Lukrecija Bordzija i druge

Bordzije zaista imaju tu mracnu stranu, a mislim da cemo mnogo vise saznati o njima kroz koju godinu, kada strucnjaci obrade i objave sve informacije o ovoj familiji koje su prikupili sa nekoliko hiljada diskova dobijenih pre desetak dana od Vatikana. Verujem da je tu zabelezeno mnogo vise nego sto nam je bilo dostupno da saznamo iz knjiga.
Jedno pitanje za ljude koji su eventualno proucavali ovu familiju. Ima li bilo kakvih naznaka da familija vuce korene iz - Venecije?

Da li neko može da mi ostavi neki link o Bordžijama, konkretno o Lukreciji. Ne mogu da nadjem ništa o njima na internetu, mrzi me da tražim knjige.

Što se Marije Antoanete tiče, verujem da je imala emotivno težak život, pa je tugu lečila u zabavama, trošenju novca i slično. I sada kada bi neka revolucija izbila i da poubijamo ljude koji su na vlasti, preterivali bi sa osudjivanjem. Ipak treba i taj narod koji je gladovao razumeti. Njima je trebao krivac.
 
Bloody Baroness;

Evo kratke priče o Elizabet Báthory, Grofici od Transilvanije, koja se rodila negde 1560/61, a umrla 21. avgusta 1614. Od malih nogu je bila malkice čudno dete, a nije joj nedostajalo lepote. Veoma rano je, kao i svako plemićko dete, upznala tadašnju verziju pravde, a legenda pominje jedan od događaja u njenom ranom detinjstvu kada je sa interesovanjem prisustvovala kažnjavanju ciganina krivokletnika, koji je ušiven u otvoren stomak živog konja i ostavljen da umre unutra. Mlada Elizabet je tu shvatila da je ona kao plemkinja vladar života i smrti slugu i seljaka. Kada je udajom postala Grofica od Transilvanije, već je uživala da teroriše i muči poslugu, ponižavajući ih i kažnjavajući na razne načine. U društvu svog muža rado je prisustvovala mučenjima i egzekucijama, a kada je gospodin grof bio odsutan, otkrila je neviđeno zadovoljstvo u ličnom angažovanju u torturi, naročito je volela bičevanje do smrti ingeniozno dizajniranim bičem koji je na vrhu imao malu kandžicu koja je kidala meso istovremeno ne povređujući đrtvu odmah smrtno. Legende pominju skoro svakodnevna ubijanja zarobljenika i porestupnika koje je lično bičevala doi smrti, ali sa prednje strane jer joj je to, uz krv koja je prskala, činilo neobično, gotovo seksualno zadovoljstvo.
U zamku se okružila mračnim likovima, astrolozima, alhemičarima i vešticama, a najverinje saradnice su bile Dorotta Szentes - Dorka i izvesna Darvulia.
1602. gine njen muž Ferenc Nadasdy a obrazovana, inteligentna, politički pohlepna i još lepa Elizabeta, tada u 43. počinje da brine sve više i više o svojoj lepoti koja prolazi i vene. Ionako nezgodnu groficu sve više spopadaju napadi besa, a jednog dana, kada je sluškinja počupala pri češljanju, ošamarila je tako da joj je noktima razderala obraz. Krv je potekla po grfočinoj ruci, a ona je, gle čuda, to veče primetila da joj je koža na tom mestu neuobičajeno glatka i mekana, te da su bore smanjene. Odmah je konsultovala svoje kzmetičke stručnjake, alhemičara i veštice, koji naravno, nisu bili ludi da joj protivureče i tako, legend is borne!
Počinje lov na mlade devojke, seljanke, koje je u podrumu svog zamka Grofica Elizabeta koristila kao izvor blagotvorne krvi kojom je održavala svoju mladost. Devojke su u početku gole vešane lancima za noge i rezan im je vrat. Kasnije su dodavane nekakve sprvaice, kao Gvozdena devica, ili kavez sa šiljcima unutra, u koji je zatvarana naga devojka, pa je usijanim gvožđem terana da se sama nabode i pušta sebi krv dok ne izdahne. Bilo je tu i drugih spravica, a nekada su devojke korištene za višekratnu upotrebu. Uglavnom, Elizabeta je kupajući se umela i da gucne po koju kap krvi, a kasnije je pila iz zlatnih kondira, a onda i direktno iz rana na telu.
Na žalost, kozmetički tretman nije imao efekat kakav je Elizabeta očekivala, (ošito da je bio mnogo manje efikasan od Eucerin-a ili Vichy-ja), ali se grofica i tome dosetilaČ to je zato što su device bile nislkog roda. Stoga je došla na genijalnu ideju, organizovala je internat za ćerke nižih plemića i sitne vlastele, pa je tako došla i do malo plemenite krvi (pa sad ti šalji decu u privatne škole!). E, to je već bilo malo preterano, pa je kral Matijaš naredio guverneru provincije, rođaku grofice, da smesta zauzme zamak. 30. decembra 1610. grof Đerđ Turzo ulazi u zamak, u njemu nalaze jednu mrtvu, iskrvavljenu devojku, jednu na samrti sa rupama na telau, nekoliko nih u tamnicama i oko 50 tela zakopanih ispod zamka.
Grofica je suđena, ali je odbila da se pokaje i da prizna išta. Njen lični dnevnik je kasnije potvrdio račun sa suđenja, 612 devojaka je ubijeno na najsuroviji način da bi Elizabeta došla do njihove krvi! U Mađarskoj se čuva zapisnik sa tog suđenja. Svi saučesnici grofice Batory su pogubljeni i tela su im spaljena, dvema vešticama su otrgnuti prsti i potom su žive spaljene, ali plemićki status i rodbinska veza sa tadašnjim predsednikom vlade je sprečila sud da pogubi i Elizabetu Batory, iako je i kralj Matijaš tražio njenu glavu. Ona je odvedena u zamak, uvedena u sobu za mučenje, gde su zidari zazidale sve prozore i vrata, a zatim i ulazna vrata, na kojima je ostavljen jedan mali otvor za dotur hrane. 1614. u avgustu Grofica Batory je umrla.
Eto, tolko o Elizabet Batory, koja nije bila vampir!

Pa sad......
imajuci u vidu tvoj nik i nacin na koji si nam ovo sve pitoreskno prenela.......
mislim da bi trebala da se obratis kod psihologa :mrgreen:

Ne zezam se, vidim iz tvog pisanija da cak osecas uzbudjenost prilikom opisivanja dogadjaja koji su svojstveni za S/M subkulturu.

Uostalom, dama i nije bila neka lepotica:

Erzs%C3%A9betB%C3%A1thory.jpg


U pitanju je bio klasicni namesteni proces posto je ocigledno nekom smetala.

A pravi primer zene masovnog ubice je ruskinja Darija Saltjukova za koju se pouzdano zna da je ubijala mlade devojke. Racuna se da na dusi ima preko 100 ubistava.

http://en.wikipedia.org/wiki/Darya_Nikolayevna_Saltykova

Motivacija ka ubistvima: mrznja prema mladalackoj lepoti devojaka.
 
Pronadji knjigu radjenu prema zapisima Gregoroviusa (ima u bibliotekama, u prodaji nisam nasla). Takodje postoji knjiga radjena prema zapisima Burkarda (Burcardus), ali to je nesto kao danas predizborna kontrapropaganda (nema bas puno veze sa istorijom, makar u onom delu za koji je zaista utvrdjeno sta je bilo). Knjiga Maria Puza "Porodica" i knjiga "Zena jednog Bordje" nisu istorijske, nego romani gde su glavni junaci istorijske licnosti (kao na primer "Gricka vjestica" i tome slicno). Manje-vise sve knjige koje su navedene nisu istorijske, nego najobicniji romani. Uglavnom, oslanjaj se na istorijske biblioteke. Prema onom sto sam uspela pronaci, los glas o njima je otprilike kao i danas los glas o ljudima koji su na vrhu, tu se prave skandali da bi se umanjio njihov uticaj, uvek su na ocima javnosti, ako nema stvarnih skandala, tu su skandalmajstori iz tadasnjih opozicija, koji ce skandal izmisliti. U 15-tom veku ljudski zivot i poimanje zivota znatno se razlikovalo od danasnjeg, tako da se ubistva i politicke spekulacije nisu tretirale kao danas, nije postojala zabrana diskriminacije u danasnjem smislu reci, niti zakonodavstvo, norme po kojima su ljudi ziveli bile su drugacije od danasnjih, a crkva je obicnom narodu bila uglavnom apsolutna sila (oni su je sami tako tretirali, iako su zanli da oni koji crkvu predstavljaju, tu mislim na crkvena lica, u nekim slucajevima su daleko od hriscanskih vrlina po kojima bi trebalo da zive). Malo toga je stvarno objavljeno o Bordjama u istorijskom smislu, jer i danas ljudi vise vole citati knjige i gledati filmove u kojima je glavna tema skandalozna (pa makar bilo pre vise od 500 godina), pa jos upakovao u lepe kostime i raksosni enterijer (kao u seriji na HBO), nego bilo sta drugo, ... u istoj meri u kojoj je citaocima/gledaocima interesantniji politicki i estradni skandal, pa makar bio i izmisljen. ...
 
Čula sam, verovatno hoće da naprave nešto kao ,, Tjudori"

Hmm ne znam , mada ovo je dobra serija. Retko sta gledam da ima dobre glume ,scenario i scenografija i kostimi i kompletna rezija dobra ... Zato retko sta gledam jer je vecina lose uradjena :D

Mada ako mene pitate, sto se tice Lukrecije radila je sta je trebalo da se radi za familiju i u skladu sa prilikama i vremenom... To je neko moje vidjenje
 
Poslednja izmena:
Posle anuliranja braka, da bi Lucrezia mogla da sklopi brak sa Alfonsom od Aragona, Giovanni je sirio price o incestu Lucrezie sa ocem i bracom. Victor Hugo je na te price dodao trovanje.

Mogu da ti preporucim knjigu (nije roman) ako te interesuje i ako mozes da citas na engleskom.
 
Planiram da pročitam nešto iz edicije ,,One su vladale svetom", pa ima posebna knjiga o Lukreciji, mada nadala sam se da ću naći nešto na internetu, ali slabo. Ne volim da čitam na engleskom, ne vladam loše tim jezikom, ali nekako se zamorim prevodeći, uopšte ne uživam u knjizi. Hvala u svakom slučaju.
 

Pa sad......
imajuci u vidu tvoj nik i nacin na koji si nam ovo sve pitoreskno prenela.......
mislim da bi trebala da se obratis kod psihologa :mrgreen:

Ne zezam se, vidim iz tvog pisanija da cak osecas uzbudjenost prilikom opisivanja dogadjaja koji su svojstveni za S/M subkulturu.

Uostalom, dama i nije bila neka lepotica:

Erzs%C3%A9betB%C3%A1thory.jpg


U pitanju je bio klasicni namesteni proces posto je ocigledno nekom smetala.

A pravi primer zene masovnog ubice je ruskinja Darija Saltjukova za koju se pouzdano zna da je ubijala mlade devojke. Racuna se da na dusi ima preko 100 ubistava.

http://en.wikipedia.org/wiki/Darya_Nikolayevna_Saltykova

Motivacija ka ubistvima: mrznja prema mladalackoj lepoti devojaka.


Tekst o E.Batori je kopiran sa nekog sajta, tako da stvarno nemas nikakvog razloga da donosis glupe zakljucke koje ti niko nije trazio.
Prica je samo interesantna, zbog toga sam je i pejstovala, - toliko o tim uzbudjenjima i bolestima koje povezujes sa mnom, a i to o cemu ti pricas je mozda opisivanje nekih svojih utisaka. Ne znam i ne zalazim u to.
Kao sto vec rekoh, ne verujem da ti iz tog "mog pisanija" mozes bilo sta da zakljucis o meni, jer copy/paste tesko da moze da se iskoristi u analizi moje licnosti ili cega god vec sto proucavas kao samoproklamovani psiholog.
A mog nicka se ostavi, jer nema nikakve veze sa njom. Znaci, prekini da spajas neke stvari koje nemaju veze jedna s drugom, a koje tebi eto, interesantno zvuce.
I ne vidim cemu takav stav prema meni i onome sto sam napisala, malo si zaobisao temu.

Pozdrav :P
 
Tekst o E.Batori je kopiran sa nekog sajta, tako da stvarno nemas nikakvog razloga da donosis glupe zakljucke koje ti niko nije trazio.
Prica je samo interesantna, zbog toga sam je i pejstovala, - toliko o tim uzbudjenjima i bolestima koje povezujes sa mnom, a i to o cemu ti pricas je mozda opisivanje nekih svojih utisaka. Ne znam i ne zalazim u to.
Kao sto vec rekoh, ne verujem da ti iz tog "mog pisanija" mozes bilo sta da zakljucis o meni, jer copy/paste tesko da moze da se iskoristi u analizi moje licnosti ili cega god vec sto proucavas kao samoproklamovani psiholog.
A mog nicka se ostavi, jer nema nikakve veze sa njom. Znaci, prekini da spajas neke stvari koje nemaju veze jedna s drugom, a koje tebi eto, interesantno zvuce.
I ne vidim cemu takav stav prema meni i onome sto sam napisala, malo si zaobisao temu.

Pozdrav :P

Otkuda sam ja mogao da znam ko je autor teksta?
naravno da nisam......

A onaj ko ga je pisao definitivno potpada pod karakterizaciju koju sam naveo.
 
Planiram da pročitam nešto iz edicije ,,One su vladale svetom", pa ima posebna knjiga o Lukreciji, mada nadala sam se da ću naći nešto na internetu, ali slabo. Ne volim da čitam na engleskom, ne vladam loše tim jezikom, ali nekako se zamorim prevodeći, uopšte ne uživam u knjizi. Hvala u svakom slučaju.

Ta knjiga iz edicije "One su vladale svetom" napisana je po Burkardovim zapisima, ali ne predstavlja istorijsku literaturu, nego zabavnu, nesto kao na pr."Gricka vjestica" gde su istorijski likovi smeseni u polu-izmisljene a polu-stvarene dogadjaje. U ovoj knjizi, to se vidi iz opisa likova (Lukrecija nije bila crnokosa, kako stoji u knjizi), a takodje i poslednji deo koji se odnosi na brak sa Alfonsom d'Este (razlog sklapanja braka), kao sto ni Djovani Sforca nije poginuo u bici sa Cezarom Bordja.
Ova knjiga, kao i knjiga o Sanci Aragon Bordja ("Zena jednog Bordje") nije istorijska.
 

Back
Top