Sve sto nas ne ubije cini nas jacim....

Sve sto nas ne ubije cini nas jacim....

  • Da

  • Ne

  • Nemam pojma


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Loša životna iskustva uopšte ne moraju da znače da ćemo dići zid i biti zatvoreni i negativni.
Suština tog "jačanja" i jeste u tome da proživljena, loša iskustva upotrebimo za nauk kako nam se slična ne bi ponovila... ali i da ih prevaziđemo i od njih ne pravimo traumatične uspomene koje su nas zauvek obeležile i ispunile gorčinom.

ne može da se primeni na sve. ja sam, recimo, od petnaeste do dvadeset sedme godine prolazila kroz ratove i post ratna stanja. Situacije kao te ne možeš da sprečiš da se ne dogode, možeš da probaš da prevaziđeš i ne napraviš od njih traumatična iskustva. ali nesvesno, one ostaju duboko urezane i uzrokuju razne posledice.
Ja mislim da sam s jedne strane ojačala zato što se ne plašim kako bi mi bilo da opet moram da prolazim kroz sve, znam da bih mogla i znam kako.
Ali, s druge strane, imala sam posledica na zdravlje. negde mora da izbije.
 
nesvesno, one ostaju duboko urezane i uzrokuju razne posledice.
Ja mislim da sam s jedne strane ojačala zato što se ne plašim kako bi mi bilo da opet moram da prolazim kroz sve, znam da bih mogla i znam kako.
Ali, s druge strane, imala sam posledica na zdravlje. negde mora da izbije.
tacno.
prosla si kroz jezivu situaciju, ali pitanje je da li bi bila spremna da za 20 godina prodjes kroz neku koja je "slicna". ratovi se ne ponavljaju kao isti.
gledala sam kako su stari beogradjani 1999. reagovali na bombardovanje (oni koji su bili zivi 44 i 45)... opsta panika. ocekivali su ONO iz drugog svetskog rata. a desilo se nesto drugacije.

sto se tice posledica na zdravlje - isto je i kod mene. psihu izlecim koliko god mogu, ali telo mi propada... :(
 
ma da...
neke stvari baš nisam morala da doživim..
degeneriše te to, moraš mnogo da radiš da bi prevazišao.
i šta posle dobiješ? ok, novo saznanje, al to je ko u onom vicu kad pandur juri cigu.

Ne mora da znaci da ce bas svaki zivotni samar da nas degenerise.Pitanje je koliko si jaka i kako podnosis stvari. I drvo svakodnevno siba vetar pa se uvek ne salomi. Otpadne tu i tamo neka grane,lisce,ali ono uvek stoji pravo;)
Moja pokojna drugarica je bila fascinirana mojom moci regeneracije.Dozivela sam mnogo grozne stvari u zivotu,ali sam se UVEK dizala iz pepela i okretala drugu stranu knjige.
Takve stvari nam stoje negde u malom mozgu kao opomena za dalji zivot,ali nikako ne treba dozvoliti da to upravlja tvojim zivotom.Okrenes ledja tim glupostima i kazes NAPRED:whistling:
 
tacno.
prosla si kroz jezivu situaciju, ali pitanje je da li bi bila spremna da za 20 godina prodjes kroz neku koja je "slicna". ratovi se ne ponavljaju kao isti.
gledala sam kako su stari beogradjani 1999. reagovali na bombardovanje (oni koji su bili zivi 44 i 45)... opsta panika. ocekivali su ONO iz drugog svetskog rata. a desilo se nesto drugacije.

sto se tice posledica na zdravlje - isto je i kod mene. psihu izlecim koliko god mogu, ali telo mi propada... :(

nisam razmišljala o tako dugom periodu, verovatno si u pravu. Ali, nekako znaš šta da očekuješ, u nekim okvirima.
 
ne može da se primeni na sve. ja sam, recimo, od petnaeste do dvadeset sedme godine prolazila kroz ratove i post ratna stanja. Situacije kao te ne možeš da sprečiš da se ne dogode, možeš da probaš da prevaziđeš i ne napraviš od njih traumatična iskustva. ali nesvesno, one ostaju duboko urezane i uzrokuju razne posledice.
Ja mislim da sam s jedne strane ojačala zato što se ne plašim kako bi mi bilo da opet moram da prolazim kroz sve, znam da bih mogla i znam kako.
Ali, s druge strane, imala sam posledica na zdravlje. negde mora da izbije.

Da, slažem se da ne može da se primeni na sve, pogotovu ne na stvari koje su van dometa našeg uticaja (rat, prirodne kataklizme). Mada, postoje ljudi koji uspevaju ne samo da ih prevaziđu, već i da ostanu imuni na eventualne kasnije (psiho-fizičke) posledice.
Imam par primera u svojoj bližoj okolini, tj. porodici.
Ova izreka svakako ne važi za sve ljude. A što reče "moje srce", neki ne postanu jači, nego mudriji - što mu opet dođe na slično. Mudrost jeste snaga.
"Svako iskustvo - dobro iskustvo" - čula sam od jedne osobe. Možda je i to tačno, ali: svi živimo pod istom nebeskom kapom, samo nam se horizonti razlikuju.
 
e...sta reci
ja sam posle jednog fenomenalnog zivotnog iskustava, gde sam bila glava porodice, brinula o troje dece, i pri tom imala 26 god..kad je sve proslo,kad sam sve izgurala... dobila astmu...sto neko rece, negde mora da pukne
i zaista , trebalo mi je sigurno dve godine da razmislim..ko sam, sta sam..gde idem..zivot nam radi svasta..na nama je da li cemo dozvoliti sebi da se razbolimo, postati ozlojedjeni i mrtvi..ili ne
koliko god zvucalo kao fraza, najteza je borba sa samim sobom...
ja sam se odlucila za zivot..odlucila sam da zivot i takav kakav je volim, i da zelim da budes srecna ...i okrenula sve naglavacke..i ozdravila
ali, ne znam kako bih se danas nosila sa tom situacijom..
ipak su to ekstremi..rat, izbeglistvo, pogibije nama dragih osoba..
daleko bilo...:neutral:
 
... puno puta sam cula tu izreku a dosta ljudi je koristi i ovde na forumu. Da li verujete da je to zaista tako? Evo ja nesto razmisljam da nisam bas potpuno sigurna u njenu istinitost ... negde mislim da nas svako lose, tesko i bolno iskustvo okrnji i ostavi oziljak, vreme nas naravno izleci i mozda se kasnije lakse snalazimo u slicnim situacijama, ali nisam sigurna da postajemo jaci. Dakle, sta mislite?

Ne cini nas sve jacim. Neke stvari nas povrede i oslabe zauvek...
 
... puno puta sam cula tu izreku a dosta ljudi je koristi i ovde na forumu. Da li verujete da je to zaista tako? Evo ja nesto razmisljam da nisam bas potpuno sigurna u njenu istinitost ... negde mislim da nas svako lose, tesko i bolno iskustvo okrnji i ostavi oziljak, vreme nas naravno izleci i mozda se kasnije lakse snalazimo u slicnim situacijama, ali nisam sigurna da postajemo jaci. Dakle, sta mislite?
kako kome i kako sta. i nemoj da mi je neko rekao izuzetak potvrdjuje pravilo! :)))))
 

Back
Top