DIVLJA SVINJA - KAKO JE LOVITI U CESTARU ?

Ne idem ne svinje otkako se lov na njih pretvorio u divljanje, ne volim ni pse u lovu jer je po meni nepotrebno pravljenje buke u lovistu, oblajavanje svega, dizanje sve divljaci....haos
ako si tih i na terenu gde ih stvarno ima, sa dobrom grupom koja ima slican pogled i nacin lova, bolje ces proci nego u bucnoj grupi koja tesko da ume da organizuje i ljude a kamoli pse.

Inace sam za vrlo selektivan odstrel DS , tek kad znas koliko ih je u krdu i ko je ko.....
za lov u cestaru....kad ispregledas teren i snimis tragove , dobar raspored , samo tisina i cekaj.....videces svashta!

To je samo neki moj stav, misljenje i moje iskustvo na temu s kojim se ti ne moras sloziti.
 
Tako je, SDhunter , odes u Valjevo i okolinu i tamo ces videti svashta...:thumbdown:
ja pomislio da si opet primio poziv za najavu francuza ili spanaca, kad ono samo za Sid....hahahaaa, bas si me nasmejao:klap:

Ako odem kod KUKEUREKA u goste, prenecu Ti utiske kada se vratim.Nemoj da se odmah postavljas na zilet.Ima bre, jos dobrih ljudi.Sto da budes skeptik.Dace Bog da to sa KUKUREKOM krene, pa ce te svi na forumu znati.Potrudicu se da donesem i neke fotografije.Nadam se i ulova, hehehehe:worth::worth::D
Polako, nemoj na prvu loptu, videcemo sta ce biti.Imam poverenja u pravilan nacin lova i organizaciju(mada za DS nisam strucnjak).
Kad pomenu strance, kod nas dolaze Italijani na prepelicu.Mogu da Ti kazem da su vrlo korektni i pravi lovci.Pucaju bokericama i dok ubijenu divljac ne pronadju, ne pucaju na sledecu.Svu ostalu divljac nevide u prostoru.Sve sto ubiju plate po cenovniku LSS, kao i ostalo.Prijatno su me iznenadili prosle godine.Veruj mi dolaze samo zbog prepelice.Ostalo ih uopste neinteresuje.Eventualno plovka, ali retko.
Pozdrav i dobar pogled!!
KUKUREK, vidimo se !!:worth::bye:
 
Onda su ti tvoji italijani neki dobri ljudi..Ovi koji su kod nas dolazili su uglavnom govorili: U 500€ da ću ubiti ovog orla. :thumbdown:

I ja sam upoznao neke takve ili slicne, ove druge jos nisam.....

Prepelica je u skoro svim zemljama Evrope pa i u Italiji, stavljena pod trajni lovostaj jer je brojnost u poslednjoj deceniji znacajno opala. Kod nas se bez pardona odstreljuje, cela jata koja se okupljaju za selidbu, cuo sam da se koriste i zabranjene vabilice.:thumbdown:
iako su i nasi ornitolozi trazili i slali dopise da se prepelica skine sa lovne liste, kao i jarebica i grlica (takodje zabalezen znacajan pad populacije istih).
 
I ja sam upoznao neke takve ili slicne, ove druge jos nisam.....

Prepelica je u skoro svim zemljama Evrope pa i u Italiji, stavljena pod trajni lovostaj jer je brojnost u poslednjoj deceniji znacajno opala. Kod nas se bez pardona odstreljuje, cela jata koja se okupljaju za selidbu, cuo sam da se koriste i zabranjene vabilice.:thumbdown:
iako su i nasi ornitolozi trazili i slali dopise da se prepelica skine sa lovne liste, kao i jarebica i grlica (takodje zabalezen znacajan pad populacije istih).

Rado bih Vam odgovorio ali ni ja ne bih da skrecemo sa teme.Ako nekoga interesuje moze PP.
Pozdrav
 
E dal ima neko iskustvo sa nemackim breneke mislim da bese nesto naziv na ratweil nesto nalik tome,koja je razlika izmedju slug i breneke.Za divlju svinju najbolje je karabin a sto se sacmare tice onda pp u desnu cev a u levu brener.Mada sa PP-om su male sanse da j e oboris jednim metkom jer od devet zrna u najboljem slucaju 5 pogode i od 5 samo neka3 probiju kozu i stignu do organa .Mada ako je dobro pospes sacmom svinja umre od nervnog soka,to jest od velikog bola i onda mozak odjedanput prestane da radi.Ali ako imas sansu sa jedinacnim zrnom onda sam vise za jedinacno zrno.
 
Ja se pitam sto si se uhvatio za 20 metara? Pa to nikad ne znas na koliko ce biti ili planiras da je cekas do 20m.
Zavisi dosta i od toga kakav si strelac? Valjda dobar s obzirom da ides na prepelicu.
Jedinacno Zrno i gadjaj u glavu gde je siri deo ka vratu ili u vrat. DS pusti da je imas na nisanu sa strane, bez frke i mirno.... Svako ranjavanje sacmom ili pogodak u telo,(zavisi i kolika je) DS ne pada, pocinje da trci i ode daleko i onda je moras traziti, zavisi i koliko je ranjena, iskrvarenje itd...u svakom slucaju ako se to desi, budi jako oprezan jer je ranjena DS jako opasna, posebno ako se moras zavlaciti za njom u gustis gde je neprohodno , a obicno bezi bas u sikere, nikad ne idi sam u potragu za ranjenom DS.
Cak i ako je vidis da ranjena lezi postance, (gledaj dobro usput i koliki krvari itd)....cini se kao da je mrtva, dobro gledaj i ne prilazi jer i iz tog polozaja ume da ustane i napadne.

Nadam se da sam ti bar malo pomogao, to se kolega najbolje uci u lovu, kad imas prilike da vidis sve i svashta i zato ne volim ni da pisem nesto napamet i unapred, jer je svaki lov prica za sebe i svaka ranjena DS se ponasa razlicito, kolege svashta dozivele a neki bogami i stradali od ranjene DS slusajuci "savete".
 
Poslednja izmena:
Postovani,

Zahvaljujem na ovakvom odgovoru."Uhvatih" se za tih famoznih 20-ak metara, jer mi se ucinilo da je to optimalna daljina u sikari(koju poznajem).Ne zbog toga sto nisam siguran u svoje pucanje, vec zbog toga sto mi se cini da na dalje ne bih imao cistu i preglednu metu.Siguran sam da ces se sloziti samnom da je jedno, opusteno pucati na prepelicu i setati avgustovskim jutrom kroz detelinu(al' sam otisao u prozu!!), a sasvim drugo, uz sav adrenalin i osluskivanje(jos vise posle Vasih prica) na DS.
Jos jednom Ti mnogo hvala za dosadasnje savete i nadam im se i u buduce.
Srdacan pozdrav,
 
Neka iskustva iz Homolja ukazuju na to da PP sacma generalno gledano na divljim svinjama u velikom broju slucajeva nije bas efikasna. Bude tu mnogo ranjene divljaci, izgubljene za loviste, plus toga realno velika opasnost od rikoseta. Ukoliko se lovi pogonom sa psima ,licno sam pristalica karabina za zimske lovove i tokom leta i jeseni dok ne padne list sacmara sa dva brenera. To ili je pogodilo ili nije pogodilo. Rotvajlova kugla je odlicna.
 
Pozdrav,

Kolega, sime pucati u cestru na 20-ak metara? Moj predlog bi bio za I patron PP, a za II Breneke. Inace Rotwell je poznat i priznat u svetu jedinicnih zrna. Ako se dobro secam to je potkalibarno zrno i skoro su mi ga preporucili i u PP varijanti.
Pozdrav jos jednom
Ja mislim da su u prvom broju "Upoznajte lov", veoma lepo objašnjena pojedinačna zrna (breneke, silvestre...). A kukurek tvrdi da su odlična i krušikova zrna RS 2.:cool:
 
Postovani,

Zahvaljujem na ovakvom odgovoru."Uhvatih" se za tih famoznih 20-ak metara, jer mi se ucinilo da je to optimalna daljina u sikari(koju poznajem).Ne zbog toga sto nisam siguran u svoje pucanje, vec zbog toga sto mi se cini da na dalje ne bih imao cistu i preglednu metu.Siguran sam da ces se sloziti samnom da je jedno, opusteno pucati na prepelicu i setati avgustovskim jutrom kroz detelinu(al' sam otisao u prozu!!), a sasvim drugo, uz sav adrenalin i osluskivanje(jos vise posle Vasih prica) na DS.
Jos jednom Ti mnogo hvala za dosadasnje savete i nadam im se i u buduce.
Srdacan pozdrav,

Nema na cemu hvala. Uvek voljan da pomognem samo ne volim da delim neke savete preko foruma, volem da gledam coveka u oci!:)
Salim se, postoje razne situacije u kojima se razlicito reaguje, poznavanje terena, divljaci i slusanje.
Uvek sam najblize DS prisao kad sam sam. Skoro sam isao i hteo sam da ufotkam jednu mladu krmacu sa prasicima, ali sam se plasio da je zvuk okidaca ne poplasi.. Tako da cak nisam ni slikao, samo gledao.

Prepelicari su u principu, odnosno moraju biti brzi, sigurne ruke i precizni, bez obzira dal su u detelini ili negde drugde, to sam hteo reci...nisam dovodio u sumnju tvoje pucanje.

Razumem potpuno uslove u tim dunavskim sikarama i zato je bolje sacekati da padne lisce.

Kolega 13-08-1971 ti je takodje dao lep i korektan odgovor. Steta je raniti i ostaviti samo da bi pucao, a bas da se lomatam da trazim ne volim, ali sam to radio zbog drugih, ja sam za sigurnu opciju u protivnom ne pucam.
E sad, to je samo moj stav i moje misljenje, s kojim se mozda neki nece sloziti, ali ja tako radim. Nista tamo nisam ostavio da moram da imam za "poneti kuci", ako ima srece ima, ako ne, drugi put!
 
Poslednja izmena:

Back
Top