O Vatri

WEISHAUPT

Iskusan
Banovan
Poruka
6.825
Hemija je nauka bez vatre - sa vatrom ona je alhemija.

Fizika je nauka bez vatre - sa vatrom ona je metafizika.

Astronomija je nauka bez vatre - sa vatrom ona je astrologija.

Religija je verovanje bez vatre - sa vatrom ona postaje duhovno znanje.

Život sa vatrom je bitisanje - bez vatre je životarenje.

Umetnost bez vatre je reprodukcija.

Pisanje bez vatre je prepisivanje.

Filozofija bez vatre je citiranje.

Misao bez vatre je plagijat.

Ljubav bez vatre je lipov ****** (da prostite na izrazu).

Može tu još mnogo toga da se doda, ako se hoće.

Zar nisu prvi filozofi, oni jonski, pisali o vatri kao o jednom od elemenata koji sačinjavaju ovaj svet?

Zar je moguće da vatra ne spada u filozofsku temu?

Zar je moguće da se o vatri, kao temi, ne može ništa napisati?

Ja bih voleo kada bih naučio nešto o vatri!

Postoje ljudi koji se bave vatrom. Oni kažu da mogu da razgovaraju sa njom, da je ljube, da se igraju sa njom, da je vole...

Ja to ne umem. Ali volim vatru.

Ja sam čovek vazduha, ja sam vazduh...

Ali, voleo bih da čujem nešto o vatri...

Šta su pametni ljudi pričali o njoj?

Šta je to vatra?

Vatra se mora posmatrati u odnosu sa ostala 3 (od 4) elementa - vodom, vazduhom i zemljom. Oni su simboli.

Vatra nas uzdiže prema nebu, vatra predstavlja "burning desire”, vatra predstavlja žrtvovanja i sleđenje božjeg zakona; vatra podrazumeva svetlo i toplinu, toplina koja nastaje u telu od strogosti omogućuje yogiju da sedi usred Himalaya i da mu nije zima. Vatra predstavlja božjeg ratnika, zaštitnika itd.

Suprotnost vatri je vazduh, odnosno vetar, raštrkanost misli i akcija; idem levo, desno, napred, nazad, nikad prema nebu, hladim i rasipam.

Suprotnost vatri je voda.

Prejaka vatra = izgori; preslaba vatra = nepečeno.

Da li smo pretežno vatra, voda, vazduh ili zemlja; i koje čakre su pod dominantnim uticajem kojih elemenata; i koje su zvezde nad nama postavljene; i šta je sve u tmini naše podsvesti; i koje su to sve ličnosti iz pređašnjih života u nama spojene; ko to sve zna - on je stekao znanje ne samo o sebi, već i o čitavom svemiru.

To se može rasvetliti samo vatrom i to onom dugotrajnom; i kada budemo jednom, uz pomoć nje, to uspeli da protumačimo, dosegnućemo Nirvanu.

Do tada, dug je put pred nama.

LCF
 
Hemija je nauka bez vatre - sa vatrom ona je alhemija.

Fizika je nauka bez vatre - sa vatrom ona je metafizika.

Astronomija je nauka bez vatre - sa vatrom ona je astrologija.

Religija je verovanje bez vatre - sa vatrom ona postaje duhovno znanje.

Život sa vatrom je bitisanje - bez vatre je životarenje.

Umetnost bez vatre je reprodukcija.

Pisanje bez vatre je prepisivanje.

Filozofija bez vatre je citiranje.

Misao bez vatre je plagijat.

dalje nisam mogla citat.... :confused:
daj, molim te, gos laminat
objasni ovo citirano nama neprosvjetljenima
 
Evo nekih mojih danasnjih razmisljanja...

Vatra je nemir, vatra je borba.

Postoje dve vrste borbe…

Prvo je borba tela ( Mraka ), drugo je borba Dushe ( Svetla ).(Covek je spoj ta dva, zato je rastegnut u ta dva pravca...Buridanovo magare hehe)

Prvo je spoljasnja, drugo je unutrasnja borba.

Svesna borba, borba kao igra rasplamsavanja I budjenja, sirenja Sve (tlo) sti je ok – to je lepa igra.

Ali ako je to neosvescena borba, nadahnuta slepilom mrznje, egom - onda je to tumaranje u mraku, pad, hranjenje Mracne strane.

Delati u gnevu I negativnosti znaci biti pobedjen…
Telo ( ego,Mrak ) je tad pobedilo Dushu (Sve ( tlo ) st).

Jedan covek se moze boriti, ratovati I pobedjivati celog zivota ljude oko sebe – ali on ce I dalje biti rob.

Gospodar je samo onaj koji ume da gospodari svojom vatrom,svojim Svetlom,sobom da gospodari – svi ostali “ ratnici “ su robovi poistoveceni sa Mrakom, svojim egom, telom.



Sopenhauer je rekao da je savladjivanje prepreka potpuno uzivanje svog zivota – borba sa njima I pobeda cine coveka srecnim – slazem se sa njim.

Kroz unutrasnju borbu se jacha Dusha jer Dusha je Sve (tlo) st.

Treba nauciti vladati unutrasnjom vatrom – to znaci ovladati sobom – shvatiti da nisi samo Telo, Ego, Mrak.

Mrak nastaje tamo gde Svetlo prestane da se krece – u sushtini Mrak I Svetlo su Jedno razlicitog stepena BUDNOSTI. Mraj je usnulo Svetlo, Svetlo je probudjen mrak.U sushtini oboje su aspekti Duha, Tao.

Najvisha svest je ona shvata da je sve Jedno I da je borba zapravo igra…Najvisha svest je zapravo najvishi Mir koji je proshao kroz Nemir, Svetlo koje se rodilo iz Mraka kroz Vatre I spoznaje.

Takva svest - taj najvishi Mir - moze odabrati I stanje Nemira, opet, ako hoce, moze odabrati bilo sta, bilo koje stanje za kojim ima Volju.

Sloboda je svest da mozes da izaberes I nemir kad se osetis uspavano, ako to odlucish.

Sloboda je svest da mozes da izaberes.




“Ratnik zna da on živi u grabljivom univerzumu. On se nikada ne predaje. Gde god da pogleda, on vidi neprekidnu borbu i zna da ona zaslužuje njegovo poštovanje, zato što je to borba do smrti. Don Huan je uvek bio u pokretu, dolazeći ili odlazeći, podržavajući ovo ili odbacujući ono, provocirajući napetosti ili oslobađajući ih u eksploziji, prizivajući svoju nameru ili ostajući u tišini; čineći nešto. Bio je živahan i njegov život je odražavao kretanja i tokove univerzuma.“ Kastaneda
 
Evo nekih mojih danasnjih razmisljanja...


“Ratnik zna da on živi u grabljivom univerzumu. On se nikada ne predaje. Gde god da pogleda, on vidi neprekidnu borbu i zna da ona zaslužuje njegovo poštovanje, zato što je to borba do smrti. Don Huan je uvek bio u pokretu, dolazeći ili odlazeći, podržavajući ovo ili odbacujući ono, provocirajući napetosti ili oslobađajući ih u eksploziji, prizivajući svoju nameru ili ostajući u tišini; čineći nešto. Bio je živahan i njegov život je odražavao kretanja i tokove univerzuma.“ Kastaneda

Zavisi kako shvatas smrt.Pozz:bye:
 
Zasto zar nije tako, zasta smatras palog?

palog? nisam primjetila da je jutarnja zvijezda pala negdje...bilo gdje...
ostavi me tih newage izvrtanja paganskih motiva
___________________________________________________________________

nego, vatra, tako mi je glupo ograniciti jedan element na jednu stvar
snagu
ili nemir

kada je mnogo toga,
a sve je u zavisnosti od posmatraca da uvidi
 
o.O on je ono sto jeste

hint: planeta venera rano ujutro
ono, ustani sat pred izlazak sunca, konsultuj neki sajt sa planetana etc.

a za mene,
donosilac svijetla aka spoznaje,
element vazduha
arhetip samosvjesne osobe koja postavlja pitanja i koristi mozak
umjesto da bez pitanja jede vec servirana mu jela
vjeciti ucenik i vjetar promjene koji tezi znanju
jedno od moja tri lica
zadovoljan?

padanje ne poznajem, andjele ne poznajem, hriscanstvo ne poznajem, dogme ne poznajem,
boga ne poznajem
i nemam pojma o cemu pricas kada kazes da te nesto boli, veliki lucifer, pali andjeo etc o.O
 

Back
Top