Vise se isplati proizvodnja pajsera od proizvodnja motike

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
A kuda ide drustvo , verovatno je jasnije , ako se zna ovaj podatak....

Imao sam slican primer, gde sam pravio nesto sto pogoduje destrukciji, mada nije zabranjen proizvod i postoje primene korisne, cak otprilike pola pola....

Ali tesko je islo dok je bilo prodavano kao korisno, iako je bilo primamljivo, ali kad je krenulo kao pomoc pri destrukciji , alva....joj nije ravna.....

Zasto?


Zato sto pretnja destrukcijom i to efikasnom donosi moc , paznju, obazrivost, i na kraju rezultat poslusnost.....
 
U americi od 10 ubijenih 9 je imalo pistolj u trenutku kada su bili ubijeni.
Znaci da si 10 puta sigurniji ako ne nosis pistolj.
Kada strah vlada covekom on ima potrebu da se zastiti ali to cini
u pogresnom smeru. Umesto da se bori sa strahom u sebi on ga
projektuje napolje pa onda svuda vidi neprijatelje i opasnost...

Sveti Pavle rece: Kada sam jak onda sam slab, kada sam slab onda sam jak
 
Sveti Pavle rece: Kada sam jak onda sam slab, kada sam slab onda sam jak
To što ti govoriš je cirkularno zaključivanje, ispada da je svako u svakom trenutku i slab i jak? Pavle to nikada nije rekao.

Rekao je ovo:

2. Korinćanima 12:10 "Zato sam dobre volje u slabostima, u ruženju, u nevoljama, u progonjenjima, u tugama za Hrista: jer kad sam slab onda sam silan."

A to nije isto.

Sve crkve i države ovoga sveta vole poslušne i slabe podanike, jer je nad njima lakše vladati i iskorišćavati ih, i iz iste fijoke dolazi i "mudrost" ovog apostola....
 
U americi od 10 ubijenih 9 je imalo pistolj u trenutku kada su bili ubijeni.
Znaci da si 10 puta sigurniji ako ne nosis pistolj.
Kada strah vlada covekom on ima potrebu da se zastiti ali to cini
u pogresnom smeru. Umesto da se bori sa strahom u sebi on ga
projektuje napolje pa onda svuda vidi neprijatelje i opasnost...

pa ne ubijaju njih zato sto ovi nose pistolje, neg oni verovatno nose pistolje jer znaju da mogu biti ubijeni ili stagod...ccc
tako da coveku kome je pripremljeno ubistvo, nosio - ne nosio pistolj sa sobom bice isto
 
Poslednja izmena:
To što ti govoriš je cirkularno zaključivanje, ispada da je svako u svakom trenutku i slab i jak? Pavle to nikada nije rekao.

Rekao je ovo:

2. Korinćanima 12:10 "Zato sam dobre volje u slabostima, u ruženju, u nevoljama, u progonjenjima, u tugama za Hrista: jer kad sam slab onda sam silan."

A to nije isto.

Sve crkve i države ovoga sveta vole poslušne i slabe podanike, jer je nad njima lakše vladati i iskorišćavati ih, i iz iste fijoke dolazi i "mudrost" ovog apostola....
To je mišljenje onih koji religiju i veru poznaju samo sa spoljašnje strane, dok o ounutrašnjosti lične pretpostavke uzimaju kao a priori istinite.

Neću da budem off topic, ali hoću da skrenem pažnju da se postkomunistički profiteri, koji su samo pijunčići moćnika, služe najperfidnijim sredstvima da postignu cilj. Verujem da se mnogi sećaju kako su, nekoliko godina pre raspada bivše YU, neki stranci, jugoslovenskim novčanicama pripaljivali cigarete na javnim mestima! Kasnije, pošto su uspešno obavili posao, ti isti stranci su se hvalili: Ako hoćeš jednu državu da uništiš prvo joj obezvredi novac. Isati scenario se sada primenjuje ali ovog puta za uništenje nacije, pa bi sada njihova krilatica glasila: Ako hoćeš da uništiš jednu naciju prvo joj obezvredi religiju. Inače, USA je ekspert za takve scenarije svukuda po svetu.
 
I zato nam globalno ne preti unistenje, vec mozete slobodno garantovati jedno veliko seciranje ili po naski ima da gusi covek coveka kao sto ga nikad gusio nije......

Svaki korak je i trenutno i u buducnosti korak ka zestokoj samodestrukciji.....
Sam sistem to cini ljudima , jer ih okrece ka zlim i sebicnim postulatima u sopstvenoj licnosti, i tako se ti delovi licnosti razvijaju i forsiraju , a oni skloni socijalnom i dobrom se relativizuju i guse....

Ne bih da pojasnjavam koliko je to neizbezno , jer to nije zakljucak iz nestace nafte, sve je vise ljudi pa je teze naci posao i slicno....to su ekonomske kategorije, a jos neumoljivije su psiholoske kategorije....
 
I tako je od nastanka ljudskog drustva, nikakve norme to nisu regulisale, u svim drustvenim sistemima je bilo tako, a i ostace tako. Sebicnost i zlo isplivavaju, borba za opstanak ne uvazava "dobro" i "socijalno"...
Banalno: koliko agencija za zastitu i obezbedjenje danas postoji, u njima uhleblje nalaze solidno placeni "pajseri" koji paradiraju, a kolika je potraznja za poljoprivrednim radnicima, niko se ne otima za motiku jer rad sa njom nije lak, a pri tom nije adekvatno placen.
 
Inace motika mi je simbol radnika, pa sam je tako upotrebio....

Znaci sire gledano , sve se pretvara u namerno hendikep vrednovanje rada i forsiranje pozicije (sto se samo budalama predstavlja kao sposobnost, a ustvari je ili pozicija kapitala ili pozicija politicke ili mito prednosti)..........

Sire gledano srbi jesu najpametniji narod.....

Jer odmah se postave kako treba......a to je .......ili se uvlacis ili ucenjujes ........jer to je najbrzi i najlaksi put do uspeha u bilo kakvim uslovima.....
 
I zato nam globalno ne preti unistenje, vec mozete slobodno garantovati jedno veliko seciranje ili po naski ima da gusi covek coveka kao sto ga nikad gusio nije......

Ево јуче у новинама пише како је неки младић у Токију искасапио 17 људи, не знам чиме, вероватно ножем (или пајсером). Ја то посматрам више психолошки: темпо живота и гомила стресова почињу да постају неподношљиви за просечног човека, људи све више губе трку са животом (стално ми је у глави филм "И коње убијају, зар не") и онда, у једном тренутку, нешто им кврцне у глави па распале ножем или пушком по недужним пролазницима.

И биће све горе и горе. Требало би да мало оладимо, да се зауставимо, предахнемо и размислимо куда то идемо, али бојим се да је такво заустављање сада већ немогуће. Сувише смо се захуктали. Чак ми се и врло млади људи жале да им је живот сувише брз и претрпан и не могу да издрже тај темпо. А шта је тек са старијима!
 
Nije problem sto nije adekvatno placen, jer bi onda bar 10% ostalo , oni kojima nije para kriticni kriterijum.....

Problem je sto sve sto stvoris motikom je stalna meta lopova i prikaza moci i pretvaranja kopaca u budalu.......

To moze da podnese samo budala inatlija, te se oni sa motikom ili u to pretvore ili su od pocetka takvi.....

Mislim da je svet (generalno) oduvek tako funkcionisao. Ne kazem da je to dobro ali ne znam drugi -pravedniji- nacin funkcionisanja a da bude odrziv. Jer, bez obzira na civilizacijski napredak ta sustina odnosa je ostala ista (faraoni, imperatori, feudalci, kapitalisti, Ivica Dacic..............).
 
To je mišljenje onih koji religiju i veru poznaju samo sa spoljašnje strane, dok o ounutrašnjosti lične pretpostavke uzimaju kao a priori istinite.
Kao istinitu pretpostavku mogu uzeti samo onu koja se ne kosi sa razumom i prirodnim zakonima, i koja je dokaziva ali i oboriva (falsifiable). Dakle, da bi se za nešto tvrdilo da je istinito, mora postojati način da se to dokaže ispravnim, ali i (barem teorijski) način da se dokaže neistinitim. Mnoge tvrdnje koje ljudi prihvataju zapravo nemaju način da se dokažu pogrešnima, i to ih u startu čini bezvrednim. Primer: "Jednorog zaista postoji." (niko nikada nije dokazao njegovo postojanje, niti postoji razuman način da se dokaže da sigurno ne postoji)
Ako hoćeš da uništiš jednu naciju prvo joj obezvredi religiju. Inače, USA je ekspert za takve scenarije svukuda po svetu.
Baš me interesuje kako je recimo uništena Švedska, Danska, Norveška, gde su standardi života najviši u svetu, a religija gotovo nestala (manje od 15% religioznih)?
 
Baš me interesuje kako je recimo uništena Švedska, Danska, Norveška, gde su standardi života najviši u svetu, a religija gotovo nestala (manje od 15% religioznih)?
Не гласам за религију, али ово ти баш и није адекватан пример. Све зависи од критеријума. Ако ти је критеријум материјални стандард, онда си у праву -- религија само може да смета згртању богатства. Али ако питамо мудраце током историје, сви ће нам речи да је највеће човеково богатство дух, односно свест. Е сад, колико духа имају Швеђани и Норвежани немам појма, нисам била тамо, Само знам податак од пре неколико година да је стопа самоубистава у Шведској била највиша у Европи. (Данас смо их ми можда престигли :mrgreen:).

А новији податак: откако су Швеђани ушли у Европску унију, стандард им је лошији него раније и кају се што су ушли. (Ово сам чула од наших људи који живе у Шведској.)
 
Све зависи од критеријума. Ако ти је критеријум материјални стандард, онда си у праву -- религија само може да смета згртању богатства. Али ако питамо мудраце током историје, сви ће нам речи да је највеће човеково богатство дух, односно свест.
Kriterijum nisam ja izmisliio, nego prihvatio takozvani HDI - Human Development Index (HDI). On kombinuje normalizovane mere različitog karaktera: pismenost, dužina života, bruto nacionalni dohodak, zdravstveno osiguranje, stepen visokog obrazovanja, itd.

A da citiram Marksa, da bi se razvijao duh ipak je neophodno imati ekonomsku bazu - iliti "normalne" životne uslove, mnogo je lakše nama da sedimo ovde i filozofiramo na forumu kad nemamo egzistencijalnih problema, nego nekome u Africi ko umire od gladi i žeđi i strahuje da li će ga rastrgnuti lavovi, zar ne?

(PS. Autor ovog posta je godine proveo radeći u tim zemljama, i veruj mu kad kaže da se ovde bolje živi nego tamo, šta god govorili mudraci tokom istorije...)
 
A da citiram Marksa, da bi se razvijao duh ipak je neophodno imati ekonomsku bazu - iliti "normalne" životne uslove, mnogo je lakše nama da sedimo ovde i filozofiramo na forumu kad nemamo egzistencijalnih problema, nego nekome u Africi ko umire od gladi i žeđi i strahuje da li će ga rastrgnuti lavovi, zar ne?
Потпуно се слажем, али брине ме нешто друго: превелика количина енергије и времена потрошених на обезбеђење економске базе смањи или чак угуши човекову могућност да развија дух и свест. Неће дух и свест да ти падну у крило само зато што имаш плазма-ТВ. Те ствари захтевају пуно труда и времена да би се развијале, а да ли савремени Европљанин има толико времена и енергије? И да ли има жеље? Може да се деси да се просто задовољи тиме што има климу и плазму на којој само гледа лавове без опасности да буде растргнут. (Кажу да људи зато воле хорор: недостаје им осећај борбе с опасношћу који је људском бићу изгледа урођен.)
 
Потпуно се слажем, али брине ме нешто друго: превелика количина енергије и времена потрошених на обезбеђење економске базе смањи или чак угуши човекову могућност да развија дух и свест.
Sa tim se i ja potpuno slažem, ima takvih slučajeva. Najbitnije je da imaš izbor, i da ideš za onim što su za tebe prave vrednosti. Ako je to plazma TV, onda uživaj, radi i zaradi i gledaj svoj plazma TV i lavove na njemu.

Ako je to duhovno uzdizanje, onda radi i zaradi da obiđeš ceo svet, pričaš sa raznim ljudima, učiš i saznaješ.

Bitno je, da ponovim, da imaš mogućnost izbora. A za to je neophodan određen ekonomski nivo, koji je dosta ispod posedovanja plazma TV-a, više je vezan za redovnu ishranu, bazične uslove stanovanja, obrazovanja i osnovnu zaštitu od bolesti. Onda je sve lakše...
 
Потпуно се слажем, али брине ме нешто друго: превелика количина енергије и времена потрошених на обезбеђење економске базе смањи или чак угуши човекову могућност да развија дух и свест. Неће дух и свест да ти падну у крило само зато што имаш плазма-ТВ. Те ствари захтевају пуно труда и времена да би се развијале, а да ли савремени Европљанин има толико времена и енергије? И да ли има жеље? Може да се деси да се просто задовољи тиме што има климу и плазму на којој само гледа лавове без опасности да буде растргнут. (Кажу да људи зато воле хорор: недостаје им осећај борбе с опасношћу који је људском бићу изгледа урођен.)

Zato je i filozofija nauka kojom su se bavili, ali i danas se bave, samo nuzno ne mora da znaci, i sa retkim izuzecima, dobro ekonomski potkrepljeni ljudi. Filozofija nastaje iz dokolice, a to je moguce samo kod onih ljudi koji nemaju potrebu da se brinu za svoje egzistencijalne potrebe i ostaje na njima da se uzdizu duhovno, ako imaju zelju za tim.
Sto se tice materijalnih stvari, o tome posebno prica Hajdeger da tehnika samo jeste pomoc, ona je samo sredstov. Coveku ne treba da bude cilj tehnika i postizanje materijalnih stvari, to je njemu samo sredstvo radi lagodnijeg zivota. Cim coveku tehnika postane cilj, a ne sredstovo, onda covekom vlada ono nerazumno, samim tim ni on vise nije razuman samim tim sto njime vlada nerazumno.
Zato neciji cilj ne treba da bude plazma televizor, ili neki auto, jer u tome se ne krije zivotni cilj.
 
I tu opet dodjosmo do pajsera , a ne motike......tj prvo pajseraši moraju biti dobro nahranjeni pa tek onda motikaši.....

Što u prevodu znači moraš imati elitu koja više ne zna šta će od prestiža , da bi ostvario mogućnost drugih da se intelektualno razviju....

Kada sam bio mali mislio sam da su svi pajserasi zli a svi motikasi dobri.
Kako sam lepo i mirno spavao sa osmehom na licu!:sad2:
 
A sto ubaci dobrotu u pricu....ovde je osnova bilo egzistencijalno pokriće za dalju intelektualnu ili neintelektualnu slobodu ispoljavanja....a ne uslovljavanja...

Taj dodatak samo zamućuje vodu....
Šta je utilitativno za razvoj neke ličnosti i društva....
Da li treba ličnost šokirati i dovesti do kraha da bi se izdigao veći feniks....?
Moje mišljenje je ne....
Svaki ponor nosi i fobije i naglašeni trud i ambicije za ispoljavanje....to tačno donosi pobedu , ali je samo pobednički mentalitet , a ne i dobro bez dogmi i strasti....
 
Nisam imao nameru da zamutim nego da iskomplikujem. Akcenat nije bio na
dobroti nego na opozitima. Bio sam mirniji dok sam razmisljao na binaran nacin.
Ustvari, da budem iskren, ja ne verujem previse u drustvenu angazovanost i
Sartrovu definiciju intelektualca. Ne zato sto sam mracan, pesimista ili jos
nesto gore, nego iz iskustva - na svaki nov izam po nekoliko miliona unesrecenih!
Ne smatram da cu biti jasan u ovom postu. Valjda cu jednom otvoriti temu o
savremenom nihilizmu a onda ce mnoge teme koje se ovde vrte moci da se
stave u istu fasciklu i bice jasnije sagledane. Nastavice se...
 

Back
Top