Lukrecija Bordzija i druge

Bloody Baroness

Zainteresovan član
Poruka
400
Da li mislite da je ona bila trovacica bez duse ili samo igracka u rukama mocnog brata i oca??? Obrazlozite misljenje.....

Zene su kroz istoriju uvek bile krive za nesto, kada se pomene njeno ime, prva asocijacija je trovacica, a niko ne spominje njenog brata Cezarea ili pak oca Aleksandra VI Bordziju, papu.

Da li je Marija Antoaneta bila kriva zbog toga sto je odgajana kao princeza, sto i jeste bila, pa nije shvatila znacenje svojih reci: "Ako nemate hleba, jedite kolace."

Zbog cega je Marija Magdalena proglasena bludnicom, Ana Bolen takodje, pa joj je odrubljena glava?

Sta mislite o ovome i imate li jos neki primer? Pozivam i muskarce, a ne samo feministkinje, a misljenja mogu biti i negativna i pozitivna....:cmok::idea:
 
marie_antoinette_a_la_rose_1783_oil_on_canvas.JPG
 
Znala je Marija Antoaneta šta govori i te kako. Zbog takvog cinizma je i zaslužila giljotinu. :thumbdown:

Недавно је била дискусија о томе и установљено је да она то никада није ни рекла, него да је то неки историчар измислио, јер није нашао другог разлога за њезину погибју.
 
Недавно је била дискусија о томе и установљено је да она то никада није ни рекла, него да је то неки историчар измислио, јер није нашао другог разлога за њезину погибју.

Pa zar za njenu pogibiju nije dovoljan razlog to što je bila kraljica koja je preko grbače gladnog naroda imala bukvalno sve, kao uostalom i sav taj parazitski sloj francuskog plemstva. Prevelika je bila socijalna razlika između ta dva staleža da im giljotina mogla oprostiti. :thumbdown:
 
Smatra se da je upravo carica Katarina pomogla Petru I Velikom da se odbrani od Osmanlija. Petar je tada uvideo njenu mudrost i odlučio je opet oženiti, ovaj put javno. Godine 1724. formalno je imenovana Petrovom su-vladaricom.

Petar umire 8. februara 1725. godine, ne imenujući nasljednika. Po primogenituri Petrov nasljednik bi bio Petar, ali Katarina, koja je već bila imenovana suvladaricom, uz pomoć plemića koji su joj bili odani izvršila je državni udar i sama preuzela carsku krunu. Tako je Katarina I postala prva od četiri vladarice Rusije, od kojih su sve nastavile Petrov plan moderniziranja carstva.


zasto svi vide mracnu stranu mocnih zena?
 
Katarina Velika je pripadala eri prosvetiteljstva i smatrala je sebe „filozofom na tronu“. Postala je poznata kao zaštitnik umetnosti, književnosti i obrazovanja. Pisala je komedije, fantastiku i memoare, i proučavala Voltera, Didroa i d'Alembera koji su kasnije potvrdili njenu reputaciju u svojim radovima. Bila je u stanju da dovede matematičara Leonarda Ojlera iz Berlina čak do Sankt Petersburga.
Od francuskog arhitekte Valena de la Mota traži novo krilo Zimskog dvorca nazvanog Ermitaž. To je delo savršenih proporcija u kome je ona do kraja žiovota rado provodila svoje slobodno vreme sa prijateljima. Takođe je iѕgradiola statuu Petra Velikog u Petrogradu na kojoj stoji posveta "Petru Velikom, Katarina II".
 
Kad sam bila mala klinka rekla mi je rodjaka Natasa da treba da zapisujem naslove knjiga koje sam procitala i kratak sadrzaj da bih se kasnije setila sta sam sve procitala medjutim ja sam vec tada dobro znala da necu da gradim takav imidz, da necu da pricam o knjigama, pa tako nisam zapisivala ni naslove, ni sadrzaj, samo neke citate, i sad stvarno ne znam koje sam knjige procitala i sta pise u njima pa ne mogu da pricam mnogo o knjigama. :) Knjigu o Lukreciji Bordziji sam procitala, znam.
 
Poslednja izmena:
Kad sam bila mala klinka rekla mi je rodjaka Natasa da treba da zapisujem naslove knjiga koje sam procitala i kratak sadrzaj da bih se kasnije setila sta sam sve procitala medjutim ja sam vec tada dobro znala da necu da gradim takav imidz, da necu da pricam o knjigama, pa tako nisam zapisivala ni naslove, ni sadrzaj, samo neke citate, i sad stvarno ne znam koje sam knjige procitala i sta pise u njima pa ne mogu da pricam mnogo o knjigama. :) Knjigu o Lukreciji Bordziji sam procitala, znam.

Hm, ja mislim, da si ti Lukrecija... missim, njena inkarnacija...:think:
 
Trebala si zapisivati naslove. Ja to radim već petnaest godina i dosada imam 1197 zapisanih naslova. Da ih nezapisah većinu bi zaboravio. Moj profesor matematike je uvijek govorio "Budala pamti a pametan zapisuje". Citirao je time nekoga ali sam zaboravio. Nezapisah.
 
Bordzije zaista imaju tu mracnu stranu, a mislim da cemo mnogo vise saznati o njima kroz koju godinu, kada strucnjaci obrade i objave sve informacije o ovoj familiji koje su prikupili sa nekoliko hiljada diskova dobijenih pre desetak dana od Vatikana. Verujem da je tu zabelezeno mnogo vise nego sto nam je bilo dostupno da saznamo iz knjiga.
Jedno pitanje za ljude koji su eventualno proucavali ovu familiju. Ima li bilo kakvih naznaka da familija vuce korene iz - Venecije?
 
Izvinjavam se na loše formulisanom pitanju. Bordžije poreklom jesu Španci, tačnije iz Valensije, ali mene zanima njihova eventualna veza sa Venecijom.... Ukoliko postoji?!
Njih smatraju španskom familijom, ali ujedno i italijanskom plemićkom familijom, koja se bračno ukrštala sa pripadnicima plemstva sa Apenina. U Španiji se njihovo prezime piše sa "J", a u Italiji sa "G".

Isto me zanima i za porodicu Batori (Bathory), mađarsku plemićku familiju, koja je imala veliku moć u vreme srednjevekovne Mađarske. I oni navodno imaju veze sa Venecijom...
Batorijeve, naravno, spominjem zbog grofice Elizabet Batori, koja važi za jednu od najpoznatijih serijskih ubica i vampirista u istoriji čovečanstva.
Bar nas tako uče u školi...
 
Poslednja izmena:
Evo kratke priče o Elizabet Báthory, Grofici od Transilvanije, koja se rodila negde 1560/61, a umrla 21. avgusta 1614. Od malih nogu je bila malkice čudno dete, a nije joj nedostajalo lepote. Veoma rano je, kao i svako plemićko dete, upznala tadašnju verziju pravde, a legenda pominje jedan od događaja u njenom ranom detinjstvu kada je sa interesovanjem prisustvovala kažnjavanju ciganina krivokletnika, koji je ušiven u otvoren stomak živog konja i ostavljen da umre unutra. Mlada Elizabet je tu shvatila da je ona kao plemkinja vladar života i smrti slugu i seljaka. Kada je udajom postala Grofica od Transilvanije, već je uživala da teroriše i muči poslugu, ponižavajući ih i kažnjavajući na razne načine. U društvu svog muža rado je prisustvovala mučenjima i egzekucijama, a kada je gospodin grof bio odsutan, otkrila je neviđeno zadovoljstvo u ličnom angažovanju u torturi, naročito je volela bičevanje do smrti ingeniozno dizajniranim bičem koji je na vrhu imao malu kandžicu koja je kidala meso istovremeno ne povređujući đrtvu odmah smrtno. Legende pominju skoro svakodnevna ubijanja zarobljenika i porestupnika koje je lično bičevala doi smrti, ali sa prednje strane jer joj je to, uz krv koja je prskala, činilo neobično, gotovo seksualno zadovoljstvo.
U zamku se okružila mračnim likovima, astrolozima, alhemičarima i vešticama, a najverinje saradnice su bile Dorotta Szentes - Dorka i izvesna Darvulia.
1602. gine njen muž Ferenc Nadasdy a obrazovana, inteligentna, politički pohlepna i još lepa Elizabeta, tada u 43. počinje da brine sve više i više o svojoj lepoti koja prolazi i vene. Ionako nezgodnu groficu sve više spopadaju napadi besa, a jednog dana, kada je sluškinja počupala pri češljanju, ošamarila je tako da joj je noktima razderala obraz. Krv je potekla po grfočinoj ruci, a ona je, gle čuda, to veče primetila da joj je koža na tom mestu neuobičajeno glatka i mekana, te da su bore smanjene. Odmah je konsultovala svoje kzmetičke stručnjake, alhemičara i veštice, koji naravno, nisu bili ludi da joj protivureče i tako, legend is borne!
Počinje lov na mlade devojke, seljanke, koje je u podrumu svog zamka Grofica Elizabeta koristila kao izvor blagotvorne krvi kojom je održavala svoju mladost. Devojke su u početku gole vešane lancima za noge i rezan im je vrat. Kasnije su dodavane nekakve sprvaice, kao Gvozdena devica, ili kavez sa šiljcima unutra, u koji je zatvarana naga devojka, pa je usijanim gvožđem terana da se sama nabode i pušta sebi krv dok ne izdahne. Bilo je tu i drugih spravica, a nekada su devojke korištene za višekratnu upotrebu. Uglavnom, Elizabeta je kupajući se umela i da gucne po koju kap krvi, a kasnije je pila iz zlatnih kondira, a onda i direktno iz rana na telu.
Na žalost, kozmetički tretman nije imao efekat kakav je Elizabeta očekivala, (ošito da je bio mnogo manje efikasan od Eucerin-a ili Vichy-ja), ali se grofica i tome dosetilaČ to je zato što su device bile nislkog roda. Stoga je došla na genijalnu ideju, organizovala je internat za ćerke nižih plemića i sitne vlastele, pa je tako došla i do malo plemenite krvi (pa sad ti šalji decu u privatne škole!). E, to je već bilo malo preterano, pa je kral Matijaš naredio guverneru provincije, rođaku grofice, da smesta zauzme zamak. 30. decembra 1610. grof Đerđ Turzo ulazi u zamak, u njemu nalaze jednu mrtvu, iskrvavljenu devojku, jednu na samrti sa rupama na telau, nekoliko nih u tamnicama i oko 50 tela zakopanih ispod zamka.
Grofica je suđena, ali je odbila da se pokaje i da prizna išta. Njen lični dnevnik je kasnije potvrdio račun sa suđenja, 612 devojaka je ubijeno na najsuroviji način da bi Elizabeta došla do njihove krvi! U Mađarskoj se čuva zapisnik sa tog suđenja. Svi saučesnici grofice Batory su pogubljeni i tela su im spaljena, dvema vešticama su otrgnuti prsti i potom su žive spaljene, ali plemićki status i rodbinska veza sa tadašnjim predsednikom vlade je sprečila sud da pogubi i Elizabetu Batory, iako je i kralj Matijaš tražio njenu glavu. Ona je odvedena u zamak, uvedena u sobu za mučenje, gde su zidari zazidale sve prozore i vrata, a zatim i ulazna vrata, na kojima je ostavljen jedan mali otvor za dotur hrane. 1614. u avgustu Grofica Batory je umrla.
Eto, tolko o Elizabet Batory, koja nije bila vampir!
 
Sanca nije bila Sforca nego Aragon, aragonska princeza - vanbracna, a kao zena Zofrea Borgia (najmladji iz ekipe) muvala se navodno sa Djovanijem i Cesarem Borgia. Da ili ne, nije ni bitno, kad je umrla, njen udovac Zofre je naredio njene posede i preneo ih na naslednike iz svog drugog braka.

Ne treba mesati Katarinu I i Katarinu II (Rusija), jer prva je bila druga zena Petra Velikog, kakva god, ali prosta zena. Katarina II je bila nemacka princeza, ruska snaja, koja je Rusiju, kao i Petar Veliki, izvela na put nekakve evropske civilizacije - posle visevekovnog tatarsko-mongolskog zaostajanja (iz ugla Rusije).

Lukrecija Borgia nije ni mogla drugacije. Ne bila ili bila - k...om je proglasena po svom bogatstvu, moci i zvanju ... samom polozaju u tom vremenu u kom je zivela. Zabelezeno je vise dogadjaja u kojima se ona pokazala kao covek, a ne kao Lukrecija Borgia koju svi znamo iz literature, ali kao i danas, i tada je postojala nekakva zuta stampa. U svakom slucaju, ako je sta i ugrabila mimo muzeva, oprostimo joj, muzeve nije sama birala, uvek je postojala kalkulacija.
 
preporucujem knjigu "Porodica"-Mario Puzo,koja prati zivot Bordzija,pa samim tim i Sanče.vrlo,vrlo interesantna knjiga,potkovana istorijskim cinjenicama.
Moze li neko da mi napishe neshto vishe o Sanchi Sforca, ona je koliko sam chula, bila udata za Chezareovog brata. Sa jedne strane o njoj se ne pishe nishta loshe, ali na nekim mjestima je nazivaju takodje razvratnicom i sl.
 

Back
Top