.

Lepo sto si upao u razgovor. Djindjic je surovao sa Legijom samo zato sto je ovom bilo naredjeno da puca u narod. Da mu je Djindjic rekao da ce biti odmah uhapsen naravno da bi ovaj pucao kako bi sebe zastitio. Ali Djindjic je na kraju i ubijen zato sto je hteo Legiju da strpa u zatvor.
 
tako je to kad vec za dorucak se oplete sunka , kulen ,kobaja,slanina pa onda cvaraka ,svargle ,dzigernjace ,punomasni sir ,beli lebac ... pa od toga mora da se rikne,nisu na zapadu i u Japanu glupi sto jedu one zitarice ,povrce ,integlani pirinac i ostala go*na ,zato im je i zivotni vek za 5-10 godina duzi nego kod nas

:worth: i da dodam:

Zbor radnih ljudi! Radnici, mi smo u teškoj buli! Proizvodite samo škarta, zaje*avate se tu na poslu, niko ništa ne radi. Zašto? Zato što se nakrkate! Japan, mala zemlja, mali ljudi, male mašine, a najbolji su. Zašto? Zato što u Japanu jedan čovek na dan pojede šaku riže, i sit je! A vi, dva kila mesa s' buta, kilo i po' kobasica, čvaraka i švargle, nakrkate se, trpate u taj stomak ko u vreću, i ne možete da radite. Normalno da ne možete da radite kad ste se nakrkali! Ali, budućnost svetska, svetski trendovi, tehnologije, to više nije u trulim fabrikama, propalim preduzećima. Je*eš fabrike, u fudbalu je posao, u fudbalu je kapital! Sad ćemo oformiti fudbalski klub! Evo ja ću biti direktor, ti ćeš biti član uprave, ovaj mali što radi na strugu on će biti bek, ovaj komšija iz kantine-golman. Trojica na krilo, jedan half, nema dva centarhalfa-kak'i dva! Ima da budemo najbolji! Bajern - nula, Minhen - nula, Papen - kakav, ništa! Ko, Talijani!? Nemaju oni pojma, mi smo uvek bili najbolji! Kad nam skinu sankcije pokašćemo svima! Jel' tako? Tako je! Kraj zbora radnih ljudi. Je*eš fabrike! Svi na polje, svi na fudbal, da trenirate!

Ajd' zdravo!
 
Poslednja izmena:

Back
Top