ajmo malo Revolucije

da li je revolucija prevara?

  • Da

  • Ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

spark

Aktivan član
Poruka
1.443
prijatelji dragi moji...
davno beše neka revolucija, vredna pomena a kamoli ideja na tu temu!
Pa ostaje mi da poželim da svako nadje nešto što bi rado promenio.

Recimo, par apsurda:
- Živimo u ideji čoveka koji je živeo 427. p.n.e. - 347. p.n.e. ej bre!!! (Platonova Država, utopija)

-Seksualna revolucija koja je imala za cilj da emancipuje, i žene i muškarce! Umesto toga imamo još veće nerazumevanje između polova...

-Iluzija o ravnopravnosti...

- i poslednje: (ne mogu da ne napišem)
kroz istoriju, pokazujemo svoj prezir prema slobodnoj misli, lišenoj političke i verske usmerenosti...
od spaljivanja knjiga, neistomišljenika, itd.

pa se postavlja pitanjce:

je li to sve prevara?

i šta bi vi menjali?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ja bih recimo deci u školi uveo predmet "cerebellum" (recimo) :confused:
Pa da deca lepo uče o mozgu, nego šta...
da im se ukaže da na ramenima nose moćno oružje...
... da sa njim nauče rukovati na pravi način, hm... valjda :think:
što da ne...
 
Revolucija je nužnost, ali se mora ne vreme zaustaviti...Ne može biti konstantno stanje u svijetu revolucija...Možda je jedina autentična bila Velika Francuska...Ovo sve posle su bili lažnjaci...
 
Shto vishe revolucija to bolje...ne mozemo stalno ziveti u istom svetu,punom predrasuda,puno ratova,puno bede je iza nas,ali niko ne moze da kaze da ne mozemo da ispravimo ono shto tek predstoji....

Jesam shvatila temu?
 
hmm...pa nema tu prevare - jednostavno, kad neka situacija dospije do kriticne tocke/usijanja
neminovna je - promjena...
kad se "prasina" vremenski/socioloski/povijesno...slegne mozemo se baviti analizom sta/kako/gdje/rezultati/plusovi/minusovi...
nijedno drustvo iz ovakvih promjena ne izlazi nedirnuto/"isto" + (uglavnom) nema vracke...
e sad, kakve su te "posljedice"...varira od slucaja do slucaja...
+ stvari ne stoje; cesto je jedna "promjena" tek "uvod" u narednu...i lanac se nastavlja...

odlican primjer je pojava socijalizma (khmmm - i komunizma...) na povijesnoj pozornici (koja nije slucajna...kao ni jedan dogadjaj te vrste, uostalom...)
ta ideja moze imati neprijatelje/sljedbenike, moze se cak tvrditi kako je citava stvar "promasaj"...nebitno
ono sto jest bitno je cinjenica da je - sjeme posijano... 8)

upravo zato je... budalasto ovo pitanje na kraju - "sta bi vi tu mijenjali", kao i ono "da li je to sve prevara"...

takodjer, kapiram sta zelis reci o "iluziji ravnopravnosti"..."Platonovoj Drzavi"...etc.
medjutim, o svemu ovome ne mozemo razgovarati/razmisljati van drustvenog + povijesnog konteksta...
stvari se ipak mijenjaju/pomjeraju, istina sporo, ali bilo bi vrlo vrlo...da kazem; naivno, ocekivati da se
tako duboki zahvati na tijelu drustva izvrse naglo ili u svega nekoliko generacija...

npr. ravnopravnost polova - tesko da ja i Ibsenova Nora "zivimo isti zivot",
ali ja i toj Nori (tj. Ibsenu), kao i hiljadama zena i muskaraca koji su zivjeli/radili na ostvarenju te iste ideje, "dugujem" svoju financijsku neovisnost, pravo glasa etc....


btw u osnovnoj skoli (vec) postoji predmet koji se, izmedju ostalog, bavi i funkcioniranjem ljudskog organizma
zove se biologija...
kasnije, u srednjoj skoli, u gimnazijskom programu, postoji i psihologija... ;)
(pametnom dosta, a budali je ionako svejedno... 8) )
 
Poslednja izmena:
:think:
@ Vragana

Kažeš komunizam (socijalizam), a ja nemogu da ne primetim,
da su tu ideju donela na svet dva nemca...
a posledica te ideje, bio je raspad najvećeg, i u to vreme najmoćnijeg carstva, Rusije.(da ne pominjem crvenu buržoaziju koja je ubila umetnost i slobodu...
I tome dalje u prilog stoji da sa carskom Rusijom nije bilo zezanja u 17 i 18 veku. Pitali su se za sve u Evropi tadašnjoj.
Pa i tu vidim prevaru...
Generalno nemam niš protiv revolucije, ali uvek neki gorak ukus ostaje, zar ne?

citiram: "ali bilo bi vrlo vrlo...da kazem; naivno, ocekivati da se
tako duboki zahvati na tijelu drustva izvrse naglo ili u svega nekoliko generacija..."

Put koji prolazimo je dug, ne nekoliko generacija, već se meri hiljadama godina, i ako želimo opravdanje onda ta konstatacija stoji, ali ako pogledamo istini u oči...slika je ipak daleko od naivne...
I za kraj, samo da pomenem da:
Biologija uči decu o kukcima, amebama, i prirodi uopšte!
Čovek kao nastavna jedinica pojavljuje se tek u sedmom razredu a mozak se definiše kao centralna jedinica nervnog sistema, tako da od ulaženja u materiju: ideja, misli, kontrole emocija na razumnom nivou, nema ništa!

A psihologija je tek cveće za sebe, svakako je već kasno!
Jer razgovaramo o manje više, kako ko razvijenim ličnostima. (16 godina)
uf...
e a nema veze... i to će proći...
 
:think:
@ Vragana

Kažeš komunizam (socijalizam), a ja nemogu da ne primetim,
da su tu ideju donela na svet dva nemca...

pa sta?

a posledica te ideje, bio je raspad najvećeg, i u to vreme najmoćnijeg carstva, Rusije.(da ne pominjem crvenu buržoaziju koja je ubila umetnost i slobodu...
I tome dalje u prilog stoji da sa carskom Rusijom nije bilo zezanja u 17 i 18 veku. Pitali su se za sve u Evropi tadašnjoj.
Pa i tu vidim prevaru...
Generalno nemam niš protiv revolucije, ali uvek neki gorak ukus ostaje, zar ne?

ako pod prevarom podrazumijevas fakat da su tom "mocnom carstvu" seljaci prodavani/tretirani kao roblje, a sirotinja umirala od gladi po ulicama... - da, to "mocno carstvo" je iluzija i prevara...
jer "mocna" je ( i relativno...stabilna) samo drzava, bez obzira na uredjenje, cije je stanovnistvo sito (za pocetak...)


Put koji prolazimo je dug, ne nekoliko generacija, već se meri hiljadama godina, i ako želimo opravdanje onda ta konstatacija stoji, ali ako pogledamo istini u oči...slika je ipak daleko od naivne...

ne kontam...
sta zelis reci - opravdanje; kakvo opravdanje? za sta?
(ako ces sad zabrazditi putem teorija zavjere - bye bye :bye:)

I za kraj, samo da pomenem da:
Biologija uči decu o kukcima, amebama, i prirodi uopšte!
Čovek kao nastavna jedinica pojavljuje se tek u sedmom razredu a mozak se definiše kao centralna jedinica nervnog sistema, tako da od ulaženja u materiju: ideja, misli, kontrole emocija na razumnom nivou, nema ništa!

A psihologija je tek cveće za sebe, svakako je već kasno!
Jer razgovaramo o manje više, kako ko razvijenim ličnostima. (16 godina)
uf...
e a nema veze... i to će proći...

nastavni su programi prilagodjeni psihofizickim mogucnostima djece...
+ se mijenjaju...
+ sadrze osnovne informacije, sve ostalo ovisi o samom djetetu/mladom covjeku (sto je odlicno jer ga ista situacija ceka tokom citavog zivota), nastavniku i roditeljima...

ili ti mislis;
a) da treba sve servirati na pladnju
b) da su scenariji za X-Man trilogiju zasnovani na... cinjenicama
 
Jel bi revolucija bila to da se na oruk u svim velikim gradovima naprave pokretne trake za javni prevoz a da se automobili voze samo na medjugradskim putovanjima? Da se neverovatno bogatstvo ulozi za samo tu stvar a da se ne obraca paznja na ekonomske efekte i posledice?
 
prijatelji dragi moji...
davno beše neka revolucija, vredna pomena a kamoli ideja na tu temu!
Pa ostaje mi da poželim da svako nadje nešto što bi rado promenio.

Recimo, par apsurda:
- Živimo u ideji čoveka koji je živeo 427. p.n.e. - 347. p.n.e. ej bre!!! (Platonova Država, utopija)

-Seksualna revolucija koja je imala za cilj da emancipuje, i žene i muškarce! Umesto toga imamo još veće nerazumevanje između polova...

-Iluzija o ravnopravnosti...

- i poslednje: (ne mogu da ne napišem)
kroz istoriju, pokazujemo svoj prezir prema slobodnoj misli, lišenoj političke i verske usmerenosti...
od spaljivanja knjiga, neistomišljenika, itd.

pa se postavlja pitanjce:

je li to sve prevara?

i šta bi vi menjali?
Pazi,revolucija je po meni normalan stepen u razvoju svakog drustva.
Ali opet,gde prestaje razvoj drustva?Kad se moze reci da je drustvo dostiglo svoj maksimum organizovanosti i uspesnosti?Sve zavisi od toga na kojim principima pociva celo drustvo.
Vinston Cercil je rekao otprilike ovako:"Demokratija nije savrsena,ali je najbolje sto smo uspeli za sada da izmislimo."
Nase celo drustvo se zasniva na tome da se veoma uvazava(barem javno) covek kao jedinka.Vlast se odrzava usrecujuci coveka kao jedinku,gledajuci da mu sto vise priblizi sve sto mu je potrebno za produktivan ali i lagodan zivot.
Ali pre demokratije bilo je i drugih sistema,koji su se zasnivali upravo na onome sto demokratija pokusava da prikrije-apsolutna vlast jednog coveka ili male grupe ljudi.
Pa onda -pljas!Revolucija,revolucija revolucija...Srednji sloj se dize iz prasine svakodnevnog tlacenja i krece da velica svoj jedan zivot...tako nastaje demokratija...Svi ucestvujemo u vlasti,svi imamo udela u biranju te vlasti,svi srecni,svi zadovoljni...
I tako se ta ideja odrzala,i rasirila kroz vekove.Danasnje dete pre nego sto nauci da prica sazna koja su njegova prava kao deteta.Pre nego sto zavrsi srednju skolu zna koja prava ima kao gradjanin drzave u kojoj zivi.
Po meni,demokratija je uredjenje previse komplikovano za coveka kao vrstu,na ovom stepenu duhovnog razvoja.Mislim da ce nam uspeti da uspostavimo pravu demokratiju tek kada budemo npr. kao Vulkanci iz Zvezdanih staza...Rasa koja ne sme da laze...ideal.Ali do tada demokratija nema smisla.
Zakljucak je da je covek 21. veka uljuljkan u lazni osecaj sigurnosti,koji samo jos vise pojacavaju mediji,internet itd...
Revolucija se toliko puta desila da je postala vise dosadna.Skacemo samo iz jednog sistema u drugi,a razlike su samo na prvi pogled velike,onaj krucijalni parcic sistema ostaje isti.Ja cekam onu pravu revoluciju...
 
Poslednja izmena:
pa sta?
pa šta!
pa kad je tako dobra ideja, što je ti isti nemci nisu sproveli u delo, i tamo se gladovalo, da ne zaboravimo...
Tamo je bio veći haos nego u majci Rusiji.

ako pod prevarom podrazumijevas fakat da su tom "mocnom carstvu" seljaci prodavani/tretirani kao roblje, a sirotinja umirala od gladi po ulicama... - da, to "mocno carstvo" je iluzija i prevara...
jer "mocna" je ( i relativno...stabilna) samo drzava, bez obzira na uredjenje, cije je stanovnistvo sito (za pocetak...)
to je sasvim u redu razmišljanje, ali...
Ajde molim te Vraganice kaži ti meni gde se nije tako postupalo sa narodom...
pričamo o vremenu u kome se to sve dešava( 1800-1900)

ne kontam...
sta zelis reci - opravdanje; kakvo opravdanje? za sta?
(ako ces sad zabrazditi putem teorija zavjere - bye bye :bye:)

Samo želim da kažem da realnog civilizaciskog iskoraka nema!

Ne boj se nema tu teorije zavere, postoji tema.
A tema je ima li prevare u revoluciji, i šta bi ti menjala da kojim slučajem budeš vođa jednog takvog pokreta.;)

nastavni su programi prilagodjeni psihofizickim mogucnostima djece...
+ se mijenjaju...
+ sadrze osnovne informacije, sve ostalo ovisi o samom djetetu/mladom covjeku (sto je odlicno jer ga ista situacija ceka tokom citavog zivota), nastavniku i roditeljima...

ili ti mislis;
a) da treba sve servirati na pladnju

Ne možeš tako to posmatrati, uredu možda sam i preterao sa disciplinom mozga, ali postoje jaki razlozi za to. Ako uzmemo da deca danas uče o Građanskom vaspitanju i veronauci, ZAŠTO onda ne bi njihovu pažnju usmerili na UM, imam utisak da se istom ne posvećuje dovoljno pažnje...

b) da su scenariji za X-Man trilogiju zasnovani na... cinjenicama

Vidi, možda sam sebi dopustio luksuz da te isprovociram, i ako je tako onda izvini.
Samo sam malo malodušan :)
 
Pazi,revolucija je po meni normalan stepen u razvoju svakog drustva.
Ali opet,gde prestaje razvoj drustva?Kad se moze reci da je drustvo dostiglo svoj maksimum organizovanosti i uspesnosti?Sve zavisi od toga na kojim principima pociva celo drustvo.
Vinston Cercil je rekao otprilike ovako:"Demokratija nije savrsena,ali je najbolje sto smo uspeli za sada da izmislimo."
Nase celo drustvo se zasniva na tome da se veoma uvazava(barem javno) covek kao jedinka.Vlast se odrzava usrecujuci coveka kao jedinku,gledajuci da mu sto vise priblizi sve sto mu je potrebno za produktivan ali i lagodan zivot.
Ali pre demokratije bilo je i drugih sistema,koji su se zasnivali upravo na onome sto demokratija pokusava da prikrije-apsolutna vlast jednog coveka ili male grupe ljudi.
Pa onda -pljas!Revolucija,revolucija revolucija...Srednji sloj se dize iz prasine svakodnevnog tlacenja i krece da velica svoj jedan zivot...tako nastaje demokratija...Svi ucestvujemo u vlasti,svi imamo udela u biranju te vlasti,svi srecni,svi zadovoljni...
I tako se ta ideja odrzala,i rasirila kroz vekove.Danasnje dete pre nego sto nauci da prica sazna koja su njegova prava kao deteta.Pre nego sto zavrsi srednju skolu zna koja prava ima kao gradjanin drzave u kojoj zivi.
Po meni,demokratija je uredjenje previse komplikovano za coveka kao vrstu,na ovom stepenu duhovnog razvoja.Mislim da ce nam uspeti da uspostavimo pravu demokratiju tek kada budemo npr. kao Vulkanci iz Zvezdanih staza...Rasa koja ne sme da laze...ideal.Ali do tada demokratija nema smisla.
Zakljucak je da je covek 21. veka uljuljkan u lazni osecaj sigurnosti,koji samo jos vise pojacavaju mediji,internet itd...
Revolucija se toliko puta desila da je postala vise dosadna.Skacemo samo iz jednog sistema u drugi,a razlike su samo na prvi pogled velike,onaj krucijalni parcic sistema ostaje isti.Ja cekam onu pravu revoluciju...

OK...
...a kad bi bili DOVOLJNO smeli da ne čekamo prijatelju.
Ispada da je jedina prava revolucija EVOLUCIJA!
Ima li smisla puštati da se stvari same od sebe dese?
Ja bih, da mogu, okupio hladne i promišljene glave i počeo da talasam...
Nekako mislim da svi čekamo.
A dok mi čekamo, sile mraka postaju sve jače.
 
prijatelji dragi moji...
davno beše neka revolucija, vredna pomena a kamoli ideja na tu temu!
Pa ostaje mi da poželim da svako nadje nešto što bi rado promenio.

Recimo, par apsurda:
- Živimo u ideji čoveka koji je živeo 427. p.n.e. - 347. p.n.e. ej bre!!! (Platonova Država, utopija)

-Seksualna revolucija koja je imala za cilj da emancipuje, i žene i muškarce! Umesto toga imamo još veće nerazumevanje između polova...

-Iluzija o ravnopravnosti...

- i poslednje: (ne mogu da ne napišem)
kroz istoriju, pokazujemo svoj prezir prema slobodnoj misli, lišenoj političke i verske usmerenosti...
od spaljivanja knjiga, neistomišljenika, itd.

pa se postavlja pitanjce:

je li to sve prevara?

i šta bi vi menjali?

Ej, pun mi ku*ac *evoluciona*a i paljevina na ko*enite p*omene!
Pa b*e isekoše sve ko*enje, za šta će se d*žimo!
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top