Samo polovina Srbije pismena!!!

Karlito Brigante

Poznat
Banovan
Poruka
9.306
Polovina stanovništva u Srbiji je slabo pismena ili potpuno nepismena, rezultati su istraživanja potpisnica inicijative "Neophodni koraci u reformi obrazovanja" koja je krajem prošle godine stigla u Ministarstvo prosvete.


Grupa profesorki sa Beogradskog i Novosadskog univerziteta upozorava da oko 24 odsto stanovništva ima završenu samo osnovnu školu, dok 20 odsto nema ni to, odnosno petina građana Srbije nema zakonom obavezno obrazovanje. Nešto više od pet odsto mališana u gradu ne upiše osnovnu školu, dok se taj procenat u seoskoj sredini penje na preko 20 odsto. Dobro poznati rezultati PISA testiranja smestili su Srbiju po pismenosti na poražavajuće 37. mesto liste od 41 zemlje, što je već treći put zaredom ispod proseka OSCD-a. Nešto manje od 30 odsto učenika u Srbiji bilo je ispod elementarne pismenosti, što je očekivani podatak za zemlju u kojoj je oko četiri odsto stanovništva potpuno nepismeno na način da ne poznaje slovne znake te nije u stanju da se potpiše.


Zemlja

nepismeni u %

Srbija

oko 4

Španija

3

Francuska

manje od 1

Italija

2

Grčka

4

Mađarska

2

Hrvatska

2,4

Bugarska

2,4

Slovenija

0,5

*izvor: Centar za obrazovne politike BU

Broj osoba koje nisu u stanju da popune formular u opštini, SUP-u, banci istraživanjem nije precizno utvrđen, ali se pretpostavlja da je većina ljudi koja ima samo osnovnu školu u stvari funkcionalno nepismena.

- Tako visoki procenat nepismenih nema nijedna zemlja u regionu, što čak nije alarmantan podatak za našu političku elitu koja tek tri odsto budžetskih sredstava opredeljuje za obrazovanje iako je preporuka Uneska čitavih šest procenata - kaže za "Blic nedelje" profesorka Srbijanka Turajlić, jedna od potpisnica pomenute inicijative.


Zemlja

stopa završavanja visokog obrazovanja u %

Srbija

oko 55

Španija

75

Francuska

79

Češka

63

Grčka

56

Poljska

66

Portugal

66

Irska

78

Finska

71

Rezultati istraživanja iz 2007. godine svrstavaju akademski kadar u Srbiji na začelje evropske liste. Oko 45 odsto studenata kod nas nikad ne završi studije, što je nezamislivo na evropskim univerzitetima, gde broj diplomiranih raste i do 79 odsto. Uz to, prosek studiranja u Srbiji je osam godina, pa se dešava da evropski vršnjaci stiču master diplome kada njihove kolege u Srbiji hvataju uslov za drugu godinu osnovnih studija. Tek 11 odsto građana Srbije ima visokoškolsko obrazovanje, dok diplomu univerziteta ima samo sedam odsto stanovnika.

Obrazovani ljudi doprinose ekonomskom razvitku društva i država ne sme visokoškolstvo da doživljava kao nepotrebni trošak. Obrazovano i kompetentno radno stanovništvo smanjuje troškove javnog sektora kao što su zdravstvo, socijalna zaštita, unutrašnji poslovi, sudstvo. U takvim okolnostima smanjuje se stopa nezaposlenosti, a rezultati izbora obezbeđuju društvu kontinuiranu modernizaciju uslova života i visoki stepen zaštite ljudskih prava. Tamo gde su nepismeni i polupismeni, ništa od toga nema.


Diplome bez težine

Novostečene diplome osnovnih, master i doktorskih studija u Srbiji u ovom trenutku nemaju nikakvu kvalifikacionu težinu u zemljama Evropske unije, jer naš obrazovni sistem već osamnaest meseci ignoriše evropski okvir kvalifikacija, uputstvo na osnovu kojeg bi trebalo da se vrednuju znanja, veštine i kompetencije akademskih građana koji stiču obrazovanje na sve brojnijim visokoškolskim ustanovama kod nas, kaže profesorka Srbijanka Turajlić.


Izvor-Blic.
Ovo je dokaz da političke elite ne rade ništa za građane,nego samo za svoju braću po lopovluku,tajkune,rođake i prijatelje!:dash:...a i ovi profesori iz članka nisu bolji od političara,borili su se za svoje interese 2000-te,a sad ih nigde nema!!!
 
заборавио си да напишеш да Италија има највећи проценат завршавања високог образовања око 75%
мислим али нисам истраживао да Србија је прва у свету по најмањој пролазности на испитима. једва 5% у просеку ,када су у питању технички факултети,мада та цифра је још мања.
проблем лежи у томе што се углавном професори баве политиком па је такво стање чувају свој интерес,зато је мање доктора у политици па имамо стално оне афере о корупцији у здравству а о корупцији у школству тек понеку.
 
Poslednja izmena:
A u Americi i EU 110% zavrsilo visoke skole.

Imaju vise inteligencije nego populacije.

A ovde kod nas, svo clanstvo DS-a i LDP-a potpuno je nepismeno i potpisuje se palcem, sto uopste necudi kada se ima u vidu da im je sam predsednik stranke Tadic toliko nepismen da jos uvek racuna na deciju racunaljku i sabira do 100.

To je tih 45% ili "pola Srbije"
 
Poslednja izmena:
A u Americi i EU 110% zavrsilo visoke skole.

Imaju vise inteligencije nego populacije.

A ovde kod nas, svo clanstvo DS-a i LDP-a potpuno je nepismeno i potpisuje se palcem, sto uopste necudi kada se ima u vidu da im je sam predsednik stranke Tadic toliko nepismen da jos uvek racuna na deciju racunaljku i sabira do 100.

To je tih 45% ili "pola Srbije"

:rotf::rotf: Za razliku od "pismenog" Tomislava Nikolića - budućeg premijera sa srednjom grobarskom školom.
 
:rotf::rotf: Za razliku od "pismenog" Tomislava Nikolića - budućeg premijera sa srednjom grobarskom školom.


Bar ima neku skolu, a BOT sa svojih 50 godina jos je na uzrastu predskolskog deteta.

Pa posle nek neko kaze da predsednik DS-a nije retardirana osoba.

Imaju ustanove koje se brinu o toj jadnoj "velikoj" deci.
Jedino je kod nas jos moguce je da BOT-ovi vode negde nekoga.....
To mi lici na ono "pejzazi u magli"

Kakav predsednik tako i clanstvo.
 
Bar ima neku skolu, a BOT sa svojih 50 godina jos je na uzrastu predskolskog deteta.

Pa posle nek neko kaze da predsednik DS-a nije retardirana osoba.

Imaju ustanove koje se brinu o toj jadnoj "velikoj" deci.
Jedino je kod nas jos moguce je da BOT-ovi vode negde nekoga.....
To mi lici na ono "pejzazi u magli"

Kakav predsednik tako i clanstvo.

Sram te bilo, nije se lepo rugati hendikepiranim i degenericnim osobama, jos ako je u pitanju predsednik drzave sa mentalnom retardacijom tek onda treba da te je sramota :twisted::rotf:
 
Bar ima neku skolu, a BOT sa svojih 50 godina jos je na uzrastu predskolskog deteta.

Pa posle nek neko kaze da predsednik DS-a nije retardirana osoba.

Imaju ustanove koje se brinu o toj jadnoj "velikoj" deci.
Jedino je kod nas jos moguce je da BOT-ovi vode negde nekoga.....
To mi lici na ono "pejzazi u magli"

Kakav predsednik tako i clanstvo.

"Bar ima neku skolu" - genijalno.:lol:
 
Znači... oni bez faksa ili vš su nepismeni?

Ceo tekst je jedno ogromno preseravanje, a i svi mi znamo ko su oni procenti koji ne upisuju vrtiće i o. škole.

:lol:

Pa naravno, to ova "demokratska" vlast voli da propagira kroz svoje smece listove tipa Blic kako su Srbi nepismeni, a onda to ide kao ekskluzivna vest po novinama sirom ex-YU, da se eto "prijatelji" slade kako su Srbi nepismeni :D Najvece i najbednije izjave Srbi su dobili bas od Srba i sto je najgore od ovih majmuna na vlasti, pocev od onog magarca predsednika pa na dalje. Kakvi bednici, da covek povrati :dash:
 
Pa naravno, to ova "demokratska" vlast voli da propagira kroz svoje smece listove tipa Blic kako su Srbi nepismeni, a onda to ide kao ekskluzivna vest po novinama sirom ex-YU, da se eto "prijatelji" slade kako su Srbi nepismeni :D Najvece i najbednije izjave Srbi su dobili bas od Srba i sto je najgore od ovih majmuna na vlasti, pocev od onog magarca predsednika pa na dalje. Kakvi bednici, da covek povrati :dash:

Ovakve teme se svakih 10-15 dana pojave.

Ovo ovde je moj tekst od pre mesec i po na temi čini mi isto iz Blica gde su bili napisali da je 40% nepismeno a moja prognoza je bila da će se uskoro pojaviti tekst da je ta cifra 60% a evo sada smo već stiglii do 50%.

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=6413070&postcount=21

Ali nije poenta u tekstu nego u činjenici da je to istih tih 50% našeg naroda koji veruje svemu i svačemu što pišu listovi koji vode demo-seljačine.

Zaista ne bih se uopšte iznenadio da se pojavi tekst u Blicu o zemlja kao ploči i odmah bi se pojavio pravi buljuk DS-ovaca i LDP-ovaca koji bi da nam dokazuju verodostojnost i istinitost tog teksta.
 
Poslednja izmena:
- Tako visoki procenat nepismenih nema nijedna zemlja u regionu, što čak nije alarmantan podatak za našu političku elitu koja tek tri odsto budžetskih sredstava opredeljuje za obrazovanje iako je preporuka Uneska čitavih šest procenata - kaže za "Blic nedelje" profesorka Srbijanka Turajlić, jedna od potpisnica pomenute inicijative.

------------------------------------------------------------
Ovo je dokaz da političke elite ne rade ništa za građane,nego samo za svoju braću po lopovluku,tajkune,rođake i prijatelje!:dash:...a i ovi profesori iz članka nisu bolji od političara,borili su se za svoje interese 2000-te,a sad ih nigde nema!!!

46612897mz6.png


Откуд Србијанка сад у овој причи? Зар Србијанка Турајлић није превасходно борац за геј и лезбо права? :eek:

---------------------------------------------

Па они су углавном добили оно што су тражили 2000-те, мање посла за веће плате!
А и изборили су се за високе школарине на БУ!!! :twisted:
 
Poslednja izmena:
Mene bi zanimalo kad bi neko mogao da objasni tačno : Šta se podrazumeva kad se kaže nepismen ...

Po sećanju, tu postoje neke kategorije u smislu - nepismenima se računaju i oni koji ne završe određeni broj razreda osnovne škole. A postoje i "funkcionalno nepismeni", zapravo oni koji zaista ne umeju da čitaju i pišu ...

Koliko se ja sećam, odavno je postala obaveza (još u SFRJ) da je osnovna škola obavezna za sve. Da se to rigorozno poštovalo danas ne bismo pričali o ovome. O čemu se ovde radi ?
 
@ postavljač teme

I sve si ovo napisao da bi u stvari pljunuo na aktuelnu vlast?!?!?!

Pa yebote nemoj više toliko pisati samo otvori novu temu i pljuni ih.............Mi ovde čitamo tvoj post i mislimo kako si se ti zaboga zabrinuo za građane Srbije a ono nešto drugo................Ajde ako si sadista prema sebi i ne mrzite da pišeš ovoliki post bar nemoj biti sadista prema ostalima...................Ali dobro, shvatićeš kada odrasteš (ne mislim fizički nego psihički)!:bye::bye::bye:
 
A u Americi i EU 110% zavrsilo visoke skole.

Imaju vise inteligencije nego populacije.

A ovde kod nas, svo clanstvo DS-a i LDP-a potpuno je nepismeno i potpisuje se palcem, sto uopste necudi kada se ima u vidu da im je sam predsednik stranke Tadic toliko nepismen da jos uvek racuna na deciju racunaljku i sabira do 100.

To je tih 45% ili "pola Srbije"

Daj bre pa u toj Americi sve bolid do bolida.

Dobro Tadic je pismen ali ne zna sa brojevima.
 
Zašto onda sebi daješ toliki luksuz da slušaš svakakvu dečurliju i "dvorske lude" pa da ti oni prave "tvoje mišljenje" ?
Ako nisi Liliputanka znači da si odrasla i zrela osoba i biće dovoljno samo malo da razmišljaš svojom glavicom i veruj mi bićeš daleko srećnija, uspešnija i zadovoljnija sobom.


Iskreno, najveća dvorska luda na političkoj sceni Srbije, po mojim kriterijumima, je Tomislav Nikolić, a srebrnu medalju je zaslužio, opet po mojim kriterijumima, A.Vučić.
Šešelj je daleko ispred svih, ali nije u Srbiji, pa ne dobija bodove.

Baš zato što razmišljam svojom glavom i zbog toga što sam svesna da nam pomenuta dvojca neće doneti ništa dobro, naprotiv, samo veliko zlo, veliki sam njihov "protivnik".

Od njihovog "patriotizma" su samo oni imali koristi, a građani Srbije veliku, veliku štetu, pa pošto sam ja zlopamtilo, nisam im to zaboravila i znam sigurno da se nisu promenili i da će cela Srbija izgledati kao jedna velika nesreća, ako oni ponovo dođu na vlast.
 
Iskreno, najveća dvorska luda na političkoj sceni Srbije, po mojim kriterijumima, je Tomislav Nikolić, a srebrnu medalju je zaslužio, opet po mojim kriterijumima, A.Vučić.
Šešelj je daleko ispred svih, ali nije u Srbiji, pa ne dobija bodove.

Baš zato što razmišljam svojom glavom i zbog toga što sam svesna da nam pomenuta dvojca neće doneti ništa dobro, naprotiv, samo veliko zlo, veliki sam njihov "protivnik".

Od njihovog "patriotizma" su samo oni imali koristi, a građani Srbije veliku, veliku štetu, pa pošto sam ja zlopamtilo, nisam im to zaboravila i znam sigurno da se nisu promenili i da će cela Srbija izgledati kao jedna velika nesreća, ako oni ponovo dođu na vlast.

:rotf: :rotf: :rotf: :rotf: :klap: :klap: :bye:
 

Back
Top