Ko ce sad znati sta znace neke izjave svaki dan koje cujemo.

PsihoVulkanizer

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
106
Takve su mnoge svakodnevne, time i "kultne", tako reci.

Zanima me sta znace tri, trenutno. A svako neka pita sta hoce.

- "gospodski" - kad se nesto uradi, kako mi znamo da je nesto uradjeno ili receno gospodski, znaci li to isto sto i "dosledno" ili tako nesto.

- "spustanje na neciji nivo" - sta tacno radi neko ko se spusti na tudji nivo, i kakvo je to spustanje.

- "nemogucnost podnosenja istine" ? Sta se desava coveku kad cuje istinu a ne moze da je podnese, kako se to "ne podnese". Kako mi vidimo da neko to ne podnese.

dakle, pitanja kao ova, sta znaci nesto sto se moze cesto cuti ali ne znamo (nismo sigurni da znamo) sta znaci. Ostavljam mogucnost da neko ne zna sta to znaci a govori to, ali pitacu one koji znaju i za exaktnu razliku (ukoliko je postoji) izmedju znacenja reci
- zelja
- htenje
- namera.


__ takva pitanja na ovu temu, i odgovori:neutral: hvala.
 
Takve su mnoge svakodnevne, time i "kultne", tako reci.

Zanima me sta znace tri, trenutno. A svako neka pita sta hoce.

- "gospodski" - kad se nesto uradi, kako mi znamo da je nesto uradjeno ili receno gospodski, znaci li to isto sto i "dosledno" ili tako nesto.

- "spustanje na neciji nivo" - sta tacno radi neko ko se spusti na tudji nivo, i kakvo je to spustanje.

- "nemogucnost podnosenja istine" ? Sta se desava coveku kad cuje istinu a ne moze da je podnese, kako se to "ne podnese". Kako mi vidimo da neko to ne podnese.

dakle, pitanja kao ova, sta znaci nesto sto se moze cesto cuti ali ne znamo (nismo sigurni da znamo) sta znaci. Ostavljam mogucnost da neko ne zna sta to znaci a govori to, ali pitacu one koji znaju i za exaktnu razliku (ukoliko je postoji) izmedju znacenja reci
- zelja
- htenje
- namera.


__ takva pitanja na ovu temu, i odgovori:neutral: hvala.

Evo ovako:
"gospodski" kao suprotnost sa "seljački", "ciganjski" "šmekerski"
"da se spustiš na nečiji nivo" znači da mu omogućiš da vidi kako radi tvoja podsvest, a usput obično i da ga uvrediš
"nemogućnost podnošenja istine" vidi se po tome što žrtva pokuša da se ubije, bilo faktički, bilo figurativno

i poslednje ugonetanje:
- sa željom se rađaš
- htenje se rađa u tebi
- namera te uvali u nevolje

Nadam se da sam bio od koristi :mrgreen:
 
Gospodski se koristi u današnje vreme u smislu: kulturno, sa manirima, bez "muljanja" ili "muvanja", pošteno, Nenametljivo, i sl., zavisi od situacije. Kažu "gospodski" i kada nekog iskuliraju, umesto da se sa njim posvađaju kao piljarice, ili ne sitničare.
Spuštanje na nečiji nivo, koristi se uglavnom kao uvreda, izražavanje svog superiornog stava u odnosu na osobu o kojoj je reč.
Ne podnošenje istine, uglavnom se koristi da se objasni neobično i loše reagovanje nekoga na istinu o sebi, ako je loša po njega, i kao nepriznavanje sopstvenih grešaka, ili kada neko uopšte ne dozvoljava kritiku na svoj račun, ili "zabada glavu u pesak", tj. neće da vidi stvarnost onakvu kakva je, nego kako njemu odgovara.
Naravno, te reči imaju svoje pravo značenje koje se može naći u rečniku srpskog jezika, ali mislim da u ovom slučaju nije o tome reč.
 
- "gospodski" - kad se nesto uradi, kako mi znamo da je nesto uradjeno ili receno gospodski, znaci li to isto sto i "dosledno" ili tako nesto.

gospodski je ono sto rade gospoda ili sam gospod (ma sto/ko to bio/bilo)
onda neko hoce da bude kao oni pa ih imitira..... ali sve sto ce postici jeste da postane jos jedna u nizu imitacija

- "spustanje na neciji nivo" - sta tacno radi neko ko se spusti na tudji nivo, i kakvo je to spustanje.

to je ono kada udjes u dnevni boravak gdje svi sjede i onda, posto je nekulturno
da ih tjeras da podizu glave dok pricaju sa tobom,
sjednes na trosjed i spustis se na njihov nivo

- "nemogucnost podnosenja istine" ? Sta se desava coveku kad cuje istinu a ne moze da je podnese, kako se to "ne podnese". Kako mi vidimo da neko to ne podnese.

to si pogresno razumio - kaze se "i stine"
vidi se lako,
prvo potrazis sluhom di se to kotrljaju stine pa uzmes jednu
i onda mu je stavis na ledja i ako ne moze da je pod-nese, padne na koljena
ili se nagne i zbaci je sa ledja

tako se razotkrije ko je lazov i samo je htia da te uvrjedi kada ti je rekao
"mogu i stine da podnesem al' tebe ne mogu"
pokusajuci da ti kaze kako si se, toboz, udebljao
 

Back
Top