Нихилизам и фанатизам

Sentinel wolf

Ističe se
Poruka
2.592
Два супротна краја људског бивствовања и умног поимања света. У страху од ништавила се везујемо за људе и идеје, бежимо у фанатизам. Разочарење у исте нас враћа назад у ништавило... и тако се вртимо у круг... :roll:

Решење?
 
Два супротна краја људског бивствовања и умног поимања света. У страху од ништавила се везујемо за људе и идеје, бежимо у фанатизам. Разочарење у исте нас враћа назад у ништавило... и тако се вртимо у круг... :roll:

Решење?


Izvini Voki, al te nisam skapirao, ajd pojasni....:think:
 
Resenje je otici u vojsku:bye:
Nihilista negde duboko u sebi oseca strah od nistavila ali ovaj strah nije
uzrok nihilizma vec samo posledica odustajanja od Istine kao totaliteta.
A tu rupu ne mogu ispuniti ni stotine hiljada pevackih, filmskih, sportskih itd zvezda...
Fanatizam koji pominjes ja vidim u njihovoj hiperaktivnosti...

Resenje? Iskljuciti struju u celom svetu samo 5 dana :whistling:
 
Под фанатизмом подразумевам грчевито држање и веровање у одређене идеје и вредности, као и беспоштедну борбу за њих. Нихилизам у пракси је сушта супротност, порицање, одбацивање и занемаривање свих вредности и идеја...

Свако од нас има обе црте у карактеру... које наизменично превлађују, како нас живот баца тамо-амо... час се грчевито ухватимо за неки сплет идеја и не пуштамо, час се разочарамо и пустимо да нас живот баца унаоколо... интересантно би било погледати у каквом је сплету карактер са свим тим?

Не знам зашто сваки нихилизам поистовећујете са материјализмом... кад нихилизам подразумева ниподаштавање и тог материјализма... онако како га ја схватам, најближи је цинизму (филозофском), а који је опет далеко од материјализма...

А у војску... наравно :mrgreen:
 
Ovo sto ti pominjes nije nihilizam (i nema veze sa karakterom)
nego mladalacko lutanje i sasvim je normalna pojava.
Mladost se brzo zagreje a jos brze ohladi, pa jovo-nanovo.
Nihilizam moze da lici cak i na vrelu religiju ali su njeni plodovi uvek zemaljske "vocke".
Naravno, ovo je samo moje misljenje...
 
Под фанатизмом подразумевам грчевито држање и веровање у одређене идеје и вредности, као и беспоштедну борбу за њих. Нихилизам у пракси је сушта супротност, порицање, одбацивање и занемаривање свих вредности и идеја...

Свако од нас има обе црте у карактеру... које наизменично превлађују, како нас живот баца тамо-амо... час се грчевито ухватимо за неки сплет идеја и не пуштамо, час се разочарамо и пустимо да нас живот баца унаоколо... интересантно би било погледати у каквом је сплету карактер са свим тим?

Не знам зашто сваки нихилизам поистовећујете са материјализмом... кад нихилизам подразумева ниподаштавање и тог материјализма... онако како га ја схватам, најближи је цинизму (филозофском), а који је опет далеко од материјализма...

А у војску... наравно :mrgreen:

Definitivno odustajem...:roll:
 
Хајде онда да се подсетимо дефиниције истог...

http://sr.wikipedia.org/wiki/Нихилизам

Нихилизам је порицање вредности било које или свих социјалних структура, власти и закона, норми вредности и моралних принципа. Оваква оријентација може водити ка насиљу и тероризму према успостављеном систему али може резултирати и пасивним отпором свему, без икаквих алтернатива на уму.
 
Prva recenica bi bila definicija.
Druga recenica bi bila sprdnja, jer moze , ali niti je cesto niti mora...

I kakve veze ima ova definicija nihilizma sa postavkom teme?

Tamo govoris o psihoporemecajima i neuspeloj kompenzaciji shizofrene psihe, ili ako ublazimo o depresivnoj frustriranoj apat ili agres osobi...
A nihilizam po definiciji sledi iz stavova , a ne frustracija i strahova...
Iz drugacije izbalansiranih tezinskih koeficijenata vrednovanja i procena okoline , tj drustvenih struktura i uticaja....

Ja opstu ogorcenost i frustriranost i destruktivnost i apatiju ne bih oznacio kao nihilizam....
Nihilizam nastaje pre, kod pocetne akcije....egomanijak i neuspela integracija takvog egomanijaka stvara od njega neuspeh koji stvara destruktora (destrukcija postojeceg radi sanse za konstrukcijom svog)
A kod drugih gde postoji vrednovanje drustvenih vrednosti , ali novo drustvo ne zeli, ubija i kaznjava te vrednosti , po meni nije slucaj nihilizma , vec odbacenosti osobe, i samoizolacija...
 
Два супротна краја људског бивствовања и умног поимања света. У страху од ништавила се везујемо за људе и идеје, бежимо у фанатизам. Разочарење у исте нас враћа назад у ништавило... и тако се вртимо у круг... :roll:

Решење?


niko ti nije rekao da nema odgovora....:sad2:
 

Back
Top